Reklama

revmatoidní artritida

Viana (So, 22. 8. 2020 - 19:08)

Zdravím vás všechny))). Jirko já teď medrol beru už asi tři týdny a mám v plánu ho užívat delší dobu přesně jak píšeš. Zatím jsem ho snížila na 4mg a bolesti nejsou. Spíš mě teď trápí dna,ale nic hrozného sice palec u nohy cítím,ale nic co by mě omezovalo. Je dobře,že ty se cítíš už dobře, stresy jsou na tuto nemoc potvory.)))
Míšo,ty jsi proti mě pěkná hubeńourka ,ale chápu,že se člověk necítí dobře,pokud je zvyklý na určitou váhu a nabere. Já očividně zatím nepřibírám ani po tom medrolu.Jsem na tom stejně,ale může mi to držet to omezení v jídle kvůli těm hodnotám kys. močové.
K té doktorce jak jsem psala ,vůbec nemám důvěru,nelíbí semi že mě ani nechtěla vidět a dle její rady abych si medrol dávkovala sama se mi taky nelíbí. Ale ještě vydržím , nebudu ji měnit ,ale budu ve střehu. Ptáš se mě jestli jsem brala ještě někdy něco jiného tak jo, Delagil antimalarika. Bylo to s nima super,ale musí se u nich kontrolovat perimetrem oči každé tři měsíce, no a jednou jsem neprošla a tak mi ho okamžitě dr. vysadila,hrozilo oslepnutí. Nic jiného jsem neměla.
Pěkně si užívejte neděle, já jdu v pondělí už po neschopence do práce a po pravdě se už těším.)))

Jirka111 (So, 22. 8. 2020 - 17:08)

Ahoj holky, tak se zase hlásím.
Ten stres se opravdu projevil, hned začaly bolet prsty na rukou i nohou + ramena - no fuj. Naštěstí se to v práci zase na chvíli uklidnilo, tak jsem se uklidnil i já a bolesti docela ustoupily.
Minulý víkend byl fajn, sobota taková vyloženě odpočinková a neděle vlastně taky. Jeli jsme na Orlickou přehradu a tam jsme si dali obýdek a hlavně jsme si půjčili šlapadlo, to mají děti rádi.
Dnešek je taky v klidu, starší kluk měl fotbal, tak jsem byl fandit a zadařilo se jim 14:0, tohle rekordní vítězství si zapíšou do historie klubu :-)
Je mi líto, jak teď válčíte a myslím na vás.
Ještě silnější než MTX je právě Leflunomid (i pod názvem Arava), pak už jen biologická léčba.
Ale pozor, je třeba mít v pohodě játra, právě na játra působí silněji než MTX, často ho někdo po pár měsících musí přestat brát, protože se mu zhorší jaterní testy.
Viano, já bych asi zkusil nejdřív s tím Medrolem. Při obtížích krátkodobě navýšit a pak šup na min. dávku. Pokud bys ale musela brát dlouhodobě toho Medrolu víc, pak bych usiloval o biolku, protože z dlouhodobého hlediska je méně riziková než kortikoidy.
Opatrujte se, zítra jedu s klukem na Otavu, půjčíme si na jeden den loďku a budu ho učit kormidlovat :-)
J

Míša (St, 19. 8. 2020 - 13:08)

Ahojky, Vianko tak to s tebou dr. pěkně vyběhla, to já mám na ní štěstí. Pokud by byla možnost, tak bych ji asi změnila, letos máš docela problémy a třeba by ti taky změna léčby udělala dobře, nevím jestli jsi brala i něco jiného než MTX a co biolka??? MTX je sice opravdu nejsilnější, ale není to systémový lék pouze na toto onemocnění a spláchne sebou vše ostatní, takže někdy není síla to nejlepší, co se dá použít. Jinak s váhou problémy mám, za dva roky jsem přibrala 12 kg mám teď 73 kg, ale při 161 cm, takže si připadám jak vorvaň...... už jsem z jídelníčku vyřadila takových věcí, co jsem měla ráda, ale váha nejde ani o deko dolů spíš plíživě nahoru a to díky těm lékům co beru, tak proto s tím potřebuji něco udělat. Všechny zdravím zase mizím na chaloupku, tam je mi fajn. Pa M.

