Reklama

Slinivka - onemocnění

Radka (St, 21. 6. 2006 - 00:06)

Mám dotaz zda při zánětu slinivky je vhodné do diety zařadit pšeničné otruby,předem děkuji za odpoved

Michaela (St, 31. 5. 2006 - 08:05)

Paní doktorko mohla byste mi prosím poradit?? Já už se několik let (je mi 22) potýkám s obtížemi se slinivkou (ačkoliv vyšetření nic neprokázala). Mám chronické bolesti v epigastriu, které se šíří do zad, většinou po jídle. Někdy mi to dost špatně tráví, a to nejím vcelku nic tučného, vyhýbám se i sladkému. Někdy mám pocit, že už mám náběh na cukrovku, mám nadměrnou žízeň, i když při preventivní prohlídce jsem měla glykémii v normě. Neznáte nějaké alternativní způsoby (homeopatie, bylinky) jak posílit a zaléčit slinivku, jsem z těch bolestí docela vyděšená, takhle na jaře a na podzim je to vždy ještě horší. Děkuji Vám, Michaela.

Dotaz na doktor (Ne, 21. 5. 2006 - 10:05)

Brala jsem Kreon 25000; 3x denně 200ks. Na letáčku je doporučení 1 vejce denně v jídle. Teď beru Pancreolan Forte. Mám jíst dále 1 vejce denně?
V ústech mám často hořko a mastno. Vařím si předepsanou dietu.
Děkuji za odpověď Hana

viki (Út, 7. 2. 2006 - 09:02)

Novotná JaroslavaTak to jsi Jarko dopadla velmi podobně jako já! Před 7lety mi dělali ERCP (vyšetření slinivky endoskopem s nástřikem kontrastní látky) a poté jsem dostala akutní zánět slinivky, který přešel ve chronické stádium. Užívala jsem pangrol a byla ve stálých bolestech, až mi asi před třemi lety dr. napsal kreon 25000 a to zabralo. Znamenalo to pro mne velmi významné zlepšení života. Teď po 7 letech vyměnili lékaře a ten mi hned ve dveřích řekl, že mi kreon nenapíše, protože potřebuje průkaznou dg. chron. pancreat. a tu ve své zdravotní kartě nemám. Nechce se mi ani líčit, co vše jsem musela udělat, abys mne poslal na průkazné vyšetření MGR a do té doby pokryl potřebným lékem, ale bylo to fakt ponižující. Mezitím jsem sháněla další informace a zjistila jsem, že bolesti slinivky může způsobovat i nedostatečná funkce slinivky, ale na to své léky nedostanu. Tak se hrozně bojím, že magn.rez. chron. zánět neprokáže a já budu znovu trpět.Preskripce enzymů je skutečně na zdr.pojišťovně od 8/2005 takto nešťastně limitovaná. Přeji těm, kdo takto rozhodli, aby trpěli až do smrti a nikdo jim nepomohl.

viki (Út, 7. 2. 2006 - 09:02)

Novotná JaroslavaTak to jsi Jarko dopadla velmi podobně jako já! Před 7lety mi dělali ERCP (vyšetření slinivky endoskopem s nástřikem kontrastní látky) a poté jsem dostala akutní zánět slinivky, který přešel ve chronické stádium. Užívala jsem pangrol a byla ve stálých bolestech, až mi asi před třemi lety dr. napsal kreon 25000 a to zabralo. Znamenalo to pro mne velmi významné zlepšení života. Teď po 7 letech vyměnili lékaře a ten mi hned ve dveřích řekl, že mi kreon nenapíše, protože potřebuje průkaznou dg. chron. pancreat. a tu ve své zdravotní kartě nemám. Nechce se mi ani líčit, co vše jsem musela udělat, abys mne poslal na průkazné vyšetření MGR a do té doby pokryl potřebným lékem, ale bylo to fakt ponižující. Mezitím jsem sháněla další informace a zjistila jsem, že bolesti slinivky může způsobovat i nedostatečná funkce slinivky, ale na to své léky nedostanu. Tak se hrozně bojím, že magn.rez. chron. zánět neprokáže a já budu znovu trpět.Preskripce enzymů je skutečně na zdr.pojišťovně od 8/2005 takto nešťastně limitovaná. Přeji těm, kdo takto rozhodli, aby trpěli až do smrti a nikdo jim nepomohl.

