Reklama

Antidepresiva a jejich vysazování

Tomáš (Pá, 2. 11. 2007 - 00:11)

Vliv AD po vysazení trvá ještě několik týdnů.

Ale co to je ta pravá a ničím neovlivněná realita fakt nevím. Během ročního užívání AD došlo doslova a do písmene k částečné "rekonstrukci" Tvého mozku, který je prostě jiný, než byl před nasazením AD (přibylo ohromné množství serotoninových receptorů atd.). A mozek je a bude stále měněn a přestavován, i bez AD. A hladiny neurotransmiterů se mění každým okamžikem. Dej si sklenici mléka nebo banán a s hladinou serotoninu to zamává jako jedna tabletka citalopramu. Jinými mechanismy, jinak rozloženo v čase, ale zamává. Takže asi nejrozumnější odpovědí na danou otázku je, že ta otázka nemá smysl.

Safira (Čt, 1. 11. 2007 - 23:11)

Po roce užívání AD jsem vysadila. Šlo o léky na bázi citalopramu. Jak dlouo trvá, než si člověk může říct "Tak, teď jsem čistý a to, co prožívám je ta pravá a askutečná neovlivněná realita"?

Tomáš (Čt, 1. 11. 2007 - 22:11)

Lauro:
Antidepresivní efekt třezalky spočívá v ovlivňování hladiny serotoninu, takže se nesmí používat spolu s jakýmkoliv AD, které činí (jinými mechanismy) totéž. Hrozí tzv. serotoninový syndrom.
Magnézium se samozřejmě může brát spolu s AD.
Kofein má výrazné panikogenní účinky, může vyvolat stavy podobné PP i u lidí, kteří tímto onemocněním netrpí (ve vyšších dávkách). A u toho, kdo PP má kofein ty nepříjemné stavy ještě prohlubuje. Proto co nejméně nebo lépe vůbec. A nejde o vztah kofein - AD, ale o vztah kofein - onemocnění.
Většina současných AD se používá skoro 20 let (třeba ten Citalec = Seropram). A výhody převažují nevýhody. Co udělá po třeba 40tiletém užívání Ti neřekne nikdo.
A na to huntování jater je opravdu "lepší" alkohol, hlavně ve vyšších dávkách. On i takový volně prodejný Ibalgin dokáže ta játra zaměstnat a? a?...

laura (Čt, 1. 11. 2007 - 18:11)

Iron: No ja uz beru Citalec, takze trezalka u me moc nepripada v uvahu. Diky!

Tomáš: A proc se vlastne ta trezalka nedoporucuje v kombinaci s jinymi AD? Muze se brat to magnezium i v kombinaci s AD? A proc ne ten kofein? Omlouvam se, ze se tak moc ptam, ale moc me to zajima. Jeste bych chtela vedet, do jake miry AD poskozuji telo, zejmena pri delsim uzivani, da se to s necim porovnat - treba jatra vice nebo mene nez alkohol atp... Objevi se nejake zdravotni problemy u lidi, co AD berou dlouhodobe? Dochazi k ubytku nejakych latek nebo prvku, ktera jsou normalne v tele? Diky!

Tomáš (St, 31. 10. 2007 - 23:10)

Lauro:
Hořčík a B vitamíny jednoznačně OK. Ale ne žádné super hyper multi nesmysly z reklam. Dobrý je třeba Magne B6 (obsahuje hořčík a vitamin B6) a sem tam "obyčejný" B-komplex. Jídlo co nejpestřejší a pokud možno nic, co obsahuje kofein. A taky co nejvíc světla (na zimu dost blbá rada, já vím).

S tou třezalkou strašně opatrně, u většiny AD je kontraindikována a to z velmi dobrých důvodů. Takže bez lékaře ne.

