Reklama

Cinkali byste znovu klíčema?

Návštěvník (Út, 12. 10. 2021 - 22:10)

Pardon , snad věrozvěstové ?

nona (Út, 12. 10. 2021 - 22:10)

:))) Dostal jsi mě. Já jsem mistr překlepů, obzvlášť když mám chřipku, ležím v posteli a tak píšu

Erik (Út, 12. 10. 2021 - 22:10)

Celkem dobrý fór. Ne?

ShabbaTot-Jahoda (Út, 12. 10. 2021 - 09:10)

to ale Cyrila jako podporovatele otrokářství neomlouvá.Pokud podporoval jakoukoli formou vykořisťování člověka člověkem a odvolával se při tom i nepřímo na svou dobu,nebylo jeho chování v pořádku.Bylo v rozporu s učením Krista a to přece musel vědět...no...takže vidíte,nikdo není svatý a uplně ve všem zlatý a nezuhonný.Jeden podporoval otrokářství a vykořisťování člověka člověkem a druhý byl zase masový vrah s rukama od krve Židů,je zde řeč o Karel IV....O Žižkovi se radši nebudu zmiňovat co to bylo za gaunera a válečného zločince.Mistr Jan Hus mě do toho ale nezapadá.On to myslel dobře když poukazoval na zkaženost tehdejší církve,asi to byl jediný člověk který předběhl svou dobu až do současnosti a to bez ideálu taky nešlo.To co dělala tehdejší církev bylo porušování lidských práv a on se proti tomu postavil.Jenže tehdy to šlo neb prostý lid byl ovladatelný a to z důvodu své nevzdělanosti.To až doba osvícení přinesla konec a proto,protože se prostý lid začal vzdělávat a utvářet si tak svůj názor.Marie Terezie tomu napomohla svým nařízením povinné školní docházky a pak to šlo již samospádem a vzdělaný gramotný člověk bludům nenávisti nemusí uvěřit.Církev ztratila světskou moc ,nic více,nic méně.Pak začala vědecko-technická revoluce a to naplno a to bylo ihned po zrušení nevolnictví v roce 1848.Svět šel dopředu.Jo a když mluvíte o gulacích,PTP praporech a porušování lidských práv v ideologii komuniszmu,potom je si nutné i takto položit otázku,od kud tato nová forma otrokářství přišla.Z východu,nebo ze západu?Já jenom proč jsem třeba já osobně orientová západně k Americe a západní Evropě....No...i když ale mluvím upřímně a vše co bylo na ŘKC nemám za ikonu totálního vzoru,je zde zase otázka mé osobní ikony naprostého vzoru a tou je má víra v Krista a to co On kázal.Ale o tom již na tomto vláknu ne,od toho jsou jiná vlákna.

nona (Út, 12. 10. 2021 - 10:10)

Ještě k obhajobě věrozvěstů. Píšete, že je morálka doby jako podporovatele otroctví neomlouvá. Jenže institut otroctví je zakotven i ve Starém Zákoně, neboli otroctví je Starozákonným Bohem tolerováno. Stejně tak Ježíš Nazaretský žil v době otroctví a nikdy proti otroctví nevystoupil. Křesťané toto omlouvají tím, že nepřišel změnit nějaký sociální řád...nicméně z našeho pohledu na Krista jako na ideál se nám to zdá podivné. Co se týká gulagů, PTP je odpověď jasná, tohle samozřejmě přišlo z východu z SSSR, o tom není pochyb

ShabbaTot-Jahoda (Út, 12. 10. 2021 - 12:10)