Viana (Út, 18. 8. 2020 - 11:08)

Ahojte)), Míšo tak si představ že dr. mě vůbec nevzala na kontrolu ,ještě mi nadala ,že jsem si klidně nechala vzít krev,že to nemůžu pouze 2x do roka a já měla mít ko. až v prosinci. Vůbec ji nezajímaly výsledky jako snížené něco s ledvinami a vysoká kyselina močová. Pouze mi doporučila ať držím tu dnovou dietu a medrol ať si beru jak uznám za vhodné. Neschopenka ji nezajímala,to si mám vyřídit s obvodní. Taky mi řekla,že ta zimnice a teplota a vysoké CRP 105 nebylo od revma i když mám zánět bursitýdy. Takže po telefonu jsem vycítila že byla naštvaná i když nechápu proč. Přece při zhoršení stavu máme přijít i mimo plánovanou kontrolu. Nějaké dovyšetření ledvin ji vůbec nezajímá. Na můj dotaz jestli mi vůbec ten MTX zabírá a že už ho beru hodně dlouho tak přes 20 let mi odpověděla,že nic silnějšího není. No tak a teď mi poraďte co mám dělat? Najít si jiného revmatologa, nebo se začít léčit medrolem jak já uznám za vhodné? Toto se mi fakt nelíbí aby mě nadala ,že jsem si nechala vzít krev prostě jsem si myslela,že bez ní nebude vědět co se děje. Jinak jsem ráda, že ty jsi dopadla celkem dobře až na to CRP,ale říkal mi jeden dr. z revmatolky na netu,že CRP u nás klesá hodně pomalu. Takže to určitě ještě půjde dolů. Míšo ty máš problémy s váhou? Kolik vážíš,já taky nejsem nějaká špejlička,vážím 88 kg ,ale teď u té diety dnové bych to mohla trochu snížit i když zase ten medrol to vyrovná. Cítím se ale dobře,tak to nijak neřeším. Měj se a pozdrav i Jirkovi a Petře,,,))

Míša (Po, 17. 8. 2020 - 23:08)

Ahojky, tak jsem dnes po kontrole na kardiologii i revmatolce, mám zase nafasováno spousty krabiček prášků je to děs, ale tak na půl roku je zase pokoj. Kardio v poho a napsal mi i žádanku na obezitologii a půjdu se poradit, jestli by s tou mojí váhou nešlo něco udělat. No a revmatolka, CRP pořád kolem 25 a na změně léčby jsme se domluvily někdy od půlky října až budeme obě dvě po dovolené a budeme moci konzultovat. Nasadí mi Lefumiade nebo tak nějak pořád si to nejsem schopná zapamatovat a uvidíme co to udělá. Vian zítra dobře dopadni a dej vědět. A co Jirka, ani jsi nenapsal, jak ses měl o víkendu? A co stres v práci už je to lepší? Mějte se já jdu do vany a pak spát, ráno jdu zase makat. M.

Viana (Ne, 16. 8. 2020 - 14:08)

Míšo moc děkuji za překlad. Jo kreatin je v pořádku. ))Páni a já jsem si myslela,že jsi na chalupě,nějak mi to ušlo. Já budu doma ještě do konce měsíce a od září jdu taky makat i když dr. by mě klidně nechala dál doma,ale už mi chybí kolektiv , no však to znáš ,,babinec''.Ty jdeš na ko. myslím že v pondělí a já v úterý tak si potom napíšeme jak jsme dopadly. )))
Zdravím Jiříka..))

