Reklama

spondylolistéza

Lada (St, 8. 10. 2014 - 18:10)

Ahoj Sono,

asi byl u Tebe problem, ze nedoslo k vytvoreni fuze, to je pevneho srustu L5 S1 coz by melo byt cilem teto operace. Pak to spoustu let museli nest ty srouby...no a asi neudrzeli. Myslim, ze nejlepsi je se s temi vysledky objednat nekam na spondylochirurgii a reoperace by mela urcite pomoct a problem odstranit. Preju hodne stesti, moc jinych moznosti asi neni:-((( mozna se to da nejakou dobu na rehabkach vydrzet a ten staf fixovat. o to se ted snazim ja...muj posun asi 60% pred rokem, strasne bolesti...pul roku rehabky a sice to neni na sport, ale zit se s tim da....nicmene me poslednich par dni suzuji tupe bolesti od zad pres kycle do stehen a nemuzu ani moc spat...tak nevim jestli je to znamka dalsiho posunu, nebo neco jineho. pred rokem to byli krute elektricke bolesti v zadech s obcasnym vyzarovanim do leve nohy...ted je to takova tupa unavova bolest jako kdyz dlouho clovek stoji...no parada....3.11. jdu na kontrolu, tak me asi kudla nemine uz ted.....co se da delat. Vsem tedy hlavne hodne zdravi:-)

Sona (St, 8. 10. 2014 - 15:10)

Zdravím všechny, prohlížím net, abych nasal trochu naděje... v 2001 mi operovali páteř - spondy L5/S1 s 65% posunem, řekli, že ta byl vytvořen pakloub a že to teda jen fixovali v té poloze, v které to bylo. operace bez problem, vše šlo dobře, kontrola byla ale jen jednou, po 3 měsících. tvrdě jsem na sobě makala a v roce 2011 jsem byla ve vrcholné kondici (sice jsem dělala vše, co mi původně zakázali, ale neuroložka mi to povolila s tím, že pokud mi to nebude dělat dobře, tak okamžitě přestat)
v 2012 se mi narodil syn a měla jsem nějaké poporodní problem, tak mi dělali rtg pánve, kde byl nález na šroubech - šla jsem s tím tam, kde mě operovali (Nové Zámky, SR - 3 hodiny cesty autem a s 2 měsíčním dítětem) tam mě Dr. odbil, že je to jen spadlá čepička a, že je všechno ok. v 2013 jsem opět otěhotněla a tam to začalo, v 4 měsíci mě šíleně začala bolet záda a střílelo mi to do nohou, poslali mě na rehabky. po porodu jsem byla u neuroložky, že teda pořád špatné a tam mi řekla, že z jejího pohledu je všechno ok, ale jestli se ty šrouby hly, tak to ona nepozná a poslala mě do Nových Zámků...tam jsem už nešla..nechala jsem si udělat nový RTG a CT a zjistilo se, že jeden šroub se úplně uvolnil, nic není srostlé a posun je o 80% a teda klouže to dál. měla bych jít na další operaci...mám ale 2 male děti (2roky a 8měsíců) nedokážu si představit, jak se budu o ně starat po operaci a na druhé straně když budu příliš dlouho čekat skončím na vozíku:(
mate někdo podobné zkušenosti a jak jste dopadli?
předem díky!

s.

Lada (St, 10. 9. 2014 - 01:09)