kde konkrétně je v NZ odkaz na to,že Ježíš Nazaretský nevystupoval proti otroctví?To je otáka za milion,každý kdo jen trochu chápe vyznam poselství toho co on kázal a s tím podřízenost člověka člověku nekoleruje s otroctvím nesouhlasí a odsuzuje to.Křesťané,kteří tvrdí,že nepřišel změnit nějaký sociální řád mají pravdu v tom,že jeho učení se netýká světské politiky a tudíž je logické,že nebude měnit nějaké světské politické řády.Ale Kristus také zároveň přišel měnit sociální řády a ve smyslu změnění náhledu na celospolečenskou toleranci a ta v jeho době proti otroctví nic neměla.A Kristus byl proti otroctví.Jasně a stručně nařizoval rovnost všech lidí bez rozdílu a stím otroctví nekoleruje.Mnoha politikům té doby se to nelíbilo...tam byl pak najednou otrok naprosto roven každému člověku bez vyjímky a to ohrožovalo tehdejší společenský řád.Třeba Řím a jeho ekonomika byla vyloženě odkázána na levné práci otroků na polích,dolech a otroci také stavěli pevnosti na severu říše a všude kam Řím dosahoval.To Řím posilovalo ekonomicky .Kdo si myslíte že byl ihned v té době křesťanem a s radostí tu víru přijal.Byla to právě ta nižší společenská třída otroků a obyčejných rolníků a dělníků.Platí to do dnes,třeba v Indii jsou to právě lidé z kasty "Nedotknutelných ",kteří patří v Indii mezi nejnižší kasty a ta společnost s nima dosti pohrdá a nebere je,dostávají ty nejhorší práce a vyšší kasty se s nima nebaví a ani se k nim nepřiblíží,neb je dle jejich názoru jejich přítomnost pošpiní.Tak z těchto Nedotknutelných jsou v Indii v drtivé většině křesťané.To je ten samý zcénář jako za starověku a v tomto bych chtěl reagovat na příspěvek Erika ohledně feudálního řádu a poddanosti lidu feudálům....tam to fungovalo taky.Feudál neměl zájem na tom,aby byl jeho poddaný gramotný a již vůbec neměl zájem na tom,aby znal podpdrobna poselství Ježíše Nazaretského a rovnosti každého s každým.Takový feudál ani neměl zájem na tom,aby se NZ množil mezi lidi a zakazoval to a namísto toho negramotné a pověrčivé lidi lakoval pohádkama,že Bůh si přeje,aby makali na panském v robotě a že panstvo má nad nima neomezenou moc a jiné blbosti,které se těmto feudálum hodily .,jenže pak přišel knihtisk a bylo zaděláno na pěkný malér.Takže v tomto teda nemáte pravdu,že učení Ježíše Nazaretského nevystupovalo proti otroctví.Vystupovalo a měnilo tak zaběhlé řády světa !To byl důvod i zákazu křesťanství v Japonsku za feudalizmu,důvod zákazu v komunismu kde panoval třídní boj a nacista křesťaství taky nemusel.Ještě americký otrokář zakazoval černým otrokům gramotnost a lhal jim o otrokářském řádu,který si Bůh přeje.A kdo se naučil z těchto černých otroků číst a psát,ten ihned představoval hrozbu a byl bez milosti odstraněn.Více k tomu ve filmu 7 let v řetězech.

nona (Út, 12. 10. 2021 - 13:10)

Takhle. Já nejsem odborník na bibli, nicméně něco o ní od znalců vím. Ptáte se, kde je v Bibli odkaz, že Kristus nevystupoval proti otroctví. Ta otázka je ale špatně položená, neexistence něčeho nemůže být dokázaná, je nutné se ptát, pokud proti otroctví vystupoval tak kde je to psáno. Jak já chápu Nový Zákon, tak Ježíš nepřišel svrhnout žádný lidský či ekonomický systém, jehož součástí otroctví bylo! Ježíš šel mnohem hlouběji. Přišel zrušit otroctví hříchu a přinést od něj pravou svobodu - to totiž člověka před Bohem zotročuje. Teď nechci diskutovat o tom , zda to má nějaký reálný podklad, ale domnívám se, že je to správný výklad

Erik (Út, 12. 10. 2021 - 13:10)

Jako vždy se dá s mnohým souhlasit, ale napsal skutečně Starý zákon Ježíš Nazaretský, když jeho soudobí kronikáři se o něm vůbec nezmiňují? Pokud by žil a byl tak významný jak si ho křesťané vymodlili, určitě by neunikl pozornosti. Pochybný je rovněž počátek juliánského kalendáře atd. Celé to připomíná pověst o praotci Čechovi, nebo králi Ječmínkovi. Tím nerozporuji skutečnost, že první křesťané bojovali proti otrokářství, vždyť mnozí skutečnými otroky byli. Vím, že jsem tě jako věřícího nepotěšil, ale tak to vidím já.

nona (Út, 12. 10. 2021 - 13:10)

