Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Tana (Ne, 5. 6. 2022 - 05:06)

Alenko, převodem z účtu, stejně jako se platí všechny platby na internetu. Nechtěla jsem platební brány GoPay apod.
Prof. Sosna operaci sám prošel? Jen se ptám. Já právě upozorňují na to, že nejsem lékařka ani fyzioterapeutka, ale pacientka, která prožila. A z tohoto úhlu pohledu jsem eknihu napsala. Ty pocity, strach a autenticitu prostě žádný profesor nemůže předat. Omlouvám se, pokud má prof.Sosna dvě endoprotézy, jako já.

Alena (Ne, 5. 6. 2022 - 15:06)

Táňo, když jsem zde zmínila prof. Sosnu, tak jde samozřejmě o jiný fundament. On svou knížku nepsal z pozice pacienta, ale z pozice uznávaného odborníka v ortopedii. Doporučil nám ji kdysi jeden z diskutujících. Už si ani nepamatuji, zda jsem si ji koupila těsně před nebo až po operaci, spíš až po ní (je to už 13 let), ale obsahovala (i díky obrázkům a fotkám) vše, co bych si myslela, že se dozvím od svých lékařů, ale nedozvěděla. Vše jen z této diskuze (!), a proto jsem ráda, že jsem ji náhodně objevila a mohla předat i své zkušenosti, vychytávky a sdílet s ostatními své pocity a strachy, ale také naopak být uklidňována. A s těmi penězi a byznysem to byl z mé strany vtip, tak to tak prosím ber. Naposledy jsi psala, že půjde o blog a některé z nás jsme souhlasily s tím, že použiješ též naše zkušenosti. Tak to jen k tomu Sosnovi, jinak máš ty stránky moc pěkně udělané a jsem ráda, že jsi v pohodě. Všem hezký zbytek víkendu.

Tana (So, 4. 6. 2022 - 09:06)

Alenko a holky, jeden eBook je zdarma a jeden stojí stovku, to jsou např. dvě másla. Stálo mě to půl roku práce a nastavování. Sama jsem do podpory musela investovat. O obchodování nemůže být řeč. Nabízím zkratku ke všemu, co já jsem sbírala hodně dlouho. Sepsané zkušenosti jsem se nikde nenašla, jsou jen moje. Z této diskuse jsem nepoužila nic, chtěla jsem případne konkrétní problémy řešit na blogu, formou článků, protože to, co lidi trápilo před lety, bude je trápit i teď, nebo ve fb skupině či přímo v mailu. Takže, mluvíme spíš o charitě. V civilním zaměstnání řídím letadla, a tohle pro mě není byznys. Blog má pomáhat.

Alena (St, 1. 6. 2022 - 13:06)

Pro Věrku a pro ty, kteří do naší diskuze patří. Dnes jsem si přečetla na iDnes.cz kousek článku, který je v rubrice Premium a to já si neplatím. Stačí nadpis: "Kloubní doplňky a plazmaterapie jsou k ničemu, jezte sulc, radí ortoped Dungl". A ještě kousek textu: "Drahé doplňky stravy na klouby? Jednou stranou to vypijete, druhou vyprázdníte a nic se nestane." Dungl je věhlasný ortoped a operatér (nyní snad emeritní přednosta ortop. kliniky na Bulovce) a já jen zírám. Sice jsem nic na klouby nepila, ale užívala Condrosulf (s doplatkem), mnozí si prošli i plazmoterapií a ulevilo se jim. Manželovi ortoped také předepisuje Condrosulf. Co vy na to? Já jsem dost překvapená a docela i rozladěná. A že bychom se doma pravidelně cpali sulcem, tak to si tedy vůbec neumím představit :-)

Věra (St, 1. 6. 2022 - 15:06)

Já jsem se o plazmaterapii taky zajímala - před léty a pak jsem se dočetla, že pomůže jen při artróze 1. max. 2. stupně. To člověk ještě ani neví, že ji má. Condrosulf nepočítám mezi doplňky stravy, ale já jsem vyzkoušela všechno možné. Tonoucí se stébla chytá. Ale někdy mám pocit, že jsem se zbláznila. Jak jsem to nikdy nejedla, začala mi chutnat kůže z bůčíčku, pečeného i vařeného. Jo, Ali, tělo si řekne :-)

