Reklama

Totální endoprotéza kyčle

MUDr.Radomír Ho (Pá, 3. 8. 2007 - 00:08)

Honzovi - z 26/6/07
nejspíš už máš po operaci, ale ptal ses, jaké sporty budeš moci dělat..
Já mám nyní 8 měsíců po TEP pravého kyčle, je mi 46 let, jsem zvyklý hodně sportovat.
Cyklistiku určitě budeš moci provozovat, ale vše postupně.. Důležité je zhojit kloub ve správné poloze - aby vznikla pevná vnitřní jizva (chybí kloubní pouzdro), nevytáčet špičku nohy ven, a zároveň cvičit svaly (lýtka, stehna, hýždě)od druhého dne, postupně si přidávat. Po 4 týdnech jsem jezdil na rotopedu, po 8 týdnech jsem již jel na kole asi 10 km (to jsem ještě chodil o berlích), až jsem odložil berle po 12 týdnech, jsem jezdil na kole normálně nejprve po rovinkách, pak postupně kopce.. Nyní mám 1500km na kole po TEP, jezdím i Šumavu, Alpy atd. Znovu zdůrazňuji, že jsem vždy dost sportoval i závodně (kopaná), tak každý dle svojí kondice. Jinak bez problémů plavu všechny styly, jezdím autem, opatrně hraji tenis, volejbal. Fotbal raději nehraji, bojím se kolizí.., občas si zakopu gumovou mičudou s dcerou.. nedělá mi dobře zvedání břemen ( nad 20kg), chození po tvrdém povrchu. je potřeba si trochu hlídat extrémnější polohy kyčle (ponožky, stříhání nehtů..), ale je-li člověk trochu ohebný a šikovný, tak jde vše.
Přeji Ti úspěšné uzdravení a vzhůru do nového, sportovního života !
R.Houbal"seznam.cz
Jinak je dobré procvičovat svaly i masážními výrobky - podívej se na moje firemní www.aureamedica.ic.cz - masážní výrobky, perličkové koupele.

Zdraví
Radomír

Návštěvník (Čt, 2. 8. 2007 - 13:08)

Vlaďce...
A zjistili lékaři, zda příčina bolestí není ještě jinde než v artróze - třeba revma, záněty, dna ...? Někomu pomohou od bolestí lázně (třeba Velichovky) nebo termální koupele v Maďarsku či na Slovensku, u někoho zabere magnetoterapie.
Spřízněná duše...

vladka. (St, 1. 8. 2007 - 14:08)

mam artrozu 1stupně a dosti velke bolesti.Doktoři řikaji že to nějak rehabilitace spravi,ale nesprvila.Pomužou jedině prašky od bolesti.no nedovedu si představit než dojdu ke 3stupni aby mne ho pak vyměnili.Prosimvas mate taky take bolesti a nebo se muže jednat o něco jineho.Diky

Návštěvník (Út, 31. 7. 2007 - 09:07)

Odpověď Bětce:
Myslím si, že hodně záleží na vytvoření pevného svalového korzetu a na snížení váhy. Rehabilitační cvičení by se mělo provádět už před operací. U mě to tak nebylo a o to déle jsem pak musela používat francouzské hole.
Dobrý je rotoped, plavání, cviky na posilování svalů. Do vany je zpočátku lepší sedačka (proplácí pojišťovna stejně tak jako nástavec na WC). Bez sedačky jsem vanu začala používat asi po 4 měsících (v lázních). Nechtěla bych dávat rady, co se týče ohýbání, je to určitě individuální. Já si nyní (dva roky po operaci) dokážu ošetřit nohy a to trochu jiným způsobem, než jsem byla zvyklá dříve, ale raději využívám služeb pedikury.
Operace se nebojte, není nijak bolestivá, naopak Vás čeká úleva od bolestí a příjemný pobyb.

Bětka (Po, 30. 7. 2007 - 22:07)

Pro Jiřinu!
Díky za odpověď!A ještě prosím:za jak je tak možnost "překročit" vanu a kdy jste si již sama mohla ostříhat nehty na té operované noze?Nějak se více než operace bojím následného vykloubení umělého kloubu...

Jiřina (Po, 30. 7. 2007 - 13:07)

Pro Bětku:
Po schodech naučí každého chodit rehabilitační sestra, mě to učili asi za týden po operaci, samozřejme s berlemi. V některých rehabilitačních zařízeních (např. v Jevíčku) také každého naučí obouvat ponožky pomocí svinutého ručníku. Jde to velmi snadno. Také lze koupit pomůcku k obouvání.
Po čase (a poctivém cvičení) už různá omezení nejsou tak přísná.

Hodně zdaru!

Návštěvník (Ne, 29. 7. 2007 - 20:07)

Ahojky.prosím o radu,kdy po operacij kyčelního kloubu,totálnlí endoprotézy,nastoupit do práce. Jednala by se o kancelářskou práci na 8hodin. Prosím o radu. Díky Věra

Bětka (Ne, 29. 7. 2007 - 19:07)

oprava:po operaci je Radka :-)))

Bětka (Ne, 29. 7. 2007 - 19:07)

Ahoj, já jsem Bětka(63 let) a operace(kvůli artroze levé kyčle, prává je naprosto O.K.) mne teprve čeká v listopadu.Operaci má za sebou Věrka, která mi odpovídala a radila.zdravím!

