Reklama

revmatoidní artritida

Míša (Čt, 21. 5. 2020 - 17:05)

Ahojky! Tak se konečně dostávám ke psaní, hezky jsem si početla, jen tu zprávu moc děkuji jsem nepsala já, tak nevím kdo tu píše mým jménem. Byl to trochu hektický týden, v úterý z chalupy skoro hned na noční, včera jsem zase absolvovala zubaře, další kontrola až v červenci, jinam jsem se už nevešla a to je fakt super, myslela jsem, že se už konečně pořádně najím a ono si ještě počkám.... Dneska jsem byla na velkých odběrech a příští týden mě čeká návštěva endokrinologie, diabetologie a revmatologie, tak abych tam měla s čím jít. Na kardio jsem dnes jen volala, aby mi napsal léky a tam půjdu později, myslím, že toho mám teď dost. Jinak vše zasázeno a teď jen čekat, jak to poroste a bude krásnět. No musím říct, že mi to dalo zabrat, ještě mě něco poštípalo na prstech pod rukavicí, celé to nateklo, bolelo, hořelo, ještě, že už jsem měla skoro hotovo. Dneska vařím, protože mám celý víkend denní, tak aby bylo co papat. Jirko tobě přeji zase nějaký hezký a bezbolestný výlet a Vianko tobě krásnou dovču, já ji budu mít za týden a jelikož nám v pondělí otevřou už hotely budu se moci přesunout do Beskyd na plánovanou dovolenou už někdy od ledna jupíííí!!!! Peťulí ještě přenášíš truhlíky? Já přemýšlím, že ty rajčata zasadím ještě příští týden než odjedu a ne až v červnu, ale to by museli hlásit nějaký déšť, protože mi to tam nikdo nezaleje a to je na začátek špatný. Všem hezký večer!!!!!! Pa M.

Viana (Út, 19. 5. 2020 - 12:05)

Jejda promiň Petruš napsala jsem Míša a mělo to být adresováno tobě..

Viana (Út, 19. 5. 2020 - 12:05)

Nazdárek, tak se mi to líbí krom Míši se ozvali všichni.)) Jirko závidím ti ten tvůj okruh. Já když vyrazím s manželem do lesa,tak potkám více lidí jako když bych šla po náměstí. Každý si myslí,že tam bude sám a opak je pravdou. Užívej si to,je to vzácnost být venku sám. Já mám štěstí,že můžu sedět sama na zahradě. Někdy se přišourá moje hodně stará sousedka,ale ta dlouho nevydrží a rozhovor s ní je taky pořád dokola,ale chtěla bych být tak dobrá v jejich 93 letech.))
Míšo, máš s tím medrolem pravdu,že by to bylo dobré ty 4 mg užívat stále. Já to mám vymyšlené tak že zkusím vysadit úplně časem všecek a byla bych ráda za každý den bez něho a pokud to nepůjde zase ho nasadím na té 4 mg dávce a napořád. Je to úplně jiný život bez bolestí,to si fakt užívám. Ke všemu se pohla kila dolů což jsem nesmírně ráda,že jsem za tu dobu vyšších dávek nepřibrala. Opatrujte se a Míšo ty se nepředři...))

Petra P. (Út, 19. 5. 2020 - 11:05)

Ahoj všichni, tak jsem letos poprvé vytáhla své elektrokolo na asi hodinový výlet, a dva dny jsem se skoro nemohla hýbat, nejvíc ramena a záda, no budu muset příště začínat více pozvolna a kratší trasy:-) Jinak jsem včera byla na revmatologii na kontrolu a nafasovat léky, biolku a tak, říkala jsem doktorce, že Medrol 4mg beru pořád, a prý je to v pořádku, že je to tak nizoučká dávka, že vůbec nevadí, takže pokračuju, akorát že byl problém ho v lékárně sehnat, jezdili jsme přes celé město, ale nakonec se podařilo:-) Tak super Vianko, že je to snižování ok, být tebou tak bych pak na těch 4mg taky zůstala, ať je hladina stabilizována, lepší než brát pořád léky od bolesti. Míšo mě bývá asi taky nejhůř na podzim, co se týká změny počasí, tak někdy klouby reagují, někdy vůbec, je to jak kdy. Buřtíky na pivu byly super, hlavně přítel si pomlaskával, no chceme si koupit na zahradu gril, to se to pak bude opékat:-) Už se těším, sluníčko svítí, na zahradě super, tak se všichni mějte moc hezky a zatím papá:-)

Jirka111 (Út, 19. 5. 2020 - 09:05)

