Reklama

Oprátka za osm mrtvých - Olga Hepnarová

Maruš (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

Jako bývalý student medicíny - dnes tedy jsi asi doktor? Tak se ptám - dokázala by jí pomoct dnešní medicína?

Pavel (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

Nevim, jak se nahlizi na psychicky nemocne lidi v jinych spolecnostech, proto se k tomu ani v nejmensim nevyjadruji... ovsem obcas i ke mne zpravy dorazi... o jejich cinech i obetech... a nerekl bych, ze je zastoupeno jen jedno spolecenske zrizeni.

Pavel (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

jako student mediciny jsem mel moznost hovorit se zucastnenou lekarkou-psychiatryni. Z rozhovoru jednoznacne vyplynuly tyto body: 1. jednalo se o zenu s TEZKOU PSYCHZOU, jejiz nemoc nebyla spolecnost schopna vylecit nebo aspon zmirnit. 2. vzhledem k tomu, ze ji spolecnost takhle "zavrhla", rozhodla se pomstit. _____Doufam, ze to mnohe vysvetluje......P.S. psychoza nezbavuje lidi zabran a proto jsou nadale trestne zodpovedni.....

Láďa (Clar) (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

S., z jakým materiálů máš načerpané znalosti o Olze Hepnarové?

Láďa (Clar) (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

Shodnu se s tebou v tom, že je padlý na hlavu, aby společnost platila prachy formou daní na to, aby vrahoun měl 50 let ve vězení co žrát, pít, aby měl elektriku, vodu a jeho výkaly chodili kanálem vybudovaným z peněz nás všech... Z ekonomickýho hlediska je určitě mnohonásobně výhodnější ten špagát. Jenže je eště to lidský hledisko. A nazývat trošku lidštější pohled na věc pseudohumanismem je stejně absurdní, jako kdybych tě nazval náckem, protože chceš odlišný jedince popravovat...

S. (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

Tuto knihu neznám,nicméně Hepnarku mám nastudovanou z jiných materiálů,v globálu si myslím,že to byla celkem vizionářská osobnost cítící vytrácení se lidskosti z bližních svých a počínající nesmyslnost bytí z rašícího konzumentského způsobu života,což v ní zcela oprávněně vyvolalo pocit hnusu a pohrdání,ještěže se nedožila dnešních dnů,sundala by minimálně vysílač.

Jandolni (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

Láďo, to je možné, že doživotí je pro někoho horší než provaz, ale provaz stojí dvě stovky a dá se použít vícekrát, a v tom je jeho veliká výhoda. Samozřejmě není vhodný tam, kde je riziko justičního omylu, což v případě Hepnarové jistě uznáš, že není.No a jestli ti vrahové trest smrti mají, či nemají u zadku, jak píšeš, bych bral spíše jako jejich problém pro nás irelevantní.Knížku si možná přečtu až budu mít čas, ale obecně ke každému vrahovi se najde plno legend, které se pokoušejí vysvětlovat jeho jednání. Výsledkem je plno petic, kterými jsou otravováni američtí guvernérové před plánovanou popravou vraha. Ovšem v Americe je běžné, že guvernér takovým nátlakům neuhýbá.U nás je situace taková, že můžeme rozpustit policii a začít se bránit sami, protože pseudohumanisté policii a justici skoro už totálně ochromili. Za komunistů to nebývalo, aby příslušníci Veřejné bezpečnosti byli kriminálníkům tak k smíchu, jako dnešní policie a soudy.

Láďa (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

Přesně tak. Čin Hepnarové byl mnohými odborníky dokonce hodnocen jako justiční sebevražda, takže jí byl nějakej trest smrti srdečně u zadku (až do doby těsně před jeho vykonáním, ale to je přirozenej lidskej pud). Jestli si někdo myslí, že vraha zastaví možnost, že bude popraven, je mimo... Když se někdo rozhodne spáchat hrůznost, podvědomně počítá i s trestem. Ono je totiž doživotí možná pro někoho horší než provaz!

PRT Cakus (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

Som za trest smrti, ale neberiem to ako riešenie, beriem to ako spravodlivosť, niečo čo musí bezodkladne nasledovať.... Ale určite tam je aj nejaký efekt výstrahy....

Kiliannedory (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

Problém je v tom, že existuje dost velká skupina lidí, která se domnívá, že na každý problém existuje jednoduché řešení, no a jedním z těchto řešení je podle nich i trest smrti...

Albert10 (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

Nevim, proc se tolik lidi fixuje na trest smrti jako nejake zazracne reseni. Zrovna tehle zenske to bylo uplne jedno, kdyz to spachala. Podstata jinde - za ukladnou vrazdu by melo byt automaticky dozivoti bez moznosti zmenseni trestu (mimo prezkoumani pripadu). Neni to otazka msty, ale ochrany pred vrahy. Dalsi vec by byla udelovat dozivoti i dusevne nemocnym vrahum. Dusevni nemoc nesmi byt duvod k propusteni po par letech a udajnem vyleceni.

