Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Eva1 (Ne, 9. 8. 2020 - 14:08)

Milé děvčata-Alčo,Alenko,Táno,Věrko,Moniko,Tamaro,Pájjo,všechny.Děkuji za hezká slova podpory,..Vím ještě mám kus cesty před sebou,možná usměvné mé nadšení po operaci bez komplikací .Ale Vy rozumíte..Těch katastrofických scénářů co člověku-tedy mně rozhodně ,před operací proběhlo hlavou,bylo moc.Tedy má fantazie byla v tom bezbřehá!!!!Trvalo to déle,už mi z toho "hrabalo".Antidepresiva neuznávám,ale přesto několikrát zkoušela pod dohledem našeho psychiatra,mám nízký tlak a po AD se mi snižoval neskutečně...Takže vylouč...
Navíc mí tři synové i manžel začali taky řešit mou operaci víc než zdrávo ,báli se za mě, sbírali informace..

Jinak-V Táboře každé ráno zavázali zabandážovali nohy kompresním obinadlem,večer rozvázali..Lepší než rvát kompresní punčochy na nohy...Doma stále bandážuji,tedy manžel .Jsem ráda že v nemocnici sundali stehy,nemusela jsem více řešit...Jinak jídla bylo víc než dost.Taky se musím krotit a kynu po všem z mouky..Pokud možno vylučuji pečivo... -ale já zesláblá a moc nepila,manžel přivezl nakrájený meloun,čistou hroznovou štávu,a tak ...
Jinak každá máte můj obdiv,já ted cvičím ty základní doporučené cviky,+SM systém -to jsou lana -na židli,kvůli páteři...Dopřávám si super osvěžující luxus-studenou sprchu..Furt"hledám pod zbytky zeleného tekutého obvazu jizvu,...a já tam skoro nic nevidím...???Jen cítím po délce pod tím menší dlouhou zatvrdlinku..Vím že se má masírovat..Co jste děvčata používali za mastičku???
A Pájjo- když čtu co ty vše máš za tělesné aktivity,tak se mi nechce věřit...Já totiž taky před TEP ráda cvičila,-Tibetany,jednodušší jogu,(to mohu zapomenout)plavání..Tak později budu mít na Tebe otázky kolem cvičení..Mějte krásný den.Eva

Pájja (Po, 10. 8. 2020 - 18:08)

Nebandážuj, kup si kompresní podkolenky ve zdravotnických potřebách. Ideál, já v nich jela už domů z nemocnice.

Tamara (Po, 10. 8. 2020 - 20:08)

No nevím, já měla dost problém natahovat i obyčejné podkolenky, natož kompresní. Nataho vala jsem pomocí ručníku dost dlouho

Pájja (St, 12. 8. 2020 - 17:08)

Tamaro, já je taky nedávala sama, ale pokud bandážuje manžel, může i natahovat. Už při odchodu z nemocnice, se setřička smála, že to má místo posilovny. Doma mi je dával manžel, klidně mě vzbudil o půl páté, než šel na ranní, nebo mi je natáhl, když přišel z noční, bylo to lepší. Zdravou nohu už jsem zvládala sama. Poradila mi je staniční, v nemocnici byla i prodejna, tak mi je tam koupil než mě propustili. Bylo to začátkem února, tak jsem je ocenila i při chůzi venku. Dnes veškerý sport jedině v kompreskách sportovních, krásně drží achilovku, netrpí lýtko a tím pádem i kolena jsou v klidu :-D

Aja (Po, 10. 8. 2020 - 21:08)

To teda je naozaj problém, ale musela som to zvládnuť. Naťahovala som si kompresívne pančuchy pomocou kovového navlekača. Dá sa kúpiť v zdravotníckych potrebách, ale dosť som sa natrápila kým som sa to naučila, aby pančucha dobre sadla na prstoch a päte. Na ponožky som používala tiež pomôcku zo zdravotníckych potrieb, ale to bolo v pohode. Aja

Věra (Ne, 9. 8. 2020 - 16:08)

Evo, já věřím na sádlo - dělá bílé jizvy. Sama si vyškvařím, naleju do kelímku od krému a 2x denně promazávám - zbytek sníme (vařím na sádle) :-) Tekutý obvaz jsem neměla, viděla jsem celou jizvu hned i jsem to tu popisovala jak byla děsná. Všechno se srovnalo. Trochu to zpočátku bolí, když se na ni zatlačí, ale pomalu to ustupuje a najednou je celá hladká. Tak do toho.

