Reklama

Zážitky z vojny

Steve (Út, 17. 6. 2014 - 23:06)

že nejenom gumáci žrali...Tak tak :-))) čím víc kravin na nášivkách na rameni tak mnohdy větší kokot. (nebylo to sice u všech pravidlo ale u některých to tak bylo) Hlavně ti Rotmistři apod., jooo ti to žrali když to podepsali. S peckařema to nebývalo zas až tak špatné.

Řekl bych, Davi (Út, 17. 6. 2014 - 21:06)

Píšeš: Je pravda, že...že zrovna ty bys tu vojnu potřeboval, jak koza drbání. Soužití s tebou asi bude pěkný opruz. Poznal jsem za svůj relativně dlouhý život pár takových exotů a většinou skončili velice neslavně...připouštím, pobavil jsi mně.

Bohužel to bylo (Út, 17. 6. 2014 - 17:06)

Asi jsem nějakej jinej...Já jsem taky sloužil na čáře v Černém Údolí, přestože jsem měl buržoasní původ a komunismus jsem nenáviděl. Těsně před vojnou jsem měl požádáno o výjezdní doložku do Rakouska s povoleným devizákem. Byl bych tam zůstal. Zeleným kokotům to bylo u prdele, poslali mne na čáru. Naštěstí jsem nikdy nemusel žádného narušitele zastřelit. Většinou to byli kluci jako já. který sral bolševik.

Franta OSH (Út, 17. 6. 2014 - 17:06)

Asi jsem nějakej jinej člověk, o vojně se nebavím, postavil jsem dům, mám tři syny, zasadil jsem desítky stromů ale vojna ta mě k srdci nepřirostla. Děda byl soukromník do r. 1958. Mstili se jemu i mému tátovi, ani já to neměl lehké, když jsem chtěl na střední školu, musel jsem se doma odhlásit z pobytu, rok trvale bydlel u tetičky a odtud z jiného města dělal přijímací zkoušky. Pak už jsem měl klid, ale nebyl jsem v ČSM, a neustále mne to dávali najevo. Na vojně jsem byl odveden k PS. Říká se že tam brali jen dobré kádry, spolehlivé lidi. Ale není to pravda. Nás nepřátel soc.společnosti tam bylo hned několik, ti sloužili vkuchyňi. Jedinej já chodil až na čáru, byl jsem v SkP, věčně na piketu, ne jednou jsem ležel u HM, nohy v NSR,často jsem chodil za ŽTZ jako KH. Nikdy mne nenapadlo vzít dráhu. Ale ještě dnes se za to stydím a proto nerad o vojně mluvím. Ono to stejně nikoho nezajímá, tedy alespoň u nás doma. V hospodě bych mohl vyprávět, ale tam stejně nechodím. Furťáci se chovali slušně, někteří byli vzdělaný, jednak to bylo že jsme byli na jedné lodi,sloužili tam různí vyděděnci,také to bylo tím že jsme fasovali ostré.
naše heslo Neprojdou, když nepříjdou!

David (Út, 17. 6. 2014 - 13:06)

Je pravda, že poslední...Píšeš: Je pravda, že poslední dobou se z chlapů stávají rozmazlené slečinky. Připadá mi, že ženy jsou v tomto ohledu někdy snad dokonce tvrdší. Asi je to opravdu tím, že se po porodu chovají zodpovědněji. Na tom něco bude. Chlapi mají dnes někdy názory, jako malé děti v pubertě. Jediné, co je zajímá je asi sport v televizi, nebo kolo, na kterém si jezdí drbat pytlíka.
Málokdy už dnes potkáme skutečného chlapa, který by byl zodpovědnou oporou pro rodinu.

Co je tohle proboha zase za blbost? Muž tu přece není od toho, aby byl oporou své rodiny, své komunity, své země. Skutečný muž má usilovat o to, mít své okolí pod kontrolou, a přinutit své okolí, aby respektovalo jeho pravidla, a ne jakákoli jiná. Má dělat vše proto, aby jednotlivci i instituce fungovaly podle jeho vlastní vůle, a nikoli naopak. A komunistická i postkomunistická základní vojenská služba se podílela na produkci nikoli skutečných mužů, ale spíše naprostých otroků. Kdo se tu chvástá tím, co všechno v armádě vydržel, a jak by to samé potřebovali i jiní, je ve skutečnosti nepředstavitelný vůl.

