Reklama

Výhody solné koupele s Epsomskou solí

Jak vám horká lázeň může pomoci zrelaxovat, lépe spát, detoxikovat a vyladit organismus?  Vaše tělo může potřebovat malou pomoc při získávání klíčových živin, jako je hořčík a síra. Aniž byste změnili svůj jídelníček, můžete tyto absorbovat tyto látky kůží při relaxaci v horké lázni. Epsomská sůl (Síran horečnatý heptahydrát - hořká sůl (MgSO4x7H2O)) může pomoci zlepšit vše od komunikace neurotransmiterů v mozku až po podporu funkce trávicího systému.

Vaše pokožka je největším orgánem ve vašem těle, proto byste ji měli dobře využívat, abyste pomohli obnovit rovnováhu mezi vašimi vnitřními orgány a chemií těla. Pokud trpíte některým z těchto příznaků, může být dobrá koupel právě tím, co vám pomůže:

Úzkost, deprese nebo vysoká úroveň stresu
Obtíže se spánkem
Porucha fungování střev
Slabost svalů nebo svalové křeče
Špatná koncentrace a paměť
Zácpa

Výhody hořčíku v Epsomské soli
Velká část výzkumu, který byl dosud proveden ohledně Epsomské soli, se zaměřuje na vysoký obsah hořčíku a transdermální příjem hořčíku. Mnoho lidí trpí nedostatkem hořčíku, aniž by si to uvědomovali. Tento základní minerál může mít za následek mnoho běžných příznaků, které ovlivňují váš svalový systém, nervový systém a dokonce i vaši trávicí soustavu. 

Mezi běžné stížnosti, které by mohly naznačovat nedostatek hořčíku, patří:
Úzkost nebo deprese
Letargie
Slabost, křeče nebo křeče ve svalech
Migrény
Zácpa
Špatná paměť

Reklama


I když byste se měli stále spoléhat především na vyváženou stravu a doplňky stravy jako hlavní zdroj hořčíku, tato transdermální absorpce může být též velmi užitečná. Výzkum poukazuje na skutečnost, že ne všechny kožní buňky jsou schopny absorbovat a využívat hořčík transdermálně. Vlasové folikuly a potní žlázy s největší pravděpodobností absorbují hořčík přítomný v Epsomské soli. Pokud máte v úmyslu skutečně získat výhody koupele, měli byste si ponořit i do pokožku hlavy, abyste dostali nejvíce hořčíku.
Příjem této další dávky hořčíku může být velmi užitečný pro výše uvedené zdravotní potíže, ale i ke zklidnění pokožky. U jedinců, kteří trpí chronickou suchou pokožkou, záněty, zarudnutím kůže nebo drsností kůže, může dojít k revitalizaci.
V jedné výzkumné studii ponořili účastníci s atopickou suchou pokožkou jedno rameno do lázně plné solí hořčíku a druhé do čisté vody z vodovodu. Rameno, které nasáklo hořečnatými solemi, zlepšilo funkci kožní bariéry, zlepšilo hydrataci kůže a snížilo drsnost a zarudnutí kůže. Na závěr studie byl zánět celkově snížen.
Mějte na paměti, že nedostatek hořčíku může také vést k problémům, jako je úzkost a deprese. Dlouhá koupel s Epsomskou solí může posílit důležité neurotransmitery, které jsou spojeny s nižší úrovní stresu. Dlouhodobé výzkumné studie ukazují, že příjem hořčíku může být skvělý pro zlepšení regulace sympatického a parasympatického nervového systému, snížení stresu a dokonce i zlepšení vašich celkových spánkových schémat.

Výhody síry v koupelové Epsomské soli
Zatímco většina současného výzkumu Epsomských solí do koupele je zaměřena na transdermální absorpci hořčíku, stojí za zmínku, že síra hraje také důležitou roli. Pokud se chcete opravdu naučit, jak používat solnou lázeň Epsom, měli byste si být vědomi role, kterou může hrát při detoxikaci těla a zlepšování trávicího systému.
Síra hraje významnou roli v celkovém zdraví zažívacího systému. Sirovodík ve střevech je prospěšný pro užitečné bakterie a může zvýšit jejich odolnost vůči antibiotikům a také je chránit před reaktivními druhy kyslíku. V malých dávkách je síra vynikající pro posílení stěn zažívacího traktu.
Když je zažívací systém posílen absorpcí hořčíku a síry, je tělo schopné se detoxikovat od některých škodlivých látek, které obsahuje.
Síra je nezbytnou součástí, která napomáhá při detoxikaci těla v játrech. Síra se nejčastěji vyskytuje ve formě methylsulfonylmethanu (MSM). MSM je přírodní protizánětlivé činidlo a může potlačovat růst jaterních nádorů.  Tento jedinečný doplněk chrání také játra před oxidačním stresem a chemicky indukovanou toxicitou.  Pravidelné dávky MSM mohou snížit poškození jater, které pramení z vystavení oxidačnímu stresu či dokonce poškození jater vyvolané acetaminofenem.
Síra i hořčík jsou nezbytné k tomu, aby pomohly obnovit rovnováhu těla, umožnit relaxaci a podpořit lepší spánek.
Vědci souhlasí s tím, že síra může být velmi užitečná. Nižší dávky jsou indikovány pro klinické terapie, které mohou redukovat zánět, bolest, oxidační stres, trombózu a dokonce i rakovinu.

