Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Tana (Út, 23. 3. 2021 - 10:03)

Holky, lázně Darkov, 6.4.!
Tedy sedm týdnů od operace. Myslím, že ideál.Jsem samostatná. Vědomostmi, díky vám, vybavena. Župan beru svůj a taky spirálu - na tajňačku) i když není dovolena), není nad to uvařit si po plavání čaj.
V předchozím příspěvku dotaz na kloub na míru, byť tedy kolenní. Taky jsem před operací měla tendenci hledat, číst všechno, kontaktovat lékaře, ptát se. Pokud jsem zjistila, dělají to onkologickými pacientům, nebo nějaký nemocným. Běžné to není. Možná pokud lékař je váš táta nebo výrobce je nejbližší příbuzný. Jinak natvrdo řečeno to nikoho nezajímá. Nemocnice jede ve svém módu a výběr kloubů není na vás.

Alena (Út, 23. 3. 2021 - 21:03)

Táňo, gratuluji k termínu, rychle to uteče a brzy nastoupíš. Tak ať Ti to všechno vyjde podle Tvých představ, podle děvčat se zpátky vrátíš v pohodě. Já s lázněmi zkušenost nemám, ale pokud jde o župan, ten bych určitě přibalila svůj a vše možné také svoje, přesně tak, jak Věrka. Auťák by se tou tíhou sotva vlekl:) A pokoj bych také chtěla jen sama pro sebe. Mnozí ale nevyžadují soukromí a chtějí společnost. Jak to budeš mít Ty? Drž se a dej vědět...

Monika (Út, 23. 3. 2021 - 09:03)

Přeji hezký den. Něco k tématu klouby na míru: kolenní kloub na míru, metoda PSI https://www.nemlib.cz/ortopedie-turnov/

Marie Novotná (Po, 22. 3. 2021 - 09:03)

Jak už jsem psala , v lázních jsem byla po TEP poprvé, župan jsem využila 100 %. Pravda všechny procedury jsem měla v jedné budově. Nedovedu si představit z bazénu, koupelí či po masáži se kompletně oblékat. Kolikrát by to ani nešlo stihnout. Jen na skupinový a individulní TV v triku a tenkých teplácích a ponožkách. Pravda v říjnu 2019 jely lázně naplno. Župan jsem měla svůj. Co se mi hodně osvědčilo byla "taška" na krk- ruce volné pro berle a vše po ruce, žínka, ručník

Hanka (Po, 22. 3. 2021 - 08:03)

Pro Taňu:..já byla po TEP taky v lázní Darkov. Nikdo tam v županu nechodil,každý se převlekal až na místě určeném. Mne by bylo divný jet ve výtahu plno lidí v županu( ale to je jen můj pocit)
Já si zaplatila 1 lůžkový pokoj, tam mne bylo moc dobře,byt sama na pokoji,mám problémy se spánkem,takže bych s někým druhým na pokoji nemohla byt.(kdyby mne nevyšel 1 lůžkač,tak bych nejela). V dnešní době budou asi lázně volnější, tak samostatné pokoje budou asi volné.

Eva1 (Ne, 21. 3. 2021 - 07:03)

Milá Táno tak už jsme s Tebou naladěné na cestu do lázní. Cestovní horečka.Pro mne je župan do lázní zásadní.A doma je nezbytným doplnkem abych si vychutnala první ranní kávu,v jiném oděvu by mi ráno nechutnala. Před x lety jsme poprvé užívali ten pravý relax (v madarských termálech,Ty milujeme) ,navléknout plavky na pokoji,přes ně širokánský a dlouhatánský župan,abychom byli patřičně zachumlaní.Pokud byl na pokoji župan menší,hned jsem s pokojskou vyměnila za největší..Takže za mne žádné lehoučké kimono.Do bazénu se obvykle sjíždí výtahem,před těmi lety mi přišlo komické,když se manžel nacpal do výtahu v lázenském bílém županu, kde byli páni á-la manažeři v oblecích -a s vítězoslavným úsměvem s nimi odjel..Dnes už neudivuje,je to neskutečný relax.Ale ne všechny VZP lázně mají župany k dispozici. A oceníš PO bazénu,kdy by bylo těžké na navlhlé tělo soukat všechny svršky.Přehodíš župan.I na masáž jsem chodila z pokoje v županu,zbytky masážní emulze u županu nevadí..Věrka má pravdu že župan s holemi trochu může vadit,ale to tak první měsíc po operaci,později jsem neměla problém. Vše zde děvčata řekla,nemám žádná moudra.Dnes už je někdy konvice na pokoji,já ji beru,vařím kávu ,čaj celý den.Taky musím mít svůj hrnek na kávu a na čaj.Jsou v každých lázních bary,ale na pokoji čaj po bazénu je krása.Polštáře vozíme vždy do hotelových lázenských pokojů,jsem citlivá ,nesnesu cizí.Slabá deka taky fajn,slouží i jako přehoz přes den přes postel,kde poleháváme.Protože pojedeš autem,vem VŠE co běžně používáš,zasloužíš si pohodlíčko,komfort. Už máš jizvu zhojenou,že? Tak si všichni užívejme vstup do jara,období probouzení přírody,síly v nás,života a Vzkříšení Krista. Vaše Eva

