Reklama

NOHA V SÁDŘE

dr.Galen (Po, 16. 9. 2019 - 20:09)

Tak to mě docela pobavilo. Jste asi jediná, kdo si k 8 týdnům dobrovolně naordinoval další dva týdny. Na druhou stranu je docela trestuhodné, že k tomu tak u vás přistoupili. Vždy by měl být nějaký zástup. Určitě se ty dva týdny navíc projeví na zatuhnutí hlezenního kloubu. Zřejmě ten zákrok s přidáním sádrového obinadla pod prsty byl úspěšný, že už vám ani nepřijde, že ta noha je cítit. Když s tou sádrou chodíte do práce, tak to opravdu asi nebude už tak hrozné, jak jste úplně ze začátku líčila, neboť si nedovedu představit, že by jste se tím chtěla dělit se svými spolupracovníky. A obvaz ještě drží pohromadě? Těch dosavadních osm týdnů se na něm muselo podepsat zvlášť, když s ním chodíte každý den do práce.

Nikola (Po, 16. 9. 2019 - 22:09)

No já se tedy moc nesmála a nesměju se ani teď.Mluvila jsem s tou zastupující doktorkou ale byla tak neuvěřitelně otrávená a neochotná že jsem prostě neměla sílu se s ní dohadovat.Myslíte že bych měla vyrazit někam úplně jinam aby mi tu sádru sundali dle termínu?Jsou ty necelé dva týdny navíc tedy velký problém?Právě že většinou pracuju doma takže jsem byla v práci vždy jen na skok a jeden den v týdnu,takže smrádek si užila jen kolegyně se kterou jsem dala rychlou kávu a pak šla domů.Ale ta "operace" s tím doděláním sádry pod prsty se opravdu povedla a musím říct že jsem moc ráda že to tak dopadlo.Nevím jak má sádra po delší době vypadat,ale u mě vypadá pořád docela dobře:-)Ona vypadá jako by byla "vyleštěná" a i ten podpatek drží jako přibitý.A co jsme ty prsty podsádrovaly tak i tam je to v pořádku,jen sádra pod prsty zežloutla a mám tam vymačkané důlky od prstů,hlavně pod palcem.Ale jestli si myslíte že mi ta noha už tolik nesmrdí tak se mýlíte,jen já sama už to tolik nevnímám,ovšem druzí ano.Vadí mi narážky od známých když někde jsem.Kamarádka mi třeba říkala abych si přes prsty natáhla ponožku ale mně na prsty zima není a myslím že smradu by to vůbec nepomohlo,spíš naopak.Navíc na zdravé noze venku pořád nosím žabku nebo pantofel takže mi přijde pitomé mít zdravou nohu bosou a na sádře ponožku...

dr.Galen (Út, 17. 9. 2019 - 07:09)

Já bych řekl, že je to docela nezodpovědné od nich. Sundání sádry je otázka tak asi tří maximálně pěti minut. Obvykle se imobilizuje kotník na 4-7 týdnů. Už těch 8 je o něco déle, ale 10 je pomalu už krajní mez. Pořád mi nejde do hlavy ten přístup. Co kdyby vaše doktorka byla nemocná déle, tak vám sádru nechají také a nebo nedej bože by se jí stalo něco vážnějšího, tak budete chodit se sádrou do smrti? Předpokládám, že vám to dělali někde na poliklinice, tak bych se tám dostavil v původním stanoveném termínu a trval na sejmutí obvazu pokud vám nějakým rozumným způsobem nezdůvodní prodloužení to znehybnění. Případně chtít jejího nadřízeného. Argument, že je ošetřující lékař nemocen, není vlastně z pohledu pacienta žádný argument a zdravotnické zařízení má postupovat v nejlepším zájmu pacienta. Nejsem schopen přesně odhadnout, jak se může taktovéto dlouhé znehybnění projevit na ztuhnutí kotníku, ale 10 týdnů na docela běžný úraz bez jakýchkoliv komplikací. Já to také nemám rád, když musím poučovat lékaře, jak má konat, ale bohužel to někde jinak nejde. Člověk si to musí v hlavě srovnat a sám se vnitřně utvrdit v tom, že pravda je na jeho straně a s tímto přesvědčením s nimi jednat. Klidně bych pro příklad uvedl, že kdyby umřela, tak jen proto nebudete chodit se sádrou do smrti. Když to nebudou chtít sundat, tak ať vás pošlou někam jinám, kde vás nebudou ignorovat.

