Reklama

Existuje Bůh?

člověk (Pá, 10. 2. 2023 - 23:02)

Napsal jsi to tady v tom příspěvku, na který teď reaguju. Samozřejmě ne přesně doslova, ale je to vpodstatě ono. "Není to ověřené, protože lidi jako já tomu nevěří." To mi přijde hodně komické...

Jirka (So, 11. 2. 2023 - 16:02)

Evoluční teorie není ničím ověřená, je to jen hypotéza plná spekulací a pochybností. Žádný vědec jí dosud nedokázal potvrdit jako nevyvratitelný fakt. Ty jsi to pochopil tak, že není ověřená proto, že jí my věřící nevěříme? Jsi k smíchu. Myslel jsem to tak, že není ověřená ani mezi odborníky. Kdyby byla ověřená praxí, nenazývá se to evoluční TEORIE. Ty tomu věříš prostě jenom proto, že ti to řekla soudružka učitelka a že jsi to četl v nějakém tom populárním článku. Jsi mediální oběť - projev podprůměrné inteligence.

Jirka (So, 11. 2. 2023 - 16:02)

Aha, takže ty použiješ uvozovky, které se používají k citaci přímé řeči a potom napíšeš "samozřejmě ne přesně doslova"? Já ti za to mohu vlastně jen poděkovat, protože tímhle opět potvrzuješ, co jsi za šmejda. Já proti hloupím lidem zas tolik nemám, ale vadí mi, když je někdo hloupý a k tomu ještě zlý.

člověk (Pá, 10. 2. 2023 - 21:02)

No jak jsem si všiml, tak tu nikdo kolem tebe "není moc chytrý", lidi tě "nechápou"... A zatím ten kdo tady projevuje vrcholnou natvrdlost, jsi ty. Myšlenka se ti musí 10x zopakovat, než doputuje do hlavy a zpracuje se. A výsledek? Všechno zahodíš a předneseš nám argument jako "není to pravda, protože to není v knize Genesis". Takže k čemu jsi dobrý jako partner k diskusi? Umíš jen dokola omílat jehovistická dogmata nebo únavné kreacionistické pověry o evoluci. O tom si můžeš notovat s kolegy někde v Sálu Království, ale normálnímu člověku to přínosné není.

Návštěvník (Pá, 10. 2. 2023 - 12:02)

Je krásné něčemu věřit, než nekonečně bloudit a uvažovat........ proč .........jak ......

Mirka (Út, 31. 1. 2023 - 17:01)

Občas sem jen nakouknu, nemá cenu sem nic psát, je tady dost "šimpanzů" a "skřetů", jak je pan Rakato kdysi trefně nazval. Musím napsat, že jedině on je dokáže srovnat - má na to autoritu, charizma, schopnosti.

Návštěvník (Út, 31. 1. 2023 - 21:01)

Mirka = Rakato = hulič ptáků starým dědkům.

Návštěvník (Út, 31. 1. 2023 - 18:01)

Ne, opravdu nemá cenu, abys sem něco psala. Jeden tupý uřvaný marxistický dement je až až.

Návštěvník (Út, 31. 1. 2023 - 21:01)

Stačí materialistický, protože marxismus je sice materialistický, ale jen navázal na starou předkřesťanskou filosofii. Nějaký pádnější argument by nebyl?

Návštěvník (Út, 31. 1. 2023 - 22:01)

To je zase blábol.

smutné (Út, 31. 1. 2023 - 21:01)

Kdyby nebylo soudruha Marxe, tak ty o nějakém materialismu ani nevíš. Takže jsi jen zpovykaný marxistický retard...

Návštěvník (Út, 31. 1. 2023 - 22:01)

Brzdi. Studoval jsem dějiny filosofie.

smutné (Út, 31. 1. 2023 - 22:01)

A teď tu o Karkulce, milé Rakato.

Návštěvník (Út, 31. 1. 2023 - 22:01)

Nejsem Rakato.

Návštěvník (Út, 31. 1. 2023 - 23:01)

On vidí všude Rakata, je to vyšinutý buzerant.

Mirka (Út, 31. 1. 2023 - 19:01)

Nerozumím.