Alena (St, 1. 6. 2022 - 17:06)

Věrko, proboha, nemluv mi tu o bůčku (už si tělo říká! Ani buřtík a pivko by nebyly k zahození)! Musím držet dietu, ať už kvůli svým náhradním součástkám (to vím sama), tak hlavně kvůli internistovi, který chce na příští kontrole vidět výsledky. Covid mě připravil kupodivu jen o 1kg a teď musím na sobě máknout. Jinak vím, že Codrosulf je lék, ale jestli o něm Dungl psal, to by věděla Pájja z toho časopisu Téma. Samozřejmě jsem zkoušela taky všechno možné, zejména přátelé mě zásobovali všelijakými "osvědčenými" lektvary a pilulkami všeho druhu (ani už nevím, kde na to přišli), ale to už jsem si začala připadat jak popelnice, tak jsem pak užívala jen ten Condrosulf plus prášky na bolesti. Teprve operace pomohly, jinak nic. Manžel si naopak Condrosulf chválí.

Pájja (St, 1. 6. 2022 - 14:06)

Alenko, iDnes si neplatím, ale podle toho co uvádíš, jde o "vykradení" článku z časopisu Téma, který si kupuji. Jde o výtisk č. 21 z 20.5. (vždy v pátek nové číslo). Článek se jmenuje O kloubech i natahovani kostí. Na titulní straně je Recepty na bolest kloubů. Co pomáhá. A co ne. Velký rozhovor: Profesor Pavel Dungl, proslulý ortoped. Jeho názory mi chvilkami přišly dost zastaralé, jakoby žil historií. Mně na poslední kontrole můj doktor, bývalý vyhlášený primář řekl, abych žádné doplňky nebrala, že to už kloub jen polechtá, ale nepomůže. Nově mám potvrzenou artrózu u velkého kloubu palce právé ruky, hodně nepříjemná bolest, chvílemi mám problém udržet třeba hrnek. Trva to plíživě asi rok a půl. Mám si kloub než doplňky raději mazat mastí na bolest. Dříve mi také psal Chondrosulf. A píchla plazmu, kterou Dungl zatracuje, ale mně ulevila od bolesti.

Pájja (St, 1. 6. 2022 - 14:06)

Píchal plazmu - injekce z vlastní krve, placené. Dnes už docela běžná léčba pourazových stavů třeba u šlach. Sulc bych taky nepopřela :D

Věra (Út, 31. 5. 2022 - 21:05)

A je po diskuzi. Kam se asi poděli? :-)

Alena (Čt, 26. 5. 2022 - 19:05)

Já v propouštěcí zprávě typ protézy neměla, ale jaké protézy dávají, jsem se dočetla na stránkách nemocnice (Klinika Dr. Pírka MB) s tím, že každý dostane přesně to, co je pro něj nejvhodnější. Teprve na kontrole po 6ti týdnech od "o" jsem to zjistila. Operatér tam měl vzorové protézy a na té "mé" mi dokonce ukazoval, jak to v reálu funguje. S propouštěcí zprávou jsem ale dostala ještě i pár písemných pokynů, co první tři měsíce smím, resp. nesmím a jak postupně cvičit, a to i po těch prvních třech měsících. Teprve v nemocnici jsem se dozvěděla od rehabilitačního instruktora o zvýšené posteli, nástavci na WC atd. Neměla jsem v okolí nikoho, kdo by byl stejně postižený, vše jsem zjišťovala a na vše se připravovala (vč. různých vychytávek) teprve díky této diskuzi. Reaguji jen na část Věrčina příspěvku, teprve budu zpětně vše číst. Zatím jsem ještě lehce nesoustředěná a hlavně unavená po Covidu. Celou tu nejhorší dobu se celá naše rodina držela a když se vše uvolnilo a zrušilo, tak jsem to chytla. Přesně vím, kde a od koho, ale s tím už nic neudělám. Jen dodám, že to u mě nebyla žádná "chřipčička" ani "rýmička", jak se často neslo veřejným prostorem, dost mi to dalo zahulit a nikomu bych to nepřála. Já vím, to sem nepatří, tak až se dám do kupy, přidám se do diskuze. Opatrujte se, všechny zdravím.