! (Út, 17. 6. 2014 - 13:06)

Absolvoval jsem zakladni sluzbu v Zidenicich 1978-80. Take bylo dost prusvihu(nastesti ne moje), ale byli jsme partyja(cesi, moravaci, slovaci, madari)kteri drzeli v tom zelenem prostredi pohromade. Kdyz si na nas zasedli, pozadovali vojensky krok, dodrzovani casu. Tak jsem to vylepsili tim, ze jsme chodili na stravu poradove, se zpevem uprostred Brna(to zakazane nebylo), predpisove cepice, predpisove kanady, rano vsichni na rezcvicce, i mazaci, a do tydne si nas prestali vsimat, a opet byl veget. Podrazy se nedelaly, kdo jo, ten to potom schytal.

bohouš (Út, 17. 6. 2014 - 09:06)

abych si nepřidal, lze to říct naprosto rátce, na vojně zůstávali lemplové, netáhla, vygumovanci. komu se echtělo pracovat dal se k SNB, celníkům nebo na vojnu. Sem tam se našel chytrej člověk, měl třeba i vdělání vojenské, stavařinu, srojárnu a pod. na vojně i byl něco platný, něčemu rozumněl.Železniční vojsko stavělo vlečky, mosty, silnice, ovšem hejno stupidů okolo jednoho chytrého. Asi tak.
Jak to je dnes si netroufnu tvrdit, ale si to bude lehce podobné, i když snad vezmou alespoň fyzicky zdatné, dřív to byl kripl za kriplem. Pamatuji se že ve škole jsem měl problém s kotoulem na zad, měl jsem sice jedničku, ale nebyl jsem nějak zlvášť zdatný, na vojně jsem byl za machra co udělá parakotoul, umí se zbraní, přitom jsem se bál vzduchovky.

Plný souhlas, (Út, 17. 6. 2014 - 07:06)

že nejenom gumáci žrali...nevím, čím to bylo, ale největší stupidi byli "vychodňaři".Jako poddůstojníci i jako mazáci.Asi to bylo tím pomícháním s tou maďarskou a ukrajinskou krví.Ostatně, už děda, coby voják v 1.WW říkával, že největší kokoti byli Maďaři. A proto je sapér Vodička porychtoval, kde mohl.Jo, za RU, to bývala vojna..."poslušně hlásím, pane obrlajtnant...

Problém byl v t (Út, 17. 6. 2014 - 06:06)

že nejenom gumáci žrali vojnu. I spousta záklaďáků žrala vojnu a stali se z nich zelení kokoti. Vůbec s nima nešlo normálně mluvit. Zvlášť když dostal navíc nějakou další pecku. Bylo to tím, že například pomocný dělník, který v civilu platil za trotla, zjistil, že na vojně klidně může dělat kariéru, jelikož většina lampionů byla ještě blbějších než on.

Kgo bydlel na v (Út, 17. 6. 2014 - 05:06)

jenže ten tvůj názor má...Žrádlo pro slepice a králíky nekupoval. Buď si ho sám nakradl anebo ho za drobné koupil od těch, co si nakradli. Nebo vyměnil. Třeba za stavební matroš, který zas ukradl někdo jiný jinde. Většině vygumovanců byli komunisti ukradený. Že se nesmělo ven? Pokud jste jeli s cestovkou, tak se dalo jezdit každý rok. Na to devizák nebyl potřeba. Když někdo řval, že ho z politických důvodů nechtějí pustit, byla to blbost. Když chtěl jet soukromě, banka mu prostě nedala devizák. A to ne z politických důvodů, ale proto, že jich měla málo.
Ale to nemá nic společného s vojnou. Jen to, že lampasáci a fízlové nesměli jezdit nikam. Museli se dovolit svého náčelníka, i když chtěli jen do NDR nebo do Bulharska.