Ježíš Nazaretský rozhodně nenapsal nic, nic takového v Bibli není...A Eriku, o existenci Krista se bavíme na tomto vlákně samozřejmě akademicky, ona jedna věc je něčemu věřit, druhá vědět,...což věřící odmítají pochopit, jakoby jim chyběla pokora

Erik (Út, 12. 10. 2021 - 14:10)

Bibli a to židovskou, jsem naposled četl před více než padesáti lety na vojně, protože to bylo zakázané, ale dala se opatřit. Pochopiteně jsem jí prolistoval z hlediska ortodoxního ateisty, takže si toho moc nepamatuji. Poněkud víc toho pamatuji z historie a proto vím, že existence Krista není nikým potvrzena. Starý zákon napsali Židé. Nový zákon Tomáš Akvinský v podstatě pro katolíky. Nemohou se vzdát mýtu o synu Božím, Ježíši Nazaretském, protože to by byl konec Římskokatolického náboženství a my bychom přišli o Velikonoce a Vánoce. Přesto nevylučuji, že podobný "revoluční" bojovník za vizi jediného Boha existoval a dokonce jich bylo při nástupu křesťanství mnohem více. Ale pokud byli ukřižováni, tak na kříži ve tvaru X, protože jen takový tehdy používali Římané, Takže křesťanský kříž jako symbol, je rovněž mýtus.

Wiki (Út, 12. 10. 2021 - 18:10)

uvádí , že měli kříže ve tvaru T nebo X

nona (Út, 12. 10. 2021 - 14:10)

Jj, to se ti povedlo. On ten mýtus o synu božím, stejně jako o matce panně atd se samozřejmě objevuje ve spoustě náboženství nebo kulturních textech daleko starších civilizací...A stejně tak, že těch ukřižovaných bojovníků bylo spousta, jeden nebo více jich mohlo být předlohou

Erik (Út, 12. 10. 2021 - 16:10)

Plagiátorů jako když nase(r)je. Sympatičtější je mi Řecké, Římské, nebo pohanské mnohobožství. Byla tam dělba práce, kolektivismus, rozpory i naschvály tak, jako v lidské kolektivní společnosti. Chudák jediný Pán Bůh byl tak uondaný stvořením světa, že si musel dát v neděli oraz, aby si odpočinul a nevděční křesťané se zrovna v neděli nahrnou do kostelů a pořád ho otravují svými problémy. To by jeden vylít z kůže.

Erik (Po, 11. 10. 2021 - 22:10)

Excelentní.

Erik (Po, 11. 10. 2021 - 22:10)

Ale to nikdo nezpochybňuje. Odbočuješ záměrně, anebo fakt nevíš, že poznání je mnohem vyšší kategorie myšlení a nazírání světa? Včera dávali film o partyzánském oddílu židú v Bělorusku, ale současně se židé podíleli na likvidaci vlastních právě v kokoncentračních táborech. Sestup na zem.

Návštěvník (Po, 11. 10. 2021 - 22:10)

Nepleť hrušky z jabkama , holokaust tady nikdo nepopírá , to je historický fakt. Popírat by ho mohl jen naprostý ignorant !Tady je debata o vědění a nevědomosti jako o filozofických problémech !

ShabbaTot-Jahoda (Út, 12. 10. 2021 - 06:10)

díky za to že mě dáváš za pravdu.

Erik (Po, 11. 10. 2021 - 22:10)

Ty jsi na to přišla. Jde o pouhou metodu vědeckého poznání. I Sókrata jsi poznala. Máš mé sympatie.

nona (Po, 11. 10. 2021 - 22:10)

No tak to mě ještě neznáš. Na takový rozumbradování já jsem expert. A díky

nona (Po, 11. 10. 2021 - 19:10)

Vy víte, že vás mám ráda. Ale ty hádky se blbě čtou a jak píše Erik v množství toho balastu unikají někdy zajímavé názory. Prostě chce ten projev vás obou nějak učesat. Občas je to vtipné, občas unavující. A méně exprese, jahůdko, USA žít nemohou, protože nejsou živé. Což je dobře, protože CCCP tak dlouho žil až chcípl, no :) Pardon jeho zastáncům, pokus o vtip

Reklama

Přidat komentář