Reklama

Mayrova metoda pro dobrou kondici

Mayrova metoda byla vyvinuta před více než sto lety rakouským lékařem jménem Franz Xaver Mayr, který věřil, že správné fungování zažívacího systému je klíčem k prevenci a léčbě mnoha zdravotních potíží.

Původně se jednalo o přísnou redukční léčbu, dnes tato metoda ve své zmodernizované verzi patří mezi vyhledávané procedury špičkových medical center po celém světě. “Moderní Mayrova metoda je uznávána pro svůj holistický přístup ke zdraví, který spojuje detoxikaci střev s celkovou fyzickou a duševní očistou. Až sedmdesát procent našeho imunitního systému se nachází ve střevech, jejich ozdravením tak dosáhneme nejen snížení hmotnosti a zbavení se mnoha neduhů, ale také zcela přirozeným způsobem posílíme naši imunitu,“ říká lékař Peter Gartner z Centra zdraví Park Igls v Rakousku, které kombinuje tradiční postupy s nejnovějšími vědeckými poznatky a moderní Mayrově metodě se věnuje už více než 25 let.

 

5 principů moderní Mayrovy metody:

1. Jezte třikrát denně, žvýkejte a myslete na proteiny

Reklama

Hned po příjezdu vás čeká prohlídka lékařem, který vám udělá zdravotní diagnózu a nastaví vám patřičný program. Jeho největší součástí je právě nastavení jídelníčku. “Pokud potřebujete začnete první den očistným půstem, kdy máte povolen jen čaj, ale zpravidla to není třeba a rovnou se učíte správně (tedy pořádně) žvýkat každé sousto a jíst pomalu, protože to je základ správného stravování. Následně se seznámíte s proteiny, které jsou pro naše zdraví zcela nezbytné a dále se věnujete zařazování dalších potravin do jídelníčku, jejich kombinování a vytváření dobrých jídelních návyků,” vysvětluje lékař Peter Gartner z Park Igls s tím, že dostatečné je jíst třikrát denně a pokud vás honí hlad přes den, můžete si dát svačinku v podobě čirého vývaru.

 

2. Malé porce i lžičky a klid

V Park Igls nejste při jídle ničím rušeni, u stolu nejsou povolené ani mobilní telefony. Plně se soustředíte na jídlo, které se podává v malých porcích, na malých talířcích a jí se menšími příbory. Toto nastavení byste si měli odnést i do běžného života, protože podle odborníků se takto zvyšuje chuť k jídlu, které si plně vychutnate, zlepšíte své trávení a zároveň budete přesně vědět, kdy jste plní. “Tím, že jíme pomalu, pomalu pak i stoupá hladina inzulínu, nemáme chuť na pojídání zbytečností, ani na sladkosti, čímž trpí zejména ženy. Lidé u nás většinou stráví minimálně deset dnů, často i tři týdny, takže se naučí, co jim dělá dobře i co a jak jíst,” říká Peter Gartner.

 

3. Pročistěte střeva

Základem moderní Mayrovy metody je důkladné vyčištění střev pomocí speciálních procedur a dietního plánu. Každý den tak začínáte pitím hořké vody s Epsomskou solí, která podporuje trávení a detoxikaci.

 

4. Dodržujte pitný režim, ale nepijte při jídle!

Klíčovou součástí detoxikace podle moderní Mayrovy metody je dostatečný příjem tekutin. “Vypít bychom měli jeden litr čisté pramenité vody na 20 kg tělesné váhy. Ideální je pít co nejvíce ráno a v pozdní odpoledne, večer – pro klidné spaní – už jen minimálně. Pití se naopak vyhněte v průběhu jídla. Doporučujeme vyvarovat se pití půl hodiny před a hodinu po jídle, aby se tělo náležitě připravilo a pak jídlo v klidu strávilo,” radí Peter Gartner z Park Igls.

 

5. Začněte znovu pružit

Doktor Mayr učil své svěřence nejen správně jíst, ale také je honil od rána do večera po louce. Pohyb je totiž dalším základním pilířem jeho metody. V Park Igls se tak však děje mnohem příjemnější formou. Při konzultaci s lékařem zvolíte druh i intenzitu pohybu, který vás bude bavit. Vybírat si můžete od lekcí jógy, přes pilates, body balance, fasciální trénink, zdravotní gymnastiku, různé moderní silové tréninky, ve fitness centru si můžete dopřát hodiny s trenérem nebo vyrazit za krásami Alp s holemi na nordic walking. Můžete si sami, nebo pod odborným vedením, zaběhat, vydat se na golf (dokonce tady mají fyzioterapeuta, který vás naučí správné údery) nebo si jít zaplavat do příjemně teplého bazénu.

“Nabízíme tolik druhů a forem pohybu, aby si mohl každý vybrat. Důležité je, aby si lidé od nás odváželi nadšení pro konkrétní sport i systém, jak se mu budou věnovat, aby doma nezlenivěli a hýbali se každý den dál podle stanovené rutiny. Právě ta je, a nejen v cvičení, nejdůležitější a jen ona dokáže vytvořit potřebnou závislost na zdravém životním stylu,” uzavírá lékař Peter Gartner z rakouského Park Igls.

Reklama

Komentáře

Reklama