Iron (St, 31. 10. 2007 - 22:10)

Dobrej je hořčík neboli magnesium a taky vitaminy řady B. Když si vezmu hořčíkový tablety tak to i cítím, člověk je méně nervózní....
Jako lehký antidepresivum je dobrá třezalka tečkovaná (čaj nebo tablety). Mám přístup k odborným studiím o třezalce a je pravda, že jako lehké antidepresivum se osvědčila, ale může mít nežádoucí účinky v kombinaci s různými léky. Takže je dobrý ji užívat samotnou nebo po poradě s lékařem....

laura (St, 31. 10. 2007 - 22:10)

Ahoj, chtela bych Vas poprosit, jestli byste mi nemohli doporucit nejakou ,,doplnkovou" lecbu pri AD. Ve smyslu, jake vitaminy treba telu chybi, co je dobre jist vice a tak (vubec pri depresich nebo pp obecne)... Preju vsem uzdraveni.

* (Pá, 26. 10. 2007 - 11:10)

Ha, no já teda asi budu mít rivotril asi poddávkovaný.... já ho titž brala jen v případě, že jsem měla neklid, když už jsem ráno nemohla vydržet v posteli a pokračovalo to ikdyž jsem vstala. A to jenom půlku... doktor mi sice řekl kolik až moc ho můžu vzít, ale jinak to nechává na mě. A jinak Lexaurin právě beru spíš, když brečím a mám ty depresivní stavy...Strašně těžko se to vysvětluje je mi chvilu tak a chvilu onak. Ale ten neklid jsem měla hlavně po těch lécích vždycky...navíc jsem nemohla jíst a to potom bylo děsný být pořád v poklusu a přitom nenajezená...strašně vyčerpávající a z toho jsem pak měla ještě větší depku...no blázinec :-)
Jinak Tome neboj vzala jsem tvůj vzkaz sportovně.

Jan_D (Pá, 26. 10. 2007 - 11:10)

Tady na tý adrese je v mp3 ke stažení povídání s Markem Vašutem a Cimickým o depresi
http://www.rozhlas.cz/izurnal/porazdr/_zprava/286858

Lily (Pá, 26. 10. 2007 - 11:10)

text

Koblížek :-)) (Pá, 26. 10. 2007 - 11:10)

Hvězdičce:
Přešla jsem z Remeronu na Mirtazapin Teva právě kvůli lékové formě, protože rozpustný Remeron se špatně dělí. Ale při troše šikovnosti by to určitě šlo, prostě si budeš dělat drobečky :-)) Asi bych už znova na Mirtazapin Teva nepřecházela, Remeron jsem snášela líp. Teď už ale zpátky přecházet nebudu.
S psychiatrem jsem se domluvila na vysazování podle mého gusta, myslím, že už vím co jak na mě působí a jak dlouho, takže se s tím nějak poperu sama. Myslím, že je to nejlepší řešení.

A ještě k předešlé diskusi:
Také jsem nechtěla skončit u psychiatra, styděla jsem se za to a do dneška to před okolím tajím, ale opravdu mi to pomohlo!!! Ta nejistota, když jsem nevěděla co se se mnou děje mě tu nemoc ještě víc prohlubovala. Když mi psychiatr řekl, že je to "obyčejná" deprese a na sadil mi AD, tak se můj stav začal solidně zlepšovat. Nevím, kde bych teď bez AD byla, navíc jsem se musela starat o dvě malé děti a s depresí jsem o ně ztrácela zájem. Bylo to těžké.
Beru Remeron nebo Mirtazapin (stejná chemikálie). Z počátku jsem hlavně po ránu cítila únavu, ale to se postupně spravilo, obzvlášť když jsem přešla na nižší dávku. Dobře se po něm spí. Sexualitu nezhoršuje. Možná je po něm větší chuť k jídlu, což jsem z počátku uvítala, protože jsem nebyla schopná spolknout jediné sousto. Teď bych spíš potřebovala pár kil shodit :-))
Rozhodně bych se AD nebránila, do určité míry to člověk asi může zvládnout, ale jsou určité meze. Záleží na tom, jak Vám to snižuje kvalitu života a jak dlouho to hodláte vydržet. Navíc teď je opravdu špatné období, podzim je živná půda pro deprese.

Přeju všem hodně sil.

Tomáš (Pá, 26. 10. 2007 - 01:10)

Promiň hvězdičko, já to s tím vymejšlením myslel jako srandu. Proto taky ten smajlík. Nedošlo mi, že bys to mohla vzít vážně. Takže ještě jednou se omlouvám.

