Reklama

Nepříjemné zážitky z Psychiatrické léčebny

zuzka (Út, 30. 1. 2007 - 14:01)

ad bibna a druhá reakce na ni: Z tvých poznámek jasně vyvěrá, že nevíš, co to je deprrese. Nezáleží vůbec na tom, jaké problémy máš, to přichází samo, bez jakéhokoli ovlivňování mozkem a je to hrozné. Teprve po 13 letech mi dali prášek, který mi zabírá, takže vím svoje. Lze to zvládat jen s chemií, jinak ne. Teď mi zjistili zelený zákal a polyneuropatii a přitom je mi mnohem lépe, než když jsem byla fyzicky zdravá, ale měla jsem deprese.
K pobytu v nemocnici: lidi, včetně doktorů, bývají agresivní a rádi si vylévají vztek, zvlášť když se oběť nemůže bránit, což jsou právě pacienti na psychiatrii. Zažila jsem cosi podobného.

Návštěvník (Ne, 28. 1. 2007 - 11:01)

bibna,podle toho co pises ,nevim jaky mas problem ze musis byt zavrena v blazinci?
Celkem podle toho co popisujes nejsi zadny blb
Staci napsat pisemnou stiznost na .... a uvidis zda se bude neco dit.
Zivot neni lehky a lide jsou na tom ucite i mnohem hur,staci uvazovat a ti se do budoucna muzes vyvarova...

4 bibna (Ne, 28. 1. 2007 - 10:01)

Je to tak, a vidím, že asi ve všech PL. Mám naprosto podobné zkušenosti z PL Brno-Černovice. Je to strašný, takový přístup k lidem, kteří nejvíc potřebují morální podporu!!!!!!!!!!

bibna (Čt, 25. 1. 2007 - 21:01)

Já byla v bohnicích na uzavřeném a byla to naprostá hrůza. Směs lidí od depkařů po kleptomany.U příjmu mladý civilkář,svléct donaha,nechat si prohledat všechny věci.Mobil zakázaný.Nastoupila jsem v pátek,bez jakýchkoliv věcí,jen v tom,v čem mě přivezli.Bez spodního prádla,ručníku,bot na přezutí.Dole na chodbě telefonní automat.Měla jsem jen 50Kč-papírových,když jsem prosila sestru,zda-li by mi rozměnila na telefon,že potřebuji alespoň pantofle,mýdlo a tampony,uzemnila mě,že není žádná směnárna.Půjčili mi takovou nemocniční košili,župan a ručník.Dál mě nechali chodit v jedněch botech-neměla jsem ani ponožky.Nasadili rychlou léčbu,takže když mi po třech dnech přijela návštěva,téměř mě nepoznala.Nesnesitelné křeče mi zcela zkroutili jednu nohu a ruku-vůbec to nešlo narovnat-pajdala jsem a celkově vypadala jak těžce mentálně postižený.Jelikož jsem nastupovala v pátek,první vizitu jsem měla až v pondělí.Celý víkend jsem přemýšlela,žře smrt je lepší než toto.Měla jsem hrozný strach,že se křeče nezbavím a táké jsem tím byla naprosto vysílená.V pondělí mi doktorka řekla,že mi chtěl pan doktor v pátek rychle pomoct a že to nějak napraví.Skutečně mi dali něco,po čem to rychle přešlo.Proč mi ale nemohli pomoct v sobotu jsem nepochopila...Okamžitě jsem žádala o propuštění-měla jsem pocit,že přijdu o poslední zbytky zdravého rozumu.Na to mi řekli,že když jsem podepsala souhlas s léčbou,musím je poslouchat a pokud nebudu rozumná,mohou mě tam držet třeba půl roku...Terapie nestáli vůbec za nic.Sprchy otevřené 2xdenne-samozřejmě společné.Takže člověk neustále obtěžován jinak postiženými pacienty.Jedna paní nám třeba neustále pozorovala genitálie.Kleptomanka kradla o sto šest-po týdnu člověk neměl spodáry,sprchový gel ap.Personál jen krčil rameny.Denní náplň žádná-ležet jsme nesměly,takže zbývalo jen posedávání po chodbách,či sledování televize.Ta byla neustále obsazena staršími pacientkami a ty sledovaly výhradně telenovely.Jediná léčba-brutální umrtvení sedativy,kdy člověk usne,než donese lžíci s jídlem k puse.Jednou jsem dostala nečekaně hodně silnou menstruaci a šla požádat sestru,zda-li by mě pustila o půl hodiny dřív do sprch.Měla jsem zkrvácené celé nohy.Odpověd byla ne.Musím dodržovat režim a počkat.Z léků mi narostla prsa a spustila se pseudolaktace.Protilék byl nějaký šílený drasták,po kterém jsem se okamžitě pozvracela a s odpuštěním pos....Péče a pochopení žádné po pár dnech je z člověka zvířátko.Nad námi neustále visela hrozba 27-což byl pavilon neklidu,kde ležely pacoši překurtováni a někdo říkal,že je tam občas zneužívají(já to posoudit nemohu,nebyla jsem tam).Takže měsíc naprostého blázince-bez vycházek.Viděla jsem,jak rodiče unášejí svou 19ti letou dceru-sedativy naprosto zničenou,se splstnatělými vlasi a kvasinkovou infekcí,o kterou se prostě nikdo nestaral.
Druhá zkušenost:PL U honzíčka v Písku.Podstaně lepší přístup a prostředí.
Do PL jsem se dostala po těžkých depresích a pokusu o sebevraždu.

