Reklama

Vzpomínky na totáč :-))

Pavel Obalil (St, 13. 7. 2005 - 00:07)

No, uměl, i jsem se z ní rozhodl odmaturovat. Problém byl jinde, integrály, derivace apod. To se nebralo a pak na VŠ to brali jako samozřejmost. No, kamarád tam šel a vystudoval to, ale musel se nechat doučovat. Myslím v roce 1999 byla Sedláčková už zástupkyně. Ale s tím Kocábem, to mě docela zaskočilo. Pamatuju jak nás několikrát vzal na ústřednu. Já myslím že on, Sedláčková, Hamouz, Haišmannová, Pekhart patřili k těm lepším na škole. Tedy za nás. Vrána-toho jsme se dost báli, ten hodně řval. Chodil v takovým saku, strašně to smrdělo na cigarety. Bozděcha už moc nepamatuju-a Noskovou jsme nesnášeli. Hamouz odešel-tuším že do Komerční banky a na elektriku nás dostala ona. Průměr známek za celou třídu okamžitě o dva stupně dolů. Jedničku nedala, když dotyčný uměl tak změnila téma. Snažila se každýho jen utopit. Dvojka byla výjimkou, to už muselo být. Trojka tak normálně a čtyřky-pětky snad většinou. Jinak Ptáčník mi nepřipadal až tak přísnej, za nás stačilo říct, že je venku vedro a on začal povídat o žízni, že to chce pivo, že oteřeli zas nějakou hospodu.... Jinak předseda maturitní komise byl J. Trykar, co učil elektrická měření. Soběhradová bývá vidět v Plzni na Slovanech a Dušek občas taky. Asi tu někde bydlí. A Pekhart-ten byl hodně do sportu. Vždycky říkal "dáme si fotbálek".'

Alenn (Út, 12. 7. 2005 - 21:07)

PAVLE - tak to se docela divím, žes neuměl dostatečně matiku od Sedláčkový.Kocáb umřel letos, úplně nečekaně, nějaká srdeční příhoda.A.'

Abby (Út, 12. 7. 2005 - 08:07)

Tak vy ročníky 76,78 jste dospívali v demokracii,to už jste měli lepčejší:-))Já si pamatuju,jak jsem kupovala plínky jako nastávající maminka,vždy jsem si našetřila na těch deset kousků a koupila (celkem 80ks) :-))Jo a sunar na příděl-byl lístek a na něm vám lékárnice vždy škrtla odebrané kusy.Stál 10,80Kč.Nezvýrazňuju ty ceny,že bych chtěla naznačit,že to bylo málo či moc,prostě to jen vylézá z paměti.Pamatuju že můj mladší brácha dostal obrovskou oranžovou Tatru s vyklápěčkou a já mu ji tak záviděla!!!Moje první výplata byla 1100,- Kč a to jsem šla po maturitě do fabriky makat rukama.Jinak jsem dostala kazeťák už v 6.třídě- Panasonic,to jsem byla dooost velkej borec:-)))))'

Pavel Obalil (Út, 12. 7. 2005 - 06:07)

Cože, Kocáb umřel? To jsem nevěděl. Nás učil právě tu spojovací techniku, místo Voláka. Právě ty ústředny, manipulantky, rozhlas po drátě.....mě připadal že tomu dost rozumí a i ho to bavilo. Ještě v roce 1999 jsem ho viděl tancovat na maturáku. Mám to natočený doma na videu. Sedláčková byla naše třídní, učila právě tu matiku a fyziku. Bozděcha jsme měli jen na zástup, jinak nás neměl.'

Alenn (Po, 11. 7. 2005 - 23:07)

Eva, Pavel - Bozděch neučil matiku, tu měl přece ten starý pán (už jste ho tu jmenovali, nemohu si vzpomenout), pak Jarda Wailguny a pak nově Sedláčková. Ta je tam teď zástupkyně Duška. A zapomněli jsme na Kocába, ten tam přece byl celý život, brácha Noskové. Ale už umřel.'

