Reklama

Pozor na Bisfenol A (BPA) - může narušit váš hormonální systém

Bisfenol A (BPA) je chemická sloučenina, která se používá při výrobě plastů a epoxidových pryskyřic. BPA je přítomen v mnoha běžně používaných plastových výrobcích, včetně obalů na potraviny, lahví na vodu, kelímků, a vnitřních povrchů konzerv. V posledních letech se BPA dostalo do pozornosti kvůli svým potenciálním negativním vlivům na lidské zdraví, zejména kvůli jeho roli jako endokrinní disruptor, což znamená, že může zasahovat do hormonálních procesů v těle.

Jak BPA působí na organismus:

BPA napodobuje hormon estrogen a může narušit hormonální rovnováhu tím, že se váže na estrogenové receptory v těle. Tento vliv může způsobit řadu zdravotních problémů, zejména pokud jde o vývojové, reprodukční a hormonální systémy.

Možné zdravotní rizika spojená s BPA:

  1. Reprodukční a hormonální problémy: BPA může ovlivnit produkci pohlavních hormonů, jako je testosteron a estrogen, což může vést ke snížení plodnosti, hormonální nerovnováze, a v extrémních případech k poruchám vývoje reprodukčních orgánů.
  2. Vliv na vývoj dětí: Vystavení BPA u těhotných žen a malých dětí je zvlášť problematické, protože může ovlivnit vývoj mozku, chování a pohlavních orgánů.
  3. Metabolický syndrom: Některé studie naznačují, že BPA může přispívat k obezitě, inzulinové rezistenci, a zvýšenému riziku vzniku diabetu typu 2.
  4. Snížení hladiny testosteronu: BPA může snižovat hladiny testosteronu u mužů tím, že narušuje funkci varlat a jejich schopnost produkovat tento hormon.
  5. Rakovina: Existují obavy, že dlouhodobé vystavení BPA může být spojeno se zvýšeným rizikem některých druhů rakoviny, včetně rakoviny prsu a prostaty.

Zdroje BPA:

Reklama
  • Plastové lahve (zejména pokud nejsou označeny jako "BPA-free").
  • Vnitřní povrchy konzerv: BPA se používá jako ochranná vrstva na vnitřní straně konzerv, aby se zabránilo kontaktu potravin s kovem.
  • Termopapír: Pokladní lístky a jiné tiskové materiály často obsahují BPA, které se může přenést na kůži při manipulaci s těmito materiály.
  • Plastové obaly a potravinové nádoby: Některé plastové nádoby a obaly obsahují BPA, zejména pokud jsou vyrobeny z polykarbonátu (označeného recyklačním číslem 7).

Opatření ke snížení expozice BPA:

  1. Používání "BPA-free" výrobků: Mnoho výrobců nyní vyrábí produkty označené jako "bez BPA". To platí pro láhve na vodu, nádoby na potraviny, dětské lahve apod.
  2. Vyhýbání se ohřívání plastových nádob v mikrovlnné troubě: Při zahřátí může plast uvolňovat BPA, proto se doporučuje používat skleněné nebo keramické nádoby.
  3. Omezování konzervovaných potravin: Vnitřní vrstva konzerv může obsahovat BPA, proto je lepší volit čerstvé nebo mražené potraviny.
  4. Vyhýbání se pokladním lístkům: Pokud je to možné, omezte kontakt s tištěnými účtenkami.

Obavy ohledně BPA vedly k tomu, že mnoho zemí, včetně zemí Evropské unie a USA, omezilo nebo zakázalo používání BPA v určitých produktech, zejména v těch určených pro děti.

MK

Reklama

Komentáře

Reklama