Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Věra (Pá, 3. 6. 2022 - 10:06)

Ano, nepodepsala jsem se, ale jsem to já.

Jana (Čt, 2. 6. 2022 - 23:06)

Pre Boha, neveríš? Akože som si to vymyslela ci? Tak tu už viac nemám o com písať. Tebe, sorry

Alena (Čt, 2. 6. 2022 - 20:06)

Jano, špatně se mi čtou tvoje příspěvky. Vracejí mě do mého strašného období 2 let před operacemi, kdy mi postupně odešly obě kyčle a kromě nich mě přepadly i tzv. přenosné bolesti - stehna, třísla, kolena, bedra, a to 24 hod. denně a všechno naráz. Ty 2 roky jsem se plazila o holích, nohy za sebou tahala a doma střídala kancelářskou pojízdnou židli s postelí, kde jsem se také moc nevyspala, resp. skoro vůbec. Když jsem si chtěla navléci ponožky, musela jsem tuto činnost provozovat na WC míse, protože jsem se vždy bolestí počůrala. Až teprve různé pomůcky ze ZP pomohly. Od těch strašných bolestí ale ne. Co mi předepisoval ortoped, nepomáhalo, jen mi z toho bylo špatně (vč. podráždění žlučníku), tak jsem si sama naordinovala Ibalgin ve vyšších dávkách, což mi sám ortoped (blbec-klidně mu to zpětně řeknu do očí) schválil. RTG 2-3, což prý ještě není k operaci, teprve až neujdu 500 metrů a budu mít žaludek zrasovanej od prášků. Abych to zkrátila, tak na ambulanci v nemocnici mi bylo po RTG řečeno - cituji: Klouby máte na sračku a už nekrotické. Za 2 měsíce první operace, za 5 měsíců druhá. Trvalo mi dlouho, než jsem se rozchodila, ale chodím. Původní stereotyp chůze tedy fakt nemám, chodím mírně zeširoka, ale chodím. Na rozdíl od tebe jsem měla oporu v manželovi a rodině. U tebe mi přijde, že jsi asi sama s dcerou, které je 8 let. Sice může s lecčím pomoci, ale je útlého věku, který si své taky žádá. Vžívám se do tvé situace, která je více než těžká. Už máš termín na druhou výměnu? Určitě ti pak bude lépe. Fyzicky i psychicky. Tak piš, jak se to u tebe dál vyvíjí. Já neumím nic jiného, než ti držet palce.

Jana (Pá, 3. 6. 2022 - 00:06)

Alena, Tebe sa snažím odpovedať, mala som rozpísané vlekom dosť, nechce odoslať, ukazuje chybu. Skopírovala som, skúsim odoslať zajtra z PC, už ledva vidím, som na mobile. Tak zatiaľ

Alena (Pá, 3. 6. 2022 - 01:06)

Jano, tak to vidíš. Snažíš se mi napsat a já tu zatím píšu o tobě. Tak zítra. Ještě jednou všem jen to nejlepší...

Jana (Pá, 20. 5. 2022 - 17:05)

Ešte dodám, ze mam 35 rokov a síce to tu čítam, ale nedá sa momentálne moc dozadu, mam migrény so spinalnej anestézie. Chodiť chodím, operovali ma utorok, ale ide mi to veľmi ťažko a ta noha ide do vnútornej strany. Rehabilitácie sú tu také, ze 5 minút a pondelok už aj idem domov. Uvažujem miesto rehabilitácie si zavolať rehabokitacnu sestru domov, aby somnou cvičila. Mal to niekto tak? Ďakujem

Pájja (Pá, 20. 5. 2022 - 19:05)

Těžko cokoli poradit. Hlavně bych se ptala doktora při vizitě, ten ví detaily.

Jana (So, 21. 5. 2022 - 08:05)

Tak som sa dnes pýtala, no ledva odpovedal, hneď utekal. Mam pocit, ze tu operovanu mam dlhšiu. Pozrel na to na posteli, že to sa stáva, mam nosiť podpatenku. Som z toho nešťastná. Inde na fórach som zase čítala, ze to niekedy cvičením ide dorovnať.