Ahojky,
tak tak, je hezky, je potřeba BÝT CO NEJVÍC VENKU :-)
V sobotu se nám výlet vydařil - Svatojánské proudy, ca. 14km, no v druhé polovině jsem se už trošku šoural a ještě teď se z toho dostávám, chodidla a levé koleno o sobě dávaly dost vědět.
Ale včera jsem provětral své e-kolo a bylo to parádní, mám nově vymyšlený takový okruh, kde je to moc hezké a kromě srnek a zajíců skoro nikoho nepotkám.
Tento týden dělám stále z domova a příští rovněž. Zakázky hodně klesly a protože máme i plné sklady, nemůžeme vyrábět, takže jeden pouze jedna směna a ještě jen někdy. Čt a Pá budu mít volno (na 60%), další týden také 2 dny navíc. No, co se dá dělat.
Tak se zatím opatrujte. J

Viana (Po, 18. 5. 2020 - 19:05)

Zdravím vás, koukám že je tu mrtvo,ale nedivím se,protože venku je fakt krásně a tak je jasné že jste vylepení na svých zahradách. I já jsem celý den pokud zrovna nevařím nebo nespím venku.)))
Jen se chci pochlubit že už jsem snížila medrol na 6 mg a zatím je to dobré. Nic krom zad,ale ty mám od stálého sázení na zahradě,zdá se to být v pořádku. Kéž by to tak zůstalo. Zítra jdu na dvanáctku ,pak noční a mám týden dovolenou. Už se moc těším i když jsem byla doma nedávno,tak teď za toho krásného počasí mě to těší ještě víc.)) Míšo ,tak co už máš nasázeno a teď se jenom kocháš jak moc to máš pěkné. Já ti rozumím i já mám z toho velkou radost.))
Jirka a Petra asi makají ,tak ať se vám všem daří. Mějte se krásně sluníčkově))

Míša (Pá, 15. 5. 2020 - 14:05)

Moc děkuji

Jirka111 (Pá, 15. 5. 2020 - 10:05)

No tedy Míšo, Ti to vyšlo, celý týden ošklivo a teď si užiješ zahradnické orgie zalité sluncem :-)))
Já jsem opět naplánoval na zítra výlet podél zmizelé Vltavy, tentokrát se k nám přidají ještě jedni známí, tak se těším, že pořádně pokecám s někým jiným než se ženou a dětmi :-)
Mějte se všichni fajn. J

Míša (Pá, 15. 5. 2020 - 09:05)

Ahojky, mám odpracováno pro tento týden stačilo, teď hurá pro objednané sazenice a pak na chaloupku! Má být hezky tak se těším, že to snad všechno dám do země. Jirko mě RA na počasí moc nereaguje, snad jen na podzim a první polovinu zimy to je nejhorší. Teď jsem jenom víc nateklá. Všem krásný sluníčkový víkend !!! M.

Jirka111 (Po, 11. 5. 2020 - 12:05)

Zdravím po víkendu, děvčata.
Volno proběhlo zajímavě. Ještě ve čtvrtek jsem protáhl elektrokolo a jaksi jsem píchl, asi 6km od domova, a protože se smrákalo, udělal jsem si radši neplánovanou procházku a lepení nechal na doma :-) V pátek jsme byli na oslavě, tátovi bylo 81. Tento den nezařadím mezi ty dietní. Vývar s knedlíčky, svíčková, dortíčky (obzvlášť špičky taky dělají skvěle), pak ještě odpolední svačinka s klobáskami a uzeným.
V sobotu jsme podnikli výlet na Karlštejn, jak si žena vymyslela, a nebyla to správná volba, tolik lidí pohromadě jsem už dlouho neviděl, málokdo měl roušku....je vidět, jak se nálada ve společnosti změnila.
A včera už jen odpočinek...
Koukám z okna a už se sem žene první zmrzlík, zvedl se vítr a slunce nikde. Reaguje vaše RA na tuhle změnu počasí?
Co se bolestí týče, tak mi zrovna povoluje zánět v pravém zápěstí, tak snad to bude chvíli lepší. Ovšem ukazováčky a prostředníčky cítím i tak dost.
Moje polovička šla dnes na krev a také jí odmítli kvůli chudokrevnosti, tak šupajdila zase do práce. Starší kluk jde zítra do školy, jako deváťák bude mít přípravu na přijímačky. Já pracuji ještě z domova.
Tak se zatím opatrujte. J

Míša (Po, 11. 5. 2020 - 12:05)

Ahojky, já mám šnůru nočních za sebou a za chvilku jdu na vlasy, vyšlo mi to krásně, byla jsem na dnes objednaná už dlouho a tím, že otevřeli můžu se jít těch šedin zbavit! Vian k tvým otázkám-od té doby co beru kombinaci Medrol a MTX jsem přibrala 10 kg a nezbavím se jich ani náhodou a to nemusím třeba týden jíst.... tak už jsem to vzdala, jím všechno, ale v malých dávkách, snažím se vynechávat sladké atd. Vody jsem plná, někdy jak balon, jindy zase oplasknu a protože jsem malá vypadám děsně, ale asi nemám šanci s tím něco udělat a jen se modlím, aby to nešlo pořád nahoru. No hlavně, když nic moc nebolí.... Jinak mají být tento týden přízemní mrazíky, tak bych to asi všechno přikryla ať nemáš po úrodě. Mějte se fajn M.

