Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Bětka (So, 1. 12. 2007 - 23:12)

Tak jsem již doma!Po sedmi dnech od operace jsem dorazila domů, v pondělí ještě vytáhnout stehy.Kontrola srážlivosti jedenkrát týdně asi pět týdnů.
Díky všem za dobré rady, "botasky", které jsem vylepšila provlečením šňůky v jazyku pro snadné vytahování dlouhou lžící, moc dobré na chození s rehabilit.sestrou.Natahování ponožek pomocí ručníku je bezva nápad.Vypadá to, že dvě francky, dlouhá lžíce na boty, smyčka z obinadla, kterou si přitahuji oper.nohu na postel, zavěšená na krku lehoučká taška, v které nosím věci po bytě a dětský bazének s umyvadlem v něm pro sprchování dolní poloviny těla, vysoký nástavec na WC(na pojišťovnu)-jsou pro mne teď nejúžasnější vynálezy!!!

Helena (Pá, 30. 11. 2007 - 21:11)

Vladimíre, taky jsem se už těšila po 3 měsících do práce mezi lidi. Gratuluji, vše bude dobré. Nejhorší bylo, že jsem zpočátku nesměla řídit auto. Ale vše špatné pomine.
Díky všem šikovným operatérům.

Vanda (Čt, 29. 11. 2007 - 10:11)

Je možný výběr druhu endoprotézy, případně i za příplatek?

Vladimír Husák (Út, 27. 11. 2007 - 09:11)

V úterý jsem byl na kontrole po třech měsících (bez jednoho týdne) a taky už můžu chodit bez berlí, řídit, a snad konečně i do práce.

Návštěvník (Út, 27. 11. 2007 - 08:11)

Taky jsem na to koukala ale ještě víc když Dc.Sosna říkal ,že už po 8 týdnech pacienti chodí bez opory.Já jsem dělala vše jak mě operatér řekl ale berle jsem měla půl roku.Do té doby mě to prostě nešlo a plná zátěž byla bolestivá.Ale všechna čest je to bezva,i když to nebyla procházka růžovým sadem.Ted chodím bez opory a hlavně už žádné noční bolesti.Díky.

Bětka (St, 14. 11. 2007 - 19:11)

Jo, jo, pěkná jatka, ale dodívala jsem se statečně do konce, i když jsem chvílemi měla dojem, že už buší do mé kyčle....

Helena (Út, 13. 11. 2007 - 20:11)

Vážení majitelé umělých kloubů,
já mám levý kyčel od února 2007. Vše O.K., i sportovně. Dnes jsem viděla výše uváděný dokument z Motola ( Dr. Sosna a kol. ). Bylo mi hrozně, obdivuji všechny lékaře, kteří toto provádějí, aby nám, pacientům s bolestmi, pomohli. Díky a obdiv všem šikovným.

Vladimír Husák (Út, 13. 11. 2007 - 19:11)

Už tam je: http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1095946610-diagnoza/207562241500012-13.11.2007-17:40-endoproteza-kycelniho-kloubu.html

Vladimír Husák (Út, 13. 11. 2007 - 18:11)

Dnes byl na ČT2 pořad diagnoza věnován TEP kyčelního kloubu, včetně záběrů z operace.
http://www.ceskatelevize.cz/program/10123414309-13.11.2007-17:40-2.html

Časem bude video v archívu ČT

Bětka (Út, 13. 11. 2007 - 15:11)

Mám jít na operaci TEP do Mladé Boleslavi Klinika dr.Pírka.Nemáte s touto klinikou někdo zkušenost?

Milena (Út, 13. 11. 2007 - 08:11)

chtěla bych se zeptat vas co mate po tep,jestli mate nebo nemate častečny duchod.ja sem 1rok po endoproteze a neohu dlouho ani stat ani sedět.V praci sem musela dat rozvazani a bylo mne řečeno až si podam žadost o častečny duchod,ale jestli ho dostanu to pry zaleži na komisi.nemate stim někdo nějake zkušenosti?Diky

Vladimír Husák (Po, 12. 11. 2007 - 22:11)

Já byl na operaci také v Brně - u Sv. Anny. Známá byla s kolenem v Bohunicích a musela nosit punčochy tři měsíce. Mně kontrolovali krev tak dvakrát týdně. Nejdříve jsem dostával Heparin v injekcích do břicha, potom něco jiného stejně, nakonec Warfarin v tabletách. Vždy jsem ale měl naštěstí srážlivost dobrou.

