Reklama

Jak se o sebe postaráte, když zestárnete?

Jeanette (Út, 11. 3. 2008 - 15:03)

To je hrozný ten pesimismus. Je mi z toho smutno. To já si koupím s manželem vilku někde u moře. On bude nosit bílý oblek, klobouk bílý plnovous a psát, při západu slunce básně. Já budu vypadat, jako stárnoucí filmová hvězda a budu denně grilovat a vařit dobroty svému muži. Děti a vnoučata za námi budou jezdit každé prázdniny......
Až můj manžel večer dopíše ty básně. Budem se procházet po břehu moře a pít víno. A tak to bude, dokud neumřeme...:-)

MaM (Út, 11. 3. 2008 - 15:03)

Taky se připojím k diskuzi. Tenhle problém je pro mě zrovna dost aktuální. Mám těžce nemocnou maminku (Park. a Alzh), no a musela jsem se na konci minulého roku rozhodnout, jak tuto situaci řešit. Nevěřila jsem sama sobě, že budu schopna opustit svou domácnost i s manželem, zanechat zajímavou a docela náročnou práci, a nastěhovat se v padesáti na malou obec k rodičům. Udělala jsem to, a je to možná to nejlepší, k čemu jsem se ve svém životě odhodlala: maminka se zlepšila (mentálně) o 80%. Ale strach z budoucnosti (maminčiny i mojí) mám. A tato problematika mě začala velmi zajímat. Myslím, že vytrhnout starého člověka z kořenů, jakými jsou jeho domov či obec, ve které prožil velkou část života, je nepřirozené a určitě má vliv na kvalitu té nejposlednější fáze života. Zjednodušeně řečeno, v každé obci by měla být možnost neponižujícího způsobu dožití mezi blízkými, k nimž řadím i vrstevníky a obyvatele starých lidí. Věřím, že to je řešitelné, mám řadu nápadů, o které bych se ráda podělila, nejen teoretických.

Opravdu je tam (Út, 11. 3. 2008 - 15:03)

Možná nyní, kdy jsou zatím soběstační, protože jsou si z většiny vědomi toho, že tu pomoc budou skutečně potřebovat, až nastanou nějaké problémy se zdravím, tak se tam nikdo nedostaneze dne na den. Víte přece, jaké jsou obludné pořadníky. A lepší to nebude, naopak.

Adam (Út, 11. 3. 2008 - 14:03)

Někdo se ti zmiňoval o Charitě...Já mám skušenosti s charitní službou dost špatné. K nám dochází za maminkou,většinou absolutně nedodržují domluvený čas. Musí být nachystaná hned ráno, a služba třeba příjde až kolem čtvrté odpoledne. Nikdy neodmítne žádnou pozornost-spíš si o ní sama řekne. Pro stareho člověka je to spíš stresující.

Péče o staré li (Út, 11. 3. 2008 - 14:03)

Znáte důchiďák,,Oáza klidu" v Loučkách? Tak tam platí jeho obyvatelé, stísnění v nacpaných pokojích, každý 10000 Kč měsíčně, a ještě tomuto soukromému zařízení přispívá nějaké miliony kraj... Je to v pořádku? Za ty peníze tam rozhodně není žádný komfort (je to upravená vesnická škola se zdemolovaným okolím), ani kousek soukromí, a obyvatelé si ani nemají možnost zamknout svoji skříň (která se leckdy kvůli přecpanosti pokojů postelemi ani nevejde na jejich pokoj a stojí na chodbě, kde v ní mohou rabovat jak ostatní obyvatelé, tak i personál). Cena za pobyt je naprosto neadekvátní tomu, co je tam poskytováno. Připadá mi to jako koncentrák pro staré a současně výrobna peněz pro majitele, o zpronevěrách už leccos proběhlo tiskem.
Mělo by se mnohem víc podporovat zřizování domů pro seniory s pečovatelskou službou pod záštitou městských a obecních úřadů či krajů, protože tam kde chybí nějaká kontrola shora, tam se s obyvateli zachází nedůstojně, jsou ožebračování a deptáni. Každý jednou bude starý, a bude nás přibývat, proto bychom se všichni měli snažit, aby se situace lepšila. Vyspělost společnosti se pozná podle přístupu k seniorům. I ohrožené děti se mohou někam obrátit, ale kam se má obrátit starý nemocný člověk, který je v těžké situaci, když ho do ní leckdy dostala vlastní rodina?

Z (Út, 11. 3. 2008 - 14:03)

hmm...A proto se bude chodit do důchodu v 65 a možná i v 70 ... aby ti necharakterní senioři nežili zbytečně dlouho...

Kirka K. (Út, 11. 3. 2008 - 14:03)

Poopravil bych nadpis v duchu myšlení naší vlády:
"Polovina seniorů žije zbytečně".

Vláda tvrdí, že (Út, 11. 3. 2008 - 14:03)

Začíná zřejmě další etapa" humanitního" jednání s důchodci, kteří se mohou špatně bránit.Za pár letse může klidně stát, že když se po nějakém dalším období dostanou modří ptáci k moci, tak přehnaně půlku důchodců zaženou pod mosty. Jedna z nejhorších věcí po převratu je, jak se stát a celá společnost chová ke starým lidem.
Kulturní úroveň státu se pozná také podle toho, jak se chová k těm, co se nemůžou bránit, takže i ke starým lidem...