Míša (So, 15. 8. 2020 - 23:08)

Ahojky, Vianko na chaloupce si už neužívám a celý víkend už makám. K tomu překladu - v laboratorních hodnotách se moc nevyznám a navíc každá laboratoř má jiné referenční hodnoty. Co vím je, že CRP se považuje vždy za zvýšené od 5, ale to je u nás revmatiků v poho. Kyselinu močovou máš zvýšenou a mohla ti způsobit i ten zánět v kloubu, dost často rozjíždí artritidy. Jíš velmi dobře, jen by to chtělo asi vyřadit špenát, luštěniny, jíst sacharidy, ale to ti určitě doporučí lépe doktorka až tam v úterý půjdeš. K tomu eGFR si myslím, že to je nějaká funkce ledvin, ale tam je důležitý kreatinin a ten máš asi v pořádku. Můžeš být také oslabená po nemoci a ATB. Uvidíš jak dopadneš v úterý.
Všechny zdravím a jdu chrnět, zase ráno v 5 vstávám a služby jsou fakt náročné. Pa M.

Viana (So, 15. 8. 2020 - 17:08)

Ahojte)) Jirko super že sis tu dovolenou pěkně užil a hlavně se v práci nestresuj,nestojí to za to stejně si každý pojede po svém.Jen se budeš nervovat. Hele kolik teda teď máš toho medrolu?
Tak já mám výsledky krve a to takové,že kyselinu močovou mám 405 což je katastrofa,nasadila jsem omezení určitých potravin,alkohol nepiju ,nekouřím,maso jím střídmě , uzeniny nejím vůbec akorát jsem byla asi bordelář na pití . To jsem fakt flákala. Další CRP 5,4 a už to mají jako zvýšené tlustě vytištěné což nechápu ,mělo by být do 10 si myslím. Pak eGFR 1,33 ml/s ale to nevím co to je tak to je nižší. Jinak ostatní je dobré . Tak Míšo překládej jsi zdr. sestra tudíž tomu rozumíš. Doufám že se ti na chalupě daří,počasí nemůžeš mít lepší.

Jirka111 (St, 12. 8. 2020 - 13:08)

Ahoj holky,
tak já ještě doplním - v jeskyni jsme byli v Demanovske Slobody, je fakt moc hezká, spousta krápníků a čistá říčka. Medvěda jsme naštěstí nepotkali :-)
Viano, vyšší teplota k RA určitě patří, když je rozjetý zánět. Jsou lidi, co jí mají skoro pořád zvýšenou, třeba Jana, co sem chodila, to o sobě psala.
Já jsem si posunul braní MTX na pondělí, abych si mohl dopřát nějaká pivka o víkendu. To bolavé rameno jsem uhasil Medrolem a je zase celkem fajn.
Akorát v práci se to šíleně mele, dostal jsem se do stresu, který nejsem schopen setřást, blbě spím...tak se bojí, aby se RA zase více nerozjelo.
Venku je dnes konečně hezky, včera a v pondělí byli u nás bouřky, tak vyrazím buď k vodě nebo na kolo. O víkendu chceme pod stan, ale to má zase pršet :-(
Opatrujte se, ať vám všechno na zahrádce i za oknem pěkně roste (kromě plevele).
J

Viana (Pá, 7. 8. 2020 - 13:08)

Ahoj Míšo, jo opich dopadl dobře a dg. je zánět bursitídy. Medrol byl píchnut a mesokain a dále užívat 8mg medrolu v tbl.
Hele dr. orthopéd mi říkal,že si nemyslí ,že ty teploty a vysoké CRP je od toho lokte. Že je to spíše infekčního rázu a to revmatického. No ale já jsem si našla něco na netu a tam píší,že se k tomu může přidat teplota,teda o crp tam nepíší a pokud jo,tak je to infekční a nutně se musí nasdit atb,což mi zabralo. Co si myslíš ty? Mělas někdy k revmě taky teploty? V pondělí jdu taky na krev a 18 tého k revmatoložce. Pak si řekneme.)))
Jsem ráda,že se to zoubek který už je v koši umoudřil a pusa se ti pěkně zahojí. Užij si chalupy,je venku děsné vedro,tak se pěkně schlazuj vnitřně i venkovně,,,pa

