Reklama

Diabetes mellitus=cukrovka

Hella (St, 27. 4. 2005 - 15:04)

Aha, no diky za vysvetleni...pokusim se i nadale ziskavat dalsi informace k tomuto tematu....a jak se jmenuje ten prvni dil te kucharky? Ze bych se po nem poohledla?:) Diky a preji hezky den.

coroner (St, 27. 4. 2005 - 08:04)

Snad ještě pro doplnění, že překlad kuchařky, která by aspoň u nás mohla učinit určitý průlom v diabetických dietách (v cizině je k dispozici) čeká už delší dobu marně na své vydání.V češtině vyšel pouze první díl, který se zabývá energetickou teorií diabetu a hypoglykémie.Problém je ovšem v tom, že celou věc nebudeme moci asi ani perspektivně konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, protože ten nebude s největší pravděpodobností vůbec vědět, oč se vlastně jedná.

coroner (Út, 26. 4. 2005 - 20:04)

Hello, v podstatě se jedná o to, že na vzniku diabetu se podílejí potraviny s tzv. extrémní expanzivní energií.Jednoduché cukry, na které je hlavně svalována odpovědnost za vznik cukrovky, jsou pouze jedním ze zástupců těchto potravin.Abychom zůstali u sladkých věcí, tak třeba jako náhrada za cukr jsou používána různá umělá sladidla.Ta se sice obejdou při svém odbourávání bez inzulínu, ale vzhledem k tomu, že jejich expanzivní energie je zhruba tak 500x větší (ve srovnání s cukrem), škodí principielně stejným způsobem.Navozují takovou kondici organismu, při které je regenerace slinivky prakticky nemožná.Bohužel v diabetických kuchařkách není tento významný energetický parametr potravin vůbec zohledněn.

Hella (Út, 26. 4. 2005 - 15:04)

Zarazilo me co pises o kucharkach pro diabetiky - to myslis vazne? Prave se shanim po nejakych receptech a uprimne receno, tve sdeleni me sokovalo. Je nejaka stranka na netu s kvalitnimi recepty, nebo i nejake knizni vydani? Diky moc.

coroner (Po, 25. 4. 2005 - 18:04)

Kroupy patří mezi potraviny, jež obsahují tzv. polysacharidy, což jsou složité cukry, které se do krevního oběhu uvolňují pomalu.To je při cukrovce velmi důležitý aspekt - požadavek kladený prakticky na všechny potraviny.Zmenšují se tím postupně inzulínové nároky.Předpokladem je, že se organismus musí obilí naučit trávit, což asi nebude zrovna případ vašeho otce, když je má rád.K trávení obilovin dochází prakticky už v ústní dutině při jejich žvýkání.Děje se tak za pomoci trávicího enzymu amylázy ve slinách, který má schopnost štěpit dlouhé molekuly některých sacharidů na menší (hlavně škrobů), čímž je umožněno jejich vstřebávání.Kroupy bývají většinou i po uvaření tužší, což svádí k jejich nedokonalému žvýkání a polykání v polorozkousaném stavu.To je ovšem zásadní chyba při konzumaci obilovin, protože sousto by mělo být se slinami rozžvýkáno tak, že polkneme prakticky "tekutinu".Výhodou je v tomto případě i fakt, že nás to nesvádí k nadměrné konzumaci obiloviny.Množství konzumovaných krup je nutno přizpůsobit množství dalších potravin.V diabetických dietách by se měly konzumovat i jiné druhy celozrnného obilí.Zvláště je nutno upozornit na celozrnnou kulatou rýži natural vařenou v tlakovém hrnci.Rýže : voda = 1 : 2, přivést do varu bez poklice, sbírat během několika minut tvořící se pěnu, hrnec uzavřít a natlakovat, snížit plamen, podložit rozptylovacími síťkami a na minimálním plameni vařit kolem 50 minut. Tato doba je velmi důležitá.Pozor na kuchařky pro diabetiky!!!Obsahují často potraviny, které se na diabetu přímo podílejí.

Hella (Po, 25. 4. 2005 - 16:04)

Dobry den, diky vam vsem za informace. Mam pritele, ktery ma cukrovku uz 4 roky. Protoze me to zajima blize, divala jsem se na stranky o cukrovce a vse si precetla. Jen bych chtela vedet - vsude se pise o cukrovce a tehotenstvi u zen...ale ma nejaky vliv na otehotneni a vyvoj ditete, kdyz je cukrovkar otec? Je pravdepodobne, ze dite bude diabetik? Ma nekdo z Vas vlastni zkusenosti? Diky predem, muzete psat i na e-mail.

