Reklama

Lumbální punkce

Deny (So, 13. 9. 2014 - 20:09)

Karin, určitě ti RS podchytili od začátku. Infúze kortikoidů je ten Solumedrol, jak jsem psala v příspěvku výše, ten tě dostane z ataky a bude ti rychle lépe. Další nasazenou léčbou se docílí toho, aby následné ataky byly co nejméně často, případně vůbec. A věř mi, léky jsou na dobré úrovni. Poslouchej lékaře, nečti si ty nejhorší případy, to by ses mohla bát i jít přes cestu, protože tě může zajet auto.... Hlavně choď do RS centra, ne na obyčejnou neurologii. Hodně štěstí!!!!

Deny (So, 13. 9. 2014 - 19:09)

Jsem čtvrtý den po...Víš, ono nezáleží na tom, na které neurologii ti odběr dělali. Mně ho dělali jednou ve FN Olomouc a jednou ve FN Ostrava a vždy se stejným katastrofálním výsledkem - dlouhý postpunkční syndrom. Jsi tedy šťastný člověk, že k tomuto nemáš sklony, kdybys ale měla, tak mi věř, že lékaři hodně pochybili v tvém případě, protože i při odběru atraumatickou jehlou se musí ležet půl hodiny na břichu a poté další tři a půl hodny na zádech. Rozhodně celkem čtyři hodiny. My se sklonem k postpun.syndr.bychom jej díky krátkému ležení měli třeba o tři týdny déle. A to vinou lékařů, kteří tě takto brzy pustili domů. Pít tekutinu ano, co nejvíce ano, nejlépe však cokoliv obsahující kofein. Pivo většinou v nemocnicích nedovolují a nedivím se, kdyby došlo k jakékoliv komplikaci a došlo např. k narkóze, alkohol by dělal poměrně velké problémy, to bych určitě nedoporučovala.
Všem přeju, aby prožili LP bez následných bolestí hlavy!!!

Jana Sedlářová (So, 13. 9. 2014 - 18:09)

Na toto vyšetření při...Jsem čtvrtý den po zákroku. Byla jsem na neurologii ve FN Brno. Ani nevím, že mně píchli, po dvou hodinách ležení na břiše mně manžel odvezl domů. Vypila jsem v den zákroku asi 4 litry tekutin, včetně piva. Druhý den jsem šla normálně do práce. Žádné bolesti hlavy, ani jiné problémy nemám. Přeji všem, aby to zvládli jako já.

Jana (Pá, 12. 9. 2014 - 17:09)

Pro me je to jako rana z...Karin, připojuji se k Denymu, napsala bych Ti to, co On, protože je to absolutní pravda. Je jasné, že z dg. RS jsi šokována a potřebuješ čas, aby jsi tuto ránu osudu vstřebala. Bylo by super, aby jsi na to nebyla sama, to také hodně pomáhá, vyrovnat se s něčím zlým. Já sice RS nemám, měla jsem neuroifekt po klíštěti a dlouho jsem měla potíže a nejvíce mi pomohl můj pejsek, přítel ce se mnou v těžké chvíli rozešel:-( Jestli máš pejska, tak až budeš jen trošičku moci, choď s ním na procházky, fakt to pomáhá a jeslti máš nějakého blízkého človíčka, tak Ti pomůže také !! Držím moc a moc palečky, ať je zase dobře, či v rámci možností !! Ale jak píše Denny, léčbu chytili včas a dnes už je medicína hodně daleko... Pá a drž se, Jana:-)

karin (Čt, 11. 9. 2014 - 20:09)

Pro me je to jako rana z nebe. Zadne potize.. jen jedna a hned toto. Nic o tom nevim je me 29.. nevim jestlo je to v zacatku. Az pomine postlumbalni syndrom tak mam nastoupit na kapacky(kortikoidy) do nemocnice. Vim ze je to individualni,ale hned se ti vybavi u RS nemohoucnost. Jen chci zit jako driv...aktivne v klidu. A se stresem to zkusim ale musim to vztrebat...coz potrva.

Deny (Čt, 11. 9. 2014 - 19:09)

Karin, to je mi líto. Ale neboj se, taky ji mám. Dostaneš léčbu, pokud se diagnóza podchytila na začátku, jakože patrně ano, léčba zabere a progresi RS buď zastaví, nebo hodně zbrzdí. Už teď ti asi neurolog předepíše infúze Solumedrolu, než zabere léčba. Hlavně se nestresuj, stres je jeden ze spouštěčů ataky. Drž se!!!

karin (Čt, 11. 9. 2014 - 18:09)

Dekuji za info. Dnes me potvrdili i RS.MSMBU TOHO STRACH.mate nekdo zkusenost.

