Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Věra (Po, 25. 4. 2022 - 20:04)

Ali, piš. Pokud budu vědět, poradím. Jinak - jen se bavím :-)

Alena (Po, 25. 4. 2022 - 20:04)

Věrko, "vím, že víme" a jsem ráda, že tu jsi. Tak se tedy zeptám. Už párkrát jsem tu zmínila problém s kolenem. Ty jediná zde máš zkušenosti, tak by mě zajímalo, jak ti to všechno začalo a nadále probíhalo až do té konečné fáze, tedy TEP. Je to otázka dost obecná, já vím, ale nevím, jaké konkrétní dotazy v této chvíli položit. Já mám problémy zatím tak nějak ve vlnách, tedy chvíli dobře, chvíli špatně. Když mě navedeš, tak už pak budu schopná se ptát na různé důležité podrobnosti. Předem díky. A.

Věra (Po, 25. 4. 2022 - 22:04)

Tedy, to je otázka, na kterou ti asi neodpovím jednoznačně. Jak to začalo. První koleno vlastně tím, že mi v 15 prasknul při špatném doskoku meniskus a natrhly se vnitřní vazy v kolenu. Tím jsem víc namáhala kyčel na druhé noze a když jsem šla na TEP, odešlo to "šetřené" koleno. A bylo mi jasné, že to druhé koleno už je načaté. Na rentgenu se potvrdilo, že chrupavka na vnitřní části kloubu není skoro žádná. Poznat to bylo, když jsem měla jít někam dál, třeba i když jsem vytírala a musela jsem trochu do podřepu - koleno bolelo vpravo pod čéškou dole. Rýt na zahradě jsem vzdala už před TEP kyčle. Vlastně po reoperaci jsem si hned nechala píchat od ortopéda injekce do kolena, protože jsem věděla, že mi to koleno nemine. Ale jak ty píšeš, bylo období, že jsem dokázala věci nevídané. Tři roky po reoperaci šel na TEP manžel a já jsem dokázala sekat zahradu (celý týden po kouskách, pak týden pohov a pak zase týden sekat) až dokud manžel nemohl na traktůrek a já jsem sekala pod stromy. Šla jsem na brigádu a chodila jsem do práce 1,5 km tam a zpátky, byla jsem na podzim v lázních a chodila jsem na procházky a koleno drželo. Pak dva roky tak střídavě bolesti v kolenu po každé trochu větší námaze (i to vytírání mi sebralo a samozřejmě zahrada) a poslední, co mi donutilo jít na TEP bylo, když se mi koleno zaseklo v bazénu, zůstalo ohnuté a při každém došlápnutí šíleně bolelo. To vůbec netuším, co se mohlo stát, ale dál už jsem to nechtěla nechat. Myslím, že mi dost pomohly ty injekce. Napřed Renehavis, jednu 2016 a pak mi píchal ortopéd Hyal One, 2 x do roka, poslední 2021 na jaře. Po první TEP jsem taky nosila na kolenu návlek, když jsem někam šla nebo něco dělala, po reoperaci jsem zjistila, že je mi líp bez něj. Byl od firmy KiteTex s uhlíkovým vláknem a stříbrem a docela mi koleno držel. Jak se horšilo, spíš mi bolelo, když jsem ho měla. Poslední dobou jsem si každý den koleno chladila tak 2x půl hodiny namraženým gelovým polštářkem. Ale můj fyzioterapeut říká, že je skvělý i mražený hrášek. Nemusí se rovnou kupovat gel :-) A koleno mi tejpoval, jenže to vydrží tak týden ale je to taky dobré. Většinou třeba i po vaření oteklo. Takže po obědě lehnout, obklad na koleno a siesta. Ali, ptej se. Nevím, jestli ti tohle povídání nějak pomůže. A jinak - nás hned tak někdo nedoběhne, ne?

Alena (Út, 26. 4. 2022 - 12:04)

Věrko, díky za obsáhlou a přínosnou odpověď, pomohla mi. Moje začátky byly sice jiné, ale bojím se, že pokračování se přiblíží všemu tomu, o čem píšeš, a já v závěru skončím také na operačním stole. Na to tejpování si pamatuji, žádná z nás tenkrát nevěděla, co to je. Já zatím preferuji suché teplo, když se mi koleno opět připomene, ale gelové polštářky v mrazáku mám, tak je vyzkouším. Injekce jsem si zapsala. Určitě budu mít pár otázek, první z nich jsou tyto: Měla jsi kolenní stavy před TEP podobné s těmi kyčelními? Já tedy ne, pokud je to u mne fakt ono. Neměla bych zase pro jistotu brát Condrosulf? Asi jo. Zcela jistě se znovu ozvu, jen chci ještě připsat, že poslední věta tvého příspěvku sedí :-) ... Tak zatím a ještě jednou díky.

