Reklama

Trestani dospelych deti

Alenka (Út, 11. 4. 2006 - 17:04)

Urcite i v jinych zemich se bije, ale nechapu, ze pro iteligentni lidi v Cesku vychova bitim je jeste v tomto stoleti normalni. Myslim ze pro vetsinu.
Znam dalsi zemi velmi intymne a i kdyz maji take vyjimky, celkove mohu rici, ze mysleni lidi je zcela jine.

Wartis (Út, 11. 4. 2006 - 17:04)

Pro Tomáše:
Ano, myslím, že to bylo oprávněné. Takto se mluvit nesmělo, aby z toho nebyl průšvih. Co měli rodiče rychle udělat, abys byl zticha? Udělali správně.

Jitka (Út, 11. 4. 2006 - 13:04)

Alenko, ja si teda spi myslim, ze v jinych zemich se fyzicke nasili na deti pouziva taky, jen se o tom nemluvi, protoze je to v tech zemich brano mnohem hur. U nas je to tak nejak "normalni". Ale jinde by rodic, o kterem se vi, ze da obcas svemu diteti pohlavek, odsuzovan, takze se vsichni tvari, jako ze se jich to netyka.
Verim, ze tam existuje spousta rodin, kde se to nepestuje, mozna je jich vic nez u nas prave proto, ze je to u nich spolecensky neprijatelne, ale urcite takove existuji a neni jich malo.

Alenka (Út, 11. 4. 2006 - 05:04)

Ja myslim, ze v nenormalnich situacich plyne nenormalni chovani. Jinak jsem si jista, ze v jinych zemich si deti nemysli, ze si zasluzuji vyprasky a fackovani.

Samozrejmne ve vyjimecnych pripadech, kdyz dite ohrozuje svym chovanim zdravi ci zivot sobe nebo nekomu jinemu a neni mozne ho usmernit se musi k deckovi telesne zakrocit.

Tom (So, 8. 4. 2006 - 20:04)

vzdyt jste vsichni magori

Jitka (So, 8. 4. 2006 - 12:04)

Trochu se zpozdenim reaguji....v situaci, kterou jsem popsala, si stojim za to, ze to byla asi jedina metoda, jak me umlcet. Sice rozmluva by treba taky pomohla, ale ne v dane chvili, treba bych si to uvedomila, ale asi az pozdeji, az bych trochu z te nehjorsi puberty vyrosla, coz by bylo v radu nekolka mesicu, nebo i nejaky ten rok. Dnes se za to stydim, ze jsem to tatovi rekla, protoze na to byl tenkrat vazne precitlively - ne proto, ze by byl precitlively na to, ze uz je mu tolik, ale bral to spatne proto, ze se na duchod jeste necitil, jeste nechtel "sedet doma a soupat backorama" (pritomni duchodci prominou, nemyslim to zle :o) ), ale chtel byt jeste prospesny, coz mu znemoznovalo hlavne to, ze byl po uraze. Kdyz se tohle vsechno secte a podtrhne, tak je z toho mindrak jako prase a ja uderila hrebicek na hlavicku, coz jsem delat nemela. Proto ta facka a rozhodne byla na miste. Zaroven jsem uz nikdy vuci nemu nic podobneho neudelala a snazim se byt chapavejsi i k ostatnim lidem. A frekvence takovych vystupu byla u nas opravdu jen velmi mala. Myslim, ze by se dalo spocitat na prstech jedne ruky, kolikrat jsem dostala vyprask nebo facku. Proto tento zpusob vychovy neodsuzuji, protoze byl opravdu umirneny a kdyz uz na neco fyzickeho doslo, tak jenv ramci snesitelnosti a spis tak pro vystrahu.
Jinak co se tyce spontannich reakci, predhazuji k diskusi jeste jednu vec, zajimal by me vas nazor:
V normalni lidske spolecnosti je naproso nepripustne, aby muz uderil zenu, at uz v hadce nebo vlastne kdykoli. Ale tak nejak je brano jako ze se to "smi", kdyz zena reaguje na urazku nebo nevhodne chovani muze tak, ze mu jednu natahne. Prijde mi to divne. Kde by zena mela brat pravo bit muze? (predestiram, ze jina situace je, kdyz ji muz fyzicky napadne, nebo fyzicky obtezuje, to bych asi kopala, mlatila a skrabala, ale to je neco jineho). Co si o tom myslite?

Tomáš (So, 8. 4. 2006 - 11:04)

Janko, ze všeho nejhorší jsou trpaslíci. Malý, červený - ty mrchy zalezou úplně všude a nejde se jich zbavit. A to už mi je skoro ... o dost víc, než tobě.

Tomáš (So, 8. 4. 2006 - 11:04)

Alenko, máš určitě pravdu v tom, že šlo o vyjímečnou sitaci. Absurdní situace v absurdní době. Ale mě by fakt zajímal Tvůj (i jiných samozřejmě) názor na oprávněnost té facky, nebo třeba pochopení či omluvitelnost. Se zřetelem k dané situaci.
BTW neurážíš, ale Tvůj odhad je naprosto mimo. Ty facky by se daly spočítat na prstech jedné ruky, a to i po jednom neopatrném použití cirkulárky. Takže na tu dobu to byla docela "nouze" :-). I tak se mi nelíbily.
Takže ještě jednou: bylo či nebylo to oprávněné (omluvitelné, pochopitelné)? Dík za odpověď.

janka (So, 8. 4. 2006 - 08:04)

Nejhorší je ponižování při a po bití. Já doma dostávám přes zadek a před bitím si vyslechnu ortel a musím si stáhnout i spoďáry a pak mi máma nebo táta naseká a potom musím ještě klečet a teprve pak si mohu natáhnout kalhotky a to už mi bude skoro 18.

