Reklama

náhradní matka

renáta (Út, 29. 5. 2007 - 20:05)

hledáme náhradní matku, která to cítí jako poslání a ne jako výdělek, najde se?

katka (Ne, 27. 5. 2007 - 13:05)

odpovíte mi prosím??

katka (Út, 22. 5. 2007 - 16:05)

mohly byste mi zodpovědět několik otázek, vy, co o tom něco víte?
1) Kolik tak náhradní matky za odnošení chtějí peněz
2) A hlavně, je to věc dohody, prostě se dohodnete a pak přijdete za doktorem s hotovou věcí a on to udělá, nebo to musí napřed nějak posoudit- třeba uznat, že pravá matka opravdu nemůže rodit? Může si náhradní matku "najmout" kterákoliv žena, i jen proto, že se jí rodit nechce a je zdravá?

Kacka (Út, 22. 5. 2007 - 15:05)

Dobrý den, je mi 30 let a přišla jsem o dělohu. Hledám s manželem seriózní a ochotnou ženu, která by nám donosila dítě. Kontaktujte mne, prosím, na: kacka.desata"atlas cz.

Návštěvník (Po, 21. 5. 2007 - 19:05)

Hledáme náhradní matku,jenom seríozní jednání. email: ametistik"seznam.cz

Lida (Út, 8. 5. 2007 - 21:05)

Hledáme náhradní matku,nemůžeme mít vlastní děi.Seriozní jednání.email lidamich"centrum.cz

Gabriela (Pá, 4. 5. 2007 - 14:05)

Ahoj Jani,
ctěla jsem se zeptat, jestli víš jak to celé chodí. Nechci se s tím zatím nikomu svěřovat, ale ráda bych o tom věděla víc. A to i co se týče peněz. Jsem nemocná a porod bych prý nezvládla, tak jestli bys byla tak hodná a mohla mi o tom víc napsat, tak bych byla moc ráda. vůbec nic o tom nevím a když už jsem našla tyto stránky, tak doufám, že se tu toho dost dozvím. Moc ti děkuju za informace. Nech mi prosím vzkaz zde a nebo tady je můj email: Gabriela.no1"seznam.cz

Gabriela (Pá, 4. 5. 2007 - 14:05)

Ahoj Zuzko, chtěla bych se zeptat jak by jsi si představovala stát se náhradní matkou. já jsem nemocná a vlastní děcko mít nemůžu a abych pravdu řekla, tak ani nevím jak na to a taky co to stojí. Nechci se ani nikoho ptát, když už jsem tu našla Tvůj inzerát. Ani nevím jak by to celé mělo pokračovat dál, ale chtěla bych se aspoň trochu informovat, tak jestli můžeš, tak napiš. Díky. email:Gabriela.no1"seznam.cz

Zuzka (So, 14. 4. 2007 - 16:04)

Ahojky
Moc rada bych pomohla a stala se nahradni matkou. Vlastni deti nemam, ale jsem zdrava a v rodine nikdy problemy s tehotenstvim nebyly. Je mi 23 let a neni to jen tak nejake unahlene rozhodnuti, uz nad tim premyslim tak 4 roky a snazim se zjistit co nejvice informaci. Jsem seriozni a zodpovedna. Nekuracka, abstinentka. Mate-li zajem moc rada vam o sobe podam vice informaci. email:zuzzzka"email.cz

anomis (Pá, 23. 2. 2007 - 12:02)

pokud ještě hledáte náhradní matku tak mi prosím napište podmínky na adresu p.anomis"seznam.cz

Návštěvník (Út, 13. 2. 2007 - 18:02)

Hledáme náhradní matku, nemůžeme mít vlastní děti. Prosím pomozte. Seriozní jednání. email: nahradnimatka"seznam.cz

Betty (Po, 12. 2. 2007 - 19:02)

Hledáme náhradní matku jako jedinou naši možnost mít své dítě.Prosím ozvěte se na zidkovi"iol.cz

bubla (Po, 12. 2. 2007 - 11:02)

náhradní matku hledám, seriozní jednání. pište na bubla"seznam.cz

anonym (So, 10. 2. 2007 - 15:02)

Někdy se tomu říká "propůjčení dělohy". Žena, jež je plodná, ale nemůže dítě donosit, se domluví s jinou, která dítě donosí za ni, porodí a pak jí ho předá do osvojení. V několika zemích je to běžná praxe, v Česku ne. Tedy oficiálně ne. Zájemci existují - mezi bezdětnými páry i lékaři.
A přinejmenším dva takové případy se už i staly - alespoň to tvrdí právník a někdejší šéf právního odboru ministerstva zdravotnictví Zdeněk Zeman.

"V posledních letech se i v naší republice objevily případy, kdy byl pro bezdětná manželství využit institut náhradní matky," uvedl.

Dva případy popsal v odborném tisku pro gynekology, aby varoval před riziky. Obě ženy-náhradní matky si totiž dítě nakonec "přivlastnily".

Jedna jej odmítla vydat, druhá šla na potrat, když zjistila, že dítě bude postižené. Za službu si předtím vzala dvě stě tisíc.

Náhradní mateřství není v Česku povoleno, ale ani zakázáno. Zákon nicméně říká, že matkou dítěte je žena, která dítě porodila. Proto také ani v jednom případě rodiče neuspěli u soudu, na který se obrátili.

Konkrétní fakta o případech však odmítl Zeman sdělit. "Jsem vázán advokátním tajemstvím, ale vím, že se staly," řekl.

Oslovení lékaři reagovali: nic o tom nevíme. "Náhradní mateřství se u nás neprovádí, protože hrozí právě to, co zmiňujete," tvrdí Tonko Mardešič z České gynekologickoporodnické společnosti.

