Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Bětka (So, 10. 11. 2007 - 23:11)

Tak můj příspěvek o sexu měl být odpovědí na srpnový dotaz...
Já však mám dotaz prozaičtější, za několik dní jdu na TEP kyčel.kloubu a stále nemám přichystané přezutí do nemocnice.V pokynech mám napsánbo "obuv s pevnou podrážkou",jinde čtu obuv s plnou špičkou a pevnou patou.Jedna sestřička mi doporučila na přezutí do nem. "botasky", pravila "jako adidasky něco".můžete mi napsat, v čem jste pajdali a trénovali na schodech vy?

Bětka (So, 10. 11. 2007 - 23:11)

Právě čtu v knížečce Prof.Sosny(VFN Motol)v části Sexuální aktivita v prvních 3 měsících po operaci: .....Vyvarovat se pokrčení dolní končetiny, zevní rotace a ohnutí kyčel.kl.přes pravý úhel a výrazněji se nepředklánět.Ze zkušenosti pacientů můžeme pro ženy doporučit jako nejvhodnější polohu na zdravém boku s polštářem mezi koleny."

Dana (Pá, 19. 10. 2007 - 21:10)

Já jsem do lázní, nikdy moc nejezdila. Popravdě jen jednou. Vždycky jsem zvládala cvičen doma a lázně jsou spíš takový odpočinek. Je pravda, že ale příjemný odpočinek, zvláště pro pracující, starší. Byla jsem v lázních v Hodoníně - takové lázně považuji opravdu za luxusní:) Jsou to spíše nové lázně, opravdu pěkně vybavené. Pořádají zde i zájezdy např do sklípků, plavba lodí, prohlídka zámku,.... - samozřejmě, že takový výlet je přizpůsobený nám nemoným, je najatý speciální autobus, který vás doveze přímo k lodi, nebo k zámku. Co se týká procedur, je opravdu z čeho vybírat,pamatují si např. jódové koupele, vířivé koupele (pro celé tělo, dolní končetiny), podovodní masáž, masáž zad, zábaly teplé, studené, cvičení individuální, skupinové, v posilovně, v bazéně, plavání. Dobře zde vaří, spíše jako v restauraci, pokud nemáte dietu, máte na výběr ze 3 jídel, nabízejí k jídlu také hodně ovoce. Přímo v budově je bar (restaurace), konají se zde "dechové" zábavy. V létě i živá muzika v areálu. Takže spíše jako dovolená se cvičením:))

Vlasta (Pá, 19. 10. 2007 - 21:10)

Doporučované lázně po TEP jsou Klimkovice ,Hodonín nebo Karviná.Lékaři Vám poradí.

Vladimír Husák (Čt, 18. 10. 2007 - 09:10)

Monika: Už jsem to nějak vychytal, díky. Měl jsem každou berli jinou. Teď mám nový a je to lepší.
Lázně - které lze doporučit ? Díky

Návštěvník (St, 17. 10. 2007 - 09:10)

Mírné problémy jsem měla asi rok a půl, jednalo se o tlak ve stehně.

Pro dr. Houbala:
Opožděně ještě dík za to, že jste se ujal Moniky.
K lázním:
vyzkoušela jsem jich několik, při příští návštěvě bych se asi dožadovala důkladnější instruktáže pro cvičení na přístrojích (na to často personál nemá čas) a co nejdelšího pobytu v zábalu po koupelích. Zdá se mi paradoxní, že pojišťovna plně hradí hotelové služby v lázních, ale jen 3x týdně po dvaceti minutách pobyt v léčivé vodě.
V některých lázních bývají masáže po koupelích, kdy tělo je nahřáté, jinde na to nehledí.

Ina

Návštěvník (Po, 15. 10. 2007 - 17:10)

V listopadu to bude rok co jsem po totální endoprotéze kyčle.Ze začátku se zdálo být vše dobré, ale v poslední době mě začala operovaná končetina zlobit. Je silnější, cítím pnutí spíše od kolena dolů a při prudším našlápnutí cítím bolest ve stehně.
Máte někdo podobné zkušenosti? Jsem před další kontrolou a mám strach, aby bylo vše o.k.

Monika (Ne, 14. 10. 2007 - 12:10)

Správná výška? - Asi taková, aby měl člověk natažené ruce při chůzi a nijak je nekrčil nebo nebyl zohnutý v zádech. Asi musíš vyzkoušet, jak ti to nejvíce vyhovuje podle tvé výšky.

Vladimír Husák (Čt, 11. 10. 2007 - 10:10)

Tak po kontrole a RTG po šesti týdnech mohu nahradit berle francouzskými holemi. Jaká má být jejich správná výška ?