Aja (Ne, 9. 8. 2020 - 19:08)

Krásna optimistická reportáž od Evi1. Mať takého manžela išla by som znova :-) :-). Prvú jazvu som masírovala a potom mazala ricínovým olejom, druhú bravčovou masťou doma vypraženou. Rozdiel vo vzhľade nevidím. Po ricínovom oleji som cítila väčšiu úľavu. Jazvy ešte musia vyzrieť a každému sa tvoria inak. Ešte aj teraz si natieram. Vystriedala som to, lebo som bola zvedavá aký bude rozdiel. Všetko dobré prajem vám čo to máte za sebou aj vám ktorých to ešte čaká. Neodkladajte čo je potrebné, čím skôr tým lepšie, roky iba pribúdajú. Aja

Eva1 (Ne, 9. 8. 2020 - 12:08)

BARBARO -potvrzuji co Vám sdělila Věrka, jde se desátý den od operace domů.Navíc si můžete vybrat-bud po operaci do tří měsíců lázně,nebo přímo z nemocnice odvoz na následnou rehabilitační péči...Ale to je individuelní podle nemocnic-např.Benešovská nemocnice nabízí rehabilitace pooperační v centru Slapy,dále rehaústav Pleš,a jiné...Já z Tábora mohu do lázní....Dostanete spolu s termínem písemné materiály,kde vypsáno.

Věra (Ne, 9. 8. 2020 - 10:08)

Děvčata, tak jsem se vypovídala - nebyla jsem tu dlouho - a teď zase vy :-)

Barbara poláková (Ne, 9. 8. 2020 - 00:08)

Kdy by sem byla propuštěna

Věra (Ne, 9. 8. 2020 - 10:08)

Barboro, je to na každé nemocnici a na každém pacientovi - naše pravidlo, každý to má jinak. Po první operaci jsem byla v nemocnici 10 dní, ale myslela jsem si, že mi napřed musí vytahat stehy, než půjdu domů. Chodila jsem dobře, zahojená jsem byla dobře, pustili mi i se stehy, když jsem se zeptala, jen jsem si dopředu domluvila s obvodní, že mi přijde stehy vytahat domů. Po druhé operaci jsem dostala zánět povrchových žil ve stehně operované nohy, takže antibiotoka, pak stehy a pak asi 12 den domů. Po třetí operaci jsem týden ležela a jakmile jsem mohla vstát - první bylo zkusit chůzi, pak koupelna a pak domů 10. den. Ale na stehy jsem musela do nemocnice - rovnou jsem dostala papír s termínem. Takže bude záležet na tobě jak na tom budeš a na nemocnici. Proč se ptáš?

Eva1 (So, 8. 8. 2020 - 10:08)

KOMU JSEM DÁLE NESKONALE VDĚČNÁ:Celému týmu pana primáře Pazdírka -operoval mne +dva jeho kolegové.Empatičtí,žádné hvězdné manýry...Celé oddělení Táborské ortopedie -sestřičky,sanitáři,rehabilitační fungují perfektně..To že mají méně času na komunikaci s pacientem,je dané tím že utíkají z vizity na operační sál,na ambulanci,úrazy..fakt jak na závodišti...Moc jim děkuji.Všem.

A pak jsem vděčná mému manželovi,jezdil za mnou denně dostával seznam co přivézt-košilky,kratásky,povlečení,pral pilně..Zavařil mi brusinky s borůvkami,vozil štávu,kuřecí masíčko,zmrzliny od Mekáče pro sestřičky.....A moc dalšího...Lituji upřímně ty co jsou bez partnera,děti jsou přeci zaneprázdněné....