Věra (So, 20. 3. 2021 - 19:03)

No k tomu županu můžu říct - poslední roky co jezdím do Frantovek jsem měla župan na pokoji vždy, ale nikdy mi nebyl dost dlouhý. Byl třeba XXL široký, ale krátký do půl kolen :-) A taky mi kamarádka se kterou jsem bydlela v hotelu říkala, že jela výtahem na pokoj, výtah zastavil, tam stál děda v županu v rukou hole, župan se mu rozvázal a on pod ním nic neměl. Než to všechno pochytal - proto jsem psala, že župan a hole nejdou dohromady. I když uznávám, že je praktický, já si v něm připadám tak nějak blbě. Jako doma v koupelně mezi lidma :-) Táňo, do lázní mi manžel vozí autem, takže balím všechno, co se vejde do dvou kufrů a cestovní tašky, vozím si i svůj polštářek pod hlavu (má tvar vlny) a ten, co mám na posteli si dávám mezi kolena, bundy a mikinu vezu na ramínku (ty si balím i svoje abych jich měla dost). Prostě proč jet s prázdným autem. V hotelu vezmem vozík na kufry, odvezem na pokoj - vypadá to, že jedem s manželem oba dva. Jak říkám, nezaskočí mi ani kdyby v srpnu nasněžilo :-) Ptej se, jestli si na něco vzpomeneš.

Tana (So, 20. 3. 2021 - 13:03)

Holky a co např.sauna? Myslím vy, co máte už roky po operaci. Je to možné s kovovým kloubem? Nenazhavi se příliš? Napadají mě blbosti, ja vím...haha.
Jizva u bok u mne zatím děs. Ale neřeším, jsem trpělivá. Manžel mi koupil nohavičkove plavky do lázní, vypadají pěkně a nic není vidět. Ty nohavičky vypadají jako šortky. Jsou vcelku.
Je potřeba do lázní župan? Já myslím, že ne. Zabírá fůru místa, asi ho nebudu brát. Máte nějaké vychytávky, co vám třeba chybělo?

Pájja (So, 20. 3. 2021 - 18:03)

Táňo, s županem ti neporadím, nebyla jsem v lázních. Kamarádka jezdí do lázní autem, poslední dva pobyty v KV 5*hotel a tam župan měla na pokoji, všechny procedury v hotelu, tak v něm chodila rovnou z pokoje. K sauně. Nevidím problém. Já ji ráda nemám, ale občas po plavání posedím pár minut v parní. Doma si napouštím horkou vanu a ležím v ní klidně hodinu. Chodím na solárium i kolagenárium, obě prohřívají. Takže nahřívám se jako naše želva a žádný problém necítím. Kloub je hluboko. Doktor mi doporučil vyhýbat se vibračním plošinám.

Aja (So, 20. 3. 2021 - 15:03)

Nie Táňa, nie sú to blbosti. Na tú saunu asi budú rôzne názory. Ja osobne nie som milovníčka sauny, takže ma to vôbec netrápilo, ale preberala som si to v hlave. Podľa mňa sa strieda teplota a to nie je dobre. Počula som aj názor lekárov, že sa netreba vystavovať vysokým teplotám. V kúpeloch tiež predpisujú pri vaňových kúpeloch max. 38°C vodu. Mám osobnú skúsenosť, keď som sa po prvej op. vyhrievala na lavičke na slniečku, dosť hrialo a pálilo mi na stehná, ale myslela som si ako sa pekne konečne vyohrievam. Keď som si doma vyzliekala nohavice, tak na stehne operovanej nohy som mala veľké červené škvrny a mala som ich do druhého dňa, ale iba na tej operovanej. To je moja skúsenosť. Vypočuj si názory, ale zariadiť sa musíš podľa seba. Každá sme iná, čo mne vadilo Tebe nemusí. Tú radosť z kúpeľov som z Teba cítila až takto na diaľku, lebo aj ja som sa tešila. Bola som iba po prvej op. 2019 ale po druhej som odmietla, lebo bola zlá situácia a som si povedala, že dobe mi je doma. Vedela som čo mám robiť ako cvičiť a tak som to zvládla aj bez kúpeľov. Pekný deň. Aja