Ahoj Romane,

myslim a je to jen muj nazor...ze takto mala listeza na urovni L5S1 by to asi zpusobovat nemela......ale jsem jen lajk...ale vystudovany biomechanik, ktery se tu spis ptal na ty pooperacni veci...
Posun 5-6mm ma mozna 10% populace a vubec to treba nezpusobil ten uraz...ale v lidskem tele je mozne temer vse...nicmene, s timto posiluj HSS a hlavne brisni svalstvo a pokud nemas displzii (zjednodusene spatny tvar S1) tak to klidne muzes cely zivot takto udrzet...
Ale samozrejme muzes mit treba vrozeny uzky paterni kanal a pak muze k temto vecem dochazet...nemel bys to ale pocitovat v oblasti vnitrnih stehen...utlaky nervu muzes mit na urovni S1 a L5 coz je zadni a postranni cast stehna..ale pokud mas problem s mocenim a stolici, tak muze jit o utlak hl.paterniho kanalu, kde uz sice neni micha....ale snopek dale odstupujicich nervu a to uz neni sranda...tak mazej k doktorovi, protozr to muze byt vazny...
BTW nepises nic o stavu plotynek..ty to taky muzou zpusobit, ale to vse odhali MRI...
Tak preju hodne stesti at je to jen nejaka blbost..
Mej se. L

roman (So, 6. 9. 2014 - 07:09)

Zdravim vsetkych spondakov, moja diagnoza je posun L5/S1 o 5-6 mm. Od roku 2011, kedy mi to po uraze zistili, som nemal ziadne bolesti az do maja 2014. Vtedy po prekonani slabeho zapalu pluc som dvihal nieco tazsie a potom to prislo. Najprv pocit svalovice v oblasti vnutornych stehien a sedacich svalov, neskor pocit bolestivej kostrce, az nakoniec bolesti pri moceni a casta stolica (aj 4 krat za den). Po 4 mesiacoch od zhorsenia mam vsetky tieto priznaky. Byvam v zahranici a v juli pocas dovolenky na SVK som bol na vlastnu ziadost na MRI, kde sa posun nezmenil (5 mm). Dokladnejsie vysetrenia u ortopedov som nestihol. Ma tu niekto podobne priznaky? Moze to byt z tej spondylolistezy? Pretoze posun sa za 3 roky nezmenil. Mam 27 rokov, manzelku co nepocuva a krasnu rocnu dceru, ktoru pravidelne beriem na ruky (tym si pri mojej diagnoze nepomaham haha)

Lada (Po, 1. 9. 2014 - 15:09)

Ahoj Tomasi,

tak drzim palce at vse dobre dopadne... Ty omezeni jsou vsude podobna, i kdyz nekde trochu mirnejsi....Predpokladam, ze kdyz jsi operovan dvakrat, takze asi v Motole. No ja jdu 3.11. do UVN, a tam bych mel dostat termin. Tak uvidime. Mej se a dej vedet. Lada

Tomas (Po, 1. 9. 2014 - 14:09)

Ahoj Lado,

na druhou operaci jdu az v polovine zari, coz bude cca 6 tydnu po prvni operaci. Co se tyce meho stavu nyni mesic po operaci, tak je to naprosto bez problemu. Kdyz pominu mirne bolesti jizvy par dni po opraci, tak cely mesic me zada/pater vubec nebolela (pred operaci me zada bolala kazdy den cele roky). Otravne jsou ony omezeni, ktera by mela byt dodrzovana cca 3 mesice. Tzn. zakaz sezeni a chozeni o berlich.

Muj kamarad, byvaly profesionalni hokejsita, je nyni rok po operaci a obtize nema zadne - sportuje bez omezeni. Mel posun L4/L5 o 20 mm.

Tomas

Lada (Po, 25. 8. 2014 - 20:08)

Ahoj Tomasi,

mohu se zeptat, jak se ted citis cca 14 dni po druhe operaci? Popripade nekdo jiny sportovec kdo to absolvoval? Ja pujdu asi v unoru posun L5 S1 18mm....pulrocni rehabilitace me sice zbavila ukrutnych bolesti pri chuzi a spani...ale neni to zdaleka ono...staci par ohnuti, delsi chuze a boli to boli...:-( tak snad si jeste trochu zasportuju, i kdyz se mi pridala jeste revmatoidni artritida...taky pekna vec....no nic, jsou to bolesti ale flintu do zita nehazim:-) Je mi 38...tak snad bude za rok lip. Mejte se a pevne zdravi. Lada

Luboš (Pá, 8. 8. 2014 - 05:08)