Dana (Po, 12. 11. 2007 - 21:11)

Co se týká těch zavázaných nohou pane Vladímire, asi to nebylo věkem. Mě je zavazovli a je mi 21 let. Sama jsem si je pak doma musela zavazovat (6 týdnů)a Warfarin jsem brala také (6 týdnů)- oboje je prý protí trombóze a plicní embolii. Záleží také na nemocnici - Já byla operovaná v Brně, kde mě opravdu kontrolovali a nařídli brát Warfarin, musela jsem neustále docházet na krev, aby mi zkontrolovali hladinu. V jiné nemocnici něco takového vůbec nedělají - jak vás pustí z JIPky tak bez zafačovaných nohou i bez Warfarinu. Těžko říct, čím se kerý lékař řídí.

Já po operaci nosila jen pantofle, s něma jsem chodila jak po chodbách, tak i po schodech. Pro mě to bylo nejjednodušší.

Vladimír Husák (Po, 12. 11. 2007 - 21:11)

Já měl nekrozu obou kyčlí, způsobenou užíváním větších dávek kortikoidů. Vydržet se to už moc nedalo, nikam jsem nechodil, nešlo to. Ortoped jak viděl poprvé RTG tak měl hned jasno - obě TEP. Od 5.ledna 2006 jsem byl v registru čekatelů a 30.srpna jsem byl na první operaci. Teď jsem ještě doma na neschopence. Termín druhé operace zatím nevím, ale doufám, že co nejdříve. Rozhodně nic neodkládat, pokud člověk trpí.
Mně nohy nevázali vůbec. Ani mi ale moc nenatekly, druhý týden po operaci už skoro normál. Byl jsem tam ale jediný komu je nestahovali, možná vzhledem k věku - v 31 letech TEP. 71letý pán se mnou na pokoji rehabilitace měl nejdřív zavázaný obě až nahoru, pozděli jen po koleno a ke konci (2-3 týdny od operace) už taky vůbec. Ale celou dobu nám kontrolovali srážlivost. Warfarin jsem bral do šesti týdnů po operaci. To jsem taky byl na první kontrole od operace, včetně RTG. Po šesti týdnech jsem nahradil podpažní berle fr. holemi. Další kontrola je po 3 měsících a snad budu moct berle odložit.

Bětka (Po, 12. 11. 2007 - 20:11)

Jano, já mám artrozu IV.stupně, diagnostikovali mi ji asi před čtyřmi lety, do té doby to vypadalo spíše na koleno, ale to jsem "zvládala" pomoci např. Condrosulfu a podobnýách preparátů, které mají za úkol pomoci obnovit chrupavku docela dobře.Rtg kolena byl bez artrozních změn.Pak došlo na rtg kyčle a byla to jasná koxartroza.Bolest vystřelovala do kolena, aniž mne v té době vůbec kyčel bolela.Před těmi čtyřmi lety mi ortopéd řekl, že mne TEP nemine.Měla jsem však vážnější operaci střeva a tak jsem vše podřídila tomu, abych měla organizmus na TEP silný a kyčelní kloub jsem za notného přemáhání odsunula na vedlejší kolej....Letos na jaře jsem šla po čtyřech letech na rtg(neustálé přemáhání bolesti , nemožnost vyjít normálně střídavým krokem vyšší schody, které máme v bytě, problémy se zavázáním bot....naštěstí nemám bolesti v noci, ulehnout večer je pro mne nejpříjemnější a spím, nejhorší jsou tzvstartovací problémy, když už se postavím, tak rozchodit se mi podaří třeba za půl minuty, jen se kývu a čekám, až se odpíchnu ke kroku, když chodím po rovině, mohu chodit i poár kilometrů, když narazím na kopeček, bolest a pajdám) a verdikt byl jasný, není na co čekat, bude to již jen horší.Lékař mi řekl, že musím velmi trpět, řekla jsem, že se neustále přemáhám...
Co jsem kde slyšela a četla, snad II.stupeň by neměl dělat takové problémy, že by měla následovat operace.Co tak čtu, většinou operují při IV. či III.stupni.
Osobně bych se snažila dostat na vyšetření tedy celého pohybového aparátu, třeba je to skutečně od zad, ale to může zjistit jen lékař....Moc bych vám přála, abyste s lékaři našla správnou volbu.