Míša (Pá, 7. 8. 2020 - 09:08)

Ahojky, tak jsem po odběrech, sestřička v laboratoři říkala jestli by mi nedali chvíli pokoj, protože už nemá z čeho nabírat, jak chodím často a nemám žíly. Zub spíš díra po zubu sice bolí, ale docela dobře se zatahuje a hlavně nekrvácí. Řeším to prášečkem a docela dobře přežívám. Jen to spaní, jsem taky zvyklá spát skoro bez polštáře a tak mi ty 3 pod hlavou vůbec nevyhovují, ale to snad taky postupně vyndám. Po poledni vyrážím na chaloupku, tak se těším, má být vedro a tam je uvnitř krásný chládek. Jirko měl jsi super dovču, tam je krásně a to jídlo, no hned bych si dala. A v jaké jeskyni jste byli??? Vianko tobě doufám dopadl opich na výbornou a už bude jen dobře. Přeji všem krásné, sluníčkové, bezbolestné příští dny!!!!!! Páčko M.

Viana (Čt, 6. 8. 2020 - 19:08)

Jo ještě pro Míšu. Tak ty jdeš jeden den přede mnou na tu revmatolku,tak si potom povíme jak jsme dopadly. Zítra jdu na opichání toho lokte i když jak to mám v klidu a beru 8mg medrolu se to zklidnilo.

Viana (Čt, 6. 8. 2020 - 19:08)

Míšo zub teda spíš díra po něm se umoudří a zahojí. Jsi dobrá,že usneš v polosedu,tak já spím skoro na rovném polštářek úplně malinkej,jinak neusnu. No ale pokud okolnosti poručí pak i tak se dá.S tou nastavenou léčbou si myslím,že mi nějak MTX nezabírá. Kdykoliv mi to zvýšila bylo to vždy bez efektu.Tak si to tak nějak myslím. No ale nejsem lékař,od toho jsou krevní testy,že?))))
Jirko super,úplně jako bych tam byla s vámi. Prostě sis to užil. No a ty halušky,tak ty bych klidně jedla 3x denně. Mám kámošku v Košicích ,taky revmatička kdysy tu byla s náma v partě,no a ta chodí občas do lesa čistit les. To si vezme pytel a uklízí petky a bordel co tam někteří zanechají. No a tak mi jednou psala že i občas potkala medvěda. Naštěstí vždy utekl,ale řeknu ti , že na Slovensku prý se občas objeví. Ovšem do lesa ses nevydal a už vůbec ne sám,že? Přeji ti aby ti to v práci uběhlo a krásný víkend. Jo a s tím navýšení medrolu je dobré řešení , protizánětlivé a klidně i něco od bolesti,,,,pa

Jirka111 (Čt, 6. 8. 2020 - 08:08)

Ahoj děvčata,
hlásím návrat z dovolené a od teď se vám už budu věnovat víc :-)
Sice jsem byl původně mrzutý, že jsme nejeli k moři, ale zase jsme chytli perfektní počasí. Ubytovaní jsme byli u Lipt. Mikuláše a každý den venku až do večera. Hned první den jsme si vyšlápli přes Prosieckou a Kvačianskou dolinu, čímž jsem si vytvořil rekord v chůzi (30 000 kroků). No pak už to samozřejmě tak divoké nebylo. Jeskyně, koupání v Lipt. Maře, v termálních pramenech, Tatralandii. Kluka jsem poslal s kamarády na Kriváň a protože jsem po řádění na tobogánech nemohl nějak chodit, vyjel jsem jako důchodce lanovkama na Chopok, tam to obhlídl a nafotil, a šup stejnou cestou dolů. Teď už jsem zase v pracovním procesu, můžu se těšit na volno o Vánocích :-)
Hezky jsem si početl o vašich trablích, zuby jsou prevít a na RA ještě větší.
Mě bylo vcelku dobře, teď při těch deštích horší a včera se mi zase začalo rozjíždět rameno. Zkouším to uhasit zvýšením Medrolu, jinak by mě to zase vyřadilo z provozu.
Holky, opatrujte se, zase brzy písnu. J
No a taky byly několikrát halušky, pirohy, liptovské zvony, klobásky....