Alenka (So, 8. 4. 2006 - 05:04)

Tomasi, jen zkratka reknu ze se mi libi pravdomluvnost, ale nekdy je opravdu lepsi byt zticha, coz vetsina lidi delala za nacistycko a komunysticke doby. Bohuzel se i nedalo verit spoluobcanum..
Ale je jiste, ze mnoho lidi vedelo jak bojovat pro lepsi zivot a to lidi podobny jako ty co nenavideli nepravi..
Ale jinak ty se zminujes o vyjimecne situaci. Nechci urazet, ale celkem bych verila ze o facky doma nebyla nouze. Bohuzel byl to - a porad to vypada ze ten styl vychovy ohledne telestneho trestani se v nasi republice nezmenil.

Tomáš (So, 8. 4. 2006 - 00:04)

Alenko, dík za zpřehlednění situace.
Na oplátku se Ti pokusím trochu zamotat hlavu :-)
Kdysi, v dobách hluboké totality, jsem jel s našima do Prahy na jakousi kulturní akci. Divadlo, výstava - teď už fakt nevím. Pořádal to zaměstnavatel mých rodičů. No a při cestě zpátky nás zastavil regulovčík, neboť právě projížděla kolona našich milovaných sovětských "přátel". A mě nenapadlo nic blbějšího, než to okomentovat: "No jo, bratři maj přednost". No a na výzvu ať jsem zticha jsem zareagoval zopakováním stejné věty, a to co nejhlasitěji. Můžeš hádat, jestli přilítla, nebo ne - jasně že jo. Takže jsem byl sice naštvanej, ale zticha.
Až doma mi bylo vysvětleno, že v tom autobuse sedělo taky pár zapálených soudruhů a soudružek a že z toho naši mohli mít docela pěkný prů... A ta facka byla nejspolehlivější metoda, jak mě zastavit.
A teď mi zkus říct, jak to měli řešit jinak? Rychle a efektivně, mohli oba přijít o místo. A já je v tu chvíli moc nevnímal.
Tak schválně, bylo či nebylo to oprávněné?

Návštěvník (Pá, 7. 4. 2006 - 23:04)

jenom slo o xxx a druhe bylo xy.
Ok, xy je od tedka Alenka

Tomáš (Pá, 7. 4. 2006 - 22:04)

Vážené proměnné x, y, jejich součiny popřípadě mocniny, nechcete trochu zcivilizovat své nicky, já už v tom mám totální gulá?. V zájmu zachování kontinuity bych si udělal i převodní tabulku, fakt :-).

Návštěvník (Pá, 7. 4. 2006 - 22:04)

Jinak posledni clanek byl od xy

xxx (Pá, 7. 4. 2006 - 22:04)

A to prave co tu chci rici - vzdelany clovek by mel vedet, ze ma pouzivat rozum, jazyk a ne nikdy sve ruce na ublizovani. Nikdo nema pravo telestne ublizovat druhe bytosti.
Dale myslim, ze kdyby Jitcin otec se zachoval jako xxx, ze by ji pomohl vice rozumet pravemu zivotu a nemusil by to provadet fackovanim za ktere se i do dnes on i postizena urcite citi trapne.

xxx (Pá, 7. 4. 2006 - 22:04)

A nedá mi to, abych nedoplnil celkem zajímavou sondu do života problémových rodin - Chůva v akci. První díl byl velmi poučný.

xxx (Pá, 7. 4. 2006 - 22:04)

Nedá mi to a zkusím okomentovat. Jitka zde popsala situaci, kterou považuje za opravněnou. Já jsem se již několikrát vyjádřil, že umím pochopit takovou tu facku "mezi dveřmi" a toto je ten případ, byť to neschvaluji. Zaroveň to ukazuje právě zvláštnosti v různých rodinách. Já jako budoucí důchodce nepovažuji důchod za něco ponižujícího a mám se kam ohlédnout ve svém životě, takže tohle by se mě nedotklo. Jenom bych dceři připomněl, že bude důchodcem také a řekl, že ona toho zatím v životě proti mně až tak moc nedokázala, tak ať si vyskakuje až bude něco znamenat. Asi nejzajímavější případ pamatuji, když na mě taky něco držkovala a chytala již pomalu hysterii, tak jsem ji bez jediného slova chytl za paži a s donucením odvedl do jejího pokoje a tam nechal trucovat. Až se přišla omluvit, tak jsem jí navrhnul, že opravdu nemusí doma bydlet a může jít bydlet na ubytovnu, kterou se pokoušela vyhrožovat. A máme mezi sebou jasno.

Tomáš (Pá, 7. 4. 2006 - 21:04)

xy,
... A jen s ohledem ... zkus dočíst do konce.
Tohle přece nebyla "standardní puberťácká" situace. To byla tak trochu facka za "facku". Ale zdravý člověk by i v této situaci měl najít jiné řešení.

xx (Pá, 7. 4. 2006 - 21:04)

Proc opravnena?
Takze kdyz se uznava fackovani doma, proc to nedelat vsude?

Tomáš (Pá, 7. 4. 2006 - 19:04)

Jitko, tak v tomto konkrétním p?ípadě bych snad taky mohl uznat, že ta facka byla oprávněná. Jedna. A jen s ohledem na to, že Tvůj táta byl v té chvíli v dost nerovné pozici. A jen Ty víš, jestli byla jenom tato jedna (a pak asi pomohla) anebo jestli se podobně vyostřená situace ještě opakovala (pak nepomohla).

Reklama

Přidat komentář