Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Tamara (So, 14. 9. 2019 - 07:09)

Tak abych pořád nebyla pesimista. Tenhle týden zase posun dopředu. Ve stoji "šlapu zelí" na místě.
Ukázal mi fyzioterapeut, jen zvedat paty střídavě levou pravou. A stoj na špičky na paty. Holky a jde to, další pár cviků vleže na zádech ve se zaměřením na posílení stehen a břicha. Za celý život jsem toho bohužel moc nenacvičila, jako teď. Ale začíná se mi to líbit. Také říkal, že všude ve světě by nevzali na TEP bez absolvování 2 měsíců cvičení zaměřeného na zpevnění. To jen my jdeme s ochablými svaly, neb dlouho čekáme a celou dobu "šetříme" aby nebolelo.

Pajja (Út, 17. 9. 2019 - 20:09)

S tím "světem" se mi to moc nezdá, znám fyzioterapeuty, kteří pracovali v cizině a ti zase tvrdili, že tam se o naší pooperační péči + lázně běžnému pacientovi může jen zdát. O povinosti posilovat před operací slyším prvně. Já až do operace jezdila silou vůle na rotopedu, ale to jen proto, že ho používám roky, i v době, kdy jsem o nějaké artróze neměla ani zdání. Nepoužívala jsem, ani berle, ale zase je to individuální. Podle mě hlavně záleží na bolestech, špatně provedeným cvikem si mnozí spíše uškodí. Posilování svalu po operaci je nutnost, ale mě třeba varoval před magnetoterapií, přístrojovou lymfou, elektrodami, cviky, kdy jde zátěž do stehen, vibracemi, skoky. Chůze a kolo, plavání, zvolnit, nepřetěžovat, to jsem slyšela pořád.

HELENA (Út, 17. 9. 2019 - 00:09)

To teda nechapu jak by se mohly posilovat svaly na nemocnem kloubu kdyz uz pul roku pred operaci jsem na nohu nemohla vubec stoupnout proto ze kycelni kloub se rozpadal a uz byl nepohyblivy a i sebemeni pohyb spusoboval silenou bolest.

Tamara (Út, 17. 9. 2019 - 07:09)

T
ak jak to jde hned po operaci, šlo by to i před ní, vždyt jsou i jiné metody než silová cvičení, existuje magnetoterapie, masáže atd.

Tamara (Út, 17. 9. 2019 - 07:09)

T
ak jak to jde hned po operaci, šlo by to i před ní, vždyt jsou i jiné metody než silová cvičení, existuje magnetoterapie, masáže atd.

Věra (Ne, 15. 9. 2019 - 09:09)

Myslím, že před léty byla diagnóza pro lázně i příprava na operaci. Potkala jsem v lázních v Třeboni známou paní, která mi říkala, že její manžel je v lázních a po návratu nastupuje na operaci. Učili ho chodit o berlích a cvičil určitě také. A pak se změnil indikační seznam v roce 2012 a tahle diagnóza už tam není. Možná ji vrátí jako lázně na 4 týdny :-)

Jaruš (So, 14. 9. 2019 - 21:09)

No to je dobrý,ale když ta noha bolí tak ještě posilovat ,ale pod odborným dohledem ,něco na tom asi bude,jenže já mám silnější nohy a stále to není tak jak má

Eva (Út, 3. 9. 2019 - 08:09)

Dobrý den, prosím vas nevite zda po 4 měsicich od vyměny kyčelního kloubu mohu jit do termálních bazenu? mame zaplaceno termaly a doktora jsem se při kontrole zapoměla zeptat..diky

Věra (Út, 3. 9. 2019 - 15:09)

Evo, raději mu zavolej. On ti nejlíp poradí - ono záleží na teplotě vody i na délce pobytu ve vodě. V lázních jsem měla vany - vířivku a perličku a byla jsem tam asi jen 15 minut. Nedostala jsem vanu s rašelinou ani rašelinové zábaly nesmí být na kloub v přímé návaznosti na operovaný kloub.

Tomáš (Ne, 1. 9. 2019 - 22:09)

Veroniko ničeho se neboj, nohy dáš od sebe jak nejvíc to půjde. Spolužačka je tři roky po operaci, jezdí za mnou 3x týdně, někdy každý den, když ten její je na na protialkoholním léčení. Bujarý sex je její koníček, střídáme polohy a vše proběhlo vždy v pořádku. To si musíš sama vyzkoušet.

Milena (Ne, 1. 9. 2019 - 15:09)

Mám jít v prosinci na operaci kyčle ,podle rentgenu mám prý 3 st. Ale je mi divné ,že mi noha bolí jen v klidu a hlavně v noci , Taky ,když dlouho sedím tak mi bolí hrozně moc při vstávání ,ale tak za 2 minuty to přejde a můžu normálně bez bolesti chodit,.Když chodím ,tak mi noha nebolí , připadá mi to divné ,všichni moji známí co měli před operaci výměny kyčle ,tak nemohly chodit. Měl jste to taky někdo tak ,že jste chodili bez bolesti a bolest byla jen v klidu ,nebo startovací ?

