Reklama

kleceni deti v koute

Andy (Út, 23. 10. 2007 - 08:10)

Brý ráno všem:))
Sun, já noční paření ve 13ti pojala jako vyjímečnou situaci, nikoli jako běžnou věc! Jsem stejného názoru, že děti do 13ti mají být do osmi doma, když ráno vstávají do školy, o víkendu klidně do 22h. ale kultura je něco jiného. Nevím, kde jste všichni sebrali tu ideu, že pařit znamená ožírat se chlastem a zfetovávat drogama? Zase domněnky? Já začala fetovat před 18tkou, nikdy dřív mě to nelákalo! Já myslela klasický paření na koncertě, neměla jsem na mysli žádný podtext!
Petra: je fajn, že máš k mamině důvěru a ona k tobě, važ si toho:))
Dana: je tvoje rozhodnutí, kde a co budeš dělat, mám se zaměstnavateli stejnou zkušenost, proto podnikám! Každý máme možnost volby, nikdo nenařídil, že všichni musíme být zaměnstnanci!
Myslím, že kluci chtěj stejnou pařičku jakými jsou oni sami a nebo už vybouřenou rozumnou slečnu.
Verča: nejspíš taky super vztah s rodiči. Závidím, chválím a přeju:))
Ale jak jsi správně napsala, potřebuješ vedení rodičů a aby ti vymezili hranice, fajn, ale pak jsou lidi, jako já a další, kteří chtějí mít svoje hranice, neuspokojují jejich zvědavost a touhu hranice někoho jiného! Z vlastních zkušeností vím, že i za hranicemi se nachází dobrodružství, odvaz a 100% nějaká zkušenost. Já nepotřebuju vedení, nechci ho, chci poznávat svět i život vlastníma očima i vlastními smysly, aby mé zkušenosti byly mé, ne rodičů ani nikoho jiného. Je super umět i riskovat, kdo nic neriskuje, nic nezíská a to platí doslova!

sun (Út, 23. 10. 2007 - 07:10)

Tome, Verčo, Mony , ostatní: v tomhle máme asi stejný názor. I když je doba trochu jinde než byla , děcka jsou dnes daleko znalejší techniky a podobných věcí, pořád jsou to lidé , za které má člověk určitou zodpovědnost a ve 13 letech by opravdu s takovýmto pravidelným "nočním životem" mohli ještě chvíli počkat. I když zkušenosti se do života hodí, to má Andy pravdu, ale myslím si, že na "tyto" zkušenosti, je ve 13 opravdu čas.
Katko máš celý život před sebou, opravdu ti nic neuteče a jestli poznáš: chuť rána po flámu, nebo nevyspání po propařené noci a ve škole pak kvůli tomu problémy, za dva tři roky, myslím si , že se nic nestane.Ale je to jen na tvém rozhodnutí a na domluvě s tvojí mamkou. Jen pokud ti nedovolí vše co by jsi chtěla, zkus ji pochopit a podívat se na to i z druhé strany.A napiš co si o této diskuzi (co se tu rozpoutala) myslíš ty a jak ji cítíš.A zkus být trochu objektivní.

Tom (Po, 22. 10. 2007 - 19:10)

Děkuji soudným pisatelkám za jejich příspěvky. Již jsem si myslel, že jsem jediný debil, který nechápe, že 13-ti letá slečna musí nutně vyzkoušet všechny nástrahy "života", včetně konzumace drog. Já jsem ve 13 na takové věci ani nemohl pomyslet, protože by mě otec zabil. A měl jsem dost přísný režim až do plnoletosti. Přestože mám na život jiný názor než mí rodiče a v 18 jsem si šel svou cestou, tak restrikce do 15-16 let jim rozhodně nevyčítám. Upřímně řečeno mě to ani nelákalo. Problém byl až mezi 17 - 18. rokem, kdy nebyli schopni "přeřadit". Ale na gymlu, kde jsem tehdy byl jsem zase až tak černá ovce nebyl, dost děcek ve třídě si nemohlo dělat co chtělo.

Verča (Po, 22. 10. 2007 - 19:10)

Asi budu opakovat to co zde již zaznělo, ale taky si myslím, že 13 letá holka má být v jednu v noci dávno doma. Mě sice "paření" nikdy nelákalo. Jestli se tím tedy myslí trajdání po zakouřených klubech, pití alkoholu a zkoušení trávy či jiných drog. Narozdíl od Andy si nemyslím, že člověk musí nutně vyzkoušet všechno a to co nejdříve. V tom asi musím poděkovat svým rodičům, vštípili mi jiné hodnoty. A myslím, že ve 13 letech by děti měly být dětmi. Navíc na ně dnes všude číhá nebezpečí, takže potřebují vedení svých rodičů, a občas i prostě striktní vymezení hranic. A navíc by měla v rodině fungovat ohleduplnost a to oboustranná - jak rodičů k dítěti, tak dítěte k rodičům.

