Reklama

Rostou u vás nyní HOUBY?

Libor. T. (Ne, 23. 1. 2022 - 18:01)

Dřevěnej - zdravím tě. Vysvětlím ti to jak se to u nás vyvinulo. Ještě když žil Emil Havelka, tak jsme se spolu znali a po světě jezdili také za bylinkami zejména do Asie a on pak z toho vyráběl speciální bylinné přípravky, které jsou dlouhá léta vyhlášené svými účinky. Po smrti Emila jsem byl požádán, abych pokračoval v jeho odkazu a do Apatyky jsem doporučil výše uvedené houbové přípravky, které tam nebyly a dovážel a dováží je k nám jeden můj klient přes firmu Tea tao a já je považuji za nejkvalitnější, které na našem trhu jsou, protože jsou dovážené z ověřených míst v Tibetu, Bhútánu aVietnamu. Sám je již dlouhou dobu užívám na kondici a imunitu, konkrétně spory lesklokorky lesklé. Těch kvalitních podobných houbových přípravků je na trhu více, ale pokud jsou pěstovány mimo původní lokality, například v Evropě, pak účinek takového produktu je o poznání nižší. Proto jsem v poledne sem vložil jednu z kapitol o houbových preparátech na posílení imunity, které jsou k dispozici

sardanapal (Ne, 23. 1. 2022 - 10:01)

Po usušení houby projet na 5 - 10 minut v troubě nebo sušičce na nějakých 50 - 55 'C a žádné breberky či mol nemají šanci ...

Rudy (Ne, 23. 1. 2022 - 04:01)

Asi neumím sušit houby. Přes zimu mi vždy chytnou nějakou píseň. Mam je v uzavřených sklenících a je to stejně prd platný

lalla1 (Ne, 23. 1. 2022 - 10:01)

.

Libor. T. (Ne, 23. 1. 2022 - 09:01)

Rudy dobré ráno. To, co popisuješ se bohužel občas stane i přesto,že se snažíš houby uskladnit v pečlivě izolované nádobě a kvalitně usušené, Může se v nich aktivovat mol obilní a nebo již nakladená vajíčka jiného hmyzu, které ani sebedůkladnější usušení nemusí zničit. Proto je vhodné sušené houby ukládat do rozměrově menších nádob, aby případná ztráta nebyl a tak bolestná. Například letos jsme měl nasušených patnáct litrovek a v jedné se objevil mol obilní, loni dokonce ve třech z podobného množství sušených hub. Takže rada, opravdu pečlivě nasušit a uchovávat u dobře uzavřené , nejlépe skleněné nádobě, pak to riziko kontaminace hmyzem bude minimální, ale stále bohužel ne zcela stoprocentní. To je bohužel tak

Návštěvník (Ne, 23. 1. 2022 - 08:01)

Zapomněl jsi napsat tečku.

Janka (Pá, 21. 1. 2022 - 20:01)

Našla jsem naleziště březovníku obecného - je tam více kousků - kolik mám nasbírat, abych udělala pro rodinu tinkturu a jak mám nejlépe březník usušit?

Libor. T. (So, 22. 1. 2022 - 15:01)

Ahoj Janko. Pokud i v této době plodnice vykazují pevnou konzistenci, lze je vzít domů a nakrájet na plátky cca půl cm a usušit klasicky pozvolna nebo i v elektrické sušičce. Takto sušené plátky pak dáme na 12 hodin do vody a necháme louhovat v ledničce a ten jemně hnědý výluh s příjemně houbovým aroma lze pak vypít nejlépe na lačno před jídlem. Vylouhovaný březovník lze použít na další výluh a pak jej vyhodíme a dáme nový. Na 3 dcl použijeme 4 plátky březovníku, při vážném onemocnění můžeme aplikovat více. Postačí vypít 2 krát denně výluh ráno a večer. Pro rodinu tinkturu uděláte že na 40% alkoholový roztok do 3 dcl dáme 6 až 8 plátků březovníku a ponecháme 48 hodin a následně scedíme a umístíme do nádobek. Užívá se preventivně 15 kapek ráno a večer před jídlem, při vážńých diagnózách můžeme až 4 krát denně.