Viana (Ne, 10. 5. 2020 - 14:05)

Ahojte , tak jsem si vás pěkně početla a že nezahálíte. Já mám venku už i rajčata,ale ty mám tak nějak u zdi a mám v plánu je na noc zakrýt no ale i některá kvítka jako citrony,mandarinky ale někde jsem četla,že tyto květiny přežívají i při nižších teplotách. Ovšem nebudu to riskovat.))
Holky a Jirko musím se pochlubit ,že už mám tu šńůru braní 12 mg medrolu za sebou a dnes už jsem snížila na deset. Nechám to tak do čtvrtka a pak zase o 2 mg uberu. Držte mi pěsti ať už to zabere aspoň na nějakou delší dobu. Holky vy mi děláte s těma buřtama takovou chuť ,ale odolám. Já se totiž snažím jíst teď co beru ten medrol dietněji abych nepřibírala. Už tak mám nějakou tu nadváhu i když né nic rapidního ,ale nahoru to nesmí jít. Nepřibrala jsem za ten měsíc nic,ale na kila ani nezhubla,ale na centimetry mám asi o pět všude méně. Holky,jak jste na tom byly vy když jste ho jedly? Jak se to odrazilo na vaší váze? No a ještě co vám dělá s váhou MTX? Po něm se taky zadržuje voda.))
Tak to je otázek,ale čekám odpověď …) Zítra jdu zase na dvanáctku, máme tam teď infekční odd. tak je to více náročné,ale covid zatím ne a doufám že se mu vyhneme. Mějte se pa.

Míša (So, 9. 5. 2020 - 13:05)

Ahojky, Peťulí buřtíky si určitě uvař, je to ňamka! S těma kytičkama, mám objednáno snad 15 druhů, ale určitě bych ty názvy špatně napsala, tak se do toho raději nehrnu..... mám chalupu vysoko položenou asi 650 metrů a tak tam sázím všechno cca o 14 dní později - příští víkend do truhlíků, pak je schovám pod pergolu a tak na konci května je dávám teprve na stanoviště. Zatím jezdím tak po týdnu a nemohla bych je pohlídat, ale oni to pak doženou a je to nádhera! Například rajčata sázím ven na záhon až po začátku června, protože u nás někdy mrzne ještě na konci května a aby mi zmrzlo 25 sazenic rajčat o to nestojím a párkrát se mi to na začátku stalo. K té anemii, v dětství jsem taky brala železo, ale teď se to zatím drželo v normě, tak uvidím jdu za týden na velké odběry. Užívejte sobotního sluníčka papa M.

Petra P. (Pá, 8. 5. 2020 - 22:05)

Ahojík všichni, tu mírnou anemii mám taky, asi taky díky Metotrexátu, protože když jsem ho měla vysazený, tak se výsledky zlepšily, ale zase byly bolesti. S tím železem někde nějaká doktorka na revma poradně psala, že může zhoršovat zánět, no a pak si vyber. S těma buřtama na pivu jste mi normálně udělali takovou chuť, že si to musím zítra taky uvařit:-))))) Míšo a jaké kytičky máš nakoupeny? Já s nimi zatím ještě pořád lítám ráno ven, večer dovnitř, už ať je po zmrzlých....Jinak musím zaklepat, bio zatím funguje, akorát mi více padají vlasy, ale snad to nebude nic dramatického, metotrexát mi to kupodivu nedělal vůbec. Tak se mějte hezky, papaá:-)

Míša (Pá, 8. 5. 2020 - 11:05)

Také přeji všem krásný sluníčkový víkend!!! V těch lázních bychom se mohli někdy potkat, to by bylo fajn néé? Já sloužím víkend noční, takže nic moc, ale ostatní si to užijte! Páčko M.

