Reklama

Jak se o sebe postaráte, když zestárnete?

dandula (Po, 21. 1. 2008 - 00:01)

Oldříchu, pokud tohle myslíš doopravdy,(ne)chtěla bych se dočkat, až Ty budeš seniorem.Nechtěl bys radši nás, seniory rovnou posílat do plynu jak Hitler Židy do plynu, nebo nást postavit ke zdi a raději zastřelit? Každý člověk má právo prožít svůj život jak nejlépe dokáže a pak důstojně zemřít.Ti "necharakterní" senioři, když byli v produktivním věku pracovali na vás a neflákali se, jak někteří z vás, "zlaté mládeže", protože se vám (ne všem ale není vás málo),nechce dělat a jste líní. Nemyslím ty, co neseženou práci, ale ty, co jim vyhovuje žít z podpory a na tu vydělali pro vás ti "bezcharakterní" senioři. Styď se, něco takového říct. Na tebe taky dojde, pokud se dožiješ, taky budeš seniorem, který těm mladým bude na obtíž. Zamysli se a uvažuj.!!

dandula (Po, 21. 1. 2008 - 00:01)

Milá Wendy, to si myslíš teď, ale čím budeš starší, i když ten(nebo Tvůj) život nebude stát za moc, budeš na něm viset za každou cenu. Z jednoduchého důvodu - člověk neví, co ho čeká a proto se bojí zemřít,třebaže je nemocen nebo bez zájmů.Uvídíš.

xz (Ne, 20. 1. 2008 - 20:01)

Léta jsem chodila týdně rodičům uklízet, obstarat prádlo a tak, co bylo většího potřeba. Pak jsem se starala o nemocnou matku, necelé tři roky bez jediného dne přestávky. Nebylo to tolik náročné fyzicky, jako psychicky. Když už jsem byla zlá, protože jsem nemohla, stejně máma skončila v domově důchodců a já na práškách. Dodnes se budím hrůzou, co jsem to udělala. Už to nenapravím. Náš systém je bohužel nastaven tak, že vám nikdo v tom nepomůže, jediné doporučení od všech je - nezvládneš to,zničíš se, tam se o něj/ni postarají. Zvládá se to opravdu těžko, ale málokde se postarají.

Robert (Pá, 18. 1. 2008 - 13:01)

Tak pak o tom rozhodne místně příslušný MěÚ ve správním řízení...

Oldřich (Pá, 18. 1. 2008 - 09:01)

No jo, ale co s těma necharakterníma seniorama, co nebudou s euthanasií souhlasit?

Wendy (Pá, 18. 1. 2008 - 08:01)

Naše město má obyvatel nad 60 let 38%.Radnice ale domov důchodců nestaví, už se asi 10 let dohadují, jestli je to potřeba.Nejsou schopni ani vyřídit dotaci, na kterou by měli nárok.U nás se čeká na pečovák v jiném městě třeba 15 let, tak si dám žádost už teď.Třeba se dočkám.Ale chtěla bych tam být jedině sama na pokoji, nechci se trápit s cizím člověkem ještě před smrtí, chci mít svůj klid.Mrzí mě, že si člověk nemůže koupit smrt v injekci a ukrátit si fyzické utrpení.Vždyť na co to prodlužovat?

Uba (Pá, 18. 1. 2008 - 01:01)

Vážně dobrý nadpis diskuze..když zestárne...jinak řečeno-pokud nezemřete,lepší název-AŽ zestárnete..

Bobina (Pá, 18. 1. 2008 - 01:01)

Jo, Terezo, presne tak.
At mi tady nikdo nevyklada, jak babicka byla na dvouluzaku spokojena. Musela by byt uz vsech smyslu zbavena. Pak snad clovek neciti smrad toho druheho, kdyz se podela, pruvan, horko, neslysi nic, chrapani, narikani toho druheho, televizi, kterou nechce, atd. atd. Jak se muzou dva cizi lide dohodnout, aby jim vyhovovalo spolu sdilet 1 mistnost.
Ale je fakt, ze lezak ma problemy se i najist a postupnym hladovenim sejde tak jako tak, protoze zadny personal nema snahu ho hodinu krmit.

babka (Čt, 17. 1. 2008 - 17:01)

Už se mi to blíží, tak zkušenost. Pečovatelské domy jsou bezva pro trochu soběstačné, ale máte malou šanci se tam dostat. Domov důchodců totéž, i tam je málo jednolůžáků, taky mě už dnes děsí představa spolubydlícího. Takže jedině sehnat samostatné malinké bydlení u někoho blízkého, kdo by pomohl, dokud to půjde.Snažit se co nejvíc,aby si člověk vystačil sám, hlavně co se týče toho, aby se zabavil a nečekal,že to někdo udělá za něj, myslím tím číst, sledovat telku a tak. Nákupy vám udělá kdekdo,ale spoléhat že si s vámi někdo přijde povídat nelze.Pak nevím, modlit se za rychlý konec. Starala jsem se dlouho o mamku, je to strašně náročné,pokud to trvá dlouho,jednomu pomáháte, sebe i rodinu ničíte.

