Reklama

spondylolistéza

Katka (Út, 1. 3. 2011 - 18:03)

Ja sa len tak pochválim :) som 10 týždňov po operácii, šoférujem, chodím na prechádzky, sedieť vydržím aj tri hodiny v kuse a v pohode vydržím na nohách. Síce, keď sa cez deň riadne namakám, že sa nasedím za PC (keďže som účtovníčka a moju robotu mi nikto neurobí, tak ja už makám) a veľa nachodím, tak potom k večeru mám dosť.... ale oddýchnem a je to v pohode. A nie vždy je to rovnako... :)

Peter (Út, 1. 3. 2011 - 18:03)

Luboš - písal si, že si na tom po 3 mesiacoch dobre. Šoféruješ, chodíš, aké máš subjektívne obmedzenia? Čaká ma rovnaká cesta, možno aj na rovnakom oddelení a tak chcem vedieť čo ma čaká a neminie :-)
Môžeš dlhšie sedieť, prejdeš napr. 3 km, udržíš sa na nohách celý deň bez ležania...?

Katka (Út, 1. 3. 2011 - 11:03)

Ďakujem :) a užite si tie kúpele, nech ste skoro fit :)

Luboš (Út, 1. 3. 2011 - 11:03)

Pekný deň,
nevie niekto...Zdravím ve spolek, Katko jsem ted v lázních a mám za sebou dva koupele ve vodě 36°C a zatím bez problémů. Chce to ale nepřehánět a nebýt tam, víc jak 20-30 min. Hlavně pak opatrně až půjdete ven aby se jednak nezamotala hlava a nedělat prudké pohyby. Ať Vám někdo je nablízku až půjdete z bazénu ven. Pro mne nejhorší je ted tělocvik neb "plotenkářům" a "kyčelákům" se to cvičí jinak. Hezký den přeje Luboš

Katka (Po, 28. 2. 2011 - 20:02)

hm... no ďakujem, síce ma to veľmi nepotešilo, ale tak čo už. verím, že to bude len dočasné.... :)

Peter (Po, 28. 2. 2011 - 18:02)

Ahoj Katka,
mne na rehabilitáciách v dobrej snahe zaradili aj horúci bazén a horúce obklady. Stav sa mi tak rapídne zhoršil, že som prestal takmer chodiť. Okamžite to museli vyradiť z môjho rehab. programu a potom sa to pomaly vrátilo do normálu.
Teplo je zlé na nervy a nervové zakončenia, pomáha ale na svaly, uvoľňuje spasmy... Konzultoval som to s lekárom a on odporučil len teplo SUCHÉ. A tak mám takú červenú žiarivku, ktorou si vyhrievam chrbát ako ochranu pred nebezpečnými spazmami. A funguje to výborne.

Katka (Po, 28. 2. 2011 - 17:02)

a má ešte niekto iný názor?

Katka (Ne, 27. 2. 2011 - 21:02)

vďaka za radu :)

vlaska (Ne, 27. 2. 2011 - 20:02)

Pekný deň,
nevie niekto...tak třeba mně nedělá teplá voda dobře, vůbec nemůžu např. do vířivky, v teple to vždycky začne bolet...takže nedoporučuju,rozhodně ne takhle brzy po operaci, možná později.Někdo si naopak v teplé vodě libuje, chce to vyzkoušet,ale raději opatrně.

Katka (Ne, 27. 2. 2011 - 16:02)

Pekný deň,
nevie niekto poradiť, či môžem do teplej termálnej vody? (10 týždňov po operácii). Síce chodím na rehabku, ale lekára som sa nepýtala a ideme na menší výlet, kde sú i termálne kryté bazény, voda cca 38 stupňov. Hm... čo myslíte?

Luboš (St, 23. 2. 2011 - 21:02)

Zdravím ve spolek, Adámku ja musím jen souhlasit co Ti psala "vlaska". Deprese je to nejhorší co v době rekonvalescence člověk "potřebuje". A myslím, že s kick boxem už počítat asi nebudeš moci. Je to příliš tvrdý sport a sešroubovaná páteř k tomu moc nejde. Pár lidí (mám tím na mysli některé herce nebo kaskadéri) to zkoušelo (to co dělat neměli) a nedopadlo to moc dobře. Tak dělej věci s rozvahou. Hezký den.

vlaska (St, 23. 2. 2011 - 18:02)

Dobrý den. Tak nevím,...Adámku- nejdřív bych zkusila léčit depresi,nevím ,jestli někam chodíš k psychiatrovi nebo psychoterapeutovi. Po operaci se můžou depresivní stavy i zhoršit, navíc deprese zesiluje vnímání bolesti. Já mám podobný nález na páteři,
nasadili mi Zoloft - léčí deprese a navbíc trochu i bolest, zatím funguju bez operace.
Ty máš výhodu, že ve Tvém věku operaci snadno rozchodíš, kdyby k ní došlo-dala bych si na Tvém místě na rozhodnutí čas, abys neztratil šanci, že se záda uklidní bez operace a věnovala bych se rehabilitacím -jak jsi vyjmenoval- joga, pilates, bazén.Navíc místo kick boxu se dá učitě najít podobný atraktivní sport.