Věra (Út, 26. 4. 2022 - 16:04)

Ali, nevím, přesně, co myslíš těmi stavy. Jestli mi kyčle taky střídavě bolely a nebolely? To ne. Ty se tak nějak připomínaly pořád. A zrovna teď mám takové období, že nevím, co se děje. Obě kolena - železná - mi bolí, jako bych je měla svoje. Jako by byly ztuhlý, když jdu na zahradu. Začala jsem dělat venku, všechno bylo dobrý, žádný bolesti a najednou se to začalo ozývat a co je nejhorší, začíná mi bolet neoperovaný kyčel. Třeba - pošoupnu se na gauči, pohne se koleno a po stehenní kosti mi projede bolest do kyčle. A ten i tak pobolívá a nevím jestli sedět - jak ty píšeš - nebo raději chodit. Tak dál. Condrosulf jsem brala po TEPkách pořád. 2x do roka osmistovku. Zkusila jsem i Alavis pro koně a nějakou želatinu v prášku do vody rozpustit. Condrosulf beru i teď. Ono se to tím taky jako rozbouří, takže to možná pak bude zase lepší. A taky počasí dělá svoje. Vždycka si vzpomenu na Pájju, která taky psala, že jí změnu počasí hlásí TEPky :-) A nech si udělat rentgeny, ať víš, do čeho jdeš :-)

Alena (Út, 26. 4. 2022 - 20:04)

Věrko, sice píšeš, že přesně nevíš...atd., ale tvoje odpověď je přesná. Mně se kyčle také připomínaly pořád, koleno teď jen čas od času. A bolesti mi začaly každá jinak. Prvně u kyčle tak strašná a nečekaná z vnitřku kloubu, že mě to div nesrazilo k zemi. A pak už jsem jen kulhala. Koleno mě bolí úplně jinak a já nedovedu určit ohnisko té bolesti. Teď ale k tomu tvému "železu", což je ale značně nepříjemné. Moje železo v pravé noze mi také začíná dávat najevo, že tam je. Já když usnu, tak se až do probuzení nehnu. Spím-li na levém boku, je všechno ok. Na pravém (první TEP) ale nikoli. To jsem jakoby přikovaná na prostěradle, cítím to železo a ještě mě kůže na boku i vnější stehno skoro až pálí (jak kdyby se tam snad žhavilo nebo co). A mizerně se mi vstává. Pak to nějak rozchodím, ale nevím, co to má znamenat. Trvá to už víc jak 2 měsíce. No a co píšeš dál, to se mi tedy blbě čte. Užila sis už tolik, kolik snad nikdo z nás. Já brala osmistovku Condrosulf vždy 3 měsíce, pak 3 měsíce pauza a tak pořád dokola. Ten je ale na předpis (nebo už ne?). Čtyřstovku bylo možné koupit v lékárně, tablety 2x větší, no zjistím to, ale nakonec raději něco rozpustného popiju. Alavis si u tebe pamatuji. Jediné, co mi na klouby nepůsobilo, ať už na své vlastní, nebo ty nevlastní, byla změna počasí. Pamatuji na Pájju, jak jí TEPky změny hlásily už předem. Věrko, já vím, že bych měla jít na RTG. Kdybych měla ještě svého tehdejšího obvodního ortopeda, tak bych asi šla. Tomu by byl můj další osud šumafuk. Jenže já ho právě proto opustila a chodím už jen ke svému operatérovi. A tam kdybych teď šla, tak už předem vím, "do čeho jdu" :-) ... A to se mi tedy zatím nechce. Na RTG bederní páteře jsem ale už při bolestech byla vloni a žádná neplecha se neukázala. Teď mě to samé čeká v listopadu, tak uvidím. Všem už teď přeji dobrou noc, neb si jdu hodit oteklé nožky hore. A tobě Věrko, držím pěsti a myslím na tebe. Však to tu tak všechny máme, není nad vzájemnou podporu.

Věra (Út, 26. 4. 2022 - 22:04)

Ano, osmistovka Condrosulf je pořád na předpis. Čtyřstovku si můžeš koupit. A toho operatéra zkus. Už kvůli těm injekcím. Můj ortopéd mi je prodával přímo v ordinaci. Hyalgan i HyalOne. Renehavis ne, ten jsem sháněla docela blbě až ve fakultce v lékárně a psal mi ho jako pomůcku, ne na recept. Tak dobrou noc všem.