Věra (Čt, 18. 3. 2021 - 12:03)

Presně proto co píšeš mám ráda lázně já. Starám se jen sama o sebe, dostanu jídlo na stůl, nic nemusím, klidně si po obědě lehnu. Užij si je.

Tana (Čt, 18. 3. 2021 - 11:03)

Děkuji holky, dělám vše, jak pisete. I s tím lehem na břiše. Já na tom břiše i posilují záda, zvedám nohy, protahuju stehno - pritahuju paty k zadku, zapínám hýždě.
Volala jsem do lázní (jsem přesně měsíc od operace), jestli tam mám žádost. A mám!
Uverim ale, až tam budu. Potají se těším, ne moc nahlas. Představují si, že budu dopo i odpo cvičit, plavat, že mi tam dají jídlo a už tohle mě učiní šťastnou. Nikdy jsem se nestarala jen o sebe. Budu se hýčkat. A doufám, že budu na pokoji sama. (Málo pacientů, nejsou operace). Nepotřebují ani pěkně počasí, budu chodit klidně jen po chodbách lázní. Nikdy jsem neměla čas, nebo jsem nechtěla od dětí nebo jsem neměla peníze Teď tam budu! Já se tak těším!

Aja (Čt, 18. 3. 2021 - 10:03)

Táňa, ešte mi napadla jedna vec v súvislosti s nepreťažovaním neoperovanej nohy. Po chôdzi si dopraj oddych. Niekde som čítala, že je dobre aspoň 2x denne 30 min. ležať na bruchu, uvolniť chrbticu a celé telo. Ja som na to zabúdala, ale je to naozaj dobrá vec. Robím to aj teraz aspoň 1x.
Aja

Eva1 (St, 17. 3. 2021 - 08:03)

Táni,ano jak píše Aja- nepřetěžuj tu zdravou neoperovanou nohu,zatěžovat stejně ,.Já jí zatěžovala před i po operaci,dávala váhu těla na ni,až začala bolet .Zlom pro Tebe nastane,pokud půjdeš do lázní.Já zoufale nechtěla opustit komfortní prostředí domova.Ale je to posun pro Ty ,co mají první TEP a plácají se v tom sami. Uleví se i rodině doma.Tam jsem jela ještě šourající se a visící na berlích,.-A to věčné -zdravá, (noha,)operovaná ,berle....Ke konci pobytu v lázních jsem běhala s Nordic Walking holemi jak závodník a udivovala všechny včetně rehabilitačních pracovníků.Prostě to zlaté prasátko Táni později uvidíš v podobě téměř neomezeného pohybu.Jen ta OBEZŘETNOST jak píše Pájja je třeba jednou pro vždy..Hezký den všem děvčata.Eva

Aja (Po, 15. 3. 2021 - 16:03)

Zdravím dievčatá! Dlhšie som sa neozvala, ale sledujem. Pajja aj Věra sú šikovnejšie a preto niekedy nie je čo dodať. Čo sa týka lekárov, nemocníc, liečenia k tomu sa ja vyjadrovať nemôžem. Úsmev na tvári mi vyčarila Pajjina príhoda z autobusu. Mne sa stala podobná, ale ráz aj oveľa úsmevnejšia, hoci až teraz, keď si na to spomeniem. Pri mojej dlhšej prechádzke v prírode asi 4 mes. po op. „to“ na mňa prišlo a drep som urobila tak rýchlo, že som sa nestačila diviť. :-) Operácie som si naplánovala na jarné obdobia, aby som nemusela riešiť zložité obúvanie a obliekanie. Dopredu som čítala pozorne vašu diskusiu od samého začiatku, aby som sa na všetko pripravila, lebo už bývam sama, tak som to chcela zvládnuť. Všetkým prispievateľkám veľmi pekne ĎAKUJEM. Topánky a športovú obuv obúvam veľkou lyžicou, alebo sa dám do mierneho podrepu a dočiahnem si už i zaviazať keď potrebujem(asi od 8-meho mesiaca). Viem sa i ohnúť, ale to vraj nie je dobré pre chrbticu. V prvých mesiacoch som používala rôzne pomôcky (navlekač ponožiek, kovový stojan na naťahovanie kompresívnych punčoch, nadstavec na WC, sedačku do vane, kefu s dlhou rukoväťou, podávač na zem spadnutých predmetov). Pre niekoho kto je sám, veľmi užitočné veci. Tana, hlavne nepoľavuj v cvičení. Všetky cviky sú zamerané na to, aby si postupne zvládla pohyby pre každodenný život. Popozeraj aj na internete a popridávaj postupne k tým čo ukázali na rehab. Základ je pevné svalstvo a kosti. Tiež veľa chodiť, ale postupne aby si nepresilila druhú nohu, ktorú budeš potrebovať silnú. Ja som sa už ku koncu tešila na druhú operáciu. Išla som za 10 mes. Jazvy som masírovala a natierala ricínovým olejom, ktorý používam občas aj teraz, keď cítim pnutie v jazve, obyčajne pri zmene počasia(som na to dosť citlivá). Tana drž sa, nech Ti rýchlo ubehnú tieto prvé mesiace a teš sa na budúcnosť. Zdravím všetky dievčatá v tejto diskusii. Aja

