Reklama

Ježíš Kristus, Boží Syn

Rakato (Čt, 25. 4. 2019 - 22:04)

“Kdo je mezi bohy jako ty, Hospodine?” (Exodus 15, 11) a “Nyní jsem poznal, že Hospodin je větší než všichni bohové;” (Exodus 18, 11). ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Už je to to jasné, křesťane, uctívači bohů?

Jirka (Pá, 26. 4. 2019 - 05:04)

Tady zase nerozumíš., nechápeš v jakém kontextu je to psáno a myšleno. Stvořitel je jen jeden, nemůže jich být více. Všechno ostatní, ať jsou nazývané "bohy" s malým b, nejsou Bůh. Proto jsem zdůraznil "pravý a jediný" Bůh. I falešné a mrtvé modly byly považovány za bohy tj dřevěné a měděné bůžky nebo démoni, jež byli uctívání, duchovní bytosti podléhající opět jedinému Bohu, tak jako všechno ostatní.

10 "Mými svědky jste vy, je výrok Hospodinúv, a můj služebník, jehož jsem vyvolil. Tak mě poznáte a uvěříte mi a pochopíte, že to jsem já. Předemnou nebyl vytvořen Bůh a nebude ani po mně.
11 Já, já jsem Hospodin, kromě mne žádný spasitel není.
Izaiáš 43

39 Nyní hleďte, jsem jedině já, jiný bůh vedle mne není, já usmrcuji i obživuji, zdeptal jsem, a zase zhojím, není, kdo by vytrhl z mé ruky.
40 Pozvedám ruku k nebi a pravím: "Já jsem živ navěky! "
Deuteronomium 32

Rakato (Pá, 26. 4. 2019 - 13:04)

Odmítáš vpustit fakta do své hlavy, to je celé. Vždyť přímo v bibli máš důkazy o postupném vývoji náboženství Židů od polyteismu po monoteismus. To jsi tak naivní a myslíš si, že víra v Jehovu se zrodila ze dne na den? Měla svůj vývoj a skončila neslavně v současné podobě. A stále se vyvíjí, jak církev, aby se nezesměšnila, připouští další a další vědecké poznatky, které činí z bible ulhaný spisek - viz ústup od geocentrismu, héliocentrismu, přiznání dalších apokryfních svitků, že Pavel napsal jen polovinu svých dopisů apod. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
To, že jedinou tvou odpovědí jsou citace bible, které s diskusí nemají nic společného, je směšné. Bože, křesťane, jak hluboko jsi se svou racionalitou klesl!

Rakato (Čt, 25. 4. 2019 - 22:04)

Tady máš vysvětlení, jak to s těmi vašimi křesťanskými bohy je: -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V hebrejské verzi Tóry Abrahám uctívá boha El Šaddaí (Bůh hor), což je jedno z jmen pro Kanánského boha El Elyona. Abrahám jedná s El Elyonem velmi osobním způsobem, což se u ostatních náboženství té doby a oblasti nevyskytuje. Tak například v Genesis kap. 18 El Elyon navštíví Abraháma v lidské podobě a osobně s ním mluví. Jeho potomek Jákob má podobné zkušenosti, když ve snu vylézá po žebříku do nebe rozmlouvá s El Elyonem a později s ním zápasí. Z hebrejského textu také vidíme že na základě těchto zážitků Jákob z El Elyona udělá elohíma, což je termín z kanánského náboženství a znamená, že El Elyon se stal Jákobovým “prvním bohem”. To může dávat smysl pouze v případě, že Jákob považoval El Elyona za jednoho z mnoha bohů a že se oddává tomuto bohu, aby od něj dostal zvláštní ochranu. Jinými slovy z použitých termínů a uctívaného božstva vyplývá, že Abrahám, Izák a Jákob (či spíše Abrahámovci, Izákovci a Jákobovci) byli polyteisté, či pohani stejně jako jejich současníci v Kanaanu a Babyloně. Uctívání El Elyona se z textu vytrácí s počátkem knihy Exodus, kde jeho místo zaujímá bůh Jahve, který vyvádí Izraelce z egyptského zajetí.
Blíže viz https://www.kzamysleni.cz/evoluce-biblickeho-boha/

Rakato (Čt, 25. 4. 2019 - 22:04)

Pokud je to v Mojžíšovi, tak jen proto, že tím Židé mysleli staré kanánské bohy El Elyona, Ašeru, Baala a Jehovu. Tehdy o Ježíšovi a jakési trojici neměli ponětí.

Jirka (Pá, 26. 4. 2019 - 05:04)

Jedná se o Genesis 1:26, knihu stvoření. "Učiňme člověka k našemu obrazu, podle naší podoby!"
....to co píšeš je opět mimo. Nevím o co se tady pořád pokoušíš. Věnuješ tomu tolik času..... Nechápu tvoje snažení :◀/

Rakato (Pá, 26. 4. 2019 - 13:04)

Chci vás probudit z vaší zabedněnosti a ukázat, že svět je více než jen bible a zatuchlé bludy v ní obsažené. Už jsem se setkal s pružnejším přístupem, ne tak fanatickým, jako v tvém případě. (Někdo třeba sice věří, ale jen v prvotního stvořitele, a bibli k víře nepotřebuje.)