Bětka (Ne, 29. 7. 2007 - 19:07)

Moc díky za podrobné informace.Tu sádru měla před čtyřmi lety příbuzná v Anglii(druhý rok lezla po Karpatech...):-)))nejvíce mi vrtá hlavou, za jak dlouho busu chodit po schodech, protže máme schody v bytě...dokud to bude třeba, budu v přízemí, odkud se odstěhuje dcera.za jak dlouzho sis mohla obléct ponožku?Pry to učí berlemi...

Emilie (Út, 24. 7. 2007 - 18:07)

Po operaci kyčelního kloubu mi lékari sdélili,že se mi dostal do krve vápník,a že jediná možnost je,postoupit další operaci,ale nemohou zaručit,že se to nebude znovu opakovat.Prosím má nekdo zkušenosti s podobným pripadem?dDekuji.

Lenka (St, 11. 7. 2007 - 16:07)

Babicka je cerstve po operaci, dreny uz ma vyndane, sedi a zkousi pomalu choditko. Chci se zeptat, je to bolestive??? Bohuzel ji je uz 85let a chvilema ma hrozny treba 20minutovy tres, kdy se nam zda zcela mimo, tak nevime jestli opravdu ma takove bolesti, nebo se jedna o poperacni komplikace... Lekar s nami prilis nemluvi a kdyz, tak rika, ze je vse OK. Diky

Markéta (St, 11. 7. 2007 - 10:07)

Dobrý den, moje babička jde na operaci endoprotézy za měsíc. Stávající endoprotéza se jí poškodila při pádu, takže musí na operaci nové.. Je to závažná operace? Babičce je 84 let a docela se bojí. protože má silnou artrózu. Co jí čeká po operaci, rehabilitace? Děkuju moc za rady, Markéta

Vendy (St, 11. 7. 2007 - 07:07)

Dobrý den všem ,na operaci kyčelního kloubu jsem byla 6.10.2006 kdy mi byla udělaná totální náhrada .Propuštěná jsem byla již osmý den po operaci pro perfektní pooperační průběh .Po 2 měsících jsem byla přijata do Rehabilitačního ústavu Kladruby , kde jsem byla 2 měsíce.Kyčel mne vůbec nebolí , ale mám neustále svalové bolesti od poloviny stehna až do kolena.Napište co s tím. Díky Vendy

Návštěvník (Út, 10. 7. 2007 - 09:07)

Ahojte vsetci,
ak sa chcete dozvediet mnozstvo cennych informacii o operacii bedrovych klbov, hlavne co sa tyka mladych a aktivnych ludi s problemom artrozy, davam do pozornosti tieto stranky:
http://www.surfacehippy.cz/index.htm
http://www.surfacehippy.ic.cz/

Pokial bude z vasej strany zaujem, poskytnem vsetkym dalsie podrobne informacie na zaklade mojej osobnej skusenosti (mam operovane obidva klby metodou Resurfacing, vysledok je vyborny)

Návštěvník (St, 4. 7. 2007 - 21:07)

PRO RADKU.Ahoj radko i ja bych na Tebe mel par dotazu jestli bych mohl je mi stejne jako tobe a na operaci jdu za 2 mesice.Chtel bych te poprosit o e mail kam bych ti mohl napsat ovsem jen jestli ti to nevadi.Jarda

Návštěvník (St, 4. 7. 2007 - 20:07)

Ahoj Bětko,jela jsi z nemocnice na rehabku,nebo jsi doma a dojíždíš? Tak mladá a totálku,co se ti stalo. Já také 35.let a podstoupuila jsem jí letos v březnu. Kde jsi byla na operaci,byla jsi spokojená. Pojedeš do lázní? ráda bych se s tebou spojila,dopisovala: budu se těšit na odpověd.věra

Radka, 26 let (St, 4. 7. 2007 - 14:07)

Ahoj Bětko, byla jsem na operaci 29.5.2007 a chodit o berlich sem mohla uz treti den po operaci, kdyz vytahly dreny. jinak do nemocnice na oddeleni hned druhy den dosel rehabilitacni pracovnik, ktery to rozhybava a nauci na berlich chodit, i do schodu. Podle me je blbost se ucit dopredu chodit na berlich, protoze ja na nich chodila od prosince a stejne sem se po operaci musela ucit znovu. jinak hned jak sem po 10 dnech dosla z nemocnice, tak sem zacala chodit na rehabky. I kdyz jeste chodim o berlich, tak uz pomalu zkousim bez nich. Jinak rana se zhojí rychle (10. den vytahovali stehy) a zadna sadra se nenosi.tak preji hodne stesti.

Bětka (Po, 2. 7. 2007 - 21:07)

Pro Michaelu-pravděpodobně půjdu na TEP na podzim.Díky za úžasnou radu-nacvičit chůzi s berlemi, hlavně po schodech. ještě před operací!Zdravím!

Bětka (Po, 2. 7. 2007 - 13:07)

Dobrý den.Mám před sebou za pár měsíců operaci TEP.Prosím o informace:je po operaci noha v sádře a na jak dlouho?Jak dlouho je třeba berlí?Za jak dlouho se může člověk pohybovat "normálně" po schodech?Za jak dlouho se zhojí rána tak, že lze plně rehabilitovat?Díky.

Reklama

Přidat komentář