Dobry den, tak Tomášův názor můžu jen a jen potvrdit i v tom, že průběh operaci byl stejný, včetně mista a způsobu operace. Jenže "diky" poškození páteře po autonehode (fraktura Th12 a pohmožděn? krcni páteře) a nasledni operaci jak Th12 tak spondylolistezy s posunem 16mm se mi po 4 letech problémy vraceji. Holt po vicenasobnim poškození páteře už to nebude nikdy jak to bylo. Nejhorší je to ted v bederce kdy nemůžu sedět dyl než 20 min., jizda autem je utrpeni a o brnění a necitlivosti v nohou ani nemluvě. Nic méně mohu všem doporučit aby jste se po operaci účastnili rehabilitaci, jeli do lazni a prostě se věnovali cvičením, jenž vam fyzioterapeuti předaji. Navic spondylochirurgie v Motole maji vlastni webové stránky kde tyto cvičení najdete také. A na závěr chci jen poradit, nepřecenujte své sily, nezvedejte těžké věci a fakt se věnujte cvičením pro posílení zádových svalů a technice správneho dýchání.
Přeji všem brzké zlepšení zdravotního stavu a podovy zbytek léta.

Tomáš (St, 6. 8. 2014 - 13:08)

Dobrý den,
napíšu o mé zkušenosti. Je mi 34 let, aktivní sportovec - sportuji každý den několik hodin. Záda mě v bederní části bolela cca od 13 let. Před 11 měsíci rentgen zad objevil příčinu bolestí - posun obratle L4/L5 o 10 mm, v předklonu a záklonu se posun měnil o +- 2 mm, což situaci ještě zhoršuje. Byl jsem u několika ortopedů a neurologů a všichni říkali víceméně to samé - cvičit, posilovat svaly kolem páteře, plavat, rehabilitace - operace až jako poslední varianta v případě brnění dolních končetin nebo v případě pocitu cizích nohou. Já neměl ani brnění nohou ani pocit cizích nohou, zato mě záda bolela tak, že jsem nemohl někdy ani chodit. Plaval jsem každý den, cvičil, dělal jógu, ale zlepšení bylo jen nepatrné. A tak jsem se po delších peripetiích dostal na konzultaci do Motola odd. Spondylochirurgie. Doktor kouknul na magnetickou rezonanci a řekl, že je to na operaci a jestli jí chci, řekl jsem ano, dal mi termín za měsíc. Operaci jsem absolvoval ve čtvrtek a v neděli jsem jel domů. Dnes je středa (týden po operaci) a nemám žádné bolesti. Obratle se podařilo srovnat do nuly, tzn. že tam je nulový posun. Nyní mě v následujících týdnech čeká druhá operace zepředu - takže finální stav bude takový, že obratle L4/L5 budou zezadu fixovány titanovými šrouby a zepředu štěpy, které mi vezmou z kyčle. Co se týče operace a pooperačního pobytu v nemocnici - bez problému, bolest minimální. Co se týče rekonvalescence - nyní musím chodit pouze o berlích, nesmím vůbec sedět, nepředklánět, nezaklánět, nerotovat pateří. To bude trvat cca 3 měsíce, pak budu moct bez omezení dělat vše i aktivně sportovat.

Pokud bych měl zobecnit mé zkušenosti, zkušenosti mých dvou kamarádu co mají stejnou diagnózu a zkušenosti několika pacientů s kterými jsem mluvil v nemocnici tak.. Posun obratle nevyřešíte žádným cvičením, plaváním, rehabilitacemi, masážemi, nepomůžou vám žádní zázrační fyzioterapeuti ani alternativní léčba. A pokud to necháte dojít příliš daleko (dlouhodobé brnění nohou, atd.), tak může dojít k nevratnému poškození nervů a problém bude těžko řešitelný.

Pavel (Ne, 3. 8. 2014 - 10:08)

Mám dceru je jí 10 let má...v takovém mladém věku to je obtížné toto mám už od narození v 8 letech jsem chodil jako tzv.zombi doc.Matějka- Lochotín ten mi ukázal cviky od té doby cvičím sám doma a výsledky jsou sto procent.Musíte posilovat záda myslim tím rehabilitační cviky aby páteř byla zpevněná a postupem času se narovnala operaci ne je tam velké riziko vím co píšu 24 let.