Tom (Ne, 10. 7. 2005 - 13:07)

K těm diskotékám... tam bývalo veselo ;-) Zvlášť na vesnických zábavách. Dodneška si pamatuju hlášku kamaráda - Číčová šuká v kadlubnech :-) Je fakt, že tenkrát se člověk spíš dostal k souloži než třeba k orálku, dneska je to, podle slov 16tiletýho bratrance právě naopak, holky "kouří" o 106, ale klasicky souložit se jim moc nechce...'

Dana (So, 9. 7. 2005 - 23:07)

sakra, mně se vybavuje:stav vody na našich tocích dnes, v sedm hodin ráno... a pak následoval nuný výčet kde kolik - k čemu to bylo?Milovala jsem houpačku, a lovila jsem na našem stařičkém rádiu Luxemburg a Svobodnou Evropu a Hlas ameriky, a děsně mně sra...li s tím ršením!Na celém sociálzmu mne toto rozčilovalo nejvíc - bylo mně deset, milovala jsem rokenroly a Beatles, a voni u nás furt Ted už máme, co jsme chtěli, do rachoty zvesela!A v kaclu, později, jsem seděla s takovýma starýma šlachama - no doře k třicerti im bylo :-), a ty furt poslouchaly dechovku, a já trpěla!!!Mně bylo celkem buřt, kdo sedí na hradě, ale vytáčelo mně to, že mně tvrdili, že Beatles a Presley jsou pokleslá kultura, která maří náš boj za mír.To jsem nechápala tenkrát, a nechápu to ani dnes.'

peter pan (So, 9. 7. 2005 - 21:07)

pametam si na Diskoteky kde bol vstup na preukaz SZM, na dlhé rady , ked so sa spýtal na konci že čo dostali tak ani nevedeli a stáli v šóre. Pamatám si na čučo -jablčné víno za 10 Kčs. pamatám si ako som si pýtal peniaze od mamy na pivo, dala mi 5 Kčs a hovorím jej daj ešte 10 halierov nech mám na tri pivá, hned som bol jej v očiach ožran a ja už 9 rokov nepijem alkohol.S pomínamm si na besedy s partizánami, ktorí vyplazovali jazyk na Nemcov a mali 255 ku.'

Pavel Obalil (So, 9. 7. 2005 - 21:07)

METEOR-populárně vědecký magazín pro mládež. Pořad pro všechny, kteří mají přemýšlivý vztah k přírodě a vesmíru. Ten se vysílá pořád a poslouchám ho. Mám takové malé elektronkové :-) rádio na baterie a poslouchám Meteor každou sobotu.'

Tom (So, 9. 7. 2005 - 11:07)

..ještě byl (možná ještě je) dobrej Meteor, ten jsem poslouchal každou sobotu rán, když jsme jezdili na víkend na hory, než jsme šli na sjezdovku.. na podnikový chatě - taky z dráťáku :-)'

Pavel Obalil (So, 9. 7. 2005 - 10:07)

Domino bylo asi na Praze-tedy na dráťáku. Když jsem byl asi v šesti letech v nemocnici-vyndavali mi nosní mandli-tak jsme měli na pokoji dráťák a to Domino tam hrálo taky.Ještě k tomu dráťáku. Asi před 10 lety jsem opravoval v jedné firmě závodní rozhlas. To není dráťák, ale takové ty reproduktory v kancelářích. Manipulantka vždy vyhlašovala přestávku na svačinu. A aby jim líp chutnalo, pouštěla jim do rozhlasu písničku "V NAŠÍ KANCELÁŘI NEJLEPŠÍ SE KAFE VAŘÍ"-znáte to? Šéf jí to za chvíli zakázal. Že je to jako na ně, že jako vedoucí se válí v kanceláři a popíjí kafe, zatímco na hale se musí makat! Tak začala k svačině pouštět "DVA ROKY SE NA TO CHYSTÁM, VYTAPETUJI NÁŠ POKOJ".'