Mony (Po, 22. 10. 2007 - 16:10)

Já jsem měla velice přísnou matku,ještě i v 17nácti jsem musela být v osm doma,MUSELA jsem doma uklízet,vařit......byl to docela teror,ale dneska se na to dívám jinak,a jsem vděčná za to tvrdé vedení.....a tak i já asi nerada budu pouštět svou dceru v 15nácti někam,ale to je ještě daleko,názor můžu změnit.

Dana (Po, 22. 10. 2007 - 15:10)

Díky Petro jsi rozumná holka.
A Andy: už jsem měla tu čest pracovat na třech místech a věř mi že většinou tvůj názor nikoho nezajímá. Nemám to tzv. okopírované od mamky ale zažila jsem to na vlastní kůži.
Petro a s těma klukama je to tak jak píšeš, ti nechtějí žádnou nevybouřenou pařmenku, ale holku, která se umí postarat o víc než jen o makeup, vlasy a oblečení než jde někam na pařbu. Takové holky jako jsi ty jsou čím dál tím vzácnější.

Petra (Po, 22. 10. 2007 - 15:10)

Mě je sice teprve 16 ale souhlasím s Danou. Katka je prostě jen začínající puberťačka. Já jsem v té pubertě taky, ale mám volnost, mohu jít klidně jak vy říkáte "pařit" ale jsem natolik normální že nepotřebuju poznávat život tak že se jako moji spolužáci ožeru, zahulím si, vychrápu se jednou s tim a podruhé zas s jinym. Nikdy mě nelákalo a neláká lítání po nocích. Když sem byla mladší tak kluci letěli po těch holkách co tohle všechno dělali ale teď si spíš vážej holek u kterejch si můžou být jistí kde je a co dělá (tím nemyslim ty stupidní 16ti až 18ti letý blbouny).
Nevím byla jsem třeba na školní akci když jsme se loučili s devítkou a přišla jsem domů v 10, protože vím že i v těch 10 se o mě mamka doma bojí a je to správný aspoň vím že mě má někdo rád že na mě doma někdo čeká. Mamce se svěřuju se vším prostě jí věřím a neberu jí jako žádného narušitele i když vím že do 15ti by mě nepustila nikam.

Andy (Po, 22. 10. 2007 - 15:10)

Tak to můžeš mluvit o štěstí, beztak se ti svěřují jenom proto, že k tobě cítí důvěru, nejenom diktátora a narušitele bezstarostného dětství:)
Asi jsi pro ně měla více pochopení než se dostává Katce a než se dostávalo mně!

Oblíbená (Po, 22. 10. 2007 - 15:10)

Andy, podle sebe soudím tebe ? U mně je to jinak. Mám již dospělé syny a rozumíme si velice dobře. Až se někdy divím, jaké intimnosti mi o sobě vyslepičí. Myslela jsem, že holky se svěřují především mámě a kluci, že jsou uzavřenější.

Andy (Po, 22. 10. 2007 - 15:10)

Oblíbená: i Katka už si jistě uvědomuje svoji osobitost, své já... V jejím věku už člověk ví, že nástrahy můžou obnášet jistá rizika a už jistě ví, co je špatné a co ne...Myslím, že už je dost velká na to, aby chápala, kde jsou hranice a v čem spočívá důvěra. Pokud bude Katka vnímána a respektována jako individualita, bude mít v pořádku své sebevědomí, není pak problém dětem uzdu upustit! Přesvědčujete mě pouze o tom, že výchovné metody jsou někde napsaný a vy se jimi všichni řídíte! Nepřistupujete ke svým dětem, jako k individualitě, která žádá svůj přístup, pochopení a postoj! Pak se nedivte, že jim vůbec nerozumíte a ony nerozumí vám! Škoda jen, že ty časy, kdy jste byli vyzýváni k tomu, aby jste chápali nebo se o to alespoň pokusili se nedají vrátit, myslím, že tam nastává ten pozdější problém ve vztazích děti a rodiče!

Andy (Po, 22. 10. 2007 - 15:10)

No, tak když můžou pouze vyjímečně, snaží si to užít max. proto to přepísknou s chlastem i se svými možnostmi! Kdyby tyto možnosti měli každý víkend, tolik by je to nelákalo! Zakázané ovoce nejvíc chutná, protože je zakázané..vzbuzuje to v nás adrenalin, dobrodružství...teprve, až když zákazy pominou, máme svobodnou volbu, přestáváme na tom vidět cokoliv zajímavého, páč se to pro nás stává běžnou a zcela normální věcí!

Oblíbená (Po, 22. 10. 2007 - 15:10)

Andy, myslíš, že 13-ti leté děti si už umí zvážit všechny následky a rizika toho, co vyvedou ? Já myslím, že ne. Ty jsi asi vyrůstala v rodině, kde jsi měla volnosti habaděj, tak ti to tak nepřijde. Ale existují i rodiny, a těch je většina, kde se děti vychovávají s oboustrannou důvěrou a tohle by si prostě nedovolily. Už tady, u Katky, je něco špatně. Můj názor.