Novotná Jarosla (Po, 6. 2. 2006 - 23:02)

Dobrý den,obracím se na Vás s tímto dotazem:cca před 15 lety mně byla diagnostikována fokální pankreatitida s lokalizací v ocase pankreatu. Dodržuji dietu a po celou dobu jsem užívala Panzytrat 25000. Nyní s omezením preskripce mně odborný lékař řekl, že z předepisovaných léků mohu dostat pouze Pankreolan forte. Nárok na předpis Panzynormu čiPpanzytratu mám pouze v případě, ze z vyšetření na CT mám doklad o tom, že mám chronickou pankreatitidu. Já mám ale ve zprávě z CT uvedeno, že se jedná o fokální pankreatitidu. Jaký je, prosím, rozdíl mezi fokální achronickou pankreatitidou? Laboratorně mám neustále prokazovány zvýšené amyláz&;255; v krvi a můj lékař uvádí, že mám chronickou fokální pankreatitidu s poruchou insuficience.Potíže mám po celou dobu.Děkuji za odpověď. JN

Zuzana Hodová (Čt, 12. 1. 2006 - 11:01)

Trpím chronickým zánětem slinivky břišní. Potřebovala bych informace o dietě ( co jíst smím a co ne ) a prognózu ( dá se vyléčit ?). Co mohu udělat pro zlepšení, případné vyléčení?

LuK (St, 16. 11. 2005 - 10:11)

Dobrý denzkuste reflexní terapii, nedá se tím nijak uškodit a je to jedna z alternativní pomoci a i diagnostikyPřeji hezký dem :-)

anovy (Út, 25. 10. 2005 - 17:10)

ráda bych se s Vámi podělila o svou nepříjemnou zkušenost.Již podruhé jsem zažila bolest břicha takovou, že jsem raději chtěla umřít.obrovská křeč, na WC jsem dostala zimnici, smrtelný pot, zvracení, průjem vše najednou. No prostě na zbláznění.Teď už je mi po týdnu lépe, ale nevím co dál. Lékař moc neřekl, asi slinivka.ale co dál? já už takovou bolest prožít nechci. Poradíte mi někdo? prosím.

František (Út, 4. 10. 2005 - 12:10)

Můj otec zemřel na rakovinu slinivky břišní ve věku 75 let.Měl neléčenou celiakii v kožní formě Dermatitis herpetiformic Duhring.Mně osobně se celoživotně zhušťuje hlen na všech dýchacích cestách a mám potíže s trávením(předpokládám,že hlen se tvoří i na vývodech slinivky břišní.Veškerá standartní lékařská vyšetření jsou negativní(např. na cystickou fibrózu,celiakii ap.).Prosím oradu,jestli by bylo možné nějaké specielní vyšetření,event. jak v celé záležitosti postupovat.Žiji střídmě,nepiji,ani nekouřím.Děkui předem za jakoukoliv zprávu,kterou mi event. můžete poslat na moji E-mailovou adresu:franthy"seznam.cz.Ještě jednou děkuji. František

Bara (Čt, 25. 8. 2005 - 15:08)

ahoj chtela jsem se zeptat jestli nekdo z vas nema zkusenosti s tim, ze by mel rozpadlou slinivku, co s tim?

pier (Pá, 24. 6. 2005 - 12:06)

Jenom na okraj - můj býv. spolužák - lékař slinivku charakterizoval - je to strašná svině, ta nevaruje jenom hned udeří. Mně to bolelo tak, jako kdybych měl vnitřnosti nasekané na větší kousky a nasypané do břicha. Hnus a hrůza. Slinivku nemám rád.

pochybovaCZ (Pá, 17. 6. 2005 - 14:06)

To jsou tedy povedené stránky, když se doporučují ve IV. stádiu pankreatické diety takovéto laskominy jako maso: libové - hovězí zadní, vepřová kýta, telecí, jehněčí, libová slepice, kuře, krůta, králík. Ryby - netučné, sladkovodní i mořské (např. filé, treska, kapr, lín, pstruh...)Uzeniny - libová šunka, párky drůbeží, salám dietní, salám drůbeží.Dále ze sýrů strouhaný Eidam a Moravský bochník, což jsou všechno potraviny, které k vlastnímu zánětu po delší době vedly.Jako protipól jsou pak uváděny potraviny, které fungují jako startéry zánětů. Na nich si pár přírodou "vyvolených" po zánětu slinivky ještě může po čase vyzkoušet, co obnáší cukrovka.Klikáté jsou cesty dietologického poznání v ČR...

Petra (Čt, 16. 6. 2005 - 15:06)

dobry den,na strankach www.dietologie.cz si najdete zakladni diety.pro chronicke onemocneni slinivky je vhodna dieta s omezenim tuku.

Mája (Čt, 9. 6. 2005 - 17:06)

Přítel mé sestry je diagnostikován na chronický zánět slinivky.Potřeboval by vědět jakou dietu má zahájit.Dá se dieta někde vyhledat.Poraďte prosím.

