Reklama

Rostou u vás nyní HOUBY?

V.B. (So, 11. 3. 2023 - 11:03)

Jojo, taky často neodolám :-))

Ida (So, 11. 3. 2023 - 22:03)

Také je ráda kupuji a zkusím i vypěstovat doma

Hanka (Pá, 10. 3. 2023 - 19:03)

Příjemný víkend! Vlastíku, ať najdeš :-)

V.B. (Pá, 10. 3. 2023 - 16:03)

Jestli bude příznivé počasí, talk do měsíce by se mohly v nižších polohách už objevovat smrže nebo kačenky

Veronika (Pá, 10. 3. 2023 - 19:03)

Kde rostou nejvíc?

Daniela (Pá, 10. 3. 2023 - 17:03)

:)

Daniela (Pá, 10. 3. 2023 - 17:03)

:)

Simona (St, 8. 3. 2023 - 20:03)

Souhlasím!

V.B. (Po, 6. 3. 2023 - 18:03)

Omlouvám se, že jsem se odmlčel. Mám nyní hektické období ale alespoň vložím dokončení materiálů o vzácných hřibech Přeji všem krásné předjaří :....... Houbařská poradna.........

O vzácných hřibech - dokončení.........

Pojďme se ještě blíže seznámit s dalšími velmi vzácnými druhy hřibů, které se můžete na svých toulkách lesem nelézt. První z nich je hřib Dupainův, který roste především teplejších oblastech Evropy a později byl nalezen i na Slovensku a v naší republice až po roce 2009. Má klenutý, vínově zabarvený klobouk s krátké rourky s žlutým až lehce nachovým zabarvením. Vyskytuje se v teplých, Sluncem prohřátých místech, převážně pod duby, buky nebo kaštany. Je sice jedlý, ale pro svou vzácnost by měl být ponechán na místě a jeho nález, stejně jako ostatních vzácných druhů by měl být zadokumentován a nahlášen mykologické poradně.
Dalšími vzácnými druhy jsou žluté variety nám poměrně známých druhů hřibů kováře a koloděje- hřib kovář žlutý a hřib koloděj prvosenkový. Oba druhy rostou na stejných stanovištích jako jejich klasické příbuzné s tím rozdílem, že jejich plodnice mají žluté zabarvení. Jsou samozřejmě jedlé, ale pro svou extrémní vzácnost by měly být ponechány na místě a opět jen zadokumentovány. V naší lokalitě jsem našel osobně jedinou žlutou plodnici v roce 2018 na jihovýchodním svahu Blaníku na okraji lesního porostu a to žlutou varietu hřiba kováře.
Od června do konce léta můžeme v teplých listnatých lesích, v parcích, hájích, zejména na těžkých jílovitých vápenatých půdách můžeme objevit vzácný hřib Quételův, který se vyznačuje mírně cihlově naoranžovělým kloboukem a žluto okrovými rourkami, které se na dotyk zbarvují zelenomodře. V naší lokalitě byl objeven v oblasti Pičína a Mladé Vožice. Je to hřib, který je sicepo tepelném zpracování jedlý, ale pro svou vzácnost ho nedoporučujeme sbírat také.
Na hrázích rybníků, pod duby, lipami, habry nebo ve světlejších listnatých lesích roste velmi vzácně hřib Kluzákův. Plodnice mají růžový až slabě načervenalý klobouk a sytě citronově žluté rourky. Houba na řezu modrá. Jedná se o nejedlý druh, který je v naší republice znám zhruba z pěti lokalit. Na Voticku není oficiálně jeho nález doložen.
Další z hřibů, hřib Fechtnerův je taktéž velmi vzácný druh, který tvoří mykorhizu s buky, duby, habry, lípami, lískami nebo kaštany v nížinách nebo pahorkatinách ve světlých listnatých lesích , výjimečně na hrázích rybníků na vápencovém podkladě. Plodnice mají klenutý bělavý až šedo stříbřitý, jakoby lehce ojíněný klobouk a žlutou zavalitou nožku se slabě červeným nádechem. Jedná se o jedlou houbu, ale pro svou vzácnost je chráněný a jeho sběr je pod hrozbou peněžitého trestu podobně jako u dalších zde popisovaných druhů. Doložené nálezy u nás jsou z Mladoboleslavska a z Českého krasu, v našem regionu se měl údajně objevit v roce 2017 oblasti Drachkova, ale další snahy o jeho nalezení v dalších letech selhaly.
Pro zájemce o podrobnější informace o vzácných hřibovitých druzích doporučuji velmi profesionálně vydařenou knihu autora Mgr. Michala Mikšíka - Hřibovité houby Evropy - nakladatelství Svojtka.
Hodně štěstí do košíků a fotoaparátů! Naše soutěž o ceny pokračuje až do 31.října...

M. (St, 8. 3. 2023 - 14:03)

Pošlu ti do soutěže. Je to nějak omezeno počtem?

Návštěvník (Út, 7. 3. 2023 - 20:03)

S tím peněžitým trestem to he jen iluzorní. Mě by zajímalo, jak se to kontroluje....

Zdena (St, 8. 3. 2023 - 18:03)

Kolikrát by člověk ani nevěděl, že našel něco vzácného. To je pravda, těžko by se to dokazovalo

Pavlína (St, 8. 3. 2023 - 08:03)

To asi jo, ale už jsem z toho natěšená až budou hřiby

Markéta (St, 8. 3. 2023 - 16:03)

Taky se těším

Veronika (St, 8. 3. 2023 - 09:03)

Taky je ráda sbírám :)

Jitka (Út, 7. 3. 2023 - 18:03)

Poučné čtení. Pozdravuji, a je milé, když napíšeš. Pa :)

Myko1 (Út, 7. 3. 2023 - 11:03)

Tu knihu mám díky tomu, že jsi dal na ní tip. Opravdu široké spektrum druhů z celé Evropy

Karel (Po, 6. 3. 2023 - 22:03)

Jo, je znát, že se tomu věnuješ. Na rozdíl od svátečních houbařů.

Návštěvník (Po, 6. 3. 2023 - 20:03)

Dobrý materiál. Někdy méně znamená více

Návštěvník (Po, 6. 3. 2023 - 20:03)

:DDD

Reklama

Přidat komentář