Markéta (Pá, 21. 1. 2022 - 19:01)

Příjemný vikend Libore

Libor. T. (Pá, 21. 1. 2022 - 17:01)

O kouzelném lese.( Pohádka...? )

Jednoho dne ráno mne Karin zatahala v pelíšku za nohu a zašeptala, "Dědo půjdeme na houby?"
Protáhl jsem se, promnul oči a za chviličku jsme po ranní hygieně a rychlé snídani vyšli vlahým ránem vstříc probouzející se přírodě.
" A dědo, proč tomu lesu tady říkáš že je kouzelný?"
"Protože kouzelný opravdu je," odvětil jsem, " když ho hezky požádáš, on nám daruje své poklady. Vždyť už umíš požádat les o trochu hojnosti..."
"Lesíčku, lesíčku, dej nám jednu houbičku, nebo dvě i víc. Děkujeme.", zanotovala Karin a vnořili jsme se do hustého stromoví. Dědo, hele, támhle je houba", ukazovala na hnízdo klouzků nedaleko lesní pěšinky.
Vidíš, když hezky les požádáš, odmění se ti, řekl jsem spokojeným hlasem a pomáhal čistit krásné slizké kloboučky.
Toulali jsme se ještě dlouhou chvíli, pozdravili pasoucí se kravičky na stráni a vyplašili popelavou volavku na hrázi rybníka. V košíčku nám pomalu přibývaly další kouzelné houbičky. Tu hrstka lišek, tamhle rodinka kozáků, na okraji houští několik smrkových hřibů a opodál tři krásné bedly, které zde na vysokých nožkách postávaly jako malé kopule v trávě pod lesní zahradou. Sluníčko se vyhouplo ještě více nad obzor a příjemně hřálo a my mířili se svým úlovkem zpátky k chaloupce.
"Teď musíme ještě poděkovat lesu za plody, kterými nás obdařil", nemusel jsem nic vysvětlovat a Karin ihned spustila naučený rituál.
"Lesíčku, lesíčku, děkujeme za houbičky, děkujeme ti. A zase někdy příště."
Pomalu jsme se blížili pěšinkou k chaloupce, když tu najednou přímo před námi se objevil krásný pravý hřib, trochu s nalomenou nožkou, ale jinak zcela zdravý. A vedle něj ještě dva menší neporušené, které vyrůstaly kolmo z jehličí.
"Ale dědo, tady jsme přece šli a hledali a nic tady nebylo. To tak rychle vyrostly?, ptala se Karin udiveně.
" Já vím, nebylo tu nic, ale najednou tu je. Když jsme lesíčku tak hezky poděkovali, obdařil nás ještě dárkem navíc. Víš, to se stává a znám to i já když si s lesem povídám. Tak už víš, proč se tomu lesu říká, že je kouzelný."
"Dědo já to tady mám moc ráda, odpověděla Karin a cupitala kolem plotu se se svých úlovkem pochlubit babičce, která už na nás čekala se sladkou odměnou.
" A dědo? Pojedeme ještě do Popovic na zvířátka a za kocourkem?" pošeptala mi Karin do ouška.
" To víš, že pojedeme. A nakrmíme prasátko a kozičky."
"Joóóó´!, vykřikla radostí a nemohla se dočkat odpoledne, kdy jsme se vyjeli podívat přímo tam.
Mezitím přišla zima, tu a tam napadl sníh a Karin odjela s maminkou a tatínkem za druhou babičkou daleko předaleko až do vzdáleného Tokia. Když u nás budeme připravovat štědrodenní oběd , oni už budou pod stromečkem rozbalovat dárky. Po Novém roce se opět shledáme. Kouzelný les, zvířátka a babička s dědou na nás počkají......

Tonda (Pá, 21. 1. 2022 - 18:01)

To není jen o houbách, ale o veliké lásce a štěstí. Děkuji za pokračování

Libor. T. (Pá, 21. 1. 2022 - 17:01)

Děkuji za pozitivní ohlasy, dobře, vložím sem další kapitolu, je tak trochu na vánoční téma, tak si tu nedávnou dobu připomeneme, i když to bylo ve skutečnosti o rok dříve.
Maruško, zavolej si na KC Votice, tam ji tu publikaci mají a pošlou ti ji nebo si ji zde můžeš zakoupit přímo, kdyby už nebyla tak písni mě, dodám

Marie (Pá, 21. 1. 2022 - 16:01)

Kde v Benešově? Děkuji

Scarlett (Pá, 21. 1. 2022 - 12:01)

Souhlasim, je to moc skvělé čtení. Já si to pořídila nedávno v Benešově

Libor. T. (Čt, 20. 1. 2022 - 19:01)

Pro osvěžení vkládám jednu z kapitol "Podblanického houbovaní...". Příjemný večer..... Ledové hřiby.....