Láďa (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

Jenomže ani studovaní lékaři, kteří trávili s Hepnarovou desítky hodin, si nebyli schopní udělat úsudek... A dokonce to sami přiznali... Jinak v knize, o který píšu, jsou spousty lékařskejch zpráv a vyjádření, autentické výpovědi mnoha svědků, rodiny, sousedů, kamarádů i pár lásek... A samozřejmě i výpovědi samotný Hepnarový přepsaný přímo ze soudních spisů nebo policejních výslechů... Píšeš správně subjetivní názor, ale i já jsem psal JAKŽ TAKŽ objektivní...

PRT Cakus (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

Nikto z nás tam nebol, takže nikto nemôže vedieť, čo sa tam odohrávalo. Človek by musel vidieť množstvo dokumentov, rozprávať sa s lekármi a inými zainteresovanými ?udmi a samozrejme stráviť hodiny s Olgou Hepnarovou aby si mohol urobiť zdravý úsudok...

Láďa (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

Lojzo a Jefe, asi jste mě vůbec nepochopili, co jsem tím chtěl říct. Jednání O.H. absolutně neschvaluji, jenom jsem o tom případě četl víc, než je v novinových článcích a došel jsem k názoru, že tu věc nelze vidět černobíle. Bezesporu se jedná o obrovskou tragédii, které se ale možná dalo předejít. A možná ne - to se už nikdo nedoví.

Lojza (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

Jasny, takze kdyz me nikdo nasere tak ja pujdu a na zastavce zabiju osm lidi. Ty ses fakt borec!

Jef (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

Ládo a ty bys asi zase mluvil jinak kdyby na tý refýži stála třeba tvoje maminka nebo dcera nebo syn......??????

petrelin (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

Souhlasím, až na to poslední. Nejsem proti trestu smrti, ale proti tomu, svěřit právo o tom rozhodovat, do rukou úředníka. Co takhle malá změna trestního zákona - smrt pravomocně odsouzeného za trestné činy x y nebude vyšetřována a zjišťováno cizí zavinění. Nestačilo by ? Soudce Lynch je to jistě, ale co pozůstalí?

Láďa (Út, 19. 8. 2008 - 23:08)

Dobře, já klidně napíšu, že jsou mi tři pětky, za to se nestydím, i když už bych pomalu měl začínat :o) Nechci, abych tady působil jako zastánce vrahounů, protože jsem samozřejmě taky pro zpřísnění směšnejch trestů. Nicméně, že vrah je člověk, je pravda, myslím, že se shodnem na tom, že minimálně před činem... A mnohdy jde skutečně o takovou souhru okolností, že se vrahem může stát velký procento populace... Zabití člověka je opravdu nejhorší zločin, jakej může bejt... Ale prostě někdy je situace, kdy má někdo dlouhodobý problémy, za který třeba ani nemůže, který se v nějakým období můžou nějak vyhrotit, přidá se třeba chlast, nějaká provokace, jedinec to psychicky neunese a jebne mu v kouli a pak udělá něco, o čem si myslel, že toho nebude NIKDY v životě schopnej... Takovýhle případy se stávaj dnes a denně a takovejm lidem by měla společnost umět pomoci a předcházet tomu jebnutí v hlavě... Život je strašně komplikovanej a nevyzpytatelnej a každýho z nás může dostat na nějaký rozcestí, na kterým jsme si mysleli, že se v životě nemůžeme ocitnout. Pak je ale třeba vydat se po správný cestě. V tomhle duchu jsem myslel i všechny svoje příspěvky na téma Hepnarová. Že byla šáhlá je fakt, nicméně kdybys přečetl tu knihu o ní, budeš možná přemýšlet jinak...

Jandolni (Út, 19. 8. 2008 - 22:08)

Láďo, vrah není člověk. Člověk nevraždí a proto je chybou na vraha pohlížet jako na člověka.Uvědom si, že už konečně musí skončit absurdní situace, kdy pachatel má větší práva, než poškozený. Kolik je mi let, Ti tentokrát neodpovím, protože to tady není zvykem, Ty jsi mi to taky nenapsal.Snad jenom tolik, že jsem komunismus zažil osobně a nechtěl bych, aby se vrátil i když pivo bylo levnější. Na druhé straně nutno konstatovat, že ne všechno za komunismu bylo špatné. Co fungovalo dobře byla Veřejná Bezpečnost a také kriminály. Tehdá se tam opravdu nikomu nechtělo a takovou situaci, aby setam nikomu nechtělo by bylo třeba znovu obnovit, jinak si u nás každý bude dělat, co chce a bude situace taková, jaká je. Stačí? Tak dobrou noc.

Láďa (Út, 19. 8. 2008 - 22:08)

Nevím, co je povrchního na tom, že mě zaujala osminásobná vražda, spáchaná dosud nevídaným způsobem hezkou mladou holkou... A že vrah není člověk...? Kolik ti je ? 16, 17...?

Reklama

Přidat komentář