Reklama

ROMOVÉ - žijí tu s námi

die (St, 11. 3. 2020 - 15:03)

Ještě v sobotu tam jezdili, jeden z těch blbečků měl kromě lyží na střeše i sáňky.

bianka (St, 11. 3. 2020 - 05:03)

Ale čtu také jiné názory v diskusích............Ještě jsem nikde nečetl jak se to léčí a čím?Nebo se to tají?

===

Moc se o tom nepíše, a přímo léčit to nejde, jen příznaky působení virů.

Tento se vyznačuje tím, že velmi rychle mutuje a tím ztrácí na své imunitě vůči obrannému systému člověka.
Dnes tady bylo deset doporučení pro seniory. I tam bylo pár rad.
Jezte zdravě a dodržujte alespoň trochu půsty. I ta naše židovsko-křesťanská kultura, byla rozšířena jen díky tomu, že se dokázala přizpůsobit jídelníčku a zvyklostem zdejších.
Ale obecně, pomáhá jíst ryby. Babičky a rodiče, nám přece v dobách nepříznivých, dávali jíst rybí tuk. Dnes se dá snadno spolknout v tobolce. Nebo jezte brambory, tam je spousta vitamínu C. Pak samozřejmě ovoce, zelenina a luštěniny. Tím doplníte tělu energii.
Samozřejmě to do sebe nemůžete tlačit pořád a můžete sem tam zhřešit, pořádným kusem masa.
Říká se tomu biorytmus.

bianka (St, 11. 3. 2020 - 05:03)

...dokud si nepřečtu ranní zprávy. Třeba prohlášení Merkelové... hoďte na ní deku!!!!!!

bianka (St, 11. 3. 2020 - 05:03)

Jo? to já někdy ráda zaperlím. :-)

Fernando (Út, 10. 3. 2020 - 23:03)

Ale Lallo, přece bych kvůli tomu nedokázal být na tebe vošklivej :) Víc mě zaujala jiná perlička, když se tady debatovalo o desateru hygienických zásad pro ochranu před virem. Tehdy (27.února) bianka napsala "Desatero se týká preventivně nachlazených". Já vím jak to myslela, ale přesto jsem se pobavil při představě, že bych se nechal preventivně nachladit nebo pro jistotu i zmrazit.

-Aleš- (Út, 10. 3. 2020 - 22:03)

Díky za vysvětlení...

Pils (Út, 10. 3. 2020 - 21:03)

Já jsem teď dorazila domů a nejde mi TV. Jsem sama a ona asi volá po setoboxu. Nevím si s tím rady, ale pár dní to asi bude muset počkat.

Pils (Út, 10. 3. 2020 - 21:03)

Lallo - cože??? Slovesný tvar??

Lalla (Út, 10. 3. 2020 - 21:03)

Haha, jsem čekala, kdo se zve první :)))

Sany11 (Út, 10. 3. 2020 - 22:03)

Lallo, ja to taky videla, ale nechtela jsem poucovat. Jelikoz je to muj denni chleb, tak jsem si toho musela vsimnout, i kdybych nechtela. :D ;)

Lalla (Út, 10. 3. 2020 - 22:03)

To je tak, když člověk vypne mozek a myslí, že to ostatní nepoznají :) Ještě čekám, že mě "seřvou" povídkáři a Fernando :)

-Aleš- (Út, 10. 3. 2020 - 22:03)

Jo, ti šprti se určitě ozvou, my ostatní co jsme školou prolízali jen tak tak, ani nevíme o čem je řeč :-) Ale mohli byste nám černým ovcím napsat o co jde. Já mám za to, že to jsou zájména.

Sany11 (Út, 10. 3. 2020 - 22:03)

Alesi, v tomto pripade se tomu rika cleny. Tady je to vysvetlene, bohuzel sem nejde dat link, tak musim takhle. ....................Před podstatným jménem v němčině (případně před jemu předcházejícím přídavným jménem) stojí obvykle člen, který současně vyjadřuje rod podstatného jména. Stejně jako např. v angličtině existuje i v němčině člen určitý a člen neurčitý. Ve zvláštních případech může stát podstatné jméno bez členu, hovoříme potom o tzv. členu nulovém (viz níže).
Čeština se členy nepracuje, nicméně v němčině jsou nezbytné a nelze je ve větách vynechávat.
PAMATUJ:
Pokud se v němčině setkáme s novým podstatným jménem, je nutné se ho naučit se členem! Jinými slovy – je třeba vědět, zda je podstatné jméno rodu mužského (der), ženského (die) či středního (das).

Pozor! Rod podstatných jmen v němčině nemusí odpovídat rodu podstatných jmen v češtině.
př.: der Garten (mužský rod) zahrada (ženský rod)
die See (ženský rod) moře (střední rod)
das Bild (střední rod) obraz (mužský rod)

Lalla (Út, 10. 3. 2020 - 22:03)

Jasně Aleši, sice jsou to členy, které se do češtiny nepřekládají, ale lze je v češtině nahradit ukazovacími zájmeny. Chyby byla ve výrazu slovesný

Sany11 (Út, 10. 3. 2020 - 22:03)

Vzdyt na tom nezalezi, hlavne, zes vysvetlila podstatu problemu. Vis kolik lidi si napr. po letech plete pojem casovat a sklonovat? Kdyby me to nezivilo, vsadim se, ze bych to uz taky nevedela.:D

Pils (Út, 10. 3. 2020 - 21:03)

Ty jsi teda potvora, takhle mě nachytat! :-)

Lalla (Út, 10. 3. 2020 - 21:03)

De die das jsou určité tvary podstatného jména dle rodu. Prostě takový slovesný tvar, který se v češtině moc nepoužívá. Ta květina x ten most x to dítě

-Aleš- (Út, 10. 3. 2020 - 21:03)

Já zírám jak die umí projevit emoce. To je snad poprvé za celou dobu. Do teď všechno jen tak poklidně glosovala. Dokonce v rozčílení použila moravismus, takovou ji neznám :-O. To ani nevím, že se tak pojmenovala kvůli mně, nebo spíš jsem to už zapomněl. Já jsem si myslel, že die je odvozeno od Dyje, když je z toho Znojma.

njn (Út, 10. 3. 2020 - 22:03)

"die" ti chtěla Aleši dát najevo, že je "ta" (die) a ne "ten" (der). Nedivím se, že se jí koláč nelíbí :)

-Aleš- (Út, 10. 3. 2020 - 22:03)

Já se zase divím co se jí na tom nelíbí. Když vidím slovo pie, tak se mi vždycky vybaví jedna slavná písnička

https://www.youtube.com/watch?v=YhY9R-g62BY

Reklama

Přidat komentář