Reklama

klystýr, výplach střev

juranda (St, 12. 1. 2011 - 20:01)

Dobrý večer Lenko, jak se...Ahojky Honzo. Asi máš pravdu. Já mám doma irigátor smaltový který se prodával v drogeriích a slouží nám doma ku prospěchu všem.Ale potřeboval bych tu novou hadičku a nový katetr. Chtěl bych s nějakým tím nafukovacím balonkem na nástavci. Jinak bych byl rád kdyby jsi mě poslal ten šesti stránkový předpis.Jestli můžeš pošli mě svůj email. Díky moc. J.

juranda (St, 12. 1. 2011 - 20:01)

Dobrý den,
se zájmem...Ahoj Lenko. Já bych se toho nebál a koupil bych ho. Já mám smaltový na 1,5l které se prodávali dřív a slouží dobře dodnes.

MUDr. Honza (St, 12. 1. 2011 - 19:01)

Dobrý den,
se zájmem...Dobrý večer Lenko, jak se zmiňuješ, dnes prodávané irigátory na principu plastového sáčku mají nejen malou životnost, ale se i obtížně čistí a vysoušejí po použití. Nejlepším řešením by bylo najít někde v příbuzenstvu nebo na půdě odložený kovový smaltovaný irigátor, jaké se ještě před 20 lety běžně a levně (kolem 10 Kčs) prodávaly. K němu se dá (např. v Praze na Smíchově v Lidické ulici blízko Anděla) koupit nová červená hadice z medicínské pryže (stejný materiál, z jakého jsou klystýrovací balónky). Dále se koupí rektální katetr - pro dospělého je nejběžnější průměr 10 mm a vyústění v ose, může být i boční. Zbývá to propojit dohromady, potřebná redukce se dá doma vyrobit i bez soustruhu z pláště vyřazené kuličkové tužky za použití pilky a jehlového pilníku. Zaškrcení gumové hadice se provede peánem střední velikosti - je to profesionální, v nemocnicích používané řešení, namísto kohoutků z plastu. Luxusním řešením by byl podobný irigátor z nerezavějící oceli, takový se snad dá objednat z Angle či z USA. Německý irigátor z plastu (není zřejmé z jakého a jakou bude mít životnost) za 450,- Kč je vlastně obdobou dříve běžného kovového, kde také býval v soupravě pro laickou veřejnost kohoutek z plastu a k němu jeden nástavec s jedním výtokovým otvorem do konečníku a druhý delší a širší s více otvory pro výplach pochvy. V uvedeném odkazu k německému irigátoru píší o zásaditém výplachu pochvy, avšak ten je v naprosté většině případů nevhodný, neboť reakce zdravé pochvy je kyselá, daná přítomností baktérie Lactobacillus Acidophilus, která pochvu chrání před infekcí. Výplach pochvy i mýdlo pro intimní hygienu má proto být mírně kyselé, asi pH 5,5. Výjimkou by byl stav zvýšené kyselosti, kdy by se použil roztok sody, který je v ostatních případech nevhodný pro svou zásaditou reakci. Ty máš ale asi v plánu očistný klystýr, uvedeš-li email, pošlu Ti 6 stránkový předpis pro dávání očistných klyzmat z jedné pražské nemocnice, kde je vše nejdůležitější správně vysvětleno. Honza

Lenka K. (St, 12. 1. 2011 - 18:01)

Dobrý den,
se zájmem pročítám diskusi od samého začátku. Na internetu jsou většinou k sehnání irigátory s plastovým zásobníkem na vodu (který, jak tu píšete, někdy praská ve spojích). Našla jsem tento: http://www.zdravavyzivahronov.com/internetovy-obchod/irigator Máte s ním prosím někdo zkušenost?
Moc předem děkuji!
Lenka

Jira (Po, 29. 12. 2008 - 12:12)

Ahojky PD. I já bych nemohl pozřít ten Fortrans a tak bych chtěl jen klystýr který považuji za dobrou věc. Já sám si ho dělám doma pravidelně už několik let a jsem s ním nadmíru spokojen. Měl jsem i Yal před menším zákrokem.