dr.Galen (St, 4. 9. 2019 - 20:09)

No prostě klasika. Takové věci se stávají dost často. Naštěstí to ještě nakonec dopadlo dobře. Horší Jsou pády. Jak jsem říkal, že jsem měl zlomený prst, tak jsem zakopl o krabici a přes ní upadl rovnou na beton a spadl jsem rovnou na ty prsty, protože jsem v ruce držel papíry. Ležel jsem tam snad minutu, než jsem dost pomlácený zvedl. Kromě ruky jsem spadl i na koleno. Za půlroku se mi něco podobného stalo v obchodě s potravinami, když jsem se vyhýbal prodavačce, která zaskladňovala a protahoval se kolem jejího vozíku s novým zbožím a před sebe jsem dal košík s nákupem a tím jsem neviděl na krabici, kterou měla vystrčenou za tím košíkem. Tak jsem také spadl, ale pro změnu na druhou ruku. Prakticky ten stejný úraz. To už jsem s tím nikam nešel a doma si hned nasadil dlahu, která mi zůstala po předchozím pádu. V tom krámě mě museli zvedat, protože jsem se zapříčil do té uličky a nemohl sám odtamtud se zvednout.

Nikola (Čt, 5. 9. 2019 - 21:09)

Tak to já jsem tedy takových situací zatím ušetřena,jak u sebe tak jsem ani nebyla svědkem nějakého "karambolu" jako se to přihodilo Vám :-).Dnes mě poprvé těžce zaskočilo počasí a musela jsem skoro hodinu čekat než se přehnal prudký déšť a já mohla pokračovat se sádrou domů,co jsem koukala tak mě to teď čeká asi častěji :-(

dr.Galen (Ne, 8. 9. 2019 - 20:09)

To bylo rozumné, že jste nešla v dešti, protože jak se sádra namočí, tak změkne a pak se lehce zlomí v nártu nebo se třeba i uvolní podpatek. Lepší je však ani za deštivého počasí nevycházet.

Nikola (Po, 9. 9. 2019 - 09:09)

To ani tak nebylo o rozumu jako o nutnosti,lilo fakt hodně.V sobotu jsem taky radši nikam nešla a dnes jsem s tím deštěm počítala na celý den takže jsem si nic neplánovala a budu tvořit doma.Dlaha pod prsty je už celá zažloutlá ale smrad není tak hrozný jako dřív a už to ten víc jak týden vydržím a nebudu přikládat nový sádrový obvaz.Mám v příšerném stavu ty prsty co koukají a hlavně na malíčku a palci mám defacto “novou” kůži která se psk bude muset nějak odstranit.Myslíte že se mohu na stejný den kdy mi sádru z nohy sundají objednat na kožní,nebo je to věc pedikúry?Mám totiž i problém s nehtem na malíčku.

dr.Galen (Po, 9. 9. 2019 - 09:09)

Jestli se chcete objednat na kožní jen kvůli tomu jak vypadají prsty, tak bych s tím zatím počkal, protože to je v podstatě průvodní jev znepřístupnění vzdušnění kůže na noze. Je dost pravděpodobné, že ani samotný pohled až vám obvaz sundají nebude moc libý a to nemluvě o průvodním pachu. Nejspíš odpadne vrchní část pokožky, protože její obnovující proces byl znepřístupněním omezen. Někdy do docela dlouho trvá, než se toho pachu noha zbaví, ale i návrat do obvyklého stavu před úrazem může trvat. Z vašeho sdělení není zřejmé jaké problémy s malíčkem máte, ale měli by vám k tomu říct něco až vám sádru sundají, jak dále postupovat. Pokud to je jen z důvodu omezení ovazem, že na něj víc tlačil, k čemuž však správně nemá vůbec dojít, tak by se to sejmutím sádry mělo srovnat. Mám za to, že je předčasné dělat nějaké závěry.

