Reklama

elektrické vedení - vysoké napětí a stavba domu

Pavel Obalil (Pá, 6. 10. 2006 - 21:10)

Je to trochu komplikované. U vysokého napětí (22kV) je to 10m od krajního vodiče vedení, pokud je toto provedeno holými vodiči-toto ale platí pro starší vedení vybudovaná do roku 1994. Pro novější vedení s holými vodiči je to 7m od krajního vodiče vedení. Dají se ale vyměnit za izolované (to se používá při průchodu vedení lesními průseky apod.) a to pak má ochranné pásmo jen 2m od krajního vodiče. Další, nejdražší možnost je použití závěsného kabelu-ten má ochranné pásmo jen 1m. V každém případě bych se pro jistotu zeptal u rozvodných závodů.'

Mirek (Pá, 6. 10. 2006 - 19:10)

Jake je ochrane pasmo okolo vysokeho napeti?Mysleno pro stavbu rodinneho domu.
Diky

katae (Čt, 10. 3. 2005 - 14:03)

No, já tomu moc nerozumím, ale chci žít ve městě a tady stejně mezi napětíma žijí všichni, tak co.Navíc, přítel dělá do elektřiny, má na to nějakou maturitu, a říká, že se mnou pod napětím žije pořád. Ta elektřina ho nijak neznervózňuje.'

Obalil (Čt, 10. 3. 2005 - 14:03)

Zaizolovat VN-to jde jen o výměnu konzolí na sloupech za jiný typ, kde jsou fáze blíž u sebe, ale vedené izolovanými vodiči, ne však kabely. Touto úpravou se zúží ochranné pásmo vedení. Na elektromagnetické pole ta úprava nemá žádný vliv. Pokud by to bylo vedené závěsným kabelem, pak ano-kabely VN jsou zásadně elektricky stíněné. Kdo jste takový kabel neviděl, připomíná to koaxiál na televizní anténu, jenže je podstatně silnější-kabely jsou tři spletené do sebe, každá fáze má svůj kabel. Ale, u vedení 22kV bych se vlivu toho pole nebál. Co do nás posílají mobilní operátoři, to je mnohem, mnohem horší.'

katae (Čt, 10. 3. 2005 - 09:03)

Koupila jsem si pozemek, u kterého vede vysoké napětí. Samozřejmkě, že není dobré žít pod vysokým napětím, ale tam Vám stavbu ani nepovolí. Jenže pokud žijete ve městě (předpokládám, že většina z Vás), pak žijete obklopeni takovým elektrickým polem (kabely jsou taženy i v zemi a prostě všude), že Vás to stejně všechny ovlivňuje. Ani netušíte, co všechno kolem Vás Vás ovlivňuje a v čem vlastně žujete.Nechávám si to vysoké napětí zaizolovat, to mě vyjde na 60 tis. Kč a mohu stavět 2 m od sloupu, jako u nízkého napětí. Časem chci docílit odsunutí sloupu o 5 m.Pokud chceš odvrátit co nejvíce škodlivých účinků, výborně v tomto fungují zrcadla bagua (feng šuej) (ta budu mít zavěšena na straně domu, kde to napětí je).Pokud na tom pozemku vyloženě nelpíš, tak si kup nějaký na okraji vesnice, kde už jsou sítě, ale dej bacha, jestli se tam zas neplánuje nějaké smetiště nebo spalovna a tak. Prostě všude je něco.'

Jana Kopecká (Út, 18. 5. 2021 - 11:05)

ahoj katae - prosím vím že jsi zde reagovala více jak 15 let, ale právě proto tě prosím o reakci - jak s odstupem času hodnotíš bydlení u vysokého napětí? Jsem totiž právě před rozhodnutím zda koupit pozemek s domem v blízkosti vysokého napětí a váhám.... O Bague jsem právě také přemýšlela... děkuji a budu ráda, pokud mě odpovís...

Obalil (St, 9. 3. 2005 - 23:03)

Záleží, co myslíš tím "vysokým napětím". Tenhle pojem znamená mezi elektrikáři napětí 22kV, a z toho bych si moc hlavu nedělal. Poznáš to tak, že dráty jdou často po betonových či dřevěných sloupech, někde, třeba nad silnicí po ocelových příhradových stožárech. Vystupují z něj odbočky k transformátorům. Většinou tři, když jsou 2 vedení tak 6 lan. Toto vedení by představovalo nebezpečí jen v případě jeho poruchy. Běžně bývá zavedeno do středu obce k transformároru, v zemních kabelech běží na sídlištích kolem paneláků.Pokud je lan šest, úplně nahoře ještě jedno zemnicí a stožáry zásadně ocelové, podstatně vyšší než u 22kV, tak jde o vedení velmi vysokého napětí 110kV-a to by již vliv na zdraví mít mohlo. Tedy elektromagnetické pole.Pokud jde o takové vedení, kde jsou na 1 fázi 3 lana paralelně (3 u sebe jako v trojúhelníku), toto samozřejmě třikrát vedle sebe, izolátory jako 110kV ale tři pod sebou, obrovské a široké ocelové stožáry-toto je 400kV-zvláště vysoké napětí. Pak bych ten pozemek rozhodně nekupoval. Pokud mi nevěříš, projdi se pod ním za deště, kdy se sníží izolační odpor vzduchu. Ve vzduchu to praská, srší, jsou slyšet výboje. Přeložení 110 či 400kV je prakticky nemožné a nikdy se to ani neprovádí. Přeložky 22kV např. kvůli stavbě se dělají, pokud to nejde jinak třeba i zakabelováním-vedením části v zemi kabelem. Platí to ten, kdo si přeložku objednal. Náklady se počítají minimálně ve statisících, často milionech korun.'

j. (Po, 28. 2. 2005 - 22:02)

Ano, bydlet blízko vysokého napětí je dost nepříznivé. Existují o tom nějaké studie.'

dědek (Po, 28. 2. 2005 - 16:02)

Jestli je to vedení 110 kV a víc, tak se udává, že nepříznivé účinky se podle některých pramenů projevují do vzdálenosti až 200m od vedení pro trvalý pobyt.'

sabina (Po, 28. 2. 2005 - 14:02)

Máme možnost koupit velmi pěkný pozemek na stavbu domu. V jeho blízkosti je však elektrické vedení - vysoké napětí. Může mít toto vedení vliv na zdraví člověka? Stačí při stavbě dodržet standardní ochranné pásmo? Děkuji za radu.'

Reklama

Přidat komentář