Deny (Čt, 11. 9. 2014 - 17:09)

Karin, mám bohužel stejné zkušenosti jako Jana a to jsem druhou LP měla provedenou atraumatickou jehlou. Jediný lék je ležet, v každé jiné poloze máš pocit, že se hlava rozletí na tisíce kousíčků. Přejde to, ale musíš vydržet. Doba trvání je opravdu individuální a jak je vidět tady z diskuze, spousta lidí vůbec neví, co to postpunkční syndrom je. Ti ostatní se shodují v tom, že na LP už v životě nepůjdou, včetně mne. Ať je ti co nejdřív lépe a neseď u počítače, fakt si jdi lehnout.

Jana (Čt, 11. 9. 2014 - 15:09)

Mam prosbu....jsem ctvrty den...Ještě dodám, že u mě se postpunkční sy. projevil za dva dny po LP. Když jsem se druhý den ráno probudila a zvedla hlavu, měla jsem pocit, jako by mi jí projíždělo milion nožů a taková bolest je úplně jiná, než ostatní bolesti hlavy, ale zo jsi jistě poznala sama, na vlastní kůži, bohužel:-( Tak ještě jednou držím palečky, ať je co nejdříve lépe !! J.

Jana (Čt, 11. 9. 2014 - 15:09)

Mam prosbu....jsem ctvrty den...Karin, délka trvání a síla tzn. postpunkčního sy. je velmi individuální a zhoršovat se může i počtem prodělaných LP. Mě po první LP třeštila hlava 14 dní, po 3-tí dva měsíce a nic jiného nepomáhalo, jen ležet, byla to HRŮŮŮZA !! Je to déle, jak 10 let, nevím, jestli by to bylo jiné, kdyby lékař použil autraumatickou jehlu, ale jedno vím určitě. Už nikdy více, jen snad když by šlo o život a lékaři vyčerpali všechna jiná vyšetření, MR, CT... Držím palce, ať postpunkční sy. odezní co nejdříve !! Zdraví: Jana

karin (Čt, 11. 9. 2014 - 15:09)

Mam prosbu....jsem ctvrty den po lumbalce s priznaky postlumbalni syndromu. Jak bude ta silenost trvat. Vcera vecer jsem si myslela, ze je to lepsi. Dnrs rano opet hruza.

Tommda (So, 26. 7. 2014 - 12:07)

Tak mam za sebou (před 14 ti dny) LP. Protože jsem rok před tím prodělal spinál, který byl absolutně bezbolestný, strach jsem neměl.
Jakě však bylo rozčarování po vpichu, kdy mi do očí vrhly slzy a já si bolestí prokousl ruku, kterou jsem měl v puse abych neřval. Nejvíce me však bilela levá noha od nervů. Po zavedení jehly (napoprvé) bolest ustoupila a už to bylo jen nepříjemné.
To hlavni trápení ale teprve přišlo, ležet 24 hodin, v mem případe pouze na zádech, protože na boku je mii neskutečně špatně až strácím vědomi (což byl důvod vysetreni).
Po osmi hodinách ukrutných bolesti v zádech (nesouvusí z LP) když jsem byl rozhodnut že se prostě na chvíli zvedniu přišla sestra že použili atraumatickou jehlu a ja už můžu chodit.
Slzy podruhé.

Bolest hlavy se nedostavila a snad už ani nedostaví. Na nic mi nepřišli, mám se šetřit.

Rady pro vás
1. Anestesie nutná
2. Atraumatická jehla

molys (Čt, 10. 7. 2014 - 17:07)

ještě dodám, jsem z Brna a brali mě to na infekční klinice a ve vojenské nemocnici.Pokud vám někdy brali kostní dřenˇ z hrudní kosti-daleko příšernější zážitek i bolest...I.

molys (Čt, 10. 7. 2014 - 17:07)

Na toto vyšetření při...mám za sebou 6 lumbálních punkcí,mohu jen říci,že to bylo vždy napoprvé a tu poslední mě dělal mladý lékař a ještě mi změřil mozkomíšní tlak a já to ani nevěděla. Řekl hotovo a já žila v tom, že ještě odebírá. Strach jsem měla vždy a byl větší než zákrok(horší bylo 24 hodin ležet na pryčně a nezvednout hlavu,pít z kanily) .Nezáleží"jen" na profesionalitě lékaře, ale na tom v jakém stavu máte páteř.Bere se to mezi bederníma ploténkama(je tam nejužší mícha(prakticky vyloučeno její poškození)a pokud máte obratle od sebe i ploténky,stačí dobrý lékař a není co řešit.Procento poškození je mizivé, ale to je u jakéhokoli zákroku.Hlavně neposlouchat strašidelné historky a informovat se u lékaře, kterému věříte..hodně štěstí...Ivana

Ondřeji, (Čt, 10. 7. 2014 - 16:07)

Môžu potvrdit taky jsem byl...nechci tě strašit, souhlasím, že odběr je naprosto bezbolestná záležitost, ale pokud bys měl dostat postpunkční syndrom, tak věř, že ho dostaneš buď až večer, nebo zítra. Rozhodně ne hned. Třikrát vlastní zkušenost. Přeju, aby ti bylo stále takhle dobře, jako jsi psal ráno.