Míša (Čt, 6. 8. 2020 - 00:08)

Jo ještě jsem neodpověděla jak dlouho - 3 roky a různé intenzity, která je řízena bolestmi.

Míša (St, 5. 8. 2020 - 23:08)

Vian, normálně jsem brala od jara do podzimu 2mg a na podzim zvyšovala. Teď už to mám 3měsíce navýšené kvůli tomu zubu, ale do konce srpna bych se zase chtěla vrátit k těm 2mg, tak snad to bude stačit. A proč myslíš, že máš špatně nastavenou léčbu??? Já jdu v pátek na odběry a 17.8. na revmatologii. Zub nekrvácí a dneska mi stačil jen jeden prášek, ale přišla jsem úplně vyřízená z práce, tak jsem chvilku zase ledovala. Akorát se špatně vyspím, protože mi to nějak v polosedě nejde a jinak nesmím. Teď jsem slupla MTX a jdu chrnět, ráno zase v 5 vstávám. Dobrou M.

Viana (St, 5. 8. 2020 - 13:08)

Míšo,kolik mg bereš toho medrolu a jak dlouho? Díky, já jsem dnes musela dávku medrolu zvednout ozvaly se zase bolesti všech kloubů, asi ATB už vyprchalo,tak místo 4mg jsem to zvedla na 12 mg pár dní a pak půjdu zase dolů. Doufám že se dočkám,že 4 mg jednou bodou stačit . Za 14 dní se mi vrátí dr. z dovolené,tak si nechám vzít krev a hned se za ní rozjedu. Myslím si,že mám špatně nastavenou léčbu. Doufám že je ti po vytrhnutí zubu dobře,,,pa.

Viana (Út, 4. 8. 2020 - 15:08)

No super,myslela jsem na tebe,sice trochu později to už byl asi zoubek venku,ale myslím si, že jsem ti trochu pozitiva poslala. Teď si dej bacha abys tam nechytla průvan. To by tě hodně potrápilo. ATB jsi odmítla, to se nedivím koneckonců nasadit se dá vždycky, myslím si ,že toto zvládneš i bez něj.
U mě zatím dobrý, už jsem včera dobrala Augmentin tak teď se pro změnu láduji tím medrolem,ale jak už jsem psala,začínáme spolu kamarádit. Prostě už se mnou zůstane. V pátek půjdu k tomu orthopédovi sinechat ten loket opíchat , myslím si ,že bych tam měla jít abych už měla konečně taky pokoj. Už mě ale nebolí,ale to je tím žeje v klidu. Míšo ty taky odpočívej a užívej si že toho lumpa v puse máš venku..))

Míša (Út, 4. 8. 2020 - 12:08)

Ahojky, tak to mám za sebou, už zlobit nebude!!! Zatím leduju a nic nedělám. Je tam teda obrovská díra, ale doufám, že se zlepší i zánětlivé faktory. Chtěla mi dát zase ATB na pokrytí, ale já už jsem je vážně odmítla, myslím, že jsem si to rozházela už dost, tak snad to bude dobrý. Středa, čtvrtek musím do práce, ale pak mám delší volno a jedu na chalupu. MTX beru až zítra, uvidím, jestli to bude dobrý, tak si ho vezmu. A jak je tobě? M.

Viana (Po, 3. 8. 2020 - 15:08)

Super budu na tebe myslet,pak napiš. Hele k tomu krvácení. Ono je to způsobeno i tím že bereme MTX ,měl by se před každým výkonem vysadit. Mě to aspoň vždy dr. říkal.

Reklama

Přidat komentář