Michaela (Pá, 8. 7. 2005 - 23:07)

Já jsem jako dítě poslouchala rozhlasový pořad pro děti Domino, byl každý všední den od 14 hodin tuším na stanici Vltava (?). Jednou jsem tam poslala vyluštění nějaký hádanky a vyhrála jsem, poslali mi dopis s diplomem či co, byla jsem úplně vydřená, že mi píší z Československýho rozhlasu.-))'

Pavel Obalil (Pá, 8. 7. 2005 - 18:07)

Jo, v tom dráťáku hrála Praha a v noci, snad ve čtyři ráno Hvězda. Dost těch pořadů je dodnes, třeba Dobré jitro, Host do domu....'

Pavel Obalil (Pá, 8. 7. 2005 - 18:07)

Jé, ranní rozcvička! Já podle ní chodil na nádraží! Když jsem dojížděl do toho Stoda, pustil jsem si ráno dráťák. Tak v půl šestý. Když pískli tři čtvrtě na šest, šel jsem do koupelny. Když byly zprávy o šesté, vylezl jsem z koupelny a pustil se do snídaně. A když zahráli znělku rozcvičky, věděl jsem že musím na nádraží. Taky jsem sotva nastoupil a vlak odjížděl. Dráťák byl prostě lepší než hodiny!'

eva (Pá, 8. 7. 2005 - 18:07)

Bozděch nás matematiku neučil,myslím,že jsme ho měli jen na strojírenství.V dráťáku vysílala převážně stanice Praha,pokud si pamatuju,hudba nic moc.Tenkrát jsem poslouchala Mikrofórum.Soukromé stanice dneska neposlouchám,vadí mi žvanění moderátorů a hudba všude na jedno brdo podle playlistů.A tam,kde hrajou české písničky,opakují totéž z 80.let,takže si muziku radši pustím z CD,která není tak komerční.'

ivka (Pá, 8. 7. 2005 - 17:07)

Dráťák jsme doma neměli, ale vzpomínám si, jak na intru každé ráno chodila po pokojích služba a v nekřesťanských asi 6.15 hod. zapínala dráťák, kde v tu dobu začínala znělkou ranní rozcvička. Cvičit nás podle ní naštěstí nenutili, ale na tu znělku asi nikdy nezapomenu.'

Pavel Obalil (Čt, 7. 7. 2005 - 23:07)

Pro Evu: jestli se nepletu, Bozděch učil v Tesle taky matematiku, ne? Nás už tedy neučil, jen u nás občas zastupoval. Dráťák....tohle je normální. Když je to v paneláku a lidi nejsou doma, technik to prostě nemůže najít, protože se neoznačovaly kabely podle bytů. Navíc se s tím ani nezdržovali-takže to uštípli a lidi hráli vesele dál. Jinak já tam nedával kolíček, sehnal jsem si někde původní zásuvku a zapojil to tak. My tedy poslouchali taky načerno. DOBREJ BYL TEN DRÁŤÁK PROTI ZLODĚJŮM. Když nebyl nikdo doma tak se to nechávalo hrát, aby si zloději mysleli že jsme doma.....Když jsme u toho rádia: líbila se vám více tehdejší hudba nebo dnešní? Mně se tedy hudba řady dnešních komerčních stanic moc nelíbí. To není hudba, to jsou modulovaný šumy, pazvuky z počítače. "Zpěvák" zpívat neumí, tak do toho kecá, často jedno slovo kolem dokola. Neskutečnej póvl. I tehdejší "západní" hudba, když jsme poslouchali "Antenne Bayern", to bylo něco jinýho. Dnes nejradši poslouchám Rádio Šumava.'

eva (Čt, 7. 7. 2005 - 22:07)