Fr. N. (Út, 17. 6. 2014 - 05:06)

Jasně - zařadit se,... jenže ten tvůj názor má trochu zádrhel, komunisti byli tvrdí jen na někoho. Kdo se zařadil, poslouchal a ještě k tomu chodil do průvodu na 1. máje , ten měl klid. lid se v práci nepřetrhli, kdo mohl ten kradl, v praxi to bylo že v mlékárně si nacpala každá bába do kabelky jogurky, pacholíky, máslo, co se vešlo. Vš kolik se vešlo vajíček do kabelky, až 200 ks!Švagr dělal o žních na sušičce zrní a v kabele odnášel zrní, doma měl přes 40 pytlů zrní. Tohle by tě dnes u cizí firmy neprošlo.Dnes se krade jinak,ovšem tehdy to bylo také obrovské množství a dělali to lidi jak ty říkáš zařazený a kteří poslouchali. A vedoucí s tím těžko mohl něco dělat, bu´d kradl taky anebo byl za chvíly ,,vyřažený" - jsem zažil na vlastní kůži, lidem se nedalo poroučet, když bylo hodně práce, ženské začali být doma na hlídačenkách, každé záhadně onemocnělo dítě a chodily do práce jen ti poctivé, svobodné, někdy musely nastoupit do provozu z kanceláří. Bylo to ještě horší, kancelářský práci nezvládaly, ale kradly o sto procent víc než lidé z provozu. Hrdinové práce byli velebeni, jejich pracovní rekordy se falšovaly a ještě se jim tleskalo. Jo lidi maji krátkou pamět.

bohouš (Út, 17. 6. 2014 - 04:06)

Byla tu rec o vojne u...Jenže ten web je asi 2 roky předělaný, psát může jen přihlášený a webmajster vše kontroluje. Dřív mohl napsat pisatel kritiku, nebo správný názor na službu u PS. blog je špatně udělaný vyhledávání příspěvků je složitejší. A když u máš všechno, skoro všechno pročtené zjistíš že ono to tak zajímavé ani není.
Ti pánové , hlavně zelenomozkové si přenáramně fandí.

Rychlonozka (Út, 17. 6. 2014 - 03:06)

Byla tu rec o vojne u pohranicniku. Spousta pribehu, clanku a povidek s tematikou Pohranicni straze je na tomhle webu: http://pohranicnik.blogspot.cz/

Marek (Po, 16. 6. 2014 - 23:06)

Povinná vojna dnešním...Je pravda, že poslední dobou se z chlapů stávají rozmazlené slečinky. Připadá mi, že ženy jsou v tomto ohledu někdy snad dokonce tvrdší. Asi je to opravdu tím, že se po porodu chovají zodpovědněji. Na tom něco bude. Chlapi mají dnes někdy názory, jako malé děti v pubertě. Jediné, co je zajímá je asi sport v televizi, nebo kolo, na kterém si jezdí drbat pytlíka.
Málokdy už dnes potkáme skutečného chlapa, který by byl zodpovědnou oporou pro rodinu.

No jo, (Po, 16. 6. 2014 - 23:06)

Chtěli po mě mimo jiné,...Zkrátka po tobě chtěli práci, za kterou jsi ale byl placený. Tos asi nemohl rozchodit.
Je ale zajímavé, že peníze jsi od nich asi bral. Nebo ses výplaty vzdával, protože tato práce ti připadala nenormální?