Věra (St, 25. 5. 2022 - 16:05)

Jano, čtu tvoje dotazy a mám spoustu otázek. Ostatně jako vždy. Je ti 35 let, proč jsi měla kloub na TEP? Píšeš, že jsi chodila dlouho s bolestmi a máš vyhnutou pánev a nohu stočenou dovnitř. Nějak si to nedovedu představit. To vyhnutí nohy dovnitř je ale v kolenu, ne? Po TEP kyčle se koleno nesrovná ani cvičením, myslím si. Snad jedině nosit ortézu, která by koleno držela. To, že je noha po TEP kyčle delší se stává. Já jsem měla o 1 cm kratší před operací a o 1 cm delší po operaci a srovnalo se to postupně v pánvi (stejně jako píše Pájja). Pánev se naklonila a nemusela jsem nosit podpatěnku. Kdysi jsem četla, že je to tím, že původní kloub je v určitém postavení a náhradní se musí dát stejně. Paní, která byla se mnou na pokoji po první TEP, měla po operaci nohu o 3 cm delší. Operatér jí říkat, že už to tak musela mít před operací, ale ona si to nijak neuvědomovala. K té operaci - že si s tebou někdo sedne a všechno ti popíše a vysvětlí, to se mi ani jednou nestalo. Hodně toho najdeš na internetu a nebo tady na diskuzi a to, co mám za typ, jsem si přečetla v propouštěcí zprávě. Ty tam nemáš nic? Jak máš cvičit a chodit víš z nemocnice a první kontrola bývá za 6 týdnů. Tam se pak ptej na podrobnosti operatéra. Kde jsi byla na operaci? Proč jsi nechtěla na rehabilitaci, když máš takové problémy? Fyzioterapeutka je dobrý nápad, ale na rehabilitaci je víc procedůr. Mám tedy zkušenosti jen po TEP kolene, ale myslím, že po kyčli je to podobné. Shodnu se s Pájjou - cvičit, jinak to nepovolí.

Jana (Čt, 2. 6. 2022 - 19:06)