Tana (Po, 15. 3. 2021 - 12:03)

Děkuji holky, tohle jsem chtěla slyšet. Mně už TED je lépe, než před operací. Nechodila jsem ven, jen do auta a z auta. Teď chodím o berlích, ale můžu jít ven a chodím hezky, nekulham, nevytacim špatně operovanou nohu, dávám si záležet, at se nepredklanim, nehrbim.. Čekání na operaci bylo šíleně, Eva píše správně...protože člověk neměl žádné konečno, nebylo se k čemu upnout, nebyla konkrétní doba, kterou bylo třeba vydržet. Po operaci byla těžká JIP,.Na normálním pokoji už šlo všechno velmi rychle vpřed. Každičký den byl znát, šlo to skokově vpřed. Žádné bolesti po operaci nebyly.(opiáty...prášky - a ty doma třetí den vysazeny). Teď jsem ráda, že od vás čtu, že omezení jsou jen v době rekonvalescence a časem je možné být zase ohebná . Ještě mě čeká druhá noha, ale o tom teď nechci ani slyšet.

Návštěvník (Po, 15. 3. 2021 - 08:03)

Táňo, všichni jsme měli po operaci TEP tu plochu pod nohama za nedosažitelnou. Věř,že je to dočasné.

Eva1 (Po, 15. 3. 2021 - 06:03)

Táno na tvou otázku kdy jste se ohnuly...normálně...pokud vůbec to někdy pujde (?)- PŮJDE! Určitě si přehlédla můj komentář z 10. Březen 2021 - 11:22 ,vkládám :
"Táno neodpověděla jsem Ti přímo na Tvůj dotaz:" Kdy jste si poprvé obuly boty samy ?" Zase -je to individuální, pacientka v lázních po TEP si bez problému zašněrovala obě boty,měla drezůru (i odvahu),šla po operaci ještě do rehabilitačního pobytu.Lázně pak měla do 3 měsíců po TEP,jak je nárok..Já se 3měsíce po operaci nestyděla v lázních požádat o pomoc s nazouváním.Jak nazouvám zašněrované boty píši výše.Také je to o pružnosti páteře,někdo se předkloní špatně do poloviny lýtek,neřku-li k obuvi i bez operace,nemůže třeba přes břicho.U mne to bylo o extrémní opatrnosti.I nyní přistupuji s pokorou k určitým úkonům co souvisí s nohou po Tep.A že mám hypermobilní páteř! -V praxi to je u mne o tom ,že se předkloním s napnutým koleny k zemi nejen konečky prstů, ale že přiložím celé dlaně na podlahu! Jsem pohyblivá,ale prostě NE, já razím to co Vy děvčata zde-trpělivost ,pokoru a mám velkou úctu k dobře provedené operaci,moc jsem se bála,já to neberu jako samozřejmost,nesmírně si vážím lékařů.,..Vše ostatní je otázka času...I nyní na všechny úkony kolem nohy s TEP jdu opatrně.:Například mytí prstů u nohou-nejprve kartáč na tyči.Pedikůra-(provádím sama )mám elektrickou s nástavci, zábaly nohou na které jsem zvyklá -potrpím si na jemná chodidla.. Umím si představit Táno Tvé myšlenky, kdy budeš moci třeba se dostat pod postel,sehnout,a tak..Víš jak je pro mne skvělé zjištění,že mohu například provádět SKORO všechny mé oblíbené cviky???Vše bude..Krásné dny všem,díky a jmenovitě Tobě, Věrce, Alence, Tamaře a Pájje."
Myslím že v praxi platí :PO ÚSPĚŠNÉ OPERACI SE ZA PÁR MĚSÍCŮ VRÁTÍ POHYBLIVOST DO PŮVODNÍHO STAVU,pacient se vrátí do původní kondice .Je to o té osobní kondici !!Když jsem měla pochybnosti,je tak rok zpátky ,děvčata mi odpověděla :Ale proto přece jdeme na operaci,abychom se pohybovaly jako před tím! A já konkrétně po osmi měsících vykonám všechny úkony-předklony potřebné k obutí,hygieně nohou ,pedikůru BEZ PROBLÉMU !Píši i pro ty z těch ,co sem jen nakukují ,aby neměli obavy z toho co následuje po operaci-proto na ni půjdou, aby se vrátili do původní kondice.!(Kdo se pohyboval ladně jak levhart ,kdo jak lenochod- bude zas) Období před operací je to TĚŽKÉ- plné bolesti,navíc kvůli pandemii se OP nekonají .To je to těžké. Operací začíná nový život..-Následuje trpělivost-pokora-i případně tvrdý drill na sebe. At se daří,Howgh.