Návštěvník (Út, 15. 10. 2019 - 08:10)

kniha od dr Petr Wohl kuchařka při onemocnění slinivky

Kája (Čt, 24. 3. 2005 - 17:03)

Dobrý den, chci se zeptat,mám problémy se št.žlázou, ale už delší dobu mám nadýmání, občas bolesti břicha, bývám unavená, stolici ted mám většinou normální, ale při sníž.funkci št.žl bývá spíš snížená teplota, mám i furt leodvé končetiny, akorát už dlouho mám spíš mírně zvýš. teploty tak do 37,5st., nižší obsah železa, špatný menstruční cyklus.Už asi dvy roky mě pobolívá občas těsně kolem pupku jako by mi tam něco vrtalo. Ale chci se zeptat, už dva dny mám pocit jako bych byla najezená, i když jím jen piškoty, a jindy se cpu od rána do večera, a začlo mě bolet těsně nalevo od pupku, ted spíš píchat,ale ted už to bolí akorát na zmáčknutí, jen pořád nemůžu jíst skoro nic a mám tepltou 37,5, ale tu mývám i jindy.Nikdo to dlouhodobě neřeší ty mé stesky a sem za hypochondra, jen se zjistila š.žl. ale břicho mi ted nikdo nevyšetřoval, obvodačka vždy jen prohmátla a řekla, že u toho pupku to jeod páteře. Už sem zoufalaá, mám z toho i špatnou psychiku, sem, mladá a furt chcíplá, bez enrgie.A moje matka měla zánět slinivky.chtěla sem se zepata jestli mám požadovat vyšetření na ty amylázy a ultrazvuk břicha. jen mě děsí jak jsem to tu četla, že stejně na začátku se tam nic nemusí ukázat a pak už bude pozdě.Jsem zoufalá a bojím se poradte prosím.

Dana (So, 1. 1. 2005 - 19:01)

www.webpark.cz/ddss/přidejte k jídlu kapky za 345 kč-ulehčí práci slinivce a žlučníku-lepší trávení

kaczka (Po, 27. 12. 2004 - 03:12)

Zdravím vás, doktorko, krom psychických záležitostí, anemie a jiných mám ještě další problém. Je mi 28, měřím 157 cm a vážím 45 kg. Já vím, že to není normální, chci přibrat, ale to dost dobře nelze, když jím, tak musím vždycky odhadovat hranici, kdy mi je zle z hladu a kdy mi je zle z jídla, není to nic příjemného. Jím ráda. Moje nejvyšší váha, jaké jsem kdy dosáhla, aniž bych byla těhotná, bylo 54 kg, měla jsem poprsí č. 5, přesto štíhlý pas. Pak jsem otěhotněla a přijde mi, že jsem vynechala fázi přibírání - každá žena v těhotenství přibere, pak zhubne. Já měla nejvyšší váhu 63 kg těsně před porodem své dcery, která měla 51/4,15. To ale bylo mé druhé těhotenství, moje první těhotenství bylo - já 60 kg, syn 53/4,05. Vpodstatě mi přijde, že jsem vynechala fázi přibírání a pak jen hubla... Jak už jsem řekla, jsem strašně hubená, netrpím bulimií ani anorexií, jenomže když si spočtu porodní váhy svých potomků, doberu se ke své původní váze, které už jsem nikdy potom nedosáhla. Když jsem byla u svého obvoďáka a řekla jsem mu, že nepovažuji svou váhu za normální, podíval se na mě jako na posledního hypochondra. Ale já si opravdu nemyslím, že 45 kg je normální váha po dvou dětech v osmadvaceti letech. Jestli znáte nějaký fígl, jak přibrat, poraďte... Co se mé slinivky týče, jako dítě jsem trpěla refluxy močového měchýře - vracela se mi moč zpátky do ledvin, zejména do jedné, levé, která už je tím pádem dnes k nepoužití. Kvůli tomuto problému jsem trpěla neustálými záněty ledvin, což se projevovalo častými horečkami bez zjevné příčiny. Brala jsem na to dost silná antibiotika, jako je Furantoin, Biseptol, Sumetrolim.. pamatuji si jen, že jeden z těchto "léků" má i vedlejší účinky, konkrétně na slinivku břišní, což mi v devatenácti potvrdila i má lékařka, když mi řekla, že mám zvýšenou Amylasu "u", což poukazuje na poškození slinivky. Nevím. Vím jen, že jsem hubená až kostnatá a nemohu s tím nic dělat... Opravdu chci přibrat...Můj stávající doktor mě považuje za hypochondra, když k němu přijdu s tímto problémem... fakt chci přibrat, vypadám příšerně, ale v dnešním světě obezit asi působím divně, prosím, poraďte.

Sley (Út, 23. 11. 2004 - 13:11)

Slinivka je "hnus fialovej", jinak to nazvat nelze. Neregeneruje, operovat se taky moc nedá, ach jo... Já měl před 4 lety akutní formu pankreatitidy, pak jsem opravdu držel hodně přísnou dietu asi půl roku, pak jsem postupně polevoval, a letos jsem skončil s tím samým ve špitále znova. Ja ale fakt, že na rozdíl od vás, co tu čtu, tak žádné trvalé problémy ani bolesti nemám, nehubnu, jíst mi chutná. Čert ví, co mi je...

Reklama

Přidat komentář