Návštěvník (Čt, 16. 11. 2006 - 15:11)

depkouška: a v který části republiky ti "hrabalo"? :)))))) Abych věděla, o kterou léčebnu mám u své psychiatričky žadonit (doporučila mi pobyt v léčebně). Díky.

depkouška (Út, 14. 11. 2006 - 14:11)

k tomu prostředí - já měla štěstí na moderní a předělaný pavilon, velké pokoje s max. 3 postelemi. Sprchy a záchody luxusní, dílna na pracovní terapii taky super. Záleží tedy na tom, v které části republiky ti "hrabe" :o))))

taky depkouška (Út, 14. 11. 2006 - 09:11)

Přes to,že je u nás raketový nástup psychických nemocí,v léčebnách to není vůbec znát.Lidi jsou jak sardinky,třeba po 10 na pokojích.Naopak,léčebnám se peníze pořád ubírají.Já mám ale tu zkušenost,že lidé na psychoterapii se neotevřou před kolektivem,řeknou své problémy jen ošetřujícímu lékaři.Léčebna je někdy jediný možný způsob,jak člověku pomoci.Je odtržený ze svého(leckdy patologického)prostředí a má čas klid si utřídit myšlenky,nabrat sílu na jejich řešení.

depkouška (Út, 14. 11. 2006 - 08:11)

Pavle, ale to je zase blbost, zavřít tě tam můžou proti tvé vůli jen pokud se o tu sebevraždu nakonec pokusíš!!!! Mě teda k pobytu nikdo nenutil, bylo mi to navržené a musela jsem podepsat souhlas. A dalo se odejít na revers. A to podstatné: to, že máš sebevražedné myšlenky a tedy patrně stoprocentně trpíš depresí vůbec neznamená, že ti hned budou cpát léčebnu! Dostaneš antidepresiva a jestli ti zaberou, uvidíš ty "zázračné" změny v psychice. Nemá cenu zbytečně trpět. A v tvém případě dokonce riskovat život - protože se může stát, že ti v nějaké krizi rupne v bedně a fakt si něco uděláš! Já jsem se mimochodem dostala do nemocnice jen vlastní blbostí, že jsem ty prášky nebrala pravidelně, občas do toho alkohol apod.- spadla jsem až na dno a s hospitalizací (2 týdny) jsem ráda souhlasila. Tak se neboj a k tomu doktorovi určitě jdi. Přísahám ti, že ti nedají svěrací kazajku a nezavřou tě, aspoň ne hned :o))))

Pavel (Út, 14. 11. 2006 - 00:11)

Proto se také bojím jít k psychiatrovi. Sebevražedné myšlenky mám a nedovedu si představit, že by mě někdo někam zavřel. Pavel

Rachel (Čt, 9. 11. 2006 - 18:11)

No na uzavrenem odd.jsou ruzni lide!Tezke pripady,lidi co maji myslenky na sebevrazdu,schizofrenie,tezke deprese...a jine!Jsou tam ale i takovi,kteri maji mysleni OKEJ,jen je proste zle...takze takove prostredi cloveka spise jeste vice stahne:(Tyto "bojovne"podminky jsou mnohdy na miste!-aby se lidi nezabili,neublizovali si...ale je to sila a vice lidskosti by neublizilo!

depkouška (Čt, 9. 11. 2006 - 12:11)

to Rachel: no to je teda síla!!!! A je to nutné, takové podmínky? Jaké diagnozy se umisťují na uzavřená oddělení? Vždyť jestli má člověk ještě uvažování jakžtakž v pořádku, tak tohle ho může dorazit?!

