Reklama

revmatoidní artritida

Dana (Út, 22. 6. 2004 - 12:06)

Ahoj Darin,mám RA už bezmála 20let,je mi 39.Nemoc je to složitá,zatím není lék,který by ji vyléčil.Úkolem léčby je tedy nemoc zpomalit,a udržet ji v mezích únosnosti.Je pravda,že každý lék má vedl.účinky,ale na druhé straně zase udrží lepší hybnost.Já mám třeba úbytek kostí 35%,ale taky to mohlo být horší.Od bolesti bych místo Diclofenaku poradila Coxtral-nemá takové vedl.účinky a hlavně šetří žaludek.Hlavně je důležité být v pohodě,ono to leckdy nejde,když člověka furt něco bolí,ale aspoň se o to snažit.Z těch imuno preparátu bych byla velice opatrná,protože spíše mohou uškodit,protože te imunitní systém je už poškozen a reaguje úplně jinak.Jestli budeš mít něco konkrétního na dotaz,tak klidně se ozvi,třeba budu vědět.Zatím ahoj.Dana

Darin (Po, 21. 6. 2004 - 22:06)

Ahoj všem, co brouzdají na této stránce. Může mi někdo poradit??? Můj manžel trpí RA už 1O let. Chodí do revmat.úst.v Praze, tam mu řekli, že mu prostě nejsou schopni jinak pomoci, než utlumovacími léky-takže se každodenně cpe Sulfasalazinem a Diclofenacem 15Omg!!! Co to musí mít za vedlejší účinky, nechci pomyslet. Když si jeden den nevezme ten Diclof.,tak je jak 80-ti letej důchodce a to mu je 37 roků!!! Co bude dělat za 10 let, to nevím. Teď na posl.kontrole mu řekli, že na RTG není ještě zaznamenán ubýtek kostí, což prý RA /nějaká kmen.buňka "rozežírá" kosti/... Chci se zeptat, neměl by se někdo zaobírat imunitou? Nějaké podpůrné léky na "nakopnutí" imunity, aby se tělo dokázalo poprat s tím virem, co tu RA způsobuje??? Hledal jste někdo pomoc i u jiných"lékařů" typu léčitelé apod? Ozvěte se někdo. Mrzí mě, jaké má manžel bolesti. Díky D.

dana (Ne, 23. 5. 2004 - 06:05)

Ahoj Marie,nemám sice osobní zkušenost s Humirou,brala jsem Methotrexát,brala jsem ho 4roky,bylo už mi po něm zle,padaly mi vlasy atd.O boilogické léčbě jsem četla,její vedlejší účinky jsou hlavně ve snížené imunitě a následných infekcích.Určitě to asi nezabírá hned,ale asi v průběhu měsíce.Jako Methotrexát a jiné,já teď beru Salazopyrin a to je podobné.Zajímá mě ještě kolik se platí za tu Humiru,četla jsem,že jedna injekce stojí 20000.-Kč.Nebo to lze domluvit přes revizního lékaře bez doplatku?Asi jsem Ti nepomohla,ale držím Ti palce nejsi v tom sama.Ahoj Dana

Marie (So, 22. 5. 2004 - 13:05)

Dobrý den. Už také dlouhou dobu trpím RA. cca od 5 let (je mi 22). Co se týče léků, nejvíc mi pomáhal Metotrexat. Jelikož jsem se dlouhou dobu cítila relativně dobře, léky jsem začala postupně vysazovat. Za krátkou dobu se mi dost přitížilo a proto jsem začala léky znovu užívat ve vyšší dávce. Jelikokž mi nezabíraly, revmatoložka mě informovala o novém léku Humira. Jenom jsem se chtěla zeptat, jaké máte kdo zkušenosti s tímto lékem. Právě začínám s užíváním a zajímá mě jak to ná vás působí. Moc děkuji za odpoveď. Někdy mám totiž velké bolesti a proto mě zajímá, po jak dlouhé době začíná Humira působit.

dana (St, 7. 4. 2004 - 12:04)

Ahoj,také mám už nějaký pátek RA/18let/,souhlasím s Niki,že nejdůležitější je léčba na revmatologii.V poslední době se objevil nový lék HUMIRA,ENBREL,REMICADE to jsou názvy tří z biologických léků.Učinky biologických léků jsou v tom,že cíleně blokují určitou bílkovinu,která v kloubech působí zánět.Jsou plně hrazeny pojišťovnou,pokud to schválí revizní lékař.Mají sice i vedlejší účinky/snížená odolnost proti infekcím,atd./,ale to mají vlastně všechny léky co užívám k léčbě RA,/methotraxát aj./.Také každému zabírá něco lépe,to je právě problém všech autoimunitních nemocí.Jinak přeji hodně sil,ať se stav zlepší,zdraví Dana

niki (Pá, 2. 4. 2004 - 18:04)

Ahoj Šárko, je mi 36, a mám RA už od výšky. Měla jsem tři ataky a vím, co RA "dokáže". Mohu Vám/Ti poradit, abyste se maminkou co nejdřív ať už samy nebo přes jejího revmatologa obrátily na Revmatologický ústav v Praze, viz www.revma.cz. Tam jsou odborníci z oblasti revmatologie i imunologie. Držte se i s maminkou. niki

webmaster (Pá, 2. 1. 2004 - 18:01)