"Cíťa" na léky nejseš sama, já třeba taky nemůžu Ibalgin nebo Paralen a musím šáhnout jinam. A tu moji náhradu taky líp snáším v rozpustné podobě. Ta totožnost dvou léků je jenom zdánlivá, každá firma to dělá na jiné lince a nepatrně se lišit můžou. Takže ber co je pro Tebe lepší a v pohodě.

Kolik toho Rivotrilu vlastně bereš? Možná ho máš poddávkovaný a půl tablety navíc by v doběm kdy je to "na Lexaurin" možná pomohlo.

* (Čt, 25. 10. 2007 - 17:10)

hlásí se hvězdička. jen bych chtěla říct, že si nějak nevymýšlím. (nebo jak si to tomáši myslel)
Jsem bohužel taky takovej cíťa na léky. Mimochodem zrovna ten Mirtazapin a Remeron jsou ty léky, které mají být totožné a já na ně reaguji na každý jinak. Lépe snáším ten Remeron práve v rozpustné podobě, takže mě také dost zajímá jak těch 15 mg dělíš :-) Koblížku. Ptám se, kdyby mě taky čekaly problémy s vysazováním.
Co se týká Rivotrilu, tak po změně léku se to zklidnilo, ale jinak to pro mě bylo fakt nepříjemné, navíc když můj stav jaksi kolísá a jednou je to na Rivotril a podruhé na Lexaurin. Teď se snažím vyhýbat obojímu. Je mi relativně dobře ikdyž OK to není, ale jsem schopná normálně chodit do práce...atd.
Diskusi zdar

migel (St, 24. 10. 2007 - 23:10)

To naprosto chápu....taky nechci brát nějaký zajebaný prášky....to je člověk tak slabej že to nezvládne bez nich???Proč????Stejně je to jen chemka.....člověk je jak přivožralej....bych blil...ale já už ty stavy prostě nezvládám....to se nedá...

Lily (St, 24. 10. 2007 - 23:10)

text

migel (St, 24. 10. 2007 - 22:10)

No to mi trochu mluvíš z duše......akorát já za ty čtyry měsíce prodělal snad všechny testy.....bral třikrát antibiotika a nikdo navěděl proč a na co mi to dává,ale sem naprosto zdravej......což je z jedný strany skvělý,ale zase bych se snad smířil se sebestrašnější diagnozou,znal by se důvod,rizaka a léčilo by se to.....né tohle....ode zdi ke zdi a čtyry měsíce nic....

Jan_D (St, 24. 10. 2007 - 22:10)

Stalo se mi něco podobnýho. Když mi bylo asi 26, vracel jsem se pozdě večer od dědy domů a najednou z ničeho nic mi začalo srdce tak divně vynechávat a dost rychle bít (později jsem se dozvěděl, že se tomu říká extrasystola), polil mě studenej pot a nemoh sem popadnout dech, bylo mi dost špatně. Šel jsem druhej den k doktorce a ta mě poslala na vyšetření srdce - vše v pořádku. Pak mi vzala krev a zjistila, že mám zvýšený jaterní testy. Tak mě poslala na pozorování do nemocnice. Nic zvláštního se nezjistilo a testy se spravily. Zhubnul jsem asi o 10kg a vážil jsem asi 55kg, protože jak mi bylo blbě tak jsem nemoh vůbec jíst. V tý době už se to samo trochu zlepšilo. Dostal jsem na půl roku dietu a během tý doby mě doktorka poslala k psychologovi a ten mi doporučil 3 měsíční denní skupinovou terapii. Pak mi psychiatr předepsal na rok antidepresiva aurorix. Jako doplněk mi pomohlo běhání a jízda na kole. Když mi na začátku bylo asi tři měsíce pořád blblě, prestože všechny výsledky všelijakých vyšetření byly v pořádku, tak jsem si řekl, že to zkusím rozběhat a i když jsem se cítil jako mrtvý a špatně se mi dejchalo, tak jsem s maximálním přemáháním trochu sportoval a docela to pomáhalo, ale bylo to hrozný utrpení.
Jakžtakž to odeznělo asi po roce, ale stejně mám pocit, že už to není jako předtím. Nějaký ten strach v mé hlavě zůstal a asi navždy zůstane..