Ondrej Čatloš (Čt, 10. 7. 2014 - 07:07)

Včera jsem absolvovala...Môžu potvrdit taky jsem byl v motole tedkom v 8.7.2014 a všechno bolo perfektne zmáknuté a nemam žadne symptomy a bolesti hlavy.Je to v klidu

Deny (Čt, 19. 6. 2014 - 20:06)

Mám naprosto stejné zkušenosti jako Jana. Podstoupila jsem LP dvakrát, jednou klasickou jehlou - postpunkční syndrom jsem pak měla dva měsíce a jediný lék je opravdu jen ležet, druhá LP byla atraumatickou jehlou - i tehdy jsem měla postpunkční syndrom, akorát byl kratší, trval "jen" týden. Odběr jako takový vůbec nebolí, to peklo přijde následně. Já už bych LP dobrovolně nikdy nepodstoupila. Vám všem přeji hodně štěstí a hlavně zdraví.

Jana (Čt, 19. 6. 2014 - 19:06)

Včera jsem absolvovala...Gabčo, bolesti hlavy - tzn. pospunkční syndrom se může projevit i za několik dní, většinou je to za 2 - 3 dny. Mě také LP přišla jako větší odběr krve, dodržovala jsem i doporučení lékařů a za dva dny se postpunkční sy. dostavil ! V té době ještě nebyly autraumatické jehly, je to už 10 let a já jsem si opravdu vytrpěla svoje, pomohlo jen ležet. Je to fakt PEKLO a NIC na to nepomáhá ! LP jsem měla 3 a po té poslední mě třeštila hlava 2 měsíce, to už bych nechtěla zažít ! No, přeji nejen Tobě, ale i vám všem, aby hlava nebolela !
Zdraví: Jana

Gábina (Čt, 19. 6. 2014 - 17:06)

Včera jsem absolvovala lumbální punkci v Motole, konkrétně u MUDr. Chudomela a to kvůli nálezu na MR, který se nezdál mé neuroložce (mírný otok zrakového nervu). Chtěla bych uklidnit všechny, kteří mají tento zákrok před sebou. Bylo to ambulantně, ráno v devět jsem dostala postel, nabrali mi krev, přečetla a podepsala jsem informovaný souhlas se zákrokem a v 10.45 přišel pan doktor se staničním bratrem. Byli oba milí a citliví. Všechno mi dopředu vysvětlili. Lehla jsem si zády na kraj postele, udělala kočičí hřbet, pan doktor vyhmatal to správné místo (mám pár kilo navíc, tak s tím měl chudák trochu problém), vydezinfikoval místo vpichu, píchnul zavaděč a pak už následovalo první měření tlaku likvoru, odběr - dohromady 17 ml, další měření tlaku. Dost jsem se toho všeho bála, ale celé to netrvalo déle jak 5 minut a i bez jakéhokoliv umrtvení to opravdu nebolelo. Byl to takový divný pocit a takový tlak. Po přelepení vpichu jsem ležela půl hodiny na břiše a hned jsem začala pít (hadičkou) 2 litry koly, které jsem si měla přinést. To byl tedy pořádný výkon, za tu půl hodinu jsem usilovným sosáním vycucla půl litru. Po půl hodině jsem si mohla lehnout na záda a trošku zvednutá jsem dopila zbytek koly během další hodiny. Pak jsem si došla na záchod (několikrát) a v průběhu odpoledne jsem poctivě vypila ještě další litr čaje. Bále jsem se bolesti hlavy, ale už je to víc jak 29 hodin a stále nic nebolí. Ve čtyři jsem dostala zprávu (mimochodem dobré výsledky) a mohl si mě manžel vyzvednout a odvézt domů. Druhý den mám klidový režim, polehávám, trošku mě bolí záda, ale asi spíš z toho hledání správného místa mezi 3 a 4 obratlem, pan doktor musel holt trošku přitlačit. Ještě musím říct, že v Motole odběr provádějí atraumatickou jehlou, která snižuje rozvinutí poodběrových komplikací. Na poslední výsledky si 10 dnů počkám.
Takže za mě musím říct, že lumbální punkce není žádná hrůza. Asi přispěla i šikovnost pana doktora a sypmatický přístup celého personálu na neurologickém oddělení. Tímto jim všem děkuji a vy, které to čeká, se nebojte. Je to takový větší odběr krve :-D

Sestřička (Út, 22. 4. 2014 - 11:04)

Předevčírem mi dělali lp,...Tak to dobrý určo není, jeďte hned k doktoru, jinak může hrozit meningitida, nebo ochrnutí dolních končetin!!

Reklama

Přidat komentář