Reklama

Trestani dospelych deti

Max (St, 5. 10. 2005 - 20:10)

Jsi blb.

Tom (St, 5. 10. 2005 - 13:10)

To je parádní příhoda, takovou scénu s výpraskem bych taky chtěl někdy zažít. Moje sestry, bohužel, výprasky dostávaly vždy za zamčenými dveřmi pokoje, dívat se jsem nesměl. Jenom jednou jsem viděl sestřenici, když musela klečet po výprasku řemenem, hlasitě brečela a hladila si fialové pruhy na zadku. Bylo to zajímavé.

cherry (Út, 4. 10. 2005 - 13:10)

to verka:ja je podle meho nazoru tak nezklamala .... ale oni to vidi jinak ... odstehovala jsem se do ciziny a studuju obor ktery je podle nich menecenny ... a hlavne odmlouvam rodicum, kterych bych si mela vazit bez ohledu na to ze mi nadale do vseho mluvi i kdyz jsem davno dospela:-(Mluvit o povrchnich vecech se mi dari tak pul hodiny nez zacnou opet s vycitkami ze si kvuli me zkazili zivot (rozumej poridili si dite jeste na skole) a ze me vyrostl palicaty spratek co nechce poslouchat rodice.Taky zavidim lidem kteri se dokazi s rodici bavit jako dospeli rozumni lide a nejsou neustale za vse poeskovani a kritizovani.to zdenek: co se tyce prarodicu, jedny jsem vubec nepoznala, umreli kdyz jsem byla mimino a druzi meho otce bezmezne milovali a obdivovali at udelal cokoliv a nebyli nikdy schopni sebemensi kritiky vuci nemu ani co se tyce biti ci psychickeho deptani i kdyby toho byli primo svedky. Zajimave ze u nich se slovy chvaly a uznani nikdy nesetrilo, ba naopak, tak mozna je to taky pripad druheho extremu. Ono to mozna taky poznamena kdyz se rodice na dite extremne upnou a je jim v zivote vsim.

Kdo? (Po, 3. 10. 2005 - 23:10)

Tak se zase zde pripojim, jestli vam to nevadi a dekuji za pomoc od Very a dobre vysvetleni.Ale chtela bych dodat, ze si myslim, ze by nemelo vadit kde ziji, jelikoz od malicka jsem si byla vedoma nespravnosti v trestani a biti. A zila jsem na mnoha mistech Cech a normalne se to provadelo vsude.Take se mi nechtelo moc verit, ze se to uz u nas nepouziva i kdy uz vim, ze mnoho lidi v novejsi generaci jsou uz take rozumnejsi.Zde v Kanade se lidi postavili za to aby deti a zeny mely prava. To jsem myslela ze by melo byt i v Cesku. Ale vlada to neudela sama od sebe. Zde se lidi vysetruji, jestlize neoznami spatne chovani k diteti a proste spolecnost ma odpovednost.A v pripade, jestlize zena by byla napadena manzelem, policajti podle zakona ho vezmou na vysetreni, nesmi jit nazpet, dokavad soud nerozhodne jak dale. Zena nema moc se zastavat vinika. Kdyz ji telesne ublizil, muze i jit do vezeni. Nebo v mensich pripadech jsou poslani k terapistovi, kde se uci zvladat zle chovani. I spatni rodice jsou poslany na kurzy v rodicovstvi, nebo se i deti v horsich situacich vezmou a daji do placenych rodin od statu.Jestlize nastane rozvod, vetsinou majetek jde na polovinu i business. Staci zit spolecne dva roky. Dum vetsinou dostane zena, kdyz jsou deti. Alimony pro muze jsou urceny podle platu. Je vypracovany zebricek ktery se pouziva. Take zalezi, jestli dite potrebuje specialni pomoc a pak se i plati vice. Ty alimony zde nejsou male. Co se mi ale zda nespravne je, ze kdyz se zena nastehuje s detmi k novemu muzi, ze i on muze byt pozadan o placeni alimontu, kdyz se rozejdou.Jinak zde v B.C. se neslysi od normalnich lidi, ze by vyhrozovali detem trestanim, nebo, ze deti by si stezovaly.Mimo toho musim rici, ze normalni populace byla prekvapena, kdyz vysel novy zakon, ze male placnuti na zadek maleho ditete je ok. Ale je jiste, ze se ty ohlasky take nekdy prehanely. Jako - v minulych letech byla napsana v novinach scenka, kdy rodice meli potiz dat mensi bojujici ditko na sedatko v aute a tak po case ho placli na zadek. No a policije je zatkla. To zase asi bylo prehnane, bych rekla. A rodice protestovali a tim se i meni zakony. Jinak bych stale tvrdila, ze zde se ublizovani neprehlizi. A zase k vzpominkam z detstvi - ze dost jsem se naplakala za jine deti, ze byly trestani. Moji rodice take nebyli svati, jenom jak to tenkrat bylo normalni. Ale narezy, vyprasky jsem nikdy nedostala. Ale asi se o teto situaci dost zajimam, jelikoz miluji deti.Jinak Amosi, moc ti nerozumim. A tomu manzelovi bych rekla, ze neni nic horsiho, kdyz se nekdo sveri a ten druhy proste neveri. Ja myslim, ze by mel ukazat soucit a hlavne kdyz to je clovek blizni a - manzelka.Proste dospeli by meli mluvit, jak rodicovske ponizovani i trestani pusobi negativne na mnoho let a jak to nici sebevedomi. Ale hlavne lidi, kteri prosli touto vychovou by si meli uvedomit, ze neni nic spatneho s nima a ted kdyz maji svuj zivot si ho utvorit co nejhezci. Kazdy clovek ma pravo zit radostne a podle svych talentu. A hlavne, aby se zakony menily, lidi musi ukazat svuj hlas.