Michal (Pá, 27. 1. 2023 - 11:01)

Chápu a taky uznávám, že skutečné motivy jsou často jiné a to náboženství jen zabaluje aby nebyli tak zřejmé. Toho imaginárního kamaráda neber jako termínus technikus, ale víš jak to bylo myšleno... I s Těmi přesvědčivými představami problém nemám. Ale to "asi zatím nikdo neumí vysvětlit" no to je přesně to... Já taky neumím všechno na světě vysvětlit a odůvodnit, jen to prostě beru tak, že to tak je a že "zatím to vysvětlit neumím" => neřeším to a nechám to tak (neuzavřené). A na to, že určité věci neumíme vysvětlit naráželo a naráží více lidí odjakživa. A toho myslím zneužívají právě náboženství, které do toho "neznáma" automaticky vkládají to svoje učení a prezentují to jako pravdu a hotovou věc... (ale hned musím přiznat, že bohužel víceméně vždy takovým způsobem, že to samotné učení sice určité věci vysvětluje, ale zároveň dává x věci, které do sebe nezapadají, že často dává víc otazníků, jak odpovědí). I když chápu, že určitým lidem to stačí a je pro ně život "v mantinelech" jednodušší. Mně spíš víc vadí, že běžnou metodou náboženstev je, že lidem nedají na výběr nebo možnost se svobodně zamyslet a rozhodnout. Předpokládá se, že pokud jsi věřící a budeš mít děti, tak od malinkého malinka je aktivně navedeš do toho kolotoče a od malinka jim tu víru vtlačíš pod kůži (od krstu, nucení chození do kostela atd.) a to ho, ať chce, nebo nechce, samotné už pozmění a i jeho vidění světa. I když se stane dospělým, už nezačíná na nule, aby se sám zamyslel, jak to vnímá on a úplně svobodně se rozhodl, zda mu stačí, jak to vnímá sám, nebo k tomu jeho chápání světa je mu bližší učení některého z náboženstev (zdůrazňuji "některého" - neznamená automaticky náboženství rodičů).

M i r e k (Ne, 5. 2. 2023 - 06:02)

Souhlasím. To, co v duchovnu (ať už je to cokoli) zatím neumíme vysvětlit, řeším proto, že to má podle mě potenciál pomáhat různým lidem s různými problémy, když se to správně uchopí, když se člověk vyhýbá fanatismu a nenechá si nasadit klapky na oči. Znám řadu lidí, kterým to hodně pomohlo. Mám kontakty s věřícími různých náboženství a myslím si, že nejblíže k tomu správnému uchopení duchovna, aby neškodilo a pomáhalo, je to, co se dnes u nás prezentuje jako buddhismus. Samozřejmě žádný systém není dokonalý a někteří lidé asi dokážou zneužít úplně cokoli. To ale neznamená, že bychom se neměli o nic snažit.

Návštěvník (St, 8. 2. 2023 - 09:02)

Nevím co se prezentuje jako buddhismus. To je široký nic neříkající pojem. Jaký máš vztah např ke kabale? Buddhismus je učení sásana. Nemá Boha ani bohy, v Tibetu je to náboženství zasvěcených, tedy jen pro vyvolené, V Japonsku Buddhova cesta. Mám dokonce dojem, že Buddha zavrhoval myšlenku vládnoucího božstva stvořitele. Bóthisattva -cesta k osvícení adept musí splnit podmínku být muž - i u ortodoxních katolíků má žena přístup do ráje .

M i r e k (Pá, 10. 2. 2023 - 12:02)

Svět je velký a jsou místa, kde je tomu jinak (např. v théravádových školách na Srí Lance a v jihovýchodní Asii), ale já se setkávám s buddhistickými mnichy a učiteli, kteří jezdí po světě a učí každého, kdo projeví zájem. Nesetkal jsem se s tím, že by to mělo být jen pro vyvolené. A osobně jsem byl několikrát u toho, když buddhističtí mniši a učitelé dávali požehnání lidem, mužům i ženám, kteří se rozhodli nastoupit cestu k osvícení, cestu bódhisattvy. Sám Buddha v silně patriarchální Indii učil, že ženy nejsou horší než muži, a mezi jeho žáky byly i ženy, což v té době bylo neobvyklé. Já čerpám i z přednášek a textů buddhistických mnišek a učitelek...
Buddhismus nemá Boha ani bohy a Buddha odmítal myšlenku božského stvořitele a vládce světa. Ale buddhismus připouští existenci jakési tvořivé podstaty všech forem, jejíž nadčasová a něměnná existence je na pozadí všeho. To mi připomíná nějaké to duchovno...
Kabalu neznám.

Reklama

Přidat komentář