Pájja (So, 21. 5. 2022 - 13:05)

To, že je operovaná noha delší, to se stává. I já ji měla před kratší, jak mizela chrupavka, po operaci delší. Do roka druhá noha a při té operaci mi je srovnali. Mezidobí jsem nosila podpatěnku. Nosila jsem ji už před operací, pak jen přehodila do levé boty. Ono se to trochu upraví chůzi, držením těla, ještě je moc brzo. Cvičit a cvičit, nic jiného nezbývá.

Jana (St, 25. 5. 2022 - 08:05)

Dik Paji za odpoveď. Mňa to cele zaráža, ze oni vôbec neriešia nič, ukázala som, ze sa mi to zdá dlhšie, len pozrel a toto skonštatoval. Žiadne zisťovanie, či bola Kratšia už predtým, alebo co sa mohlo stať, tak zisťujem cez internet. Tam bez šance, doktor moju nohu od operací nevidel a ja som už doma. Nie vždy je tá možnosť, že pýtaj sa lekára. Ako? Vizita pre 3 ľudí, do 5 min vybavená, keď mam otázku, medzi dverami ledva odpovie a letí. Zvláštny prístup, doteraz neviem, že co presne mám aký implantát. Nikto sa ma nič nepýtal ani pred op ani po. Všetko komunikácia len so sestričkou. Ja som si predstavovala, že prídem, vysvetli, aký materiál, aký je postup, rizika, nič... Nevidel ma ani. Tak isto po op. Našťastie, som mojim pátraním na internete narazila na jednu zlatú babu, ktorá je fyzio a vysvetlila, že v skutočnosti nemusí byť noha dlhšia, ale ze tým, ako si moje telo hľadalo úľavovu polohou od bolesti a celé sa vykrivilo (bola som cela vykrutena a už vtedy noha Akoby dlhšia, posledný polrok, ale to bude panva) tak ze môžem mať posunutu panvu, vykrivenu a tým dojem dlhšia noha. Ue5je treba dat dokopy aj tu panvu. Pred op ma veľmi boleli vnútorné stehna. Teraz dobre a ako som začala cvičiť, zas veľká bolesť slabiny, tak teraz neviem.... Cvičila som u mňa s fyzio, je možné, ze tým, že ten sval som vôbec nepoužívala, tak to teraz boli. Aj vzadu stehno boli, ako natiahnuté. Fyzio hovorila, ze tam mam ten sval úplne skrátený (ako je slabina) a ze ideme najskôr rozhýbať bedrový a potom ideme na panvu.

Jana (Pá, 20. 5. 2022 - 22:05)

Veď hej spýtam, len ma zaujímali skúsenosti.

Pájja (So, 21. 5. 2022 - 08:05)

Jano, diskusi znám zhruba celou, ale neuvědomuji si, že by se to tu řešilo, tak možná nikdo neměl podobnou zkušenost. Já měla opačný problém. Jak se noha zkracovala a víc bolela, začala jsem víc chodit po venkovní hraně, tedy vytáčela ji spíše "ven". Nejčastěji jsem tak stála, stabilita na vnější hraně. I teď se přistihnu, že tak občas stojím, zvyk je zvyk. Hodně jsem si o operaci načetla a i operatér mi něco vysvětlil. Jamka se nefrézuje vždy v té původní, ale podle stavu kosti, postavení endoprotézy, a pod. Je tam nějaký oblouk na pánvi, který chrání běžně kloub. U TEPkařů při nové jamce a kdy dřík není tak silný jako kost se tam změní uložení, proto je dobré po operaci posilovat stehenní svaly. Jsou to prý pak ony, kdo drží kloub a zabrání jeho vyskočení, jsou důležité pro správnou chůzi. Ber to jako laický popis :-) Možná budeš potřebovat spíše pomoc fyzioterapeuta, aby ti obnovil správné návyky chůze. Rehabilitační zajímá hlavně rozhýbání pacienta. Kamarád byl na operaci na podzim, měl před lázněmi být ještě dva týdny na rehabilitačním, ale bylo tam plno "kolen". Tak ho sedmý den po operaci pustili domů a rehabilitační za ním dva týdny jezdila domů. To jsem slyšela poprvé, ale zřejmě kvůli covidovému zpoždění to řeší takto. Když tak prosím piš dál, co ti řekli, jak postupuješ, zajímavá nová zkušenost.