Amos (Po, 3. 10. 2005 - 21:10)

Niky jako Velký bratr, good přirovnání

Vera (Po, 3. 10. 2005 - 19:10)

Jinak Zdenku, pokud by sis chtel ulevit, co ti rodice provedli, klidne se mi ozvi na mail. Ja jsem ve svem okoli vlastne neslysela, ze by byl nekdo jako dite tak emocionalne trapeny a terorizovany jako ja. Ale to je jako se vsim, clovek musi slyset jine starosti a problemy jinych lidi, aby mu ty svoje nepripadaly tak nestravitelne.

Vera (Po, 3. 10. 2005 - 18:10)

Zdenku, mas pravdu, asi to porad existuje. Ja jsem sice kolem sebe v sirsim okruhu znamych nic takoveho nevidela nebo neslysela o tom, ale to to samozrejme nevylucuje. Kdyby clovek treba delal na "socialce", asi by celou spolecnost hned videl jinak. No, je to skoda, ze si clovek s rodici nemuze o nicem poradne popovidat, ale cim jsi starsi, tak uz ti to vadi min, protoze ty nazory staroduchodcu nejsou stejne moc k vyuziti a clovek je rad u rodicu za trochu jejich zdravi, aby se o ne nemusel starat. I kdyz to je vse jen otazka casu.Mas manzelku nebo pratele, se kterymi muzes probirat i ty nejintimnejsi problemy? Mne kamaradky pomohly vzdy v tomhle smeru nejvic.

Zdenek (Po, 3. 10. 2005 - 17:10)

Věro, zajímavá historie. Souhlasím s tebou s tou přehnanou formou. Mě taky rodiče netrestali brutálně, ale jejich neustálé poučování, komandování mě od nich odehnalo. Já jsem se k nim nechodil ani radit s citlivými problémy, protože jsem dopředu věděl, co by mi řekli. Ale nesouhlasím s těmi zaostalými jedinci - tohle jde "napříč" společností, to by ses divila, jak často velmi úspěšní lidé jsou prchliví a čeho jsou v soukromí schopni.

Vera (Po, 3. 10. 2005 - 14:10)

Lubosi, zapomen na to, hlavne takhle netrestejte svoje deti. Myslim si, ze telesne tresty deti patri uz jen do historie - tedy v te prehnane forme. Muj pradedecek dokonce umlatil svoji nejmladsi dceru k smrti, kdyz zjistil, ze se stale schazi s jednim z nejchudsich mladencu ze vsi. Smozrejme, ze sve prchlivosti pak litoval, ale uz bylo pozde. Moje babicka, coby dalsi jeho dcera radeji utekla z domova ke svemu stryci (knezi) a jako jedina s jeho podporou pak vystudovala. Sama pak na sve deti nikdy nesahla, takze moje matka nepoznala nikdy, co je to fyzicky trest, ale sama mne pred 40 lety v detstvi fyzicky trestala, ale ne v te prehnane forme. To neustale peskovani bylo daleko horsi. Ja to beru tak, ze kde k temto trestum jeste dochazi, jde jiz jen o zaostale jedince. Nastesti detem uz pomaha vseobecna osveta, takze nejsou proti fyzickemu nasili rodicu tak bezbranne jak byly v dobach drivejsich.