Předmět: revmatoidní artritida Autor: Šárka Datum: 29.12. 2003 10:04:49 Hezký den, omlouvám see, že obtěžuji, ale nevím si už rady, maminka trpí revmatoidní artritidou a je ve velmi vážném stavu. Jestli je něco co by mohlo pomoci, moc prosím, nevím jak bych ji mohla pomoci, jestli nemáte nějakou radu.. Děkuji. Šárka Předmět: revmatoidní artritida Autor: viki Datum: 29.12. 2003 14:05:29 Ahoj Šárko,bohužel já Ti nemůžu přispět žádnou radou, protože i když mám stejnou diagnózu, tak s tím nemám moc zkušeností. RA v kombinaci se SLE mi diagnostikovali teprve před cca dvěma měsíci. Dostala jsem na to nesteroidní antirevmatikum Plaquenil, které má zabrat nejdříve za tři, čtyři měsíce, avšak kvůli nemocné slinivce můžu brát jen minimální dávkování, efekt zatím necítím žádný. Mám střídavě bolesti kloubů, vč. plosek nohou pod palcem, což mi občas znemožňuje chůzi, občas mne postihnou bolesti svalů, často (skoro neustále) cítím strašnou únavu, která mne téměř paralyzuje. Zkouším na to Tramal (kapky), který trochu posune bolest do pozadí a vyladí psychiku, takže je to lépe snesitelné. Ovšem pokud mohu při tom odpočívat. Teď jsem (díkybohu) už měsíc na neschopence, tak se řídím potřebami svého těla a velmi často odpočívám. Poprvé v životě jsem vypnula i "psychicky" a nemyslím vůbec na práci. Ale tvoje maminka zřejmě do práce nechodí, když je na tom tak zle. Asi před rokem jsem dostala od ortopeda na bolesti páteře (tehdy ještě nikdo nevěděl, že mám RA) lék Vioxx, který mi zabral za tři dny!!! a pokud vím, patří také do skupiny léků, které se dávají na RA. Možná by stál za úvahu.Dalším krokem k léčbě jsou prý léky, které modifikují nemoc (soli zlata-inj., sulfasalazin tbl.atd.), ale vyžadují dlouhodobé podávání, ale zase je trvalejší účinek. Pro rychlý účinek jsou lepší kortikosteroidy (inj. přímo do kloubů), ale musí se podávat delší dobu, jinak se vrátí původní potíže. Toto jsou info z netu, nikoliv moje osobní zkušenosti.Možná má tvoje maminka už všechno tohle vyzkoušené, ale třeba ti některá informace k něčemu bude. Budu ráda, když se zase ozveš, a svoje/vaše zkušenosti sdělíš. Přeji tvé mamince z celého srdce zlepšení.Viki

Návštěvník (Pá, 19. 7. 2002 - 18:07)

Vážená paní doktorko,ráda bych se Vám svěřila se svými problémy. Zhruba 2 roky jsem pracovala v jednom supermarketu v úseku s chlazenými a mraženými výrobky. Tam jsem opakovaně prodělávala infekty HCD a záněty pochvy. Moje tělesná teplota je už asi 4 roky trvale zvýšená, kolem 37,2 stupňů celsia. Na alergologii jsem byla proprvé vyšetřena v lednu 2002 pro 2 roky trvající recid. respirační infekty se subfebriliemi a zvýšenou únavou. Užívala jsem Luivac tbl. Následné vyšetření neprokázalo imunodeficit. Velké potíže začaly v dubnu. Z počátku to vypadalo na obyčejnou chřipku s bolestmi kloubů a hrdla, která se léčila antibiotiky. Stav se začal rychle zhoršovat, až se zhoršil natolik, že jsem pro velké bolesti všech kloubů nemohla chodit. Měla jsem silně oteklé malé ruční klouby. Z krevních testů: KO norma, CRP zvýš. na 6,2, MUKO 87,5, CIK 137, RF negat., ASLO 171, Coxsackie B5-IGG-potitivní, Chlamydie: sp.ELI:IGA-hraniční, IGG-slabě pozitivní. U revmatologa jsem se dozvěděla, že mám seronegativní revmatoidní artritis, kterou zřejmě inc.infekt HCD. Doktor provedl punkci kl.dutiny a předepsal Movalis a Prednison na ráno, Delagil s Pyridoxinem na večer. Po těchto lécích, které užívám už měsíc a půl se zdravotní stav výrazně zlepšil. Klouby nebolí, jen v nich občas praská. Někdy jsou ztuhlé. U doktora jsem se dozvěděla o systémové enzymoterapii, takže nyní užívám také Wobenzym. V současné době se zdá být vše na dobré cestě, ale já mám pochyby. Pravidelně zvýšené teploty stále přetrvávají, bolesti v krku se mi neustále vrací a někdy se cítím velmi unaveně. Bojím se, že je tu ještě nějaký další zdravotní problém a já nevím co s ním. Poradíte mi, prosím? Lenka K. 26 let

Reklama

Přidat komentář