Ten listopadový pátek mne probudilo nezvyklé chladno od oken. Aby ne, venku bílá jinovatka a na teploměru -6 C a navíc, večer jsme zatopili na chaloupce jen mírně. No nic, řekl jsem si, obléknu se a přesto vyrazím v tomto mrazivém ránu na houby.
"Ty jsi fakt blázen", ozvala se moje paní a ještě více se zavrtala do vyhřátého pelíšku. Přiložil jsem dřevo do krbových kamen a vyrazil s košíčkem vstříc syrovému mrazu. Spíše ze setrvačnosti jsem stoupal kolem Lažan bukovým lesem vzhůru nad hájenku, když tu náhle se přede mnou objevily tři velké plodnice opravdových pravých hřibů! A o kousek dál další.... a další ! Celkem devět plodnic zmrzlých na kámen ve spadaném listí zde statečně pózovalo navzdory nevlídnému chladu. Ano byly tvrdé jako kámen, ale jejich kloboučky a rourky včetně třeně nevykazovaly žádné poškození chladem, to znamená, že zmrzly poprvé a takové plodnice lze ještě kuchyňsky použít, ale jen tehdy, pokud je přímo ihned tepelně zpracujeme. viz. snímek (smaženička z nich ale byla vynikající). Pokud by prošly silnějším mrazem opakovaně, nejsou poživatelné - započnou v nich toxické rozkladné změny a samotná plodnice má pak šedavý nezdravý nádech a konzistenci. Pokračuji dál lesní pěšinou a na dubovém pařezu nacházím několik trsů mladých hlív ústřičných. Této houbě mráz a chlad nevadí a roste naopak zejména od října do března a to i v období vrcholící zimy, pokud nejsou velké mrazy. Je to léčivá konzumní houba, vhodná do polévek , smaženice nebo i k nakládání do octa. Kolem rybníku Marokánka se vracím zpět . Zde nacházím na louce několik plodnic jedlých žampiónů, nicméně tyto již jsou poškozené mrazem natolik, že jejich zpracování v kuchyni není možné. Za Marokánkou je množství neudržovaných míst, kde je mnoho poškozených dřevin a nikoho by nenapadlo sem jít sbírat houby. Mne ano a zde již se řídím radou známého již zesnulého mykologa Smotlachy - chceš-li v zimě hledat houby, tak se dívej taky nahoru a ne jen na zem... A nakonec jsem odměněn úlovkem nejcennějším (fandové hřibů prominou...), na mírně poškozeném kmeni topolu ve výšce zhruba 2 a půl metru nad zemí nacházím kaskádovitě vertikálně uspořádané trsy jedlé a chutné penízovky sametonohé - viz obrázek. Tato houba je právem považována za jednu z nejchutnějších zimních hub a roste prakticky po celou zimu a když jsou velké mrazy ,tak jí to vůbec neuškodí a při oblevě pokračuje dál v růstu. Hodí se jak do polévek ,tak i do smaženice, jen nedoporučuji zpracovávat nožky, jsou tuhé. Houba má mimořádně příznivé léčivé účinky na lidský organismus, někdo ji dokáže jen po omytí konzumovat i syrovou stejně jako například hlívu. Například v Japonsku, kde žije část mé rodiny, ji znají pod názvem enoki a je zde velmi žádaná právě pro blahodárný účinek na lidský organismus. Tak vidíte. Nenechte se odradit a i v zimním počasí zajděte do lesa, budete třebas odměněni podobně jako já. A jsem opravdu potěšen, že i v této době mi posíláte k identifikaci různé nálezy hub a že se z vás stávají ne sezónní, ale celoroční houbaři. Tak hodně štěstí do košíků!..

Tonda (Pá, 21. 1. 2022 - 01:01)

Nádherné. Nebylo by pokračování?

☮✌ korkokluk (Čt, 20. 1. 2022 - 23:01)

Wow, jak literárně poutavě napsané! ....Ale já jsem povrchní, tak jen dodám, že by snad bylo zajímavé zase vyrazit na houby. Toto počasí by houbám mohlo přát. Áno, vyrostou i v lednu a v únoru, pokud se oteplí a je dostatek vláhy. Pravda je však taková, že jen málo lidí vídám teď v lesích. Všichni jsou zalezeni. ..a ještě k té konzumací hub za syrova. Je to individuální. Někomu nemusí sednout ani ryzec syrovička a může mít potíže, jiný sní třeba i malé množství syrové václavky (za syrova mírně jedovata) a v pohodě. Někomu je špatně od více druhů hub. Někdo zase sní všechny jedlé houby, co zná...a další důležité pravidlo je, že je nutné dobře omýt houby před konzumací!

Návštěvník (St, 19. 1. 2022 - 20:01)

Hm

Návštěvník (St, 19. 1. 2022 - 20:01)

Teď žádný houby nerostou

☮✌ dřevěnej (St, 19. 1. 2022 - 20:01)

Rostou. Z významných konzumních jsou to hlívy a penízovka sametonohá. Dokonce jsem teď našel i jidášovo ucho a na místě ji snědl...je jedlá i syrová.

Reklama

Přidat komentář