Karel (Út, 11. 3. 2008 - 11:03)

normalka : Nepočítáš to celé, a větší část lidí si spoří více jak 500 Kč. Chybí ti úroky, státní příspěvek a daňový odpočet. Dvacet let je málo. Pro efektivní spoření je nutno spořit 1000 kč na dobu 30 let. Mně to vychází na 0,5 mil. a to mám dost podprůměrný plat. Spořím už od r. 1994 (od samého začátku).
Banky neřeším, to nemohu ovlivnit.

norm (Ne, 9. 3. 2008 - 09:03)

P.S.: Ona pak paní Banka za naše měsíční prachy odkoupí dolar, který je pod hranicí minima a za cca 10let prodá, protože jeho cena stoupne opět o +10kč...atd, atd..Jo tržní ekonomika..:-)

norm (Ne, 9. 3. 2008 - 09:03)

P.S.: Karle a banka ty prachy má zadarmo, kdežto mi jak idioti své prachy do banky vkládáme!!!!!!

norm (Ne, 9. 3. 2008 - 09:03)

oprava: 225 000 000kč

4 500 000 000Kč

normálka (Ne, 9. 3. 2008 - 09:03)

Karle, na co se mě to prosím Tě ptáš.
Je mi jedno, jaký pohled má 4,5 mil. obyvatel připojištěných.
Cca 70% připojištěných jsou pracující, to znamená dávat měsíčně 300-500kč.
500 měs.x 12 = 6000
6000 x 20let = 120000Kč
Mno, taková vidina peběz za 20 let, to je fakt "darda"..:-)

Ale ovšem banky, to je jiná.
4,5 mil x 500 = 225 00 00kč
x 20 let = 4 500 00 00 kč.

To už celkem darda je. Ještě se mě budeš ptát, jak je možné, že má 4,5 mil obyvatel penzijní připojištění..?

Karel (So, 8. 3. 2008 - 23:03)

Dotaz pro "normálka" : Jak je potom možné, že 4,5 mil. obyvatel má sjednané penzijní připojištění ?

Nick (So, 8. 3. 2008 - 22:03)

Nedívej se na věk. Byly okolnosti v životě,že mám odpracovaných moc málo let. Byla jsem už špatná z těch 26 a teď tohle.

normálka (So, 8. 3. 2008 - 22:03)

Ono to špatné bude především pro ty, kteří ještě stále věří, že stát se o ně nějakým způsobem postará. Dragédií byl zlom pro ty, kteří žili v sociálních jistotách dlouho.Takoví se s tím nevyrovnali a nevyrovnají dodnes.
Střední vrstva dnes již neexistuje, Je nízká a vyšší vrstva. Tak jak to asi může dopadnout- ekonomika v prdeli, bydlení, žrádlo, el+plyn, voda, zdrav. soc.,dan,se bude stále zvedat, plat možná také, ale v podstatě se nic nezmění.Pořád dokola.
Dřívě sice průměrný plat 2500tis, ale starší barák se pořídil za 50tis.Dnes plat prům.20000, ale barák dnes za 2000000.A zda-li si někdo myslí, že to bude v budoucnu lepší, tak at rychle spadne opět na zem.
Zadlužit se státu na 20-30let je sebevražda, a šetřit na důchod z platu je naivita. Jen těm parchantům dáváme své prachy zadarmo, kteří nám smarknou za pár let pár šprdliků.
Je dobré vytřískat ze státu vše na co má člověk nárok-nebýt líný a nenechat těm parchantům ani korunu zadarmo. Jak oni ojebávají s námi tak bychom měli ojebávat s nima.

Karel (So, 8. 3. 2008 - 22:03)

Nicku, nepřeháníš to trochu. Jestli dobře počítám, tak odpracovaná léta budeš mít cca v 55 letech. Je tam ještě přibližně 10 let rezerva. Umím si také představit, že by mohlo stačit 30 let, ale ani tak to není důvod myslet na eutanázii.
K příspěvku 6:04 : Do dětí se investice vyplatí, ale jen do doby, než ukončí školy. Potom se musí naučit starat sami o sebe. Souhlas s tím, že umřeme sami. Určitě je naivní spoléhat na děti. Pokud se o nás postarají, je to +.

Nick (So, 8. 3. 2008 - 21:03)

Je mi 42 let. Doufám,že se dožiju eutanázie, kterou naši zákonodárci jednou odhlasují, protože...protože vidím,že směřuji do věku nepotřebných, starých lidí,které stejně nikdo nezaměstná a snad ani nebudu mít odpracovaných potřebných 35 let,které teď chytrolíni zvažují......atd. Prostě to vidím hodně špatně.

51 let (So, 8. 3. 2008 - 19:03)

napsala jsem jen svoji představu o postarání se o sebě na stáří.A o tom je tato rubrika. Jana mi nevímproč napsala, že jsem svůj byt dostala za stranické zásluhy.- Napsala jsem,tak jako jiní, že si přeji být soběstačná. Nějaký Jakub mi píše, že mi není co závidět. No tak se tu mějte, jak chcete. Myslím, že byt má spousta lidí, překvapila mne taková negativní reakce, ale to už je spíš váš problém.

Cekatel na péči (So, 8. 3. 2008 - 06:03)

Souhlas s normálkou.Být soběstačný do posledního dechu jak ve zdraví,tak v penězích je jediná cesta důstojného konce života.Kdo tohle nepochopí,a bude spoléhat na děti,je v bryndě.Stěstí je totiž samostatnost,soběstačnost.Ta totiž zůstane,když všichni utečou.Zemřeme totiž všichni SAMI.Honit se pro peníze,vlast,děti.atd,je trapná marnost.Investice do dětí?-naprostá zbytečnost.Investice do sebe?-rozumnost.

Reklama

Přidat komentář