Jana (Pá, 20. 5. 2022 - 13:05)

Ahojte, chcela by som sa opýtať, ako je to s Tepkami bedier, že ako to robia. Ked napríklad človek, ktorý mal normálne rovné nohy, no kvôli bolesti si tu nohu akoby vbočil dovnútra, či pri tej operácii dajú kĺb tak ako bol pôvodný, alebo to nejako vyrovnajú podľa toho, ako ma byt. Som po tep a noha mi ide dovnútra. Pred operáciou som ju tak stáčala. Ci je to len zvyk, alebo to ešte sadne, dorovna sa,... A tiež mam pocit, ze operovana je dlhšia. Pred op som chodila taka vykrutena. Ešte ma čaká druhý kĺb. Dik

Jaroslav (Po, 16. 5. 2022 - 11:05)

Dobrý den, možná, že už tady bylo, pročetl jsem příspěvky jen letmo. Jsem sedmý týden po operaci kyčle, věk 66, čilý ,pohyblivý, trochu sportovec. Protože můj operatér dlouhodobě marodí, navštívil jsem po měsíci svého ortopeda.Podle snímku vše OK,začít nohu více zatěžovat, nadále o franckách. Subjektivně dělám jen mírné pokroky, kyčel skoro bez bolesti, bojím se, že na odložení holí je brzo. Jiný názor mají však manželčiny (3) kamarádky, ony už chodily po 6 týdnech střídavou chůzí a po dvou měsících bez ! Chlapi jsou prý...Váš názor? Operatér mě pozval na prohlídku za dva a půl měsíce od operace. Cesta za ním 3 hodiny, má to vůbec smysl absolvovat? Děkuji!

Pájja (Po, 16. 5. 2022 - 12:05)

Jaroslave, moje zkušenosti. Po šesti týdnech od propuštění jsem mohla chodit doma bez berlí. Venku ještě s berlemi čtyři týdny, ale plné došlápnutí, žádné odlehčování. To už jsem i naplno jezdila na rotopedu. První kontrolu jsem měla šest týdnů po operaci, druhou za tři měsíce, určitě bych ji nevynechala. Potom co rok, nyní byl interval po dvou letech, a zase za rok. První operace v 50, druhá hned za rok, sportuji, pohoda. Čím déle od operace, tím víc má člověk návyky zažité a dělá je automaticky. Mám 6 a 5 let od operace. Tady v diskusi je nejlépe vidět, že co doktor, to jiný postup při rekonvalescenci.

Alena (So, 14. 5. 2022 - 18:05)

Věrko a Pájjo, díky za rady, vše pomáhá. Koleno mám teď v naprosté pohodě, bez otoku, nebolí mě, jen pro jistotu ho ještě "želvuji" a řešení u Dr. zatím odkládám. Kotníky také přestaly zlobit, ale ne stoprocentně, tak to řešit musím. Na začátku července mě čeká cévní vyšetření. To mám tedy radost :-( . No a RTG bederní páteře mě čeká v listopadu, tak uvidím. A teď novinka, která se netýká TEP, ale známe se tu natolik, že vezmete snad i to, co jsem zjistila na preventivní prohlídce u zubaře. Možná to už víte. Chodila jsem poctivě 2x ročně, hradila pojišťovna. Teď mi ale Dr. řekla, že jí stačí, když mě uvidí jen 1x ročně, ale mohu klidně přijít i podruhé, jak prý sama budu chtít. Pojišťovna ještě loni hradila jen to, když pacient skutečně došel. Od letoška i to, když pacient nedojde. Bylo by to na dlouhé povídání, které se sem opravdu nehodí, tak kdo neví, najde vše na internetu. Všechny zdravím, mějte se bezbolestně a užívejte si krásné jarní počasí.