PD (Po, 29. 12. 2008 - 10:12)

Mira popisuje Fortrans přesně. Nic horšího, než vypít 4 L tohoto hnusu, jsem nezažil. Jediná jeho přednost je v tom, že vyčistí i tenké střevo. Ale jsou i šetrnější preparáty, např. X-Prep (popis je na netu). Vyčištění tlustého střeva několika klystýry považuji za mnohem snesitelnější, a výsledek je stejný. Zkusil jsem to před kolonoskopií (chodím pravidelně několik let) místo Fortransu. Lékař si pak pochvaloval, jak je střevo čisté a zdravé.
Výhoda klystýru je v tom, že nepoužívá žádný chemický přípravek, který by mohl mít na organismus škodlivý vliv. Vodou si nelze ublížit. Nevýhoda je, že k dokonalému vyčištění je potřeba více času a mít určitou praxi v podávání klystýru, aby jeho účinek byl dokonalý. Musí se počítat nejméně se třemi výplachy, ale musí se v nich pokračovat, dokud neodchází úplně čistá voda.

Doktor (Po, 29. 12. 2008 - 07:12)

Pánové Fortrans se jmenuje Fofrtrans kvůli pohybu který vykonáte po jeho aplikaci.

Pavel (Ne, 28. 12. 2008 - 22:12)

Ahoj Miro, díky za informaci. Takže Fortrans je taky "vymývadlo", ale komplet celého střeva. Já jsem si myslel že se to dodává už v lahvích a pije, a ono se to rozpouští ve vodě v prášku. Představoval jsem si to jako takovou limonádu, a ono je to ještě slané, no fuj tajbl. To tedy ještě zlatý YAL.

Mira (Ne, 28. 12. 2008 - 19:12)

jo jsem se tam utla:-) Fortrans je prasek 4 sacky a kazdy se jednotlive rozpusti v 1l vody a vypije(4 sacky-4litry) 1 l se doporucuje vypit cca.behem jedne hodiny, je to na vahu jeden sacek cca. na 20kg vahy ja mam 60kg tak jsem mela sacky 3. pani co se mnou lezela na pokoji mela 110kg musela vypit 4 litry a jeste ji delali vyplach strev.jinak fortrans je sračka jak vrata! :-) po 0,5 litru máš pocit ze to vyblijes, je to proste tekute projimadlo, je to slane a je to hnus. cca.po 2 litrech mas pocit ze budes explodovat:-)omlouvam se za vyjadrovani,ale u fortrans slusne mluvit nejde, fortrans se pouziva pred kolonoskopii kdy je potreba opravdu dukladne vycistit cele strevo, pak se jeste pouzivaji jako dalsi "vyprazdnovac a trhac strev:-) ) fosfatovy roztok, toho je jen asi 250ml nevim to presne,ale opravdu zalezi o jake vysetreni se ma jednat,nebo do jake "cistoty" potrebuji lekari strevo vycistit,pokud se jedna o rektovysetreni (konecnik atd.. je nejlepsi Yal

Pavel (Ne, 28. 12. 2008 - 18:12)

Ahoj Miro, más tam malý omyl, správně je klystýr, ne? Krystýr to je jako krysy, fuj.... Já jsem psal o tom Yalu, můžeš mi vysvětlit co to je ten Fortrans? Slyšel jsem že se to pije, a že jsou toho snad 4 litry nebo snad i víc. Povídej, mě tohle celkem zajímá.

Mira (Ne, 28. 12. 2008 - 18:12)

i krystyr ma sve opodstatneni,pokud se nekdo spatne vyprazdni pomoci fortrans,je treba aplikovat krystyr,po fortrans nelze jiz davat Yal, tak proto krystyr.Krystyr se vsak nesmi praktikovat pri postizenem strevu,mohlo by dojit k perforaci"protrzeni)jak pises,zalezi na typu vysetreni,snad bych ho tolik neodsuzovala i kdyz ja ho take nemohu:-)nekteri si v nem primo libuji(ja teda pro to pochopeni nemam:-) )

Pavel (Ne, 28. 12. 2008 - 18:12)

Zajímavé téma, ale mně přijde stejně lepší a šetrnější ten Yal gel. Jeho aplikace nebolí, je ho málo, jen 67,5ml. Navíc se dá aplikovat snadno doma, třeba před vyšetřením a nemusí se na to nikdo dívat. A funguje velmi dobře, pokud se správně aplikuje (včetně pořádného protřepání lahvičky). Klystýr možná ano, pokud ho někdo používá léčebně, ale třeba před vyšetřením konečníku apod. je určitě lepší ten gel. Tam mi klystýr přijde jako nemoderní, zastaralá metoda.