Helena (Pá, 5. 10. 2007 - 21:10)

Já jsem po TEP levé kyčle 8 měsíců. Moje kamarádka má zkušenosti s jizvami tyto: jizva prý se má vzít mezi prsty a jako kroutit a oddělovat od kůže, mazat sádlem. Chce to dělat vleže, aby nebyly svaly napnuté.

Jiřinka (Čt, 4. 10. 2007 - 12:10)

Dana: Děkuju za rady ohledně natahování ponožek - ihned vyzkouším :-))) Pokud jde o dotazy a doporučení, nejvíc mi jich poskytla fyzioterapeutka při rehabilitačním pobytu, neb doktoři se jaksi ustavičně tvářili, že nemají čas... Mám dojemy, že rehab. pracovníci vědí často mnohem víc, ale musíte se zkrátka do úmoru a bezostyšně na všechno ptát. Jizva se má určitě potírat již zmíněným sádlem a její okolí jemně masírovat - aspoň já mám po ránu svaly v oblasti rány poněkud ztuhlé a mírná masáž pomáhá. A teď si jdu zkusmo oblíct ponožky...

Vladimír Husák (St, 3. 10. 2007 - 22:10)

Dana: moc děkuji za odkaz, určitě si knihu objednám. To je přesně to, co mi chybělo v nemocnici jako četba ve volných chvílích. Sprchový kout bohužel nemám, pouze vanu. Při propuštění jsem dostal sedák do vany a nástavec na WC. Do vany se mi leze dobře, ale jsem hodně opatrný.
To sádlo mi tam doporučili taky, ale připadalo mi to zvláštní. Jenom prý nemá být slané :-)

Dana (St, 3. 10. 2007 - 22:10)

Pro Vladimíra - máš pravdu, že co se táký informací, tak všechny nemocnice a lékaři pokulhávají. Je samozřejmé, že člověk se ptá, ale teprve při propuštění z nemocnice příjde na spoustu věcí, které neví, jak provést. Do té vany bych nedoporučovala hned lézt, pokud je možnost raději se používat sprchu. Jinak ti pomohou sedáky do vany.

Mě hodně pomohla knížka - kterou mi nabídli v nemocnici. Myslím, že něco takového by měli nabízet všem, např. už když se zapisujeme na pořadník, abychom si měli čas vše přečíst, popřemýšlet, vyzkoušet. Tady máte odkaz na tu knižečku:
http://www.triton-books.cz/book.asp?bookid=223

- máte zde obrázky různých druhů endoprotéz, jak se postupuje při operaci, předoperační a pooperační rehabilitace. Fotky - jak správně ležet, sedat si, zvednou předmět ze země, nalézání a vylézání z auta, chůze po schodech , nějaké cviky.

Dana (St, 3. 10. 2007 - 20:10)

Chtěla bych říct, že Jiřinka má pravdu, když říká o oboustranném postižení, že je to běs!

Ohledně pořadníků - je pravda, že u každé nemocnice jinak dlouho čekáte. Ale u každé nemocnice vás vemou přednostně, pokud považují váš stav za těžší, složitější apod.

K ponožkám:
1. já jsem skoro 3 měsíce po operaci, už v nemocnici jsem si ponožky obouvala bez ručníku. A to tím způsobem, že jsem si lehla na bok, na neoperovanou nohu, mezi nohama jsem měla polštář. Operovaná noha je tedy na hoře, nohu pokrčíte v koleni (patu přitáhnete k zadečku) - rukou tak dosáhnete na chodidlo a na prsty. Ponožku si navléknu na ruku, roztáhnu prsty na ruce, tak pak do ponožky klidně vsunete hožku.
2. Pomocí ručníků mi to připadá, že člověk potřebuje více trpělivosti. Ale zase se můžete obouvat v sedě. Je dobré mit tenký ručník, ne froté. Vememe ručník a z jedné i zdruhé strany ho přeložíme dovnitř, ručník se tak stane užší. Jeden konec držíme v ruce na druhý konec navlékneme ponožku a opatrně položíme na zem, nesmí se ponožka z ručníku vyvléci. Obouváme tak, že nohu vložíme do ručníku, máme vytvořenou jakoby rouru z ručníku. A tak nazujeme.

