Reklama

Antidepresiva a jejich vysazování

Lily (Út, 25. 9. 2007 - 16:09)

text

Hanka (Út, 25. 9. 2007 - 16:09)

Tomáši moc děkuji

* (Út, 25. 9. 2007 - 09:09)

ahojte* tak můj pan psychiatr mi vyhověl. Mám tutéž účinnou látku jen od jiného výrobce a opravdu se mi ulevilo. Nicméně mám právě to chvění a neklid ikdyž už ne v takové míře. A dostala jsem k tomu právě Rivotril o kterém tu píšete jako o bezodiazepinu a vůbec tu pár lidí píše, že to bere. Mě to překvapuje, je to lék na epilepsii a popravdě z toho nemám dobrý pocit. Máte někdo zkušenosti? Děkuji

Tomáš (Po, 24. 9. 2007 - 23:09)

Pro Ene:
Nepotěším Tě, nejsem psychiatr. Formálním vzděláním chemik, profesně v tuto chvíli jsem úplně mimo obor. Ve svém okolí mám několik lidí z oboru psychiatrie a tudíž je koho se ptát.
Neurol i Rivotril patří mezi benzodiazepiny. A to jsou látky, které velmi dobře pasují do tzv. GABA - receptorů. A GABA (kyselina gamaaminomáselná) funguje jako "tlumič" z různých důvodů "splašených" neuronů. Není-li dostatek GABA, dochází k třesu, stavům úzkosti, křečím atd. A snížená hladina GABA může být vlivem používání některých léků, nevhodnou skladbou potravy, snížením hladiny některých enzymů, deficitem B vitaminů ... V takovýchto případech není jiné cesty, než použít benzodiazepiny, které GABA "nahradí".
S těmi 7 dny je to trochu podivné, dotyčná pisatelka dodala moc málo informací, fakt nevím. Ale moje vlastní zkušenost s Wellbutrinem (AD, které se pod jinou obchodní značkou používá pro odvykání kouření) byla taky dost divoká. Po asi 3 týdnech jsem ho musel vysadit, protože se u mě objevily jako vedlejší účinek silné depresivní stavy. Ale u mě ty stavy během pár dní odezněly. Takže kouřím dál, už vím, jak se cítí člověk trpící depresí a že je to strašně nepríjemné.

Pro Hanku:
Ten Tvůj lékař má pravdu, ověřeno nezávisle u t?í psychiatrů. Důležité je to, že necítíš potřebu zvyšovat dávky - pak je to OK (v kontextu Tvé zdravotní situace).
S tím návykem je to strašně složité, už jenom definice pojmu návyk by byla na celou stránku. Vzato doslova je 100 procent lidí závislých na vodě. Všichni těžcí diabetici jsou závislí na pravidelných dávkách inzulínu. A šlo by pokračovat dál. Ale to není klasická závislost spojená s tzv. "cravingem" (= bažení, touha) po droze. A u AD k té klasické závislosti nedochází, jen je potřeba je vysazovat postupně, protože tělo je na ně zvyklé - ale není na nich závislé. A pokud někdo trpí stavy, které vyžadují užívat AD trvale, pak je prostě potřeba smířit se s tím a chápat AD jako vodu nebo inzulín.
Takže bych se toho neděsil a prostě si žil :-)

Hanka (So, 22. 9. 2007 - 12:09)

Tomáši mně také připadá,že jsi hodně znalý v oboru,a také jsem se ptala svého doktora,že se strašně bojím závislosti na AD a benzod.,on mi řekl,at se uklidním,že to nejím pro potěchu.Je pravda ,že beru Seropram a Diazepan,ale v dávce 2x 2,5mg nebo 3x,říkala jsem mu zda by nebylo lepší to změnit na Neurol,řekl ,že je to v podstatě stejné a že pokud nenavyšuji a nemám vyšší potřeby tj.např 10mg a pak více ,tak at o tom pořád nepřemýšlím.Já mám pocit ,že návyková jsou i AD,když to tu čtu a děsí mě to,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ene (So, 22. 9. 2007 - 11:09)

text

Tomáš (Pá, 21. 9. 2007 - 23:09)

A jejda, hvězdička není ten ale ta, tak to se omlouvám :))
Hele, Ty máš fakt pocit, že tady někdo "kamenuje"? Říct tady i špatnou zkušenost je pro ty ostatní podle mého jenom dobře - aspoň pak nejsou překvapeni, když "to" u nich nefunguje.