Jak si připravit slanou lázeň s Epsomskou solí
Většina lidí souhlasí s tím, že stačí dva šálky  Epsomské soli. Nasypte sůl do vody, zatímco kohoutek stále čerpá příjemně teplou vodu. Nepoužívejte příliš horkou vodu či vodu nepříjemnou na dotek. Pokud se cítíte tomu vylepšení nakloněni, můžete si přidat několik kapek svého oblíbeného éterického oleje, který vám pomůže při relaxaci, detoxikaci nebo spánku. Tyto tři následující éterické oleje by mohly být skvělým doplňkem k vašemu relaxačnímu rituálu.

Přidání levandulového éterického oleje
Mnoho výzkumných studií ukázalo, že levandule je uklidňující esenciální olej, který lze použít k léčbě různých stavů. Po prozkoumání několika studií vědci souhlasí s tím, že levandule může být použita ke zmírnění úzkosti, stabilizaci nálad, poskytnutí úlevy od bolesti a k podpoře lepších spánkových návyků. Při kombinaci s hořčíkem byste měli zjistit, že spánek přichází mnohem snadněji.

Přidání éterického oleje Ylang Ylang
Podobně jako levandulový éterický olej se ylang ylang často používá pro své relaxační a regenerační vlastnosti. Jedná se o běžnou vůni používanou v lázních a kosmetických prostředcích, které jsou navrženy tak, abyste se s nimi cítili svěžejší. Vědci se však ponořili poněkud hlouběji, než je tento povrchní závěr. Mnoho z jejich studií naznačuje, že éterický olej ylang ylang lze použít k léčbě deprese, úzkosti a vysokého krevního tlaku.  Mohl bybýt mocným spojencem, který vám pomůže usnout nebo snížit hladinu stresu.

Přidání citronového esenciálního oleje
Pokud primárně používáte slanou Epsomskou lázeň pro detox, může být skvělý doplněk citronový esenciální olej. Je známo, že tento éterický olej obsahuje složku zvanou hesperidin, sloučeninu, která může bojovat se záněty a oxidačním stresem. Může být ideální pro podporu funkce jater a zlepšení celkového trávicího systému.

Naložte se do koupele s Epsomskou solí.
Můžete se koupat tak dlouho, jak budete chtít, ale naplánujte si strávit ve vaně alespoň dvacet minut. To dává vašemu tělu potřebný čas k absorpci živin obsažených v soli. Během namáčení nepoužívejte žádná jiná mýdla nebo produkty (s výjimkou éterických olejů).

Kontraindikace Epsomské soli
Naučit se užívat slanou lázeň může být zábavným zážitkem pro někoho, kdo se chce uvolnit a relaxovat. Existuje však plno lidí, kteří využívají výhody vnitřního používání Epsomské soli např. při řešení zácpy. V tomto případě byste se však vždy  měli obrátit na lékaře. Epsomská sůl má schopnost interagovat s jinými léky, které můžete užívat.
Předávkování Epsomskou solí je též možné. Nejbezpečnější myšlenkou je použít sůl Epsom pouze do koupele. 

Pokud zjistíte, že solná lázeň Epsom je užitečná, ale máte pocit, že budete ještě potřebovat více, zvažte pravidelné užívání doplňku stravy s hořčíkem.

 

 

Reklama

Komentáře

Jitka (So, 14. 12. 2019 - 09:12)
Skvělé na psorriázu a atopický ekzém
Dalibor Kotán (So, 21. 12. 2019 - 12:12)
V článku chybí důležitá informace o koncentraci soli - kolik g/l do lázně použít. Prosím, doplňte.
Eva (So, 15. 5. 2021 - 18:05)
Na každých 25-30 kg - 1 dcl soli...
? (So, 15. 5. 2021 - 20:05)
Co se myslí údajem v kilogramech a (asi) v decilitrech? Objem lázně se zpravidla udává v litrech a hmotnost soli v gramech nebo kilogramech. Vaše informace je bezcenná.
Reklama