Ali (Po, 22. 10. 2007 - 14:10)

Oblíbená má pravdu. Do 18ti let za Katku nesou rodiče zodpovědnost. Já mám dva syny 15 a 16 a pařit, prostě nechoděj. Výjimečně s kamarádama o víkendu a do devíti doma a to je tak 2x týdně. Samozřejmě, že by rádi někam vyrazili, ale prostě mám za ně zodpovědnost.....Nechápu, co je to "pařit" chlastat???? V 15?
Pokud se mi to dítě opije do 18 let, mohu za to já a veškeré postihy jdou na mě. Vím, o čem mluvím, neb jsem takový průšvih s jedním synem zažila a stálo mě to dost, i finančně.

Andy (Po, 22. 10. 2007 - 14:10)

Oblíbená: však já píšu, že do 18ti jsme svazováni, to ovšem neznamená, že nemůžeme mít svůj názor, či zkoušet a zkoumat nástrahy života! Katka si může dělat co chce, v rámci zákonů a pravidel, které uzavře(la) s rodiči, může ovšem i ty pravidla porušit, pak ji čeká trest, pořád dokola, co píšu...může vyskočit i z okna, když bude chtít, jen si nejdříve musí umět zvážit všechny následky a rizika, ale čím dřív se to naučí, tím pro ni bude rozhodování snazší! Myslím, že rodiče by nám měli pomáhat při zkoumání tohoto světa, ne nás od něj ochraňovat formou izolace, pomluv a zákazů...je to špatný? Tak pojď a přesvěč mě, proč a co je na tom tak špatného, nestačí mi, že to říkáš, chci se o tom přesvědčit na vlastní oči a poznání!!!

Oblíbená (Po, 22. 10. 2007 - 14:10)

Andy, mýlíš se. Katka NEMÁ právo se rozhodovat po svým. Je jí totiž 13 a zodpovědnost za ní nesou stále ještě rodiče !!!

Andy (Po, 22. 10. 2007 - 14:10)

Za to ty svými názory překypuješ!

Milan (Po, 22. 10. 2007 - 14:10)

Nehul tolik, pač potom se to nedá po Tobě číst.

Andy (Po, 22. 10. 2007 - 14:10)

Prrr: Dano, musím tě brzdit, na tvůj věk jsi ty pořád dost povrchní! Co to prosím tě plácáš? Předsudky? Papouškuješ maminky slova? Jak nikoho nebudou zajímat vaše názory? To mluvíš za sebe? Každý má právo vyjádřit se a každý má povinnost přijmout i názor někoho jiného, kdo to nedokáže, není hoden ani komunikace, natož lepšího zacházení! Všichni mám možnost volby, bez ohledu na práci, šéfa, rodiče i učitele...jsme pouze omezeni věkem, který nás do 18ti svazuje, ale to je vše! Tobě je 18 a vstupuješ do života s dosti velkým omezením.
Katko: máš právo a možnost volby se rozhodovat po svým, jen k tomu vždycky musíš znát důvod,který tě k tomu přiměl, chápat podstatu zrodu onoho činu a umět ji obhájit, umět nést za své rozhodnutí následky. Nevím, kde se vzala ta iluze, že všichni musíme poslouchat, dle mého, si každý můžeme žít po svým, dělat to, co zrovna dělat chceme, páč jedině tak pochopíme spád celého životního cyklu a smysl našeho života! Kdo se bojí pustit děti za tmy, páč přehnaně sleduje TV Novu, ať nelení, nesejčkuje, ale obleče starý retro oblek a jde taky!!!
Život se má žít v každé době a čím dřív začneme, tím dřív ho pochopíme a tím dřív se ho nabažíme...kdo se nevybouří v pubertě, zamrzne! Kdo se řídí společenskými kritérii nebude sice vymykat, ale nebude se taky ničím odlišovat, bude nahraditelný a zapomenutelný:)) Jenom vyjímeční lidé dělají vyjímečné skutky a je uměním najít někoho, kdo pochopí naši myšlenku, touhu a bude se nám snažit pomoci ji naplnit!

Bel (Po, 22. 10. 2007 - 14:10)

Andy, nevím, proč potřebuješ vědět, od kdy jsem chodila pařit a jaké jsem měla dětství. Narozdíl od tebe celkem v pořádku a pařit jsem chodila stejně, jako moji vrstevníci. V 15 je to tak akorát.

Dana (Po, 22. 10. 2007 - 14:10)

No vy jste se snad zbláznili, ve 13 pustit holku na koncert? A ještě má být do 11 doma?
Tak to je snad špatný vtip, takové děcko by mělo být doma tak do sedmi.
A pro tebe Katko: Nyní je mi 18 a věř, že až budeš v tomto věku a podíváš se na někoho kdo má třeba 15 a uslyšíš jeho názory, přijde ti to strašně hloupé, prostě už vidíš, jak byl člověk v tomhle věku strašně strašně hloupej a povrchní.
Teď si každý z vás myslí, že mu patří svět a že své názory musíte za každou cenu prezentovat, ale ve skutečnosti to chodí jinak. Až budete pracovat, nikoho vaše názory zajímat nebudou, buď pracuj, mlč a dostaneš býplatu nebo si stále stěžuj a můžeš si jít práci hledat jinam. Takhle to prostě chodí, nikdo si z vás na zadek nesedne.

Reklama

Přidat komentář