Luboš (Po, 3. 10. 2005 - 12:10)

Manželka bývala v dětství často bita a vypomíná, že několikrát, už jako skoro dospělá, dostala od otce řemenem tak vydatný výprask, že se pět dnů nemohla posadit! Je to vůbec možné? Zdá se mi, že trochu přehání. Těsně po výprasku ten první večer čerstvá jelita určitě bolí, tomu věřím, ale po pěti dnech?

Vera (So, 1. 10. 2005 - 15:10)

To Olga, Ivos: Ja vim, ze se zdaji ty opakujici se zvolani Niky na pomoc policie, socialky, atd. smesne. Ale musime vzit v uvahu, ze v Kanade se zije jinak a vseobecne mineni je tam take uz jinde. Ja sice jsem v Kanade nezila, ale mam nekolik znamych, vcetne Cechu, kteri tam emigrovali a potvrzovali, ze se tam klade velky duraz na podporovani sebevedomi u deti, at jsou treba i jakkoliv handycapovane. Takze jakekoliv telesne tresty jim pripadaji nepredstavitelne, protoze zakonite sebevedomi ditete utloukaji.Moje znama, co tam zila mi rikala, ze nejen prava deti ale i postaveni zen je na uplne jine urovni. Je napr. celkem bezne, ze kdyz mladi lide maji 2 deti a dalsi uz nechteji, tak se da manzel dobrovolne sterilizovat. Ktery cesky mlady muz by to dobrovolne udelal? A tak napr. jeji znamy po triletem manzelstvi se dvema detma, kdy mu jeho mlada zena pak utekla s jinym, zustal sterilizovany a bez bydleni. Jiny jejich znamy, lekar, ktery byl puvodne celkem zamozny, po trech manzelstvich (dve z nich byly bez deti) zustal "oholeny" o vsechen majetek a musi v duchodu jeste pracovat, aby si mohl platit najemni byt. To by se v Cesku take tezko mohlo stat. Neznam podrobnosti jejich zakonu o vyporadani majetku po rozvodu, ale vim, ze nekolik Kanadanek, ktere jsem na nedalekem "Zapade" v Evrope poznala, tvrdilo, ze pripadny rozvod by pro ne prichazel v uvahu pouze v Kanade (nem., rakouske aj. pravni upravy pry strani daleko vice muzum). Ja vim, ze tohle je jine tema a sem nepatri, ale proste, kdyz od Niky neco ctu, tak to mam v podvedomi, ze zije jinde, kde se zije jinak.

Ivoš (So, 1. 10. 2005 - 15:10)

Niky, ou, ja a nevím jake máš ještě nicky. Co prosím tě říkaš na to, že to není tak dávno, co parlament svobodný Kanady schválil, že rodiče můžou v přiměřené podobě používat doma tělesné tresty. Pro děti do dvanácti let, ne facky jen hezky na zadek. K tobě to ještě neproniklo?

Olga (So, 1. 10. 2005 - 13:10)

Vera: Já vím, že to myslí dobře. Kdysi jsem jí děsně fandila. Jenomže ona je tak rigidní, že z ní jde strach. :-( Velký bratr...

Vera (So, 1. 10. 2005 - 13:10)

Niky to mysli dobre. Doufa, ze svym neunavnym presvedcovanim urychli "osvetu" v Cesku ohledne vychovy deti. Nepochybne k tomu dojde, ale bude to nejakou dobu jeste trvat. Jeji snahy vytvari averzi Cechu, kteri se citi byt poucovani nekym, kdo pomery v Cesku jiz nezna a nemuze jim rozumet, ale samozrejme v podstate ma pravdu.