HELENA (Ne, 1. 9. 2019 - 15:09)

Muzete rict doktorovi ze chcete operaci odlozit. Ja mela 3-4 stupen a musela jsem na operaci cekat rok a pul podle poradniku.Pul roku jsem musela chodit z francouzkyma holema ze uz jsem nemohla na nohu vubc stoupnout a bolesti jsem mela porad. Uvas mate stesti ze nemate dlouhy poradnik na operaci ! Klidne reknete doktorovi ze operaci chcete az zjara

Tamara (Čt, 29. 8. 2019 - 18:08)

Tak dnes kontrola po 6 týdnech, rentgen ok, povolena 1/2 zátěž, francouzské hole do 3 měsíců. povoleno řízení auta, cvičení s phyzioterapeutem přineslo své ovoce. Pochválen rozsah pohybů i rozmasírovaná jizva. dostala jsem doporučení do lázní.

Věra (Út, 3. 9. 2019 - 14:09)

Tamaro, to jsou skvělé zprávy. Kam chceš do lázní? Já jsem byla v Třeboni v Auroře, plavání v bazénu jako rehabilitace je úžasné. Plavala jsem normálně žábu, ale je fakt, že jsem tam jela až na konci tří měsíců od operace (bylo to po první operaci) a do bazénu jsem mohla jít a došlapovat na 100%. Tak ať je všechno jen lepší!

Tamara (Út, 3. 9. 2019 - 20:09)

Děkuji za přání. Lázně mám zamluvené od 15,10, v Bechyni. Dnes jsem předala návrh na ZP. Termín je také cca 3 měsíce od 2. operace. Měnili mi jen jamku, byla poškozena při pokusu o nahození. Zatím se snažím několikrát denně stát na obou nohách bez berlí, chodit na nich musím až do konce 3 měsíců. A zatím si nedovedu představit že to někdy bude jinak.

HELENA (Ne, 8. 9. 2019 - 22:09)

Pani Tamaro taky jsem mela strach jak budu po trech mesicich chodit bez opory a mela jsem pocit ze upadnu. Kamaradka mi poradila at si pro zacatek poridim trekinkove hole nez si zvyknu prej ona to delala stejne. A opravdu stacil jenom pocit ze se budu moct o neco oprit kdybych nahodou padala i kdyz jssem je drzela jenom zlehka. Brala jsem si je ven necely mesic a pak uz jsem je nepotrebovala. Uvidite ze casem bude vsechno v pohode

Tamara (Po, 9. 9. 2019 - 13:09)

Snad ano zatím se mi to zdá vše pomalé a dlouhé. S trekinkovými holemi počítám, stoj na obou nohách jde, i cvičit ve stoje už zkouším. On také prudký nástup podzimu k náladě nepřidá.

Věra (Út, 3. 9. 2019 - 21:09)

Tamaro, ještě jsem nakoukla - už jsem tu psala - nejhorší je, že když máš jít bez holí, máš najednou pocit, že vážíš metrák :-) Jak se pořád nadlehčuješ na holích, ten přechod je těžký. A už jsem tu taky psala - chůzi bych mohla vyučovat :-) Popíšu ti, co mi učili na rehabilitaci po reoperaci. Stoupni si s nohama od sebe na šířku chodidla. Každá noha má svou dráhu. Při chůzi dělěj jen tak dlouhé (krátké) kroky, než přendáš druhou nohu. Sestra na rehabilitaci se mnou lezla po zemi a dávala mi značky na došlap stejně daleko od sebe. Jdeš narovnaná (chodila jsem v prádle proti zrcadlu - pohled pro bohy), díváš se před sebe ( to neumím dodnes, koukám pořád kam šlapu), našlapuješ přes patu. Ale je fakt, že jsem nikdy nekachnila, jak tu hodně děvčata píšou. Strašně jsem se snažila jít tak, aby nikdo nepoznal, že mám TEPku. Myslím, že se to povedlo, ale ten strach, že se to znovu utrhne, ten už z hlavy nedostanu. Tak ať ti to šlape :-)

Tamara (St, 4. 9. 2019 - 18:09)

Dík za radu. Ještě ted v září bude docházet fyzioterapeut, požádám o pomoc a radu.

Tamara (Ne, 18. 8. 2019 - 08:08)

A čekací doby také různé, já u nás - Tábor 5 měsíců, ale bylo zohledněn nález na RTG, jinak cca 9 měsíců, třeba v Třebíčí jeden a půl roku

Reklama

Přidat komentář