Tereza (St, 16. 1. 2008 - 12:01)

Myslíš tu euthanasii?

Bobina (Út, 15. 1. 2008 - 22:01)

Karle, dve na pokoji je sice jeste "luxus", ale museli bychom se zeptat te tve babicky, jak byla spokojena.
Ja osobne bych s nikym na pokoji byt nemohla, pokud bych byla jeste trochu pri smyslech. Nejsem uz mlada a pobyt v laznich nebo v nemocnici i s jednou spolubydlici na pokoji by pro me byl utrpenim.
Ja bych tedy volila tu druhou moznost, o ktere jsem psala minule, kdyz uz bych si nemohla dovolit soukromou pecovatelku.

Karel (Út, 15. 1. 2008 - 19:01)

Bobino, není to úplně pravda. U nás jsou taková zařízení dvě. Jedno je součástí domova důchodců, což je dobré řešení. Na pokoji jsou dva. Je to také lepší, než tam být opravdu sám. Tam už někdy člověk ani nekomunikuje, protože má problémy sám se sebou. Vím to, babička tam byla také.

Bobina (Út, 15. 1. 2008 - 17:01)

On je asi velky rozdil v tom, kdyz je clovek jen stary, ale pohyblivy nebo je lezak. Pro toho pohybliveho takova garsonka s minikuchynkou a zajistenym jidlem, pranim, doktorem a spolecnosti ostatnich duchodcu, ktere muze vyuzivat, jen kdyz chce, je urcite dobre reseni.
Ale co ti, kteri se nemohou hnout? Ti asi samostatny pokoj nemaji a jak ti se citi v tech spolecnych zarizenich? Kde jeden chrape, druhy nemuze spat, jeden chce mit otevrene okno, druhy ma z toho bolesti hlavy. Jeden si mele pro sebe nesmysly, druhy to nemuze uz poslouchat a odejit z mistnosti. Ja bych videla problem jen tam.

Vim, ze sem zadna ta lezici starenka nemuze napsat a ze ti, co se o takovou staraji doma, napisou, ze by ji do zadneho zarizeni nedali, i kdyz celou rodinu ta pece o ni zmaha. Ti, co ji tam dali, napisou, ze se tam ma dobre, ze to prece jinak resit neslo.

Takze Andreo, pravdu se asi nedozvis. Musela bys jit mezi ty lezaky a ptat se jich sama, jak jsou spokojeni a kolik z nich by volilo radsi euthanasii.

Líba (Út, 15. 1. 2008 - 16:01)

Jestliže je člověk již starší, může do Pečováku,má svoje zařízení a dělá si v podstatě co chce.Jako normálně když žil jinde.Ale, musí dodržovat pečovatelský řád po 10 hodině noční žádný řev ani nějaké hlučné návštěvy.Což si myslím,že u starších lidí nehrozí.Výhodu tyto pečovatelské domy mají ohromnou.Jste jaksi trochu pod dohledem,dochází zde pravidelně lékařka, a pohotovost, Vám zavolá kdykoli služba v přízemí která je i v noci a ve dne.Veškeré služby prádlo,žehlení a dovoz jídla do domu Vám též zajistí,ale všechni si pěkně zaplatíte.Takže shrnu to sice je to pro seniora výhodné ,ale trochu dražší,přesto si myslím,že bych sama zvolila tuto variantu,než někomu být na obtíž.Děti mají dnes zcela jinou roli,se kterou se musejí vypořádat, a ne hlídat rodiče.Nemějte jim to za zle,je jiná doba,než kdysi kde byli pohromadě třeba 3 generace.Proto buďme rádi,že stát tyto domy staví.

Návštěvník (Čt, 10. 1. 2008 - 13:01)

Právě že proplácí. Jmenuje se to příspěvek na péči.

Karel (Čt, 10. 1. 2008 - 13:01)

U nás jsou všechny typy domů pro důchodce. Tam, kde má vedení měst rozum, staví tyto domy. Důchodců přibývá a i celkem překvapivě to dokáže snižovat nezaměstnanost.

Mařena (Čt, 10. 1. 2008 - 12:01)

To máš dobrý. Určitě ti jí ale neproplácí sociálka, žejo!

Návštěvník (Čt, 10. 1. 2008 - 12:01)

Mám pečovatelku už ve čtyřiceti a jsem s ní moc spokojen. Uvaří, vypere, potěší....

Návštěvník (Čt, 10. 1. 2008 - 12:01)

Do domova můžeš, když jsi v důchodu. Někdo může mít třeba od 50 invalidní. I když pochybuju, že Urbánková je v nějakém státním, o který se žádá. Jinak nepleťte si dům důchodců a pečovatelský dům. Je v tom trochu rozdíl.

Radka (Čt, 10. 1. 2008 - 11:01)

Já jsem nedávno slyšela rozhovor s naďou Urbánkovou, povídala, že bydlí v jednom takovým pečováku na Zbraslavi. Zdála se mi ale mladá, na takovýhle zařízení. Od kolika let se tam vlastně může žádat o pobyt?

Reklama

Přidat komentář