Jó,Bozděch to byl,na toho jsem úplně zapomněla.Hrozný zvíře.K tomu dráťáku:My ho měli taky doma,já ho vždycky zapínala ráno,když jsem se vypravovala do školy.Pak si naši koupili takový mrňavý,chraplavý rádio a usoudili,že dráťák odhlásí,protože nechtěli platit poplatek 10Kčs měsíčně.Přišel tedy technik a ušmik drátky.Já jsem pak vzala ty ustřižené konce drátků,spojila a zajistila kolíčkem na prádlo a dráťák hrál dál načerno.Ale pořád bylo příjemnější,když všude vyhrával dráťák,než současné soukromé rozhlasové stanice,které řvou všude,kam přijdete.'

štěně (Čt, 7. 7. 2005 - 09:07)

Jak to bylo krásné, koupit si za prvně vydělané prachy boty"gondoly", taky letěly"pilky","tulačky", kdo je neměl, nešel s módou. Sháněli jsme šusťáky, rifle z tuzexu, to bylo peněz dvě stovky! A jak jsme se těšili na 1.máje kvůli párku, tehdejšímu nedostatkovému zboží! Mělo to svůj půvab. Já říkám, že dneska máme nač si vzpomeneme, ale ta doba dřív byla klidnější, neměli jsme tolik starostí. Když pominu, jak po nám šli komouši po krku, protože táta byl bývalý živnostník. Ach jo.'

Pavel Obalil (Čt, 7. 7. 2005 - 08:07)

Ještě se vrátím k tématu. Zatím tady nepadl jeden "fenomén" totality, který nás provázel doslova všude, ať jste již stáli ve frontě na maso, v drogerii, oděvech, obuvi, ve škole či třeba u holiče. Všude, všude vyhrával ROZHLAS PO DRÁTĚ, chcete-li DRÁŤÁK. Když mi tehdy rodiče kupovali boty (pamatujete ty stupátka, podle kterých se měřila velikost nohy?), či bundu nebo hračku, všude, všude byl dráťák. V každém krámu, všude byla ta bedýnka a zásadně hrála. Seděl jsem třeba v čekárně u holiče (kterej mě "obral" tak, že se mi ve škole smáli, prý v kterým kriminále jsi byl) a poslouchal FEDERÁLNÍ KRIMINÁLNÍ ÚSTŘEDNA PÁTRÁ. Žádný hudební rádio jako dnes, ale dráťák...prostě a povinně. Na úřadech byl ve všech kancelářích a všude to hrálo.Když jsme se pak s rodiči přestěhovali, to mi bylo tak 12 let, našel jsem ve sklepě po původním majiteli tu bedýnku. Prostě jsem z toho byl tak "zblbnutej" že jsem si říkal, že kdo nemá dráťák, je sto let za opicema. Všichni, všichni poslouchají dráťák a my ne? Našel jsem v tom bytě nade dveřmi takovou krabičku-byly tam dva odpory-a napojil na to tu bedýnku, a ono to hrálo! Tak jsme měli taky dráťák. Moji rodiče rozhlas po drátě nechtěli poslouchat. Večer zkoušeli chytat Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky-pamatuju na to bublání rušiček, většinou nebylo slyšet vůbec nic.Dnes je mi jasný, že rozhlas po drátě měl (kromě civilní obrany) sloužit hlavně politice, prostě kvalitní poslech (taky se tehdy vysílalo hlavně na středních vlnách a to dráťák hraje mnohem lépe, na krátkých vlnách se rušil Hlas Ameriky a Svobodná Evropa), ale kvalitní poslech "prorežimní" stanice, vlastně politická manipulace. To, že tam hrála jedna stanice, je dáno technickou jednoduchostí "dráťáku"-princip má mnohem blíže k rozvodu elektřiny než bezdrátovému rozhlasu. Zde to ale bylo minulým režimem dost zneužito.PAMATUJETE NA DRÁŤÁK, POSLOUCHALI JSTE HO NEBO MUSELI POSLOUCHAT?'

Reklama

Přidat komentář