Věra (Ne, 15. 5. 2022 - 21:05)

,Ali, koukla jsem do Seznamu a máš pravdu - tedy tvoje zubařka.
Z hlediska nároku pojištěnce tedy nedochází od roku 2022 k žádné změně. Rozdíl je pouze v tom, jak budou příslušné výkony hrazeny. Dosud platilo, že poskytnutou péči o registrovaného pojištěnce, tedy tzv. druhou prohlídku zdravotní pojišťovna uhradila stomatologovi jen tehdy, pokud pojištěnec skutečně přišel.
Nově zdravotní pojišťovna uhradí zubnímu lékaři za každého registrovaného pojištěnce (bez ohledu na jeho věk) měsíční agregovanou platbu (paušální), do které je zahrnuta i případná tzv. druhá prohlídka. Půjde o platbu skutečně za každého registrovaného pojištěnce, tedy i takového, který se v příslušném roce do ordinace vůbec nedostaví. Přímou úhradu od registrovaného pacienta za tzv. druhou prohlídku není možno vybírat.
Děkuju ti za informaci. A jsem ráda, že ti naše rady pomohly.
Pájjo, tobě taky děkuju, ten čaj si koupím a zkusím přesvědčit i manžela. Krásný týden všem :-)

Pájja (Ne, 15. 5. 2022 - 09:05)

Alenko, (ale i ostatní) vyzkoušej ještě čaj na pročištění lymfatického systému. Popíjí se 1-2x denně, vlažný. Já ho piju bez přestávky každé ráno půl litru celé roky. Doporučili mi ho před lety při lymfatických masážích. Chutná mi Lymfoderm od Ryor. Kupuji v lékárně. Vyzkoušela jsem i jiné značky, ale tento je chuťově nejlepší. https://www.ryor.cz/produkty/bylinne-caje/lymfodren-cajove-sacky/

Táňa (Pá, 6. 5. 2022 - 16:05)

ahoj holky,
všechny vás moc pozdravuji, vlastně nevím, co napsat. Všechno mám v pořádku, nic nebolí, chodím krásně i v podpatcích. Takže můj cíl splněn a všechny sporty k dispozici. Cvičím denně, plavu, jezdím na kole a když nic, tak aspoň doma stehna. Vychutnávám nový život. Nebýt té spropadené války, byla bych opravdu šťastná. Takhle je mé štěstí osolené. Každý den si ale opakuji svou vděčnost za to, že můžu chodit a dělat vše, co chci. S běháním zkušenost nemám, protože jsem vlastně roky neběhala a nějak mi to nechybí. E knihu mám napsanou, chybí jen krástká videjka o podání si spadlé berly, oblékání ponožek a kalhot pomocí berel, holubička ke zvedání spadlých předmětů, správné nastavení madel berlí, chůze o berlích po schodech. Rehabilitační videa budu dělat postupně, to bych snad nikdy neuzavřela. A už mě to tlačí, vlastně čekám, až bude mít manžel čas a natočí mě. Jednou už jsme vyrazili, ale v parku na workoutu bylo plno, další den byla lavička zničena a doma to točit nechci. Takže zase hledám vhodný prostor. Snad to fakt nebudu točit v posteli, jakkoli by to bylo autentické.:_):-)

Věra (Pá, 6. 5. 2022 - 13:05)

Alčo, to chozeni proti zrcadlu je velká motivace. Zvlášť, když jsem chodila ve spodním prádle :-). Chodit narovnaná, koukat před sebe, našlapovat přes patu a dělat kroky jen tak dlouhé, než se přendá druhá noha. Chodidla mají každé svoji dráhu na šířku chodidla od sebe. To mi učili na rehabilitaci, když jsem se učila chodit po reoperaci. Bála jsem se na tu nohu naplno postavit. Taky bylo fajn, když jsem stála na bossu míči u lehátka a fyzioterapeutka do mě lehounce šťouchala a já musela držet rovnováhu. To jsem se moc smála, ale snažila jsem se. Je to dobré na celkové posilování svalů. Trénuj, to půjde, jen se musí chtít. Nepoddávat se tomu.

Reklama

Přidat komentář