Pepa (Čt, 25. 12. 2008 - 18:12)

Dobrý den.Pavlo. Zajímalo by mě, jak se ta kniha přesně jmenovala + jméno autora, rád bych si jí pořídil a tuto metodu zkusil.Můžete mi prosím poslat na můj email: sprdla"centrum.cz

Jira (Ne, 21. 12. 2008 - 17:12)

Ahojky Klárko. I já mám stejný problém,že ze mě všechna voda neodejde naráz a něco přád ve střevech zůstává to je asi normální a tak si z toho nic nedělej a klidně a v pohodě si dělej klystýr dál.Je to dobrá věc na očistu střeva.

Jira (Út, 9. 12. 2008 - 17:12)

Tak to je dobře že nic nyní nepotřebuješ.Při tom klystýru záleží na tom jak teplou vodu jsi měl a jak vysoko byl zavěšen irigátor, v jaké poloze jsi ho přijímal atd. Těch příčin je více.

Yal (Po, 8. 12. 2008 - 18:12)

Klystýr jsem taky zkoušel, jen vlažnou převařenou vodou bez přísad. I při malém tlaku z nádoby jsem do sebe dostal tak 0,5l. Potom bolest a křeče v břiše. Při Yal gelu NO PROBLEM. Naprosto bez bolesti, jen bublání ve střevech. A svůj účel to splnilo dokonale. Takže klystýr nechci už riskovat, pokud bych měl opět problémy, koupím si zase gel. Naštěstí jsem teď v pořádku, stačilo přistoupit k léčbě deprese (to už je ale jiná kapitola) a zásadně zlepšit životosprávu. Takže teď nepotřebuju ani klystýr ani Yal.

Jira (Po, 8. 12. 2008 - 16:12)

Ano Yal je dobrý u porodu a před menšími operačními zákroky zákroky ,ale klystýr je lepší neb vyčistí střevo hlouběji než Yal. Já jsem měl také Yal před zákrokem u hemeroidů který jsem si dal ráno než jsem šel k lékaři, ale večer jsem si dal ještě pro jistotu normální 2l.klystýr a vše bylo podle p. Dr. v nejlepším pořádku.

Yal (Po, 8. 12. 2008 - 14:12)

Tak já se taky podělím o svoji zkušenost. Měl jsem strašné problémy s trávením. Často jsem se v noci vzbudil, břicho nafouklé jak balon mě příšerně bolelo. Přitom jsem nemohl ani na velkou ani zvracet. Jestli mi něco v tu chvíli pomohlo, tak to byl opravdu jedině Yal gel a moc děkuju za to že existuje. Během 20 minut jsem letěl na WC a potom celý den úplná pohoda.
Moje problémy s trávením byly ale psychického rázu, vzniklé těžkou depresí. Trávení a psychika spolu souvisí, a hodně. Psychiatra jsem navštívil "za pět minut dvanáct" (už jsem měl plán na sebevraždu). Dostal jsem antidepresiva a začali jsme řešit moje osobní problémy, které to všechno způsobily. Postupně jsem si dal život do kupy. A taky upravil životosprávu, jím teď 3x denně a nepiju kafe ani alkohol. Dřív jsem nejedl celý den, místo snídaně kafe, oběd žádný a večer jsem se naládoval. Je mi teď mnohem líp a jsem v pořádku.
Ale Yal nezatracujte, mně v komplikacích s trávením pomohl a moc. Kolegyně si ho taky kupovala do porodnice, aby nemusela podstoupit to plnění střev mýdlovou vodou.

Alena (Po, 8. 12. 2008 - 11:12)

Yal propagují hlavně farmaceutické firmy, které z toho mají tučný zisk (a doktoři, kteří ho předepíšou, zase provizi). Z klystýru nemá nikdo nic, protože je zadarmo. Yal vyčistí tak maximálně konečník, a to ještě jen u někoho (na mě například téměř nezabral).

Yal (Po, 8. 12. 2008 - 10:12)

Tak to jsme každý jinde. Yal podle mě náhrada klystýru je. Je pro ty, kteří by si klystýr nikdy dobrovolně nedali, a přitom musí z jakéhokoli důvodu podstoupit vymytí střeva a konečníku (operace, porod, endoskopie, zácpa....). Tam potom lze s úspěchem aplikovat Yal gel.

Reklama

Přidat komentář