Kamča to Hanka (Pá, 21. 9. 2007 - 10:09)

Já je užívala rok a pak mi je neuroložka vysadila a jsem bez nich už 2 roky

* (Pá, 21. 9. 2007 - 08:09)

já bych ti svoji zkušenost napsala, ale pak mě tady někteří ukamenují. moje je prostě špatná a trvala 7 týdnů, když jsem to pak hodila do koše začalo mi být zas dobře. Prostě to zkus

Hanka (Pá, 21. 9. 2007 - 01:09)

kdo má zkušenosti s AD Sertralin

Tomáš (Čt, 20. 9. 2007 - 21:09)

No, antidepresiv jsou desítky druhů a určit, že opravdu nezabralo trvá tak asi 2 měsíce. Pak se zkouší další a další. Anebo zkušený lékař použije kombinaci více léků. Takže to nevzdávej, určitě jsi ještě nevyzkoušel všechny. Jo, někdy je to běh na hodně dlouhou trať - držím palce.

* (Čt, 20. 9. 2007 - 19:09)

jasně kluci jenže já jsem ten případ, kterýmu nesedí "žádnej lék" a není to jen nějaké přechodné zhoršení stavu. protože už to trvá dost dlouho. Zítra jdu k doktorovi uvidíme co řekne. Nejspíš zvýšit dávky. A se změnou doktora je to u nás problém. Všichni sedí na jednom patře a spadají pod stejnou organizaci.

Tomáš (Čt, 20. 9. 2007 - 09:09)

Přesně tak. Další možností je dohoda s lékárníkem, v případě stejné účinné látky mu to bude jedno, co prodá.

Honza (Čt, 20. 9. 2007 - 09:09)

Argumentuj tím, že ti prostě ten lék nesedí, že chceš něco jiného, nebo potom když ti nepomůže, změň lékaře, na to máš právo a uvidíš, že ta změna bude jen prospěšná pro tebe.

* (Čt, 20. 9. 2007 - 09:09)

to je prima, když asi doktor dostal něco za to, že bude předepisovat od jiné firmy a tvrdí, že účinná látka je stejná. A ona je. tak jak mu mám argumentovat.

Tomáš (St, 19. 9. 2007 - 22:09)

No, v názoru na to, že "reforma" zdravotnictví je pro spoustu lidí neférová s Tebou souhlasím. Ale to tady nevyřešíme.
Prostě si nech předepisovat tu značku AD, která Ti připadá lepší a v lékárně na ní trvej, co jiného ...

* (St, 19. 9. 2007 - 18:09)

Já totiž mám ten samý pocit.... Mám teď taky lék se stejnou účinnou látkou a myslím, že to není ono. Jenže to mě pak pěkně štve reforma zdravotnictví :-) Ach jo.

Tomáš (St, 19. 9. 2007 - 10:09)

Pro *:
Ta AD ze stejné skupiny (třeba SSRI) sice mají stejný "cílový" účinek (v tomto případě třeba zpomalují zpětné vychytávání serotoninu), ale každé na to "jde" chemicky trochu jinak. Proto jedno nesedí a druhé třeba ano.
A ještě jedna "sranda" navíc: dokonce nemusí stejně fungovat ani dvě chemicky identická AD od různých výrobců. Takže např. Serlift by měl být totéž co originál Zoloft a občas se stane, že jeden funguje lépe, než ten druhý. Prostě co člověk, to originál :))

* (St, 19. 9. 2007 - 09:09)

stejně moc nerozumím tomu jak se ůže vyzkoušet které antidepresivum sedí. Přece všechny ty léky (nebo aspoň léky ze stejné skupiny SSRI NaSSa...) mají vlastně stejný účinek, tedy provádí v těle to samé, takže podle mě pokud nesedí jeden lék nemůže sedět ani druhý. Můžete mi na to říct svůj názor?

Honza (Út, 18. 9. 2007 - 23:09)

Můžu jen s Tomášem souhlasit. To co tu píše Mia, je asi dost přitažené za vlasy. Já beru antidepresiva stále, ale už zmenšuji dávkováni na půl tablety od den Denibanu a je to v pohodě. Antidepresiva mě postavily na nohy a zbavily depresí. Občas si beru Neurol, jen když je mi hodně těžko, nezneužívám ho a i ten je v pohodě, obejdu se i bez něj, stačí se jen přemoci a vydržet to tu chvíli, kdy je mi ouvej a ono to samo vymizí, chce to hned nepodlehnout a nevzít si ho při sebemenším problému a hlavně si ho nebrat ve velkých dávkách a nezvykat na něj tolik tělo.
Takže se nikdo nemusí bát antidepresív, je to sice individuální, ale opravdu to pomáhá a je potřeba, aby doktor vyzkoušel, které antidepresivum je správně účinné.
Nejde hned poznat, které komu zabere, jsme každý jiný a na každého to zabírá jinak. Já už měl tři druhy a ten Deniban je pro mě dobré řešení a dá se vysadit, ale ne hned. Vysazení může postupně trvat i třeba půl roku i déle, ale jde to. Přeji hodně úspěchů.

Reklama

Přidat komentář