Alena (Pá, 29. 4. 2022 - 19:04)

Věrko, mám další otázku. Začíná víkend, já vím, proto nemusíš s odpovědí spěchat. Oteklo ti koleno(a)? Já dnes zjistila, že mám to problémové větší a otok i pod ním. Včera to tak ještě nebylo. Koleno jako takové se kupodivu zklidnilo, ale když do toho otoku pod ním zabořím prst, je to bolestivě nepříjemné. K operatérovi nepůjdu, žádné injekce by mi ani nepíchal. Ač na to vzhledově nevypadá, je to tak trochu "řeznický týpek". Manžel to ví, tak mě nenutí, ale pokud jde o koleno a ne o kyčle (to už bych bez debat mastila směr operatér), tak vymyslel něco jiného, což mě také nepotěšilo, ale svoji logiku to má. Už zde v okolí hledá ortopéda, který se mi na to koleno podívá. Manžel je bohužel muž činu a co řekne, to opravdu udělá. A já? Však mě všechny znáte: Hlavou do písku jak pštros předstírám obrovské zlepšení. Ta hra mi ale dlouho nevydrží :-). Všem hezký víkend...

Věra (Pá, 29. 4. 2022 - 22:04)

Ali, chladit. Mně to tedy pomáhalo. A nebo ještě ten návlek na koleno, jak jsem psala. Nebo jenom elasťák otočit tak 10cm pod kolenem tak 2x na sebe a pak přes koleno a zase tak 10 cm nad koleno. Koleno měj při tom trochu pokrčené. A dát si klid. Držím palce ať to nebolí a hledej ortopéda. Co nemocnici Hořovice?

Alena (So, 30. 4. 2022 - 00:04)

Věrko, díky za odpověď, tím víc, že jsem tak rychlou o víkendu nečekala (návštěvy, výlety, atd.). Jsi moc hodná. Koleno jsem už obvázala, ale natažené, takže blbě. Kolenní návleky z dob před TEP kyčlí (přenesené bolesti, kdy mě kolena bolela více než kyčle) mám, ale v Praze. Navíc už budou asi zvetšelé, proto ta objednávka manžela (vč. dalších zatím nepotřebných pomůcek, no což...). Nemocnice Hořovice? Musím se zasmát a doufat, že si s tebou ten můj mužskej tajně nedopisuje, protože právě tam mě chce odvléct. Já bych raději ortopéda mimo špitál. Však mě znáš :-)... Každopádně ještě jednou díky a zítra (vlasně už dnes) začnu chladit a bandážovat jinak. A dám si klídek :-)

Věra (So, 30. 4. 2022 - 08:04)

Ano, jak píše Pájja, v nemocnici ortopédi mají zkušenosti s operacemi. Alespoň můj ortopéd ano, ale už neoperuje. Naproti tomu do fakultky v Plzni můžeš přijít na ortopedii jen když ti to doporučí tvůj ortopéd. Jinak jsou tam jen úrazové ambulance. Teď když jsem tam byla na kontrole, chtěla paní vyšetření, že ji bolí záda. Nevzali ji, poslali ji ať si najde ortopéda. Do Hořovic si napřed zavolejte, ale myslím, že jsou tam i jen ambulance pro ortopedické pacienty. Na stránkách to taky budou mít. Kam jinam to máš blíž nevím. Beroun, Klatovy, Rokycany?

Alena (So, 30. 4. 2022 - 12:04)

Věrko, do Hořovic to máme autem 15 minut, do Berouna 30. A 25 do Příbrami. A do Příbrami svého času jezdil manžel na magnety, jen už si nepamatuji, zda měl žádanku z příbramské ortop. ambulance či z Prahy. Z "jistých důvodů" se ptát nebudu a nejdříve si prozkoumám vše sama. Příští sobotu máme rodinný sraz, tak bych tam byla nerada ve stresu, že třeba hned brzy poté vyrazím k Dr. Já vím, že bych se neměla bát, ale moje psychika si dělá co chce a já jí neporučím. Jinak Beroun a Hořovice jsou kvalitou péče vyhlášené nemocnice. Děvčata, ještě jednou díky !!!

Alča (Po, 2. 5. 2022 - 08:05)

Alenko odkud z okolí Hořovic jsi? Můj dotaz je nezdravotní, ale tvůj příspěvek mi připomněl, že můj děda od otce pocházel z Kublova u Hořovic. Je to už dlouho, co jsem tam byla naposledy. Asi bych tam ještě nějaké příbuzné možná našla.