Rodit cizí děti na zakázku? Má to i rizika
Je jí osmatřicet a mohla by mít zdravé děti. Jenže byla na operaci dělohy a nemohla by je donosit. A tak hledá náhradní matku, jež by si nechala do své dělohy vpravit její plod a dítě jí porodila.

"V Americe by to stálo 20 tisíc dolarů, a to jsou pro mě velké peníze. Ale zdejší lékaři jen vrtí hlavou," říká žena, jež trvá na zachování anonymity.

Nakonec se dostala k profesoru Ladislavu Pilkovi ze Zlína, zakladateli umělého oplodnění u nás. "Pomohl by mi. Ale nemáme náhradní matku," říká žena.

Náhradní mateřství se běžně provozuje v USA, v Británii či na jihu Francie. Ostatní země se obávají "obchodu s dělohou" a také soudních sporů, které často následují.

Dva z nich popsal bývalý právník ministerstva zdravotnictví Zdeněk Zeman. Staly se podle něho před pár lety v České republice.

To dítě nedám
Na jednu z klinik se obrátili bezdětní manželé. Přivedli s sebou i ženu, která prohlásila: s manželi jsem dohodnuta, že jim po porodu dítě předám. Lékaři provedli umělé oplodnění a těsně před porodem muž na matrice prohlásil, že je otcem dítěte. Po porodu však žena dítě nedala. Naopak žádala od muže, mimochodem bohatého, výživné.

Manželé se obrátili na soud, ale neuspěli. Podle zákona o rodině je totiž matkou žena, která dítě porodila. Tahanice měla i příslušná klinika: i když ani tady neuspěli rodiče s žalobou, že nebyli dostatečně informováni o tom, co se může stát, spor ji zaměstnal na celých 14 měsíců.

Druhý případ, který Zeman popsal, se stal v roce 2000. Bezdětní manželé se dohodli s další ženou, že za 200 tisíc korun přijme oplodněné vajíčko manželky a po porodu jim dítě předá a bude souhlasit s adopcí. Jenže ve čtvrtém měsíci žena zjistila, že dítě může mít těžkou vrozenou vadu. Aniž to biologičtí rodiče tušili, šla na potrat.

Ani tentokrát pár, který chtěl vrátit peníze, neuspěl. "Soud konstatoval, že smlouva o úplatném těhotenství je v rozporu s právními předpisy i dobrými mravy," řekl Zeman.

Neoficiálně? Zřejmě ano
Rodit cizí děti za peníze je u nás zakázáno. A bez peněz? To zákony nepovolují, ale ani nezakazují. Oficiálně náhradní mateřství v Česku neexistuje.
"Neoficiálně se to pravděpodobně dělá, ale nikdo vám to nepotvrdí," uvedl lékař z oboru. Je to příliš citlivé - a ošemetné.

Právník Zeman odmítá sdělit, kde se staly případy, o nichž mluvil. "Jsem vázán tajemstvím a pro ty lidi by to bylo nepříjemné, prvnímu děťátku už jsou dva roky," řekl a dodal: "Dozvěděl jsem se to z odborných kruhů a s velkou mírou pravděpodobnosti se podobné případy dějí. Pokud to není legislativně upraveno, je to velmi rizikové. Nový zákon by to měl nějak řešit," domnívá se Zeman.

Jenže neřeší. Návrh zákona o zdravotní péči, který vypracovalo ministerstvo zdravotnictví, dokonce říká: Náhradní mateřství zákon nezakazuje ani nepovoluje.

"Ani evropské směrnice náhradní mateřství nezakazují, říkají jen, že žádná dohoda není platná. Neboli když si to žena rozmyslí, je dítě její. A nemělo by to být za peníze a žena by neměla být vykořisťována," cituje profesor Pilka.

Pro odbornou společnost, jež má na starosti umělé oplodnění, jsou náhradní matky tabu. Její šéf Tonko Mardešič říká: "Umím si představit, že by v ojedinělých případech tuto léčbu posuzovala a přísně individuálně povolovala speciální komise. Je to však tak kontroverzní, že diskuse na toto téma ani nezačala."

Centrální etická komise ministerstva zdravotnictví už pár žádostí řešila: "Jedna matka chtěla donosit dítě za svou dceru, ale nepovolili jsme to. Osobně si myslím, že těhotenství hodně ovlivňuje vývoj dítěte, a proto odedávna správně platí: matka je ta, která dítě porodila," uvedl člen komise Jan Payne.

anonym (So, 10. 2. 2007 - 15:02)

To nevím

IM_cookie=true (Út, 6. 2. 2007 - 17:02)

Hledáme náhradní matku,která by donosila naše dítě, prosím pomozte. Dík.
email: nahradnimatka"seznam.cz

haňula (Čt, 18. 1. 2007 - 14:01)

Hlenám náhradní matku, prosím o pomoc, na dítě čekáme 12 let, bohužel zatím neúspěšně.Po projití veškerých možných vyšetření a neúspěšncých IVF už nemám jinou možnost. Předem dík.

Leny (Út, 2. 1. 2007 - 17:01)

Hledám náhradní matku,prosím pomozte.le.ce"centrum.cz

Návštěvník (Po, 11. 12. 2006 - 22:12)

mám vážný zájem o náhradní matku - umělé oplodnění. Ozvěte se prosím na qwertiu"atlas.cz Díky

jana (Ne, 10. 12. 2006 - 10:12)

Chci se stát náhradní matkou,mám dvě děti,jsem rozvedená,je mi 33let.Pouze umělé oplodnění.Janaberg"seznam.cz

Reklama

Přidat komentář