Ahoj, všetko je na internete a v diskusiách, áno, v tomto prípade co iné mi zostáva? Avšak, celkom často sa stáva, keď sa opýtam v diskusii, napíšu, že sa mám opýtať lekára. Je to začarovaný kruh, ale poďme na odpovede.
TEP mam kvôli diagnóze nekróza hlavice femuru, kolaps hlavice. U mňa celkom búrlivý príbeh, skúsim v skratke.
V auguste ma začala bolieť noha, vnútorné stehno, hneď som začala riešiť lekárov. Najskôr padali odpovede, sak mate na to diagnózu (reumatické och) ze akože čo chcem. Potom začali samé rontgeny, kde zaver bol, že bedrá sú ok. Dokonca na špeciálom pracovisku reumatickom. To co som prežila tie bolesti, neprajem nikomu. Takmer rok bez spánku, bez jedinej prespatej noci, mam 8 ročnú dcéru, nikdy som nevedela, či sa mi ju podarí aspoň výstrojit do školy, vstavala som o vyše hodinu skôr, aby som sa dokázala postaviť, alebo na wc po štyroch, nemožno otočiť sa, veľké bolesti, lenže stále tvrdili, ze je všetko OK, chodila som od doktora k doktorovi, krivala som, nevedela som koľko krát prejsť meter,vyjst z auta, nič, do plaču. Vybrala som infúzie, jeden deň lepšie, jeden horšie. Vyprosila som si MR, lenže keďže rontgeny bedier (kycle) boli podľa popisov ok, pátrali ďalej, Mri dali na chrbticu, tam sa zistilo, že mám 2 vyskocene platničky, tak to hádzali na chrbticu. Lenže tie bolesti už sa nedali. Konečne som dostala termín na ortopediu, išla som tam presvedčená, že tam nič. Pan doktor povedal, aby som išla na rontgen. Bola som už jemne povedané nasrata, ďalší rontgen bedrá. Hovorím, už mám za 2 mesiace 3 rontgeny, ale dr trval na tom a ze nechce popis, ale CD, že pozrie si to sám. Zvažovala som, že nepôjdem, presvedčena, že zas to isté, ale sla som. Keď som CD doniesla, povedal, že toto je posledné štádium, už iba výmena. Poslal ma NA Mri bedier, kde sa to potvrdilo. V tej dobe sa neoperovalo, lebo covid, ale môj stav bol taky, ze som dostala termín behom mesiaca.
Rehabilitácie som chcela odmietnuť, pretože mám malé dieťa a je ťažké počas nemlcnkce všetko zmenežovat. Škola, učenie, atď. Ale! Aj tak mi došla sestroclq povedať, že idem domov, že či chcem rehabky, ale ze predpokladá, že nie, že to len starší si dávajú. A za ďalšie, rehabilitácie tam zrušili, že dá sa ísť iba k nám do mesta. No neskôr som sa dozvedela, že aj u nás zrušené, fungujú až teraz od 1.6,tak by som ani nemala kam ísť. Chodí ku mne presne ta pani, ktorá pracuje na tom rehab. U nás v meste v nemocnici. Ešte dodám, ze nekrozu mi spôsobil Prednison, kortikoidy, ktoré mi nechali vysoké dávky a dlho. Tak mi odpálili obidva kĺby. Takže mam nekrozu, ktorá sa vyvinúla behom 2 mesiacov zo stavu,, bedrá ok " do štádia 4 stupeň nekrozy s kolapsom hlavice. Inak, všade čítam, že 1 to štádium trvá cca pol roka, takže to proste len zle popísali.
Dúfam, ze som zodpovedala všetko

Věra (Čt, 2. 6. 2022 - 22:06)

Ne, neodpověděla jsi mi skoro na nic, na co jsem se ptala. Špatně se mi tvůj příspěvek čte, ale z jiného důvodu, než Aleně. Je to moc chaoticky popsané. Proč, když ti bolela noha ve slabině, jsi nešla na ortopédii dřív. Proč jsi rok řešila páteř, když jsi kulhala. Na co jsi brala kortikoidy. Co máš za nemoc, abys je musela brát? Artritidu? Já jsem měla před první TEP stejnou diagnózu jako ty. Rozpadala se mi hlavice a zapadala do jamky. Ale než se to stalo, chodila jsem na ortopedii hodně let. K tomu rozpadu pak došlo za cca 1/2 roku. Noha mi bolela v zadku, ne ve slabině, ale bolet ve slabině je jasná. Proč se ti noha vytáčí dovnitř? To je ta otázka, co bys měla položit operatérovi na kontrole. To nenajdeš na žádné diskuzi ani na internetu. Takže tě čeká ještě druhý kloub? Kde jsi byla na operaci? Nezlob se, ale já ti prostě nějak nevěřím, že to bylo tak, jak popisuješ. Pokud ano, je to dost děs.

Jana (Pá, 3. 6. 2022 - 00:06)