Alena (Po, 2. 5. 2022 - 17:05)

Alčo, věřím a doufám, že odpovíš na mou otázku a opět se zapojíš do diskuze. Škodlivců si nevšímej, zlobili i ve tvé době při první TEP. Já jsem na tyto stránky přišla dost brzy po tobě, tak si to pamatuju. Rozdíl mezi dneškem a tehdejší dobou byl pouze v tom, že byli mazáni (nevím, kdo to zařizoval, možná zakladatelka fóra?). A také zde chybí ostatní děvčata. Kde jste? Např. Táňa a její blog? Holky, pišme dál. A ty chudáky (a?), kteří místo toho, aby hákovali, si NEJEN ZDE ukájejí svoje frustrace, buď ignorujme, nebo si z nich střílejme. Takže znovu (a snad naposledy, většinou volím ignor.) pro ně: Všichni k moři, třeba vás tam sežere krokodýl a bude zase klid:-) .............. Pájjo a Věrko, všechny vaše rady zatím fungují, jen nesmím ponocovat u PC jako nedávno, to byla chyba. A už mám i ta pružná obinadla. Dík a všem jen to dobré.

Pájja (Po, 2. 5. 2022 - 19:05)

Tady samé holky lázeňské a pak mezi ně naběhla já, člověk mořský, celou dobu pohoda a najednou tolik milovníků slané vody. Snad každý rozumně uvažující tvor musí posoudit sám, co zvládne. Mě by lázně tři týdny nebavily, k moři lítáme každoročně snad třicet let, tak jsem věděla, co potřebuji, abych to zvládla. Nedovedu si představit jít na operaci a pak nepolíbená létáním koupit pobyt u moře. Letos dvanáct dní opět na Rhodosu, už se těším, návrat po čtyřech letech do našeho nejoblíbenějšího letoviska. V září asi pár dní zase lázně Lednice, přání manžela, hlavně kvůli okolí - zámek, Valtice, Mikulov, všude rovina....

Alena (Po, 2. 5. 2022 - 20:05)

A do toho ještě já, Pájjo, člověk horský :-). A nevěř těm mořím, nikdo se nikam nechystá, strefují se do tebe. Před tebou do Věrky, před Věrkou opět do tebe. A co já? Mně to dávali sežrat kdysi a teď nic? Diskriminace !? Nebo snad vědí, že je znám? Na 90 procent ano, těch 10 (a i to je dost) si nechávám pro případný omyl. Ale to jejich "Světe div se" a jeden příspěvek s gramatickými chybami a další bez? Tak to přesně tenkrát směřovalo ke mně. A úplně stejným způsobem, vč. různých jmen. Pak jsem je objevila na jiné diskuzi a tam to samé. Já vím, že tu nejsme češtinářský kroužek, každá z nás se občas překlikne či zachybuje (vč. mne), takže o ČJ to u nás není. Leč matematická logika je neúprosná, zejména jedna z jejích částí - "teorie důkazu". Tož tak a pro dnešek asi už dobrou noc.

Věra (Po, 2. 5. 2022 - 20:05)

Pájjo, a já se vracím 25 let na Moravu každý podzim. Napřed do Mikulova, teď 22 let do Strážnice, ale letos jedeme k Mikulovu na víno 21. 5. Jezdí nás parta 10 spolužáků z průmyslovky. Taky se těším. A na podzim opět Strážnice :-)

Alena (Po, 2. 5. 2022 - 20:05)

Věrka mě předběhla. My zůstaneme až do pozdního podzimu v naší "brdské pustině". Malé hory - také hory. A dorazí také naše omladina, tak to bude fajn.

Alena (Po, 2. 5. 2022 - 13:05)

Alčo, "sídlíme" v Ohrazenici. Máme tu chalupu a spočítali jsme, že zde trávíme mnohem více času než v Praze, kde bydlíme. Do Kublova (okr. Beroun) to máme od nás cca 25 km. My okresem spadáme pod Příbram, což je zdravotně mínusové, protože případná záchranka (už jsem ji jednou byla nucena volat) veze pacienta do Příbrami a nikoli do Hořovic :-(, ty už patří pod Beroun. A o té příbramské nem. se říká mnoho dobrého, ale také mnoho špatného. Tak to jen tak trochu navíc k tomu Kublovu. Svět je holt malej, že? A co ty, cítíš se dobře? Je vše v pořádku? Dlouho ses neozvala. Všem hezký den (u nás krápe).

Věra (Ne, 8. 5. 2022 - 11:05)

Ali, teď jsem mluvila se švagrovou, něco jsem se potřebovala zeptat. Musela jsem se smát. Je v Ohrazenici na návštěvě u dlouholetých přátel :-) Svět je malej :-)

Reklama

Přidat komentář