Nikola (Po, 9. 9. 2019 - 17:09)

Asi jak se blíží ten termín sundání tak jsem nervóznější víc a víc,nevím proč mi ty prsty přijdou tak hrozné ,ale prostě mám pocit že mi "narostla" na malíčku a části palce "nová kůže" která je hrozně tvrdá a žluto-bílo-hnědá s bílým povlakem.Malíček je takový celý a palec od spodního bříška až do půlky vrchní části k nehtu.Ostatní prsty mají takovou kůži jen zespodu na bříškách,v sobotu jsem se na to koukla kapesním zrcátkem protože jinak na ně zespodu nevidím a vlastně to ani nijak nesleduju,jen teď jsem byla zvědavá a pohled to byl velmi špatný :-(.Problém s malíčky mám na obou nohách a vlastně i ty nehty na na nich jsou jako rozpláclé a nehty tvrdé a musím je většinou stříhat kleštičkama a ne nůžkama,ale teď ten nehet na malíčku u nohy v sádře nemůžu ucvaknout ani kleštičkama jak je příšerně tvrdý a nahnědlý a nevím jestli na ten nehet netlačí ta "nově" narostlá kůže.Vypadá to příšerně.Už jsem chtěla zajít k pedikérce ale strašně se stydím jak mi ta noha smrdí :-(.Jinak malíček je trošku na hranu sádry napasovaný ale nepřijde mi že by sádra na něj tlačila,to bych za tu dobu co mám nohu v sádře už měla do krve vydřené.Taky je to asi i tím že prsty mám poněkud tlusté nebo baculaté,právě ty malíčky mám jak bambule.Velký problém to je třeba v uzavřených botech do špičky nebo lodičkách,proto tak ráda nosím žabky nebo pantofle a doma defacto stále naboso.To už musí být když si doma vezmu ortopedické korkové dřeváky.Z vaší zprávy dedukuju že mě po sundání sádry ta noha bude ještě dlouho smrdět a vůbec na ni bude žalostný pohled....Počkám tedy až co po tom sundání...Já jen že mi říkala sestra,že hned po sundání bych měla začít rehabilitovat a jít někam na rehábku s tím hnusem co na noze mám a budu mít se mi tedy nechce a kdo ví jestli by mě i vzali....Moc díky a je mi už trapně jak se pitomě vyptávám..

dr.Galen (Út, 3. 9. 2019 - 16:09)

Doufejme, že to dopadne dobře bez nějakých velkých komplikací. A co se vám vlastně přihodilo? To jste špatně šlápla či někde zakopla?

Nikola (St, 4. 9. 2019 - 14:09)

Špatný došlap na schodech do sklepa.Velmi úzké a ještě lehce točité schody za spoustu let i ošlapané a jak jsem byla naboso a nechtěla shodit po schodech rozmístěné sklenice s kompoty tak jsem sice nespadla ale abych udržela balanc tak jsem prostě přešlápla a ta bosá noha mi sjela po hraně schodu na druhý.Nejdřív jsem myslela že to nebude nic ale po nějaké době už horší chůze a pak už vlastně nemožnost na nohu došlápnout.To už jsem tušila že noha je zlomená.

dr.Galen (Po, 2. 9. 2019 - 12:09)

Jde o to, že každým dlouhodobým znehybněním dochází ke ztuhnutí kloubů, což by měla rehabilitace různým cvičením odstranit. Záleží na druhu zlomeniny. Některé se léčí dobře a jiné zase hůř. Je podle mě dost pravděpodobné, že určitě nějakou dobu vás noha v místě zlomení bude pobolívat. Já měl před dvěma roky zlomený prst na ruce a měl jsem ho jen na dlaze, ale nejméně rok jsem při sevření ruky do pěsti ten prst cítil a navíc ho ani po té době pořádně nestisknu jako ty tři ostatní a mám ho asi o půl centimetru nad ostatníma. Takové následky jsem myslel. Ovšem s tím se nejspíše nedá nic dělat. Na druhou stranu se musím přiznat, že jsem lajdák. Žádnou rehabilitaci jsem nedostal a sám s prstem necvičil, ale myslím si, že to nemusí být v tom. Vy jste nikdy neslyšela, že si lidé stěžují, že je při změně počasí bolí v místě zlomeniny? Tak jsem to nějak myslel, když jsem vás na ty následky upozorňoval.