A precitaj si moju odpoveď ešte raz. Neviem, čomu nerozumieš, tak ako som napsisla, dávaš také otázky ze.... Kortikoidy mam na svalové ochorenie, resp mala som. Prečo, keď ma bolela noha nešla som ortopedovi?? Neviem, ci vieš, ale tu máme urcite postupy, nemôžeš ísť ortopedovi, lebo chceš, potrebujes na to výmenný lístok a musí ta poslať obvodný lekár a tak som aj postupovala. Prečo by som pri bolesti nohy mala ísť hneď ortopedovi, ako som mala vedieť, že to je kĺb?? Navyše, mam aj reumatické och, ako som písala. Bolesť vystrelujica do nôh často býva z chrbtice aj hocičoho iného, mňa áni nenapadlo, že triesla sú kĺby, navyše nie som lekár. Je mi to normalne trapne, že sa tu mam obhajovať, že niekto dokáže napísať, že neverím ti. To akoby som ja teraz tebe napísala, že neverím, že si mala to isté. Smiešne. Ale ok, takže opalikem postup, bolela ma noha, bolo to hneď po dovolenke v Tatrách, turistika, posilovňa, mne nič nebolo predtým, tak som si myslela, že natiahnutý sval, šľacha... Lenže prešlo to aj na druhú nohu, tak som šla k doktorovi. Veď je to úplne bežný postup, vyučovacia metóda. Poslal ma nakskor k reumatologicke, k oatopedovi som nikdy nechodila. Reumatolog ma poslala na ten rontgen, ktorý popísali ako ok. Potom som tam ešte bola par krát, až som si vyžiadala tu Mri. Bola som dalej u neurológicky, za mi dávala infúzie, nič, znova som šla obvodný, tak ze ešte skúsi ortopéda, lenže na termín tam som sa dostala až v januári!!! Medzicasom ma poslali ešte aj ležať na reumatický ústav Piešťany, kde sa to akože snažili oddialiť vazodiletacnou liečbou, ale v 4 štádiu to je zbytočné. Á ako som sa dostala k orto, už to išlo...
Rtg, mri, odoslaná na objednanie tep do susedného mesta. Neviem, co je na tom k neuvereniu, naozaj nerozumiem. Ale nevadí. Toľko moje posledne vyjadrenie.

Návštěvník (Pá, 3. 6. 2022 - 10:06)

Jano, pro tohle - Prečo by som pri bolesti nohy mala ísť hneď ortopedovi, ako som mala vedieť, že to je kĺb?? Aby jsi věděla, co to je, že tě bolí noha a kulháš. Ale nebudeme se tu dohadovat. Jestli jsem tě nadzvedla, omlouvám se, a budu už jen číst, co budeš psát dál. Možná se ještě přidám s dotazem, protože na všechno, na co jsem se ptala, jsi neodpověděla. Piš a ptej se.

Jana (Pá, 3. 6. 2022 - 11:06)

Nie, ďakujem, ja už sa pýtať nebudem a ani Ty sa nepýtaj, odpoviem ešte Alenke a odchádzam z tejto diskusie. Som v ešte jednej perfektnej, poľskej, kde sa podporujeme úplne všetci, myslela som však, že kvôli jazykovej barieire bude ešte lepšia táto Česká, tu je však ako pozerám, iná bariéra.
Nemám chuť a ani energiu popri všetkom, čím som prešla, ešte sa niekomu obhajovať, že je to naozaj tak, ako píšem. Príde mi to choré.
Všetko dobre.

Věra (Pá, 3. 6. 2022 - 12:06)

Jano, jak ses tu objevila, zase se ztratíš. Co říct. Měj se dobře.

Návštěvník (Pá, 3. 6. 2022 - 17:06)

Paní Věro dyť jste jí sama vyhnala a takovej policejní výslech jsem nazažil ani v mládí po koncertu plastiků. asi ste tu vedoucí tý drbárny a lustrujete příchozí.Koho pustit dovnitř,koho ne. Já musel taky vypadnout. všechno víte nejlíp ale neštěstí druhých je vám cizí. Píšu telefonem blbne to,ale vy mi určitě chyby červene podtrháte a udělite znamku 5.

Jana (Pá, 3. 6. 2022 - 21:06)

Takže aj vás vyštvala, mrkla som diakusiu dozadu, tak nie som jediná, komu pani Viera neverí... Škoda, že som vôbec na ňu reagovala, aspoň som sa poučila. Je mi jej úprimne ľúto, žije si tu svoj svet, tak ju nechám. Len mi je ľúto ostatných, ktorí by si aj radi vymenili skúsenosti, no neprejdu vstupnou kontrolou haha. Možno sa časom premenuje diskusia na Very endoproteza. Držte sa aj Vy a veľa zdravia. Odchádzam... Ako som prišla, ako by povedala tuto známa osobnosť.

Věra (So, 4. 6. 2022 - 10:06)

Slova, slova, slova :-)

Reklama

Přidat komentář