migel (St, 24. 10. 2007 - 20:10)

Chtěl bych se vám svěřit se svým problémem pac už tak nějak nevim kudy kam.....Je mi 25 let a jsem muž.Do začátku těchto prázdnin bylo vše absolutně v pořádku,rád sem si zapařil projel se na kole prostě užíval život v dobách volna,ale i po pracovní stránce......Najednou zničehonic začátkem července se to stalo....den předtim jsme trochu popili takže klasická kocovinka a najednou zničehonic v dodávce mě začalo polejvat horko,zastavoval se mi dech,brnělo mě snad celý tělo nemoh sem mluvit,vyschlo v ůstech atd...samozřejmě sem si myslel,smrt,infarkt nebo něco ještě horšího......Zkončil sem na pojotovosti na bulovce,kde ze mě nejdříve udělali feťáka kterej přebral a až po nějakých těch jejich detoxikačních odběrech mě přesunuli na plicní pac na dech sem si stěžoval nejvíc...tam sem dostal infuzi a poslali mě domu....doma sem si prožil nejhorší noc v mém životě,kdy sem propocen lapal po dechu,vypil tak deset litrů vody atd.....Druhý den jsem se vrátil do špitálu tam mi udělali několik vyšetřeních a samozřejmě nic nenašli...pak následovali troje antibiotika na cosi které byli ůplně zbytečné......nicméně moje matka to hned diagnostikovala jako nervy pac s tim má bohaté zkušenosti...Zvláště v minulosti byla na práškách tak hned věděla.Zpočátku sem jí nevěřil a byl přesvědčen že zřejmě dožívám....ůnava a bolest celýho těla,točení hlavy a rozostřené vidění+špatné dýchání byli ty lepší stavy....ty horší viz výše vypsané...Nicméně při jednom takovom záchvatu mi podala rivotril jež sama užívá při obtížích a hle ono to pomohlo......Takže celý léto funguju na tý bázi že je mi zle nedokážu se pořádně soustředit přemejšlet,blbě se mi dejchá vo fyzickém výkonu ani nemluvě a každé ráno stávám s rivotrilem,plus když cítim že se blíží záchvat beru další a pomáhá.....nicméně vážně takhle nechci žít.Trvá to už čtyry měsíce a já jedu na 20%.jediný co zvládám tak spánek a práci a to jen díky rivotrilu na němž již jsem zřejmě závislý.....No psychiatra jsem ještě nenaštívil,ale snad konečně jsem se po všech těch vyšetřeních dostal do ruky dobrému obvodnímu lékaři,který mi před třemi týdny zakázal rivotril a napsal lexaurin.Lexaurin jsem špatně snášel,byl sem oblblej a jak zfetovanej tak sem ho úpo třech dnech vysadil a vrátil se k rivotrilu abych mohl alespoň na těch 20% fungovat.Dneska jsem mu všechno řekl a napsal mi tedy neurol ráno a večer plus AD-Asentra100.Prosím co si myslíte o mé nemoci?Může to tedy být nervového původu?Co si myslíte o mé léčbě?Jsou zvoleny správné medikamenty?Máte někdo s těmito medikamenty zkušenosti?Dostanu se z toho ještě někdy????Už po čtyrech měsících fakt ztrácím víru a propadám depresi pac se na sebe nemůžu spolehnout nevim kdy mě to chytne v plné míře a co nového jako bonus příde....kolikrát jsem měl již myšlenky zda by to nebylo lepší zabalit...ale to vážně jen v těch nejhorších stavech....tak slabej bejt nechci.Díky za každou radu,zkušenost či připomínku.Migel.

Tomáš (St, 24. 10. 2007 - 20:10)

Jano, Tobě připadá doktor se kterým se dá domluvit na individuálním vysazování blbej? Mně teda ne. Ta dávka je skutečně s trochou nadsázky až "homeopatická", ale tenhle doktor jí přece nenutí do nějakýho hurá řešení podle tabulek. DOKTORA NEMĚNIT :-))

Jana (St, 24. 10. 2007 - 15:10)

Koblížku, po zkušenosti s mojí psychiatričkou : máš blbého doktora. Vyměnit.

Reklama

Přidat komentář