Nikola (Po, 2. 9. 2019 - 16:09)

Já počítám s tím že po sundání sádry po tolika týdnech ta noha nebude dobrá nějaký čas,ale zase počítám s tím že když to dobře sroste a podstoupím všechna rehábka tak jak budu mít stanovena a jsem ochotna si i případně připlatit navíc,tak že ta noha bude v takovém stavu aby mě pak v budoucnu nijak nebolela a ani s ní nemohla pořádně hýbat.Kotník zlomený nemám a tak by to rozhýbání mohlo být myslím dobré.Přiznávám že asi budu mít ze začátku obavu z došlapu na tu nohu.Může mít vliv na to rozhýbání po sundání i to že se mi vůbec nedaří teď hýbat těmi prsty co mi ze sádry koukají?Vím že to doktorka i sestra zmiňovaly,ale mně se prostě krom toho mírného nadzvednutí palce vůbec nedaří s nimi hýbat ačkoli bych měla.O tom že si někdo stěžuje kvůli počasí na potíže se zdravímjsem slyšela ale ne v souvislosti se zlomeninou.A nikoho ve svém okolí co měl něco zlomeného si nevybavuju.

dr.Galen (So, 31. 8. 2019 - 10:08)

Normálně by se měla na dorsální stranu dávat osmivrstvenná longeta a ta se potom obtáčí cirkulárními túrami a zcela obvyklé je vyrovnání plosky nohy kvůli možnému propadu při došlapování na podpatek. Jestli tedy paní doktorka speciálně požadovala dvouvrstvenné zesílení, tak je to více méně v pořádku. V každém případě však tloušťka sádrového obvazu nemá vliv na jeho vzdušnost, protože ta je prakticky minimální tak jako tak. Pocení chodidla může být podmíněno osobními disposicemi každého jedince. Někomu se nohy potí víc a někomu méně. Pokud nedojde k porušení obvazu, jako je třeba jeho prasknutí v kotníku či k uvolnění podpatku, tak by jeho základní imobilizační funkce neměla být poručena a nemělo by dojít k nějakým srůstovým komplikacím. Další věcí, která však vyplývá z dlouhého znehybnění končetiny, je úbytek svalové hmoty znehybněné končetiny a menšímu uvolnění jejího původního znehybnění. Z tohoto důvodu se také doporučuje výměna obvazu, ale tato praxe evidentně není ve vašem zdravotnickém zařízení zavedena, jak jsem již z vašich předchozích komentářů vyrozuměl. 48 hodinová lhůta, po které se může obvaz zatěžovat je více méně preventivní, aby nedošlo k poškození obvazu. Po jeho zcela kompletním vyschnutí by k tomu nemělo dojít. Krásně se to pozná jeho změnou barvy, což sami signalizují bělejší flíčky, které se časem rozšíří na celý obvaz až nabude jednotné barvy. Většinou k tomu dojde do 24 hodin, ale v místě umístění podpatku, kde je obvaz nejsilnější to může trvat o něco déle. Na rychlosti vrácení zraněné končetiny do původního stavu však záleží hodně na následné rehabilitaci. Nicméně je dobré vědět, že to už nikdy nebude, jako před úrazem. Nějaká památka, ale jaká nelze předvídat, vám určitě zůstane.