Ted manžel vaří-nejdříve přivezl jídlo v termo boxu s restaurace kam rád chodí..má střeva reagovala hrozně.Takže .manžel uvaří např...květák ,brambory...Ted už i já včera udělala salát řepa celer,na pánvi karbanátek..Dnes kuřecí rizoto,prostě lehká zdravá jídla....Léky na bolest doma jsem brala jen na páteř-kyčel NEBOLÍ..Užívá se také cca 40dnů od operace lék na ředění krve Eliquis-2x denně .tot vše ...
Také DŮLEŽITÉ-při všech činnostech a polohách-chůze ,leh,sed,hygiena-mám zapnutou KONTROLKU-POZOR NA ZAKÁZANÉ POHYBY..to je pro mne klíčové a na prvním místě-zdůraznovaly sestřičky a bohužel luxaci zažila Tamara-popisuje zde....
Taky se mi zoufale nechce do lázní-mám Bechyni 23 září!Není jednolůžák!!
bojím se spolubydlící co hodně spí,pod prášky,já ráda brzo kávu ,cvičím..Nechce se mi z mého komfortu...Ale .dostala jsem přednášku od mého nejstaršího syna proč musím,také rehabilitační sestřičky vysvětlují ,že rehabilitační procedury cvičení uvede do správného pohybu kyčel...Tak rezignuji,když tak na víkendy si zařídím domů...
Tak tolik prozatím přátelé má reportáž.....Vy co Vás vše čeká -vězte že těch strachů z operace- máme možná odhaduji -u mne 90% neopodstatněných......
Užívejte dne.Eva

Věra (Ne, 9. 8. 2020 - 10:08)

Evo, krásná reportáž. Ať ti nohy slouží k plné spokojenosti :-) Jak píšeš o té vyrážce, dostala jsem ji při poslední operaci také a také se shodli, že z prádla. Dali mi Di(y)thiaden a bylo to dobré. Ještě mé zkušenosti: cévku jsem neměla ani při jedné operaci, chladicích polštářků bylo dost, cvičila jsem už na JIP na posteli - tam jsem byla přes noc - a druhý den ráno mi převezli na pokoj a začal trénink na berlích asi 5. den sprcha, pak zkouška chůze po schodech a 10. den domů i se stehy. Ty mi pak vytahala u nás doma obvodní. Jídlo jsem si vybírala myslím, že ze tří možností a přesně jak píše Pajjja, nic jsem nechtěla abych se nevypásla do koule :-). A také jsem nechtěla žádné návštěvy, přesto se přišli maminka, manžel a dcera, která bydlí v Plzni, podívat. Manžel také pral noční košíle i se pokoušel o žehlení, doma pak vařil i zkusil ptáčky :-) Evo, já vzpomínám a už dopředu si vybavuju, co mi zase čeká. Ještě k lázním. Já jsem jezdila už před operacemi, ale je fakt, že jsem vždy byla na pokoji sama. Lázně jsem si užila, odložila jsem tam během čtrnácti dní berle, domů jsem přijela bez nich, ale jela jsem tam až po třech měsících. Vidíš, v Táboře jsme byli s vnoučky v polovině července na výletě - muzeum čokolády a muzeum Lega. Ten střed Tábora s uličkami je krásný, jen kdyby to nebylo od nás tak daleko. Tak ať se TEPka hojí, nic nebolí a zase napiš - další reportáž :-)

Eva1 (Ne, 9. 8. 2020 - 16:08)

Děkuji Věruško.Eva

Eva1 (Ne, 9. 8. 2020 - 16:08)

Děkuji Věruško.Eva

Pájja (So, 8. 8. 2020 - 18:08)

Evi, velká gratulace, to tvé psaní zní velmi radostně. A opět důkaz, že co nemocnice, to jiný postup. Na JIPce dva dny, až třetí na pokoj, už druhý den po operaci jsem stála v chodítku, sprcha ani omylem, cévka pryč hned po přeložení na pokoj, bez krytí už z JIPky, namražené gelové polštáře vyměňovaly sestry několikrát denně včetně utěrky na zabalení..... Mně tam jídlo celkem chutnalo, mohla jsem si na celou dobu vybrat obědy z jídelníčku (výhoda nadstandardu), nechtěla jsem proto nic nosit, abych se nerozežrala a nepřibrala :D Tak ať ti to šlape :D

Alena (So, 8. 8. 2020 - 17:08)

Evi, to je ale nádherné překvápko, gratuluji !!!!!!! A prima reportáž, doufám, že budou další díly ... Tak ať se daří v "novém životě" (tak se tu kdysi psalo o životě po TEP) a vše ať probíhá k Vaší plné spokojenosti.