Bětka (Po, 12. 11. 2007 - 20:11)

Díky pane Vladimíre Husáku za cenné rady, botasky jsem si dnes koupila a zítra natrénuji lezení do vany, musím to též zvládnout.Chápu to dobře, že jste neměl další dny již stažené nohy obinadlem kvůli embolii.Četla jsem, že po TEP musí být staženy nohy od prstů až ke kolenům několik týdnů.A mohu se ještě zeptat, jak dlouho máte po operaci?

jana (Po, 12. 11. 2007 - 18:11)

Prosim o radu.Ja mam silne bolesti kyčle.na RTG mne ukazalo 2stupen,takže se stim nic moc pry neda dělat.nějake injekce,ty už mam za sebou a učinek žadny Někdy si řikam že bych si ho už vyměnila,ale pry to ještě neni tak moc postižene.Ale na druhe straně se zase divěji že mam take problemy.Tak co mam dělat?Jaky stupěn artrozy ste měli vy kdo podstoupil operaci?nebo podle čeho to lekaři zvažuji?ja mam k tomu ještě problemy s pateři tak řikaji že to muže byt od toho ty bolesti

Vladimír Husák (Ne, 11. 11. 2007 - 23:11)

Poslední den v nemocnici jsem dostal sedátko na vanu a nástavec na WC. Pořizovat dopředu není potřeba, hradí pojišťovna. Lezení do vany doporučuji natrénovat před operací. Já mám levou TEP a do vany lezu takto: sednu si na sedák, levou nohu přehodím do vany (brání mi sice trochu umyvadlo u špičky, ale jde to) a přitom neohýbám víc jak pravý úhel, potom přehodím pravou nohu a jsem tam. Držím se boků vany a udělám krok vpřed, ke kohoutkům. Myji se vestoje kam dosáhnu, aniž bych se musel hodně předklánět, bazének není potřeba. Potom se opláchnu, posunu si sedák dopředu a umyju si vsedě nohy. Pak zase couvnu, utřu se kam došáhnu, dlouhou osušku dám na sedák tak, aby její většina padala na zem, sednu si na sedák (pod sebou kraj osušky), přehodím nohy dolů, utřu zbytek, umyju zuby a jdu spát :-) Není třeba se toho nijak obávat, teda pokud jde dát nohu do vany bez pokrčení přes 90 st. V nemocnici nás sice dobře rozcvičili, ale praktické rady žádné. Strašili, že bez madla se do vany nedostanu, ale jde to. Jen musí být člověk opatrný. Pozor ale na mokrou zem, stačí pár kapek a berle podjede. Taky doporučuji z koupelny odstranit všechny koberečky a vymyslet aby byly kam opřít berle a člověk se nemusel nikam nahýbat.

Vladimír Husák (Ne, 11. 11. 2007 - 23:11)

Boty: první čtyři dny na JIPce naboso. Potom jsem měl letní pantofle a botasky. První dny jsem chodil v botaskách. Nezdá se to, ale nohy dost natečou (neměl jsem je zavázané), takže počítat s rezervou. Na schodech rozhodně botasky. Chodil jsem v nich hlavně delší trasy - když jsem "chodil chotby". Později na rehabilitaci jsem (stejně jako většina tam) chodil v pantoflích, mimo delšího chození po chodbě nebo shodů. Nezapomenout dlouhou lžíci.

Bětka (So, 10. 11. 2007 - 23:11)

Mám doma vanu, sedátko na vanu si pořídím, ale neumím si prakticky představit celou "očistu těla".Vymyslela jsem toto, horní polovinu těla si osprchuji v mírném předklonu nad vanou a pak si stoupnu do nafukovacího malého dětského bazénku a umyji se a osprchuji dolní polovinu těla.Uklid holt zůstane na manžela...
Snad nacvičím i to sedátko na vanu.

Reklama

Přidat komentář