Jirka111 (Čt, 7. 5. 2020 - 10:05)

Ahojky,
jeee Míšo, tak to jsme se s těmi buřty hezky trefili :-) Zblajzli jsme je včera jak malinu.
Já tedy zas až tak o 2. stupeň RA nestojím, ale až bude, tak asi lázně vyzkouším. I když, jak jsem četl, některé procedury můžou zánět i docela rozjet. S MTX 10mg sice zatím funguju, ale není to žádná hitparáda...
Tak se zatím opatrujte, mě čeká prodloužený víkend, jak to máte vy se směnami nevím, ale užijte volno, máte-li nějaké :-) Má být krásně, zato na příští týden hlásí návrat zimy, fuj.
Zdraví J

Míša (Čt, 7. 5. 2020 - 09:05)

Ahojky, tak u zubaře nic nového, zase vyčištěné kanálky, provizorně zavřeno a 20.5. znovu, kdyby to nebyla šestka, ale sedmička nechám ji vytrhnout a bude klid. Chtěla mi dát ATB, ale to jsme se domluvily, že né, protože bych zase nemohla brát MTX. Jinak já jsem vystoupala na 15mg MTX už po půl roce a mám ho doteď, dr. mi to chtěla na podzim při bolestech a špatných výsledcích zvednout na 20mg, ale to jsem dost špatně snášela, tak jsme to zase snížily na těch 15mg. Lázně by byly fajn, ale v téhle době by to stejně nebylo ono. Jirko taky mám dneska v plánu dělat k večeři buřty na černém pivě, už se na ně moc těším! Vianko kytičky objednány, přítel se ptal jestli má vzít přívěs za auto, když slyšel, co jsem toho objednala, no alespoň jsem ho ušetřila času v zahradnictví, jenom to příští týden naloží a pofrčíme, sázení už bude na mě. Mám asi 60 sazenic zeleniny a 95 sazenic kytek - bude to makačka, ale za ten výsledek to pak stojí!!! Moc pozdravů páčko M.

Viana (St, 6. 5. 2020 - 20:05)

Ahojte)) Míšo to mě mrzí že tě pořád zlobí ten zub. Ono zuby to je jedna z nejhorších bolestí. Já už mám korunku hotovou,vůbec to není poznat. Už se zase můžu smát na celé kolo. Kytičky si pěkně nakup i já nakupuji i když si před obchodem říkám ne,ne,ne…))
V práci super , dnes mám noční a pak až v sobotu..
Jirko ,tak s tím hemoglobinem a anemii jsi na tom stejně jako já , akorát ty máš štěstí , že to tvůj doktor řeší,což u mě nee. Železo mi nedělá dobře, tak jím více potravin se železem , játra , brokolici atd. Pokud by ti přiklepli stupeň 2 tak bys měl už nárok na lázně hrazené komplet pojišťovnou, což je dobré. Lázně jsou super. MTX snižuje imunitu , kterou teď v této době potřebuješ. Já jsem brala ze začátku hodně dlouho MTX 10 mg a až tak rok co mám zvýšení na 15 mg a vůbec mě to netěší. Pokud funguješ s tím co máš,tak buď rád. Mějte se,pa .

Jirka111 (St, 6. 5. 2020 - 11:05)

Ahoj holky,
tak se znovu hlásím. Včera jsem byl u té doktorky a pak v práci podívat se, jak tam válčí, tak jsem aspoň pokecal s kolegy. Dnes opět dělám z domova, což se hodí, peču kuře a k večeři buřty na černém pivu. Jsem rád, že vločkové karbanátky chutnaly, určitě je u nás brzy zopakujeme.
Tak dle výsledků z RTG a akt. stavu mám stupeň 1-2. Rozjetý jsou ruce. nohy celkem v klidu, tak už zase plánuju na sobotu výlet, tentokrát okruh Karlštejn, Malá a Velká Amerika....
Výsledky z krve ucházející. CRP 4,5., jaterky a další věci v normě. Problém je nízký hemoglobin a proto mi doktorka nechce navýšit MTX. Jak jsem vyčetl, anémie může být způsobena jak samotnou naší nemocí nebo právě užíváním MTX. Na chudokrevnost trpím i tak, když jsem ještě dával krev, tak jsem měl vždy hemoglobin na hraně a nebo mě i někdy odmítli, protože byl moc nízký.
Dostal jsem zkusmo železo, ale pokus to nezlepší, tak je pak jasné, že to budu MTX + RA.
Moc mě to netěší.
Tak se mi opatrujte a ať vás nic nebolí.
J

Míša (Út, 5. 5. 2020 - 21:05)

Ahojky, Vian má pravdu, byla jsem hned po víkendu 2 dny makat, ale teď až víkend noční. Na chalupu nejedu, protože jdu zase k zubaři, nevím už po kolikáté, ale určitě néé naposledy a žádné velké zlepšení není, pořád mě ten zub v noci budí a co ty Vianko už máš spravený ten ulomený? Na revmatologii jsem měla jít 2. dubna, ale také jsme to s dr. přeložily, že mám zavolat kolem půlky května, ale já mám výhodu, že mě tam nějak nacpe dřív. A co v práci, jak zvládáš po neschopence? Zítra jedu se sousedkou objednat kytky-její syn má květinářství, trochu radosti neuškodí a bolestné je potřeba! Hezký večer všem M.

Reklama

Přidat komentář