Reklama

Rostou u vás nyní HOUBY?

Daniela (St, 4. 1. 2023 - 13:01)

Já si počkám na pravého Libora

Daniela (St, 4. 1. 2023 - 10:01)

Nemáš nějaký sušený na prodej?

V.B. (Čt, 5. 1. 2023 - 07:01)

Včera jsem přehlédl tvůj dotaz. Samozřejmě mám. Písni mi nebo zavolej.

Daniela (Čt, 5. 1. 2023 - 10:01)

To se mi líbí.

Libor (St, 4. 1. 2023 - 10:01)

Ne, já s tím nekšeftuju.

Markéta (St, 4. 1. 2023 - 07:01)

Libore, co houby? Našel jsi nějaké?

Libor (St, 4. 1. 2023 - 10:01)

Jo, přesně tak.

Libor. T. (St, 4. 1. 2023 - 08:01)

Markéto ahoj, hele, až v pátek. To pak písni co a jak. Teď pofrčím do práce :-)

Vojta (Út, 3. 1. 2023 - 12:01)

Nerostou

JItka (Út, 3. 1. 2023 - 17:01)

Diky Liborovi a dalším radám tady jsme se naučili nebát sbírat i houby, kterých bychom si jindy ani nevšimli. Třeba v zimě.

Návštěvník (Út, 3. 1. 2023 - 19:01)

To si děláš prdel

Jitka (Út, 3. 1. 2023 - 20:01)

Zajisté...:))

Jemný (Út, 3. 1. 2023 - 18:01)

Houby jsou super, ale mnoho lidí se jich bojí. Já mám před nimi stále respekt. Jednou, když jsem byl na sběru, tak jsem zachytil muchotravku zelenou v košíku se Žampiony. Rostla spolu se Žampiony v čarokruhu. Sebral ji můj bratránek a byla na merozeznáni od těch Žampionů!

Honza (Út, 3. 1. 2023 - 20:01)

Stalo se nám na chlup to samé. Ještě že jsme se s nasbíranými žampíky a jinými houbami zastavili po cestě domů v hospodě na pivko kde si toho náhodou všiml jeden velmi zkušený houbař. Nakonec jsme měli v košíku dokonce dvě z jinak asi dvaceti žampiónů které jsme sebrali z jednoho nevelkého okruhu lesní cesty která se navazovala na louku. Takže opravdu, bacha na to! Ten místní houbař nám vysvětlil že ta potvora je v určitém stádiu jejího růstu pro běžné houbaře opravdu k nerozeznání od žampionu polního a kolikrát se stala osudovou i některým více zkušeným houbařům. Od té doby sbírám všechny houby s opravdovým a daleko větším respektem než kdy jindy před tím. Zvláště pak nedorostlé žampiony které se mohou opravdu a velmi snadno zaměnit za tu nejedovatější mochomůrku zelenou.

Návštěvník (Út, 3. 1. 2023 - 22:01)

To by musel zaměnit jen nezodpovědný naivní
hloupý houbař

Libor. T. (St, 4. 1. 2023 - 08:01)

Jak píše Jemný, často, zejména mladé plodnice jsou téměř nerozeznatelné od nebezpečných hub ( pečárky,růžovky,některé hřiby atd.) Proto sbírejte zodpovědně a buďte opatrní. Nyní v zimě prakticky jedovatou houbu nenajdete,ale od jara dál to už je zrádné, zejména pro nezkušené houbaře.

Jemný (St, 4. 1. 2023 - 13:01)

Mám zkušenost se smrtelně jedovatou Čepičatkou jehličnanovou. Ta vyroste klidně i v lednu když je tepleji. Je to prakticky jedina nebezpečná dřevokazná houba, která vyroste i v zimě. Určité riziko tam přecejenom je v záměně za opěnky anebo penízovky.

Jitka (Čt, 5. 1. 2023 - 07:01)

Jak tyto houby nezamenit? Je nejake 100% voditko, jak poznat, ze je to jedovata cepicatka?

Jemný (Čt, 5. 1. 2023 - 19:01)

Děkuji za hodnotné odpovědi. Ke spolehlivému odlišení čepičatek od opěnek, anebo penízovek je třeba poznat čepičatku osobně. Houbař, který sbírá opěnky a penízovky je ale určitě spolehlivě odliší. Já je odlišuji i na základě pachu. Penízovky smrdí jako čerstvá krev, čepičatky mají pach, jako muchomůrka zelená, něco jako mletá čerstvá makovice a opěnky voní spíš houbově. Samozřejmě jsou důležité i jiné znaky. Tyto zimné houby se budou sbírat čím dál tím víc pro nadbytek informací. Je lepší, když potencionální zájemci spoznají nebezpečnou čepičatku.

V.B. (Čt, 5. 1. 2023 - 07:01)

Těch vodítek je několik, ale pokud si nejste stoprocentně jisti,tak houbu neseberte,nebo ano,ale zajděte s ní do nejbližší mykologické poradny, nebo nafoťte a pošlete snímek tamtéž. V zimním období by mohla být zaměnitelná za penízovku sametonohou,ale ta na rozdíl od čepičatky jehličnanové roste téměř výhradně na kmenech nebo pařezech listnatých stromů, čepičatka, jak její název říká,
preferuje jehličnany. Ale výjimka může nastat. Pak je základním rozlišovacím znakem prsten na třeni, penízovka ho na rozdíl od čepičatky nemá, má slizký klobouk, zbarvený medově žlutooranžově, a nožku má v dospělosti tmavě černohnědou. Tak pokud si nebudete jisti, toto neopomeňte

Reklama

Přidat komentář