Nikola (Ne, 1. 9. 2019 - 17:09)

Jste velký odborník a já se v tom ztrácím :-))Jen vím že mi sestra na to chodidlo namotala o něco víc těch sádrových obvazů :-)Myslela jsem si že to nebude mít vliv na to že se mi chodidlo hodně potí.Ale jinak se mi nohy vůbec nepotí,naopak mám kůži na chodidlech jinak velmi suchou,skoro až moc.A ani nohy mi normálně nesmrděj :-)Dokonce ani v silonkách a to už je co říct :-D.Úbytek svalové hmoty taky nějak nepozoruju,přijde mi že je to pořád stejné ,rozhodně mi tedy nepřijde noha hubenější.Sádra drží všude pořád stejně a trošku mi přijde že mám občas oteklé prsty,ale je to u nich těžko poznat protože jsou celkem tlusté normálně a tak vypadají otekle i normálně :-(.Sádra schla a tvrdla dobře,máte právdu že bylo dobře vidět jak se ta barva mění na vyloženě bílou a pak po asi týdnu ta sádra jakoby zleskla a je na většině úplně dohladka.Velmi jste mě polekal s tím že mi zůstanou určitě nějaké následky.....Můžete mi to vysvětlit?Mám za to že když to dobře sroste a pak budu mít rehabilitace tak to bude v pořádku...Jen vím že budu muset řešit asi ještě nějaké kožní problémy,když vidím tu kůži na prstech a i nehet na malíčku doznal jisté změny jak jsem si všimla :-(

Pida (Po, 19. 8. 2019 - 15:08)

Hledam kdo odborne nejlepe ve zdravotnickem zarizeni za uplatu natoci sadru na nohu llc nejlepe llwc. Specha dik za radu

Nikola (Pá, 16. 8. 2019 - 18:08)

Mám takový problém se sádrou na noze a ráda bych se zeptala jestli s tím nemá někdo zkušenost.Zlomila jsem si záprstní kůstky a mám na 8 neděl nohu v sádře,mám za sebou třetí týden a můj problém spočívá v tom že sádra co mám pod prstama až ke konečkům je nasáklá potem a šíleně to smrdí.Vlastně mi smrdí celá ta noha ale to vím že neovlivním.Tohle bych ráda nějak vyřešila protože jak se mi potí celý chodidlo a i prsty tak se ten pot z těch prstů vcucává do té sádry pod prstama,je celá nažloutlá a i prsty jsou hnědo-žluté a takové jakoby olezlé,teda ta kůže na nich.Sprej absolutně nepomohl a nevim jak zkusit tu sádru pod prstama na těch ještě 5 neděl trošku odsmradit.Je to dost nepříjemný a v místnosti je to i dost cejtit.

dr.Galen (Po, 19. 8. 2019 - 13:08)

Nikolo, obávám se, že na tento průvodní jev přiložení sádrového obvazu, není uspokojivá odpověď. Správně by měla být končetina před natočením obvazu ošetřena pudrovým zásypem, aby se částečně eliminovalo pocení. Bohužel dnes se tato sice osvědčená, ale z pohledu dnešního zdravotnictví poněkud archaická metoda na chirurgických ambulancích nepoužívá. Pokud je sádrový obvaz těsný tak, jak má být, aby plnil svou funkci, tak ani dodatečné vsypání zásypu pod prsty v podstatě není dost dobře možné. Jedině takto ošetřit vyčnívající prsty z obvazu.

Nikola (Út, 20. 8. 2019 - 22:08)

Zásyp proti pocení a smradu jsem použila hned asi třetí den ale krom toho že mi prsty zbělely ještě víc než od zbytků po sádrování se nic nestalo :-).Zítra bych se měla potkat s kamarádkou a její sestra pracovala na chirdě tak se mi na to prý mrkne co by s tím šlo udělat,prý koupit sádrový obvaz a kousek dát pod ty prsty na tu dlahu aby pod prsty byla sádra a ne ta punčocha která do sebe vsakuje ten pot.

dr.Galen (St, 21. 8. 2019 - 15:08)

Je to také řešení. Někdy se jedna túra sádrového obvazu omotává pod prsty přes dlahu na plosce nohy. Je to však věc zvládnutí tehniky provádění obvazu a ta se dost líši podle zdravotnického zařízení či praxe sádrujícího. Je docela možné, že to trošku zmírní tento nevítaný odér, ale na druhou stranu může tlačit na bříška prstů a přivodit nějaké jiné komplikace. Nejsprávnější by bylo obvaz po 4 týdnech vyměnit za nový, protože se osm týdnů dochází k úbytku svalové hmoty a uvolnění obvazu, ale zřejmě se k tomu váš ošetřující lékař nechystá..

Reklama

Přidat komentář