Jirka (Čt, 25. 4. 2019 - 21:04)

Aspoň že ses sám dobrovolně přiznal komu sloužíš.

Rakato (Čt, 25. 4. 2019 - 22:04)

Nebuď směšný... Já nevěřím ani v boha, ani v satana, tak jak mu mohu sloužit? Už se ti všechno plete. V satana věříte vy, a víra je první krok k uctívání. Však také procesů s jeho uctívači proběhlo v minulosti hodně.

Jirka (Čt, 25. 4. 2019 - 22:04)

Možná nevíš že i bezbožnost je služba ďáblovi. Cožpak nevíra v Boha dovede člověka ke spáse? Zřejmě ne, a o to přece satanovi jde, odvést co nejvíce lidí od spásy. Satan tím že jako duchovní bytost je chytřejší než člověk, si člověk ani neuvědomí jeho vliv na něj. Všechno je zdánlivě v pořádku. Pavel Efezskym říká že nevedeme boj proti člověku ale proti duchovním mocnostem. A ty nevidíme ale mají na nás vliv. Nemá vliv jenom to co je vidět a slyšet. To víme i ze života běžného.

Rakato (Čt, 25. 4. 2019 - 22:04)

Bezbožnost je služba ďáblovi? Netlač na pilu, jinak sepíši petici na dvojnásobné zdanění církevních restitucí. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mě ty vaše křesťanské výmysly nemohou znepokojit, protože jsem pevný ve svém přesvědčení, že
víra je na světě jen proto, aby pobavila nás, bezvěrce.

Jirka (Pá, 26. 4. 2019 - 05:04)

Píšeš "Mě ty vaše křesťanské výmysly nemohou znepokojit, protože jsem pevný ve svém přesvědčeni, že víra je na světě jen proto, aby pobavila nás bezvěrce".

To má být co, znamení, že nevíš jak dál diskutovat?
....nevím nakolik může být někdo pevný v takto hloupém přesvědčení. Ale jestli opravdu ano, pak je jasné, proč tomu tak je- viz co jsem psal výše. Blažená nevědomost.

Rakato (Pá, 26. 4. 2019 - 13:04)

Klidně se nechám přesvědčit, že něco v bibli byl zázrak (který současná věda neumí vysvětlit), nebo že bůh se na Zemi občas objeví apod. nejsem nepřístupný argumentům. Ale tvoje argumentace je ze sboru, kde jste si věci probrali a jsou vám jasné. Problém je, že studujete jen bibli a o světě a vědě víte kulové, a že s ateistického pohledu jsou proto vaše argumentace trapná.

Touha (Pá, 26. 4. 2019 - 13:04)

V této souvislosti musím vzpomenout jakousi magisterskou práci tuším na FFUK, která pojednávala o tom, jak malé procento křesťanských věřících hlavně v US má velmi nízkou znalost historie své země, historíí jiných zemí a jako bonbonek špatnou znalost jiných konkurenčních náboženských ideologií, či co. To jsou pak ty pravé ovce (nesrovnávat se středověkem)

Rakato (Pá, 26. 4. 2019 - 14:04)

Širší rozhled se hodí vždy a každému, aby se necítil jako dilino. Je zajímave, že křesťané se nezajímají o vývoj svého kultu. Např. jedno jméno jejich boha je Elohim, což znamená nejvyšší, a že Abraham uctíval boha hor. .............................................................................
S Ježíšem to je podobné, také si vše nevymyslel sám, ale vycházel z názorů předchůdců - Jana Křtitele aj. ...........................................................................
Nechat si smrsknout svůj svět do jedné knihy je hodně hloupé.

Steve (St, 24. 4. 2019 - 16:04)

Bože bože ... to jsou tady zase výlevy. :-) To vás baví se hádat o lejno? Mimochodem Bibli nepochopil kloudně ještě nikdo ... proč? Protože si často protiřečí a má vícero různých pravd. Výsledek je z toho co si kdo vybere za konečnou verzi. Ale o tom ta víra přeci není co je či není jak v Bibli ... Bible je jen jako příklad a náboženské báje.

24.4. (St, 24. 4. 2019 - 15:04)

Právě v Zahradě Eden si má člověk uvědoml dokonalost a krásu stvoření.

Touha (St, 24. 4. 2019 - 13:04)

Někdo byl prostě vychován (v dětství nebo i v dospělosti) k hluboké víře, jiný k hlubokému odporu k totalitě a fanatizmu. Důležitý je se během toho života nezabíjet

Rskato (St, 24. 4. 2019 - 15:04)

Mě nikdo k ateismu nevychovával. Vzpomínám si, že když jsem poprvé vešel do kostela, nevěděl jsem, k čemu slouží. Ale pak jsem viděl ty křesťanské nechutnosti - mrtvolu na kříži, obrazy umučených lidí, a měl jsem jasno - slouží uctívačům ďábla.

Rskato (St, 24. 4. 2019 - 15:04)

Mě nikdo k ateismu nevychovával. Vzpomínám si, že když jsem poprvé vešel do kostela, nevěděl jsem, k čemu slouží. Ale pak jsem viděl ty křesťanské nechutnosti - mrtvolu na kříži, obrazy umučených lidí, a měl jsem jasno - slouží uctívačům ďábla.

Reklama

Přidat komentář