Adámek (St, 23. 2. 2011 - 16:02)

Dobrý den. Tak nevím, jestli mám do operace jít nebo se začít jako blázen věnovat pilates, józe atd... Můj problém jsou časté deprese, bolest v bederní krajině při předklonu se třesu jako 70- letý pán, ale pokud vše rozcvičím, tak funguji celkem normálně. Představuji si to celkem tak, že kdybych šel na operaci, tak mě sešroubují, nějaké měsíce budu prakticky neschopný a potom zase půjdu do kick-boxu, budu k tomu cvičit i jógu a pilates.. Chci se zeptat: je to reálné? mám 16 let a hrb na bederní páteři a lékaři říkají, že se to dá elegantně operací vyřešit. Je to spondylolistéza 6 mm. V páteři mi taky křupe, lupe a jsem příšerně ztuhlý, tak skutečně nevím, co mám dělat, jestli se nechat operovat a pak to uvolňovat jógou a pilates a vrátit se i ke kick-boxu. Nebo kickbox vynechat a stát se jógínem.. ovšem pak bych se asi se svým pubertálním egem zbláznil :(

Luboš (So, 19. 2. 2011 - 21:02)

Zdravím ve spolek, Petře přesně jako popisuješ, netrvá to dýl než 15 min a problém s chůzi mám taky, ale to jen tu chvilku. Pak se to srovná a funguji normalně. Dneska jsem jel delší trasu, to mi problém nedělá ale měkké a hluboké sedačky ano. Děs, musím dávat bacha abych neměl bedra níž než kolena.Hezký zbytek dne.

Peter (So, 19. 2. 2011 - 07:02)

Luboš - "vytuhneš"? Ako sa to prejavuje? Ja mám podoný problém a myslel som si, že som sám. Keď si po dlhšej námahe ľahnem a po pár minútach sa musím postaviť, som taký stuhnutý, že mám veľký problém aj s chôdzou. Tento stav ale trvá len 15-20 minút, kým to rozchodím, je šak dosť nepríjemný. Je to taký zlváštny pocit, ktorý som predtým nemával, akoby som v chrbte mal veľký žulový kameň.

Luboš (Čt, 17. 2. 2011 - 12:02)

Zdravím ve spolek, omlouvam se Katce za mystifikaci. Tak ja stejne na "znak" neumím tak bych si asi "dal". Ale za 10 dnů mě v láznich řeknou co a jak. Ja už sice jezdím i autem ale pak musí následovat odpočinek a hlavně se věnovat cvičení, docela rychle po jízdě jinak vytuhnu. Ale musím říct že po necelých 3 měsících jsem na tom docela dobře. Myslím tím spondylolistézu.
Hezký den všem.

Katka (St, 16. 2. 2011 - 22:02)

Ďakujem za radu :) Tak dnes som bola na prvej rehabke. Pýtala som sa na ten magnet a vraj môžem, že to je na túto moju diagnózu. Tak mi dali masáž, magnet a zacvičila som si. Povedali mi, že po magnete budem mať zrejme nejaké bolesti, ktoré sú na začiatku ako reakcia na to a že môžem byť unavená. No ja nemám ani bolesti ani únavu :)

Peter (St, 16. 2. 2011 - 18:02)

Katka - magnet by ti nemal ublížiť, predkony skutočne až neskôr a plávanie len na chrbte, neskúšal by som zo začiatku ani kraul. Ide o to, aby sa chrbtica neohla do lordózy. Bol som v národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej, ktoré je myslím že najlepšie na Slovensku a tam nám to aspoň takto hovorili.
Pri cvikoch (akýchkoľvek) je potrebné vyrovnávať prirodzenú lordózu, čiže ísť proti nej. (preto nie plávania na bruchu, len na chrbte) Niektorí tomu hovoria "podsadiť panvu" - s tým začínaj každý cvik. Prešiel som aj anglosaské rehabilitačné školy a tam to zdôrazdňujú tiež. Sú na to samostatné cviky, ale tie ťa naučia.

Katka (Út, 15. 2. 2011 - 19:02)

Kamča a Luboš, ďakujem vám za rady :) takže zajtra keď pôjdem na rehabku, tak si to s pánom doktorom ešte vykonzultujem. Nerada by som zbytočne niečo dobabrať, keď sa mi tak pekne darí :) Dnes som presne 8týždňov po operácii a dokážem sedieť v pohode i pár hodín :)

Kamila (Út, 15. 2. 2011 - 17:02)

Zdravím.. plavání je vhodné na znak, to jsou záda v rovině, ale ne každý se tak dovede plácat ve vodě, to je jasné-))
a magnet..? no mě nebyl doporučen a ani elektrika, mám za to, že to může být hodně nepříjemné, pokud máte v sobě šroubky... ale slovo rehabilitačního by mělo platit, snad ví co dělá..
Luboši, kdy jedeš do lázní, už víš..
pěkný den přátelé Kamča

Reklama

Přidat komentář