Olga (So, 1. 10. 2005 - 12:10)

Niky alias ou, tebe mít v ulici, to musí být radost. Aby se člověk bál i hlasitě promluvit, že na něj pošleš "policiji, psychiatra a soudy" :-)))))

Vera (So, 1. 10. 2005 - 12:10)

To Zdenek: asi to chovani rodicu uplne s bitim v jejich detstvi nesouvisi. Muj otec byl jako dite bity, matka nikdy (jako dite ji vychovavaly dve sluzky a mohla si delat, co chtela), stejne iniciatorem trestani mne coby ditete a neustaleho peskovani byla ona. Trochu to muze souviset s povolanim -rodice byli ucitele, ale samozrejme ne vsichni ucitele byli k vlastnim detem tak prisni a snizovali jim jejich sebevedomi ve vsech smerech jako to delali oni me.Take jsem nemela nikde u cizich lidi vcetne pribuznych zastani. Nikdo se tehdy ani neodvazoval proti rodicum ditete neco pronest. Proste to byla vysadni vec rodicu, jak si dite vychovavaji.Ale na druhou stranu bylo par dusledne prosazovanych nasmerovani, ktere mi rodice dali, kladnych. Clovek musi na kazdem cloveku videt take to dobre a rikat si, ze to mysleli se mnou dobre, ze to nedelali ve zlem umyslu. Co jineho nam zbyva.

ou (So, 1. 10. 2005 - 12:10)

Chci rici, ze i myslim, ze vlada si preje prisny rezim a mit ubite deti, nenapadne podporuji rodice a doufaji ze ty deti vyrostou v poslusne obcany?

ou (So, 1. 10. 2005 - 11:10)

Myslim, ze deti se dost ubijeji v nasi zemi a vlada to prehlizi. Proste melo by se o to verejme mluvit a delat nejake zmeny. Jinak ceske deti jsou velmi inteligentni, ale tak strasne znamkovane jak malo kde na svete. A pak si i mysli, ze nejsou dobre a ani si neplanuji jit pro vetsi vzdelani. A ani neni dostatek skol, bere se tam jen malicka cast a ostatni museji jit na uciliste. Jen par vyvolenych nebo co maji zname se dostaji na vyssi vzdelani.Je to nespravedlivost, ale asi ceska vlada nedba na vzdelane lidi, jelikoz ty umeji pouzivat mozek a jsou nebezpecni pro ty ve statnich pozicich.

Zdeněk (Pá, 30. 9. 2005 - 22:09)

Ještě otázka pro Cherry: když rodiče sami nebyli biti, jak se na to dívali prarodiče? Někdo v diskuzi tady psal, že sám nebyl(a) v dětství bita a že když zbila svoje malé dítě, tak otec ji poprvé v životě zmlátil, aby viděla, jaké to je a pohrozil ji, že jestli to udělá jěště jednou, tak bude teprve zle.

Zdeněk (Pá, 30. 9. 2005 - 22:09)

Cherry i Věrko, obě jste nepasaly něco, pod co se mohu klidně podepsat. Mě sice rodiče v dospělosti nebili (jak jsem psal již dříve v diskuzi), protože to bychom se již nestýkali, ale výchovu jsem měl neúměrně přísnou. Matka třeba s oblibou svým kolegyním (jinak většinou učitelkám, protože byla sekretářka na ZDŠ) při návštěvách u nás líčila jak mě bije, já jsem musel jako oslík přitakávat a pak mě poslala pro tatar upletený z bužírek, trvale připravený v kuchyni na okně, abych ho ukázal návštěvě. Ani jedna kráva se mě nezastala. Dodnes vzpomínám na jediného férového člověka, učitele češtiny, který tohle matce vyčítal, protože mě znal a tvrdil, že mi spíše tímto škodí než prospívá. Samozřejmě, že v tomto na něho matka nedala, i když jinak z něho měla respekt. Tento příspěvek jsem přidal proto, že tento člověk měl včera pohřeb. A přesně sedí, že nemá cenu se o tomto s rodičema ani bavit, protože oni ani v nejmenším nejsou ochotni uznat, že to nebylo úplně správné. A jak to píše Věrka, bavíme se o povrchnostech, je mi to hrozně líto a závidím lidem, kteří mají s rodiči pěkný vztah. Matka se sice mnou navenek chválí, ale v soukromí rodiny mě ráda občas shazuje. Bylo by to na dlouhé psaní, dokonce jsem zvažoval otevření tohoto tématu - citový chlad k rodičům jako samostatného. jinak Věrko, ten druhý extrém je lepší než opakovat ty hrůzy do dalších generací.

Reklama

Přidat komentář