Nevím, jestli pochopíte takový popis, ale snaha byla:) Jizvu si potírám měsíčkovou indulonou, dobré je i domácí sádlo. Je to doporučené přímo z nemocnice. Masírování nevím, také by mě zajímalo:)

Vladimír Husák (St, 3. 10. 2007 - 18:10)

Zdravím. Jiřinka mě předběhla s tou otázkou na ručník :-) Taky by mě to zajímalo. Já jsem 5 týdnů po operaci - necementovaná TEP (keramika), provedená v Brně u sv. Anny. Je mi 32 let a čekal jsem skoro dva roky. Po operaci jsem byl ještě 14 dní na rehabilitačním oddělení. Cvičení pomohlo, ale co mi tam naprosto chybělo, byly praktické rady do běžného života. Kdybych se při propouštění sám neptal, tak nevím ani jak se sehnout, jak vlézt do vany, jak na ponožky... Pravou si obléknu normálně, Na levou používám berle (ponožku na ně natáhnu , roztáhnu je, a natáhnu na nohu). Jinak mohu potvrdit, že mít špatný i druhý kloub, který je teď ten "zdravý" je hrůza. Jsem zvědav kdy budu mít druhou operaci. Mně říkali, že nejdřív za rok.
Zajímalo by mě, jak pečujete o jizvu. Já mám jednu asi 15cm do oblouku, 14 stehů. Zatím ji natírám krémem jen po koupání. Je dobré jizvu masírovat ?

Jiřinka (St, 3. 10. 2007 - 15:10)

Všechny moc a moc zdravím, diskusi jsem objevila náhodou, hbitě ji prostudovala od samého počátku, objevila spoustu zajímavých podnětů a zkušeností, o něž se s vámi žádný ortoped nepodělí (osobně tvrdím, že by si každý odborník dotyčné specializace měl nechat zkusmo vyměnit nějaký ten kloub, aby věděl, zač je toho loket, a podle toho se choval k pacientům :-))))Opravu kyčle jsem absolvovala na sklonku července 2007, čeká mě ještě druhá (výhledově v únoru O8), jelikož obě byly ve stejně ničemném stavu (zahnilý IV. stupeň). Každý to zřejmě prožívá jinak, ale jediné, co bych doporučila všem s oboustranným postižením, je neodkládat, nečekat pokud možno co nejdéle, protože když pak musíte několik týdnů pajdat jenom po "staré" noze, je to běs, je to běs, je to běs... (Pacientům pokročilejšího věku implantují cementované náhrady, tudíž mohou relativně brzy nohu zatěžovat.) Pokud jde o "pořadník", já jsem se náhodně objednala v Motole k jistému úžasnému (po odborné stránce, pochopitelně)panu asistentovi, čekala jsem pouze 1/2 roku,a podotýkám, že bez fňukání, úplatků či známostí. Mám dojem, že právě čím měnší nemocnice, paradoxně se tím déle čeká. Pro úplnost dodávám, že je mi 48 let, nejsem aktivní sportovec, ale myslím, že omezení pohybu (a jeho následné obnovení)vnímají všichni víceméně podobně. Mohl by mi někdo prozradit, jak se navlékají ponožky pomocí ručníku???

Romana (So, 29. 9. 2007 - 18:09)

Heleno,to Vám gratuluji!I mě tam operovali a po roce jsem 14dní po reoperaci-nepřišitý sval,krátký a mělký klobouček!Již nikdy více!!!

Irena (So, 22. 9. 2007 - 09:09)

Teprve po endoprotéze kyčle mám pocit že žiju!Měla jsem bolesti a operce od narození.A teď jak můžu jsem v posilovně už 5tým rokem a je to prima.Ještě si pořídím hůlky na severskou chůzi a budu chodit pořád jak to půjde pěšky,už teď chodím skoro přes celou Prahu pěšky z práce.Pohyb je veliká radost.Jemě 54 ahoj

Dana (Po, 10. 9. 2007 - 17:09)

Moc děkuji za ty názory ohledně bot:) Botasky od teď budou už pořád jen zavázané! Lžíci už mám koupenou. Blíží se nám zima, všichni bychom si měli dát pořádný pozor na náledí. Pády by mohli být nebezpečné:(

Jinak paní Heleno, doufám, že běžkování dopadne dobře, pak napište své pocity:)

Pop: natrénované paže - vím, co to je:) Člověk nemusí ani posilovat:)

Monika (So, 8. 9. 2007 - 18:09)

Taky používám dlouhou lžíci, ta by neměla chybět:) Ze začátku jsem si s ní i podávala věci, co mi spadly na zem. Takže doporučuji všem pořídit:) K těm botám: také mám některé zavazané a tak je jen nazuji. Koupila jsem si i botasky na suchý zip, teď se to celkem prodává. Tak to také jde.

Reklama

Přidat komentář