Tana (Ne, 14. 3. 2021 - 14:03)

Holky, já se v nemocnici i na kontrole(při vytahování stehu), pořád ptala na lázně,operatér mi řekl, že mají smlouvu s Lázněmi Darkov a nemusím se o nic starat , že mě 14.pred nástupem budou z lazni kontaktovat. Chápu, že nemocnice v Karviné prostě posílá své pacienty do těchto lázní. Navíc jsou dobre a mi to je asi jedno. Takže v pak sem napíšu, jestli to takto proběhlo a skutečně jsem odjela do lázní, aniž jsem hnula brvou. Obvodak dostal jen mou propouštěcí zprávu a zatím jsem tam nemusela, hodil ji tam manžel. Nemocenskou necerpam, zatím dovolenou. V dubnu už ale budu na nemocenské, to budu muset na konci března k Obvodakovi, aby mi ji napsal. Možná bude stačil zavolat, už to sami pošlou zaměstnavateli. Nevim, jak se řeší lístek na peníze, naposledy jsem měla nemocenskou, když jsem byla 3.mes.pred porodem v nemocnici.A to už je 18.let...:-):-), takže už možná nic takového není.
Ještě k těm lázním, jak jsem tu četla už dávno, že si to m zajišťovat sama a ještě před operaci a vybrat si atd...Volala jsem do Klimkovic a tohle jí řekla,...že půjdu tehdy a tehdy na operaci a chtěla bych si rezervovat ...mluvila se mnou skoro jako bych byla blázen. Až budete mít po operaci, lékař ...atd. Možná je to teď jiné, protože vlastně termín operace nikdy není jistý.
A ještě ty boty a zavazování...měla jsem na mysli ne obouvání během té rekonvalescence, ale kdy jste si obuly a zavázaly boty po rekonvalescenci, tedy že jste se ohnuly...normálně...pokud vůbec to někdy pujde
(?)

Pájja (Po, 15. 3. 2021 - 08:03)

Táňo, kdy jsem se přesně zavázala boty nevím. Já se jim už před operací vyhýbala, takže aktuální byly až na podzim - zimu (operace konec ledna), a to už jsem je určitě zavázala. Nedávám nohu třeba na schod, zavazuji, zapínám z předklonu. Sice nevím odkdy, dnes běžně bez ohnutí kolen položím dlaně na zem. Ale nesednu si na paty. Občas při protažení po cvičení ve fitku, cítím podrážku boty na půlce, ale jen občas. Snažím se, ale holt tohle mi nejde. Když jsem odložila berle, upadla mi v autobusu kartička (u nás se nastupuje pouze předními dveřmi a platíš elektronicky), plno lidí, já do hlubokého dřepu, zvedla ji, vyskočila a málem jsem odpadla, když mi došlo, co jsem udělala. Od té doby jsem hluboký dřep nezkoušela, ohýbání je jistější :D Jinak běžně zvládnu pozici strom, chodidlo dávám nad koleno. Při poslední kontrole jsem byla pochválena, že takový rozsah po operaci často nevidí. Ale jsem pořád obezřetná, je to v hlavě.

Reklama

Přidat komentář