Rachel (Čt, 9. 11. 2006 - 07:11)

Existuji taky polootevrene odd.!

Rachel (Čt, 9. 11. 2006 - 07:11)

depkouška
Na otevrenem odd.mas volnou ruku-muzes jit bez dovoleni ven,mit propustky na vikend,sama si jit nakoupit dobroty,umyt se bez dozoru,mas kdykoliv otervene pokoje,chodi se do dilen...mluvits s psychologem,psychiatrem,muzes podat revers!Taky mas sve obleceni,hyg.potreby u sebe i mobil!Mas navstevy..

Na uzavrenem nemas nic z toho!Nemas mobil,nemuzes volat,kdyz ti nekdo zavola,mas to casove omezene,nemas sve obleceni,ani spodni pradlo,hyg.veci mas k dispozici jen pri myti,kdyz chces neco z obchodu,musis si o to rict,nechodis ven,nemluvis s psychologem,nejsou skupiny,dilny...umyvas se pod dozorem,nemuzes se zavrit na wc,nemas svuj vlastni toaletni papir,pokoje jsou pres den zavrene a pohybujes se jen na chodbe ci ve spol.mistnosti!

depkouška (Čt, 9. 11. 2006 - 07:11)

a jaký je přesně rozdíl mezi uzavřeným a otevřeným odd.? Já jsem byla na oddělení - pavilon uzamčený, nemohlo se např. ven na lavičku apod., ale pokoje byly odemčené, mohlo se chodit po chodbě, do společenské místnosti, na kuřárnu, sprcha absolutně soukromá (dvě kabinky se závěsem) apod. Sestry naprosto příjemné¨, milé a starostlivé, až mě to šokovalo. Moje zkušenosti jsou takové, že to pro mě byla spíš dovolená a paradoxně na to ráda vzpomínám.

xxx (St, 8. 11. 2006 - 21:11)

Pro Rachel: s tím koupáním na uzavřeném odd. je to přesně tak. Dvakrát denně a všichni zaráz, dokonce je i v koupelně kamera a ve dveřích stál zřízenec a celou dobu čuměl! Chápu, že to má smysl, kdyby nějaká stará babka uklouzla a spadla ve sprše, ale stejně i tak je to ponižující. Kamery byly úplně všude s výjimkou kabinec na WC.

Rachel (St, 8. 11. 2006 - 19:11)

Kajda
Mluvila jsem o uzavrenem odd.!
Na otevrenem odd.tam se nehlida,jen se nemuzes zamknout,ale to neva...

Kajda (St, 8. 11. 2006 - 12:11)

To je blbost, delala jsem v PL brigadne uklizecku pri skole. Treba s koupanim, tak na otevrenych oddelenich se chodi pacienti koupat samy, akorat maji na to urcenou dobu. Na tezsim, jste pod dohledem, aby jste se treba nechteli podrezat pri holeni atd.

Rachel (St, 8. 11. 2006 - 11:11)

Pavel
No,co mam zkusenost,rano te vyvedou z pokoju jako ovce na pastu a jde se umyvat!Nemuzes se nikde zavrit...takze na tebe koukaj,ale ani ti to neprijde se stydet!
Nebo se taky umyva vecer...

Pavel (Út, 7. 11. 2006 - 19:11)

Dobrý večer Ráchel, děkuji Vám za Vaši odpověď. A jak je to třeba s osobní hygienou ? I tam jsou pacienti pod dozorem ?

Rachel (Út, 7. 11. 2006 - 19:11)

Pavel
No,jsi na uzavrenem odd.!Ani nemusi za tebou furt chodit,pac tam moc mista kde by ses zasil nemas!Pokud zlobis,daji te na pokoj-akvarko-kde na tebe vidi pres sklenene dvere a ze sesterny a po pripade te privazou k posteli remeny!Mozna i nejaka injekce na zklidneni!

Hana
Pokud jsi na uzavrenem odd.a nechces brat leky,mohou ti je dat injekcne!Pokud si na polootevrenem,preveli te na uzavrene!A pokud na otevrenem,tak te asi poslou domu!

Reklama

Přidat komentář