LUTERANČÍK (Pá, 22. 4. 2005 - 18:04)

dobry den. cisto nahodne som sa dostal na tuto stranku a musim zodpovedne prehlasit ze ma vazne zaujala,co sa tyka jej obsahu,kedze tiez trpim tou zahadnou diagnozou E-10 typu-1 (zavisly na inzuline),potreboval by som poradit ,v otazkach ,ktore s dovodu mojho zamestnania(profesionalny vojak) nemozem konzultovat zo svojim praktickym lekarom a ani s diabetologom.preto som sa rozhodol obratit na Vás.Moj problem spociva v tom ze: diabetes mam od roku 2001 aj napriek prisnej zivotosprave a diabetickej diete som pred nedavnom zisil ze nieco nieje v poriadku s mojim zrakom,tesne po jedle mam rozmazane vydenie na obiekt vzdialeny len par metrov a niekedy mam problem rozoznat svojich znamych pomerne s kratkej vzdialenosti,zdvoraznujem ze tieto problemy trvaju len kratko po jedle asi o 1hod uz je moj zrak v poriadku,čo potvrdil aj moj ocny lekarktory mi robyl kompletne vysetrenie sietnice,preto sa domievam ze to bude asi sposobene tym ze po jedle mi prudko stupne hladina glykemie v krvi,kym nezacne posobyt inzulin,da sa tomu nejako predist???,moja glykemia je tesne po jedle priblizne 18,1 a o 2hod. uz je to v poriadku cize okolo 5,8. pouzivam inzulin:actrapid HM 13-13-13j. a insulatard HM 20j o21:00.O Vašu odpoved by som Vas chcel poziadat jedine elektronickou postou na: luto2"pobox.sk Vopred dakujem!!!

webmaster (Út, 29. 3. 2005 - 18:03)

Předmět: nedodržování Autor: Cukrovka Datum: 8.7. 2003 15:56:17 Co by se stalo, kdybych si několik let nepíchala inzulin a nedodržovala celkově životosprávu? Za jak dlouho by se projevily nějaké příznaky? Předmět: nedodržování Autor: coroner Datum: 8.7. 2003 19:05:47 Myslím, že odpověď na tuto otázku bude záležet na celé řadě faktorů - diabetes I. nebo II.stupně.Určitým vodítkem může být to, na kolika jednotkách inzulínu je pacient momentálně závislý, což zhruba také indikuje stupeň vážnosti onemocnění.Nemusí se tedy v případě vysazení inzulínu vůbec jednat o roky, ale o dny, kdy dojde ke krizi. Při zkonzumování nějaké energeticky extrémní potraviny (při vysazeném inzulínu) může jít o navození krize během hodin.Samotné nedodržování životosprávy má účinky na vznik krizového stavu pomalejší.Diabetické diety, jež se objevují v kuchařkách, obsahují řadu potravin, které se na vzniku nebo neléčitelnosti diabetu přímo podílejí, proto zde není z časového hlediska situace tak akutní

Pavla (St, 9. 2. 2005 - 15:02)

Dobrý den, prosím Vás, chtěla bych se zeptat, můj otec trpí již 15 let cukrovkou II. typu, užívá pouze zatím léky. Má rád kroupy, může je? A pokud ano, v jakém množství? Moc děkuji

Vašek (Út, 4. 1. 2005 - 12:01)

Dobrý den. Ještě bych rád doplnil předešlý příspěvek. Je pravda, že hlad a žízeň jsem už dlouho necítil. Piju pravidelně kolem 3-5 litrů denně, protože se to má, jím pravidelně a dost, taky protože se to má, a protože kolem sebe pořád slyším, jak jsem hubenej, že málo jím. Intenzivně sportuju, hlavně přes léto vytrvalostní i sprinterský sporty - amatérsky. Nemůže to souviset s tím mým vyšším cukrem?? Co bych měl cítit, změnit, udělat? Děkuji.