Petr (Po, 16. 6. 2014 - 22:06)

Chtěli po mě mimo jiné,...Souvisí tak, že pokud jsi na vojně braní telefonů bral jako něco, z čeho jsi měl trauma, tak jak tedy můžeš fungovat v dnešním tvrdém životě?
Hochu, život není mámina náruč, která tě bude ochraňovat, není to ani posilovna, kde se na sebe zálibně díváš do zrcadla. Je to především tvrdý boj, kde se musíš umět prosadit, kde musíš mít alespoň trochu tvrdé lokty. A to tě právě mohla naučit vojna.

nástupní ročník (Po, 16. 6. 2014 - 22:06)

Chlapci, chlapci, přál bych...Bože, takový veget! Válet se celý měsíc v přijímači, rajony pouze do půlnoci a sprchy jednou týdně i když studené. Takový přepych. A jenom okop pro ležícího střelce a ještě za osvětlení světlicemi.
Co bych za to dal, kdyby mazácká vojna byla tak "tvrdá" jak těch 14 dní přijímače.
Jediný co bych nerozchodil je turecký záchod.
Mno, chlapi ale začínáte sklouzávat do roviny soutěžení kdo ho má většího. To je jako jeden dělostřelec co se chlubil, že střílel z děla největší ráže v armádě a říkal jakousi ráži v mm. A pořád dorážel jestli na něho někdo má. No jen jsem se smál a to je důležité jak zformuloval otázku na mě "jakou ráží střílels ty?" Já na něho 500mm. Aby neztratil tvář, tak mě poučil, že ráže je ta díra v trubce, načež jsem nenuceně utrousil, že kdo by to cpal takový klacek do trubky :-))))) No vyhrál, měl ho většího, protože holt střílel z největší trubky a co se nevejde do trubky se nepočítá a proto je king :-)))))
Podstata je, že 730cítky holt nemají z každýho blba trauma, dovedou si poradit, a hlavně co nevydrží člověk, vydrží zvíře, co nevydrží zvíře, vydrží voják ČSLA i dokonce ta poslední zchoulostivělá štábní krysa a vo tom to je v porovnání s těmi odchovanci sametu, co jsou sám psycholog, kaplan, lidský práva a podobný sračky.

jan (Po, 16. 6. 2014 - 21:06)

Chlapci, chlapci, přál bych vám měsíc přijímače vojsk pohraniční stráže v Malackách,rok 1966.Když jsem nastupoval, vážil jsem 69 kg. Po měsíci jsem byl o 10 kg lehčí. 3 poplachy za noc s nástupem, normální, rozcvička běh v masce 5 km, normální, cvičiště Sahara, písek a písek. Kopání okopu pro ležícího střelce a poddůstojník, který se bavil střílením světlic nad naše hlavy. "Opičí dráha", rajony do půl noci, slamníky plněné slámou, plné jakého hmyzu, jako přikrývky kousavé deky, přežili jsme to všichni, jenže to ještě chlapi byli to, co to slovo znamená a ně nějací připosraní mamánci.To, že každý, kdo měl frčku stále jenom řval, bylo normální.Sprchy jednou týdně s teplou vodou která nestačila pro to množství maníků. Jinak plechová korýtka se studenou. Turecké záchody. Jednou týdně "čepobití", kdy jsme pochodovali okolo tribuny s velitelem praporu, ppl Zavodnovem,zpívali pochodové písně, od rána 6 hod, do večerky neustále v poklusu.
Když nás potom rozváželi na roty, čekala nás mazácká vojna, ta byla stejně tvrdá, jako přijímač.Když jsem šel do civilu, měl jsem 70 kg čisté svaloviny. A vědomí, že se jen tak před něčím neposeru.

Jj (Po, 16. 6. 2014 - 21:06)

Povinná vojna dnešním...Tohle mi vždycky říkával táta. Neměl jsem ho za to rád. Ale měl pravdu. Vojna byla děsivý opruz. Ovšem z uch se tam stali muži. To je fakt. Nepomohl vám tam táta, máma ani brácha. Člověk tam musí spoléhat především sám na sebe. V menší míře se dá spolehnout i na kámoše ve zbrani. Jinak když vidím lampasáka, do dneška mám nutkání ho nakopat do prdele. Až na malé vyjímky to byli totální vygumovanci.

Ota (Po, 16. 6. 2014 - 20:06)

Povinná vojna dnešním výrostkům chybí jako prase drbání. Na vojně se z nás kluků stali chlapi. Z holek se zase stávají ženy když se jim narodí dítě.
Hnal bych ty parchanty co se nudí na vojnu ne na dva ale na pět let.

Reklama

Přidat komentář