Pavel (Ne, 3. 8. 2014 - 10:08)

Mám dceru je jí 10 let má...v takovém mladém věku to je obtížné toto mám už od narození v 8 letech jsem chodil jako tzv.zombi doc.Matějka- Lochotín ten mi ukázal cviky od té doby cvičím sám doma a výsledky jsou sto procent.Musíte posilovat záda myslim tím rehabilitační cviky aby páteř byla zpevněná a postupem času se narovnala operaci ne je tam velké riziko vím co píšu 24 let.

Věra (Po, 28. 7. 2014 - 15:07)

Tak jsem po operaci stabilizace bederní páteře a dekomprese a je to taková velká úleva žádné bolesti.Byla jsem operována v Ostravě Porubě zde po operaci povolují půl hodinku za den kdy můžete sedět jedná se o jídlo a wc jinak velká spokojenost s ošetřujícím personálem doporučuji

Míra (Ne, 27. 7. 2014 - 21:07)

Sedá se až po kontrolním...Sedět ne,na toaletu je pomúcka - nástavec.Je to pomůcka kterou předepíší jěště v nemocnici před propuštěním anebo ortoped.Je dobré mít jěště doma připravené vyvýšené lúžko alespoň o 25 cm pro snažší vstávání po operaci.Přeji brzké uzdravení

Silvie (So, 19. 7. 2014 - 16:07)

Dekuju za odpoved, takze se...Sedá se až po kontrolním rentgenu když je vše v pořádku

Silvie (So, 19. 7. 2014 - 16:07)

Dekuju za odpoved, takze se...Sedá se až po kontrolním rentgenu když je vše v pořádku

Silvie (So, 19. 7. 2014 - 16:07)

Všechny Vás zdravím, mám...Rekonvalescence je tak na 6 měsíců

evka (St, 16. 7. 2014 - 23:07)

Dekuju za odpoved, takze se...Sedět ne ,proto jsou vyvýšené toalety,vše jako rozkročmo ,až po třech měsících po kontrole to dovolí,ale chodit s berlemi hned . Jsem dvacet let plotynka a tři roky spond.- Motol a bohužel už to bylo chronické od první operace a chycený koř.nerv ,nepomohlo mi to .bylo to prý pozdě.Ted jsem na opiatech tak snad už bude líp .Ale nebojte jsem vyjímka- vám přeju brzké uzdravení...

Lada (St, 9. 7. 2014 - 13:07)

Dekuju za odpoved, takze se muze i kratce sedet a chodit tedy uz od druheho dne? Kde vas prosim operovali a s jakym vysledkem? dekuji a preju hezky den

evka (St, 9. 7. 2014 - 12:07)

Ahoj vsem,

chystam se take...druhý den z jipky na rengen a normální pokoj.A hned poté začína se učit chodit s berlema,na toaletu i popřípadě s pomocí do sprch.Toalety tam mají vyvýšené.

L (Po, 7. 7. 2014 - 11:07)

Ahoj vsem,

chystam se take na operaci spondylolistezy S1L5 posun o 16 mm....boli v zadech, rano vstavani je velmi prijemny zazitek:-) obcas to strili do leve nohy....jsem dlouholety sportovec a ted uz se skoro rok jen povaluju a rehabilituju....coz teda trochu pomaha...ale v 38 letech bych se rad jeste trosku hejbal..alespon nejaky rekreacni sport, kolo, fotbalek (duchodcovsky)...atd. takze me to asi v zime ceka....Dve neurochirurgie mi operaci vice mene doporucili, i kdyz neni urgentni, ale konzervativne se to uz asi moc nezlepsi........muj dotaz je prizemni a praktiky...a to jak je v nemocnici a pak v prvnich dnech provazena telni hygiena a jak se provadi velka a mala potreba....? Diky

Reklama

Přidat komentář