Vašek (Po, 3. 1. 2005 - 19:01)

Dobrý den. Dnes jsem absolvoval vstupní prohlídku u "závodní" lékařky a ta mi naměřila z krve hodnotu cukru 6,2. Trochu jí to zarazilo, protože jsem jí řekl, že jsem od rána nic nejedl a nepil a byla to pravda. Prý je to v toleranci, ale už k horní mezi na to, že bych měl být hladový. Hlad jsem ale opravdu necítil. Dál mi o tom nic neřekla a trochu mě postrašila. Chci se tedy zeptat, paní doktorko: Znamená to, že když se najím, přesahuju horní mez tolerance? Jaké pocity bych měl cítit a co mám do budoucna preventivně dělat? Dodám jen, že jsem štíhlé atletické postavy (73kg při 182 cm), hodně sportuji (jen za poslední dny jsem toho nalítal jak blázen) a nikdy v minulosti mi podobná hrozba z krve ani z moči změřena nebo spíš sdělena nebyla. Na internetu nikde nemohu najít tabulku s údajema limit cukru v krvi. Děkuji za odpověď.

alenka11 (Ne, 5. 12. 2004 - 17:12)

Já mám dobrou zkušenost se snížením cukru díky potr.dopl.-pro lepší tráveníwww.webpark.cz/ddss/

Romča (Čt, 2. 12. 2004 - 14:12)

Před 14 dny mi byla zjištěna cukrovka 1. typu.Při této nemoci si člověk musí píchat insulin, jelikož se hodně bojím jehel chtěla bych se zeptat jestli třeba za několik let bude možné podávat insulin v náplastích nebo tabletách či je možné transplantovat slinivku nebo betabuňky.Pro mě by to bylo určitě mnohem lepší.

Jarča (Po, 29. 11. 2004 - 09:11)

Ahoj, pokud máš takové problémy, určitě navštiv svého lékaře, je možné, že se jedná o cukrovku. Já jsem vypila kolem 4 - 6 litrů denně, než mi zjistili tuto nemoc.

David (Po, 29. 11. 2004 - 08:11)

Dobrý den, chci se zaptat, co znamená u nemocného cukrovkou "velká žízeň"? Kolik litrů tekutiny nemocný za den vypije?Mám totiž potíže s velkou únavou a občas vidím trochu rozmazaně, hlavně svítící předměty. Může to být cukrovka? Za odpověď předem děkuji.

webmaster (So, 23. 10. 2004 - 12:10)

Předmět: diabetes-vysoké ketony+hyperglikemie Autor: Vlasta Macková Datum: 4.8. 2004 9:33:33 po snídaní /chléb se sýrem/ mám vysoký cukr a přístroj radí změřit ketony

Dr. Václav LUKÁ (Po, 27. 9. 2004 - 22:09)

Pracuji v Praze a mohu pomoci (nejen Vám), pokud chcete. Jestli máte seriozní zájem, komunikujte se mnou prostřednictvím mého mailu, ne této stránky. Jde o seriozní nabídku.Dr. Lukáš

Hana (Po, 27. 9. 2004 - 19:09)

Ahoj Jani moje dcera má cukrovku.Když byla podruhé těhotná tak jí cukrovku zjistili asi ve třetím měsíci a začala si píchat inzulin dítě porodila v 9 měsíci holčičku je zdravá a po porodu ji byl inzulin odebrán. Byla na dietě a za tři roky znovu otěhotněla a těhotenství proběhlo v pořádku akorád jí byl znovu nesazen inzulin je to chlapeček a taky zdraví.Přeju ti aby ti vše vyšlo a dej vědět,držím palce.

Jana (Po, 20. 9. 2004 - 12:09)

Moc děkuji za odpověd. Pokud něci zjistím, určitě dám vědět. Ahoj

Eva (Pá, 17. 9. 2004 - 12:09)

ahoj Jani,já mám cukrovku od 12 let, teď je mi 24 a chtěla bych také miminko, docela jsem se zajímala o tuhle problematiku. Lze mít miminko, ale první předpoklad je mít glykémie naprosto srovnané, nejméně 3 měsíce před početím. Držím ti palce, aby ti to vyšlo. Ale je dobré se poradit se svým endokrinologem a gynekologem. Tito dva lékaři by měli spolu spolupracovat. Zatím více nevím. Kdyby si zjistila ty více informací, budu za ně ráda.

Reklama

Přidat komentář