Monika (So, 8. 8. 2020 - 15:08)

Zdravím Evi, moc gratuluji k nové TEP. Mám radost, že operace proběhla v pořádku a že to, jak píšete, nebylo tak hrozné, jak já si představuji. TEP mě čeká za měsíc a jak se to blíží, začínám mít strachy. Dodala jste mi kuráž. Děkuji Vám.

Eva1 (So, 8. 8. 2020 - 09:08)

ZA JAKÉ RADY VÁM DĚKUJI:
Neřešit materiál endoprotézy-operatéři se rozhodují přímo na sále!!Výběr nemocnice -tam kde provádí dlouho a rutinně!!
Vzít si gelové polštářky na chlazení rány-měli málo a vzhledem k vytíženosti sestřiček a sanitářů jste si museli říci..Já měla tři i s kapsičkou ,a na pokoji mi dávali do lednice -mrazáčku..
Dále vzít si lehkou látkovou tašku s delšími uchy pro zavěšení na krk,vložíte vše co potřebujete do koupelny.Pro začátek jsem měla ubrousky vlhčené pro miminka ,otírala se jimi!

Eva1 (So, 8. 8. 2020 - 09:08)

ZÁŽITKY PO OPERACI:
Na op.sál ráno v osm,vše příjemné..Pak probuzení na JIP a celý den spala oblblá-Jo měla jsem narkozu,epidural nepřicházel v úvahu,léčím se roky s páteří,velké bolesti,změny na páteři( i prodělaný zánět páteře se sepsí před 11lety,hrůzná ale jiná historie!)
No a v noci na JIP jsem přišla už k sobě -bolesti skoro žádné ale hrozně na zvracení,sestřička řekla že to je z opiátů které se při op.podávají..Pak ráno konečně na oddělení!!Cca 5 dní cévku v močáku,je to komfortní pro čurání.i hygienické...Antibiotika 3dny kapačka.Postavili mi třetí den..necítila žádné bolesti,jen trošku pnutí přes stehno ..Šestý den odstranili krytí rány a dostanete tekutý zelený "obvaz".Rána klidná nic neteče!!!!Bez otoku!!!!!! A mé trable??Dostala jsem šíleně svědivou vyrážku přes celá záda-škrabala se jak malé dítě-nějaká zapařenina.Sestřičky i lekař řekli že je to z nemocničních lůžkovin.Už před vyrážkou jsem měla svůj polštář,deku,pak mi manžel nosil povlak pode mne místo podložky..Fenistil gel a tabletka -asi zirtek??Zklidnily..Pak můj další problé jsem nespavec,doma ranní ptáče v pět bývám vzhůru.. No a paní z těch dvou se mnou na pokoji prochrápala celou noc,mluvila ze spaní..Sestřičky se ptají chcete tabletku na spaní ,na bolest,já tvrdošíjně odmítala až ke konci si dvakrát vzala na noc.Ale to není nic tragického-čuměla v mobilu na you Tube,mluvené slovo,apod...
Rehabilitační začne s Vámi chodit,cvičit,a jak máte pryč krytí rány ,můžete se sprchovat.Neuměla jsem si představit jak???když se musím držet obou berlí??Jednoduché -stojíte váhou na neoperované končetině jak čáp -úplně v pohodě,záda ke stěně pro eventuální uklouznutí...No a pak se mi vzhledem k tomu že ležíte většinu času ozvaly mé pravidelné bolesti páteře-já říkám asi stokrát větší než pooperační bolesti..Tak mi dávali injekce a nechali mi o tři dny déle v nemocnici..Stehy vyndané po 12 dnech...A domů!!!!

Reklama

Přidat komentář