Reklama

spondylolistéza

misa (So, 25. 7. 2015 - 21:07)

Same, diky za odkazy...ja cvicim :) chodila jsem na rehabilitace, ted cvicim doma, kdyz to moje temer nespici dite konecne usne, snazim se vicekrat denne...mmch mala je uz chodici (je ji 10.5 mes), v predklonu bych ji nezvedla, zvedam z podrepu.....prasky na bolest neberu, kojim (mozna proto me to fakt boli).....jdu uspavat, pak se na vsechno podivam...

Sam z UL (So, 25. 7. 2015 - 16:07)

http://themindunleashed.org/2015/07/the-muscle-of-the-soul-may-be-triggering-your-fear-and-anxiety.html

Sam z UL (So, 25. 7. 2015 - 15:07)

Aj ta krajta. Míšo, to je pro mě krapánek (cca 60km) z ruky neb nejsem přímo z UL. Tohle video jsem už semka kdysi věšel, ale opakování jest matka moudrosti ;-)
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095946610-diagnoza/157-vertebrogenni-poruchy/video/
Jen tak mimochodem, povšimněte si kolikrát Štěpánek v tom dokumentu použije slovo vlastně.! :-)
No nic. Míšo, zaměřte se, teď, když máte ty bolesti, na správné dýchání a vědomě prodýchávejte. Vygúglete a naštudujte si správné dýchání.! Vědomě a správně prodýchávejte nejlépe v kleče s bradou co nejblíž ke kolenům (aj v jiných polohách viz. např.: https://www.youtube.com/watch?v=6WZ-AKUIP6A ) a z hluboka, procítěně, nádech do břicha. Postupně, co hodinu na 3-5 minutek, pomalu začít cvičit a zátěž postupně zvyšovat.! Začněte páč vám prcek za chvíli začne zkoušet chodit a to si, dle dřívějších postřehů maminek tady, teprva užijete.! Budete často v předklonu.! To je pro nás, z těch tzv. vynucených pozic, ta nejhnusnější pozice.! A pokud se občas zapomenete a šprčka z toho předklonu ještě zvednete do náruče, tak to si budete teprva užívat bolest.!!! Zvedat z podřepu a co nejblíž těla, né s nataženýma rukama.!
Píšete, že jste odhodlaná se nenechat sešroubovat, ale pokud se chcete léčit konzervativním způsobem, tak byste měla začít.!!! Nezmiňujete se, že jste začala.?
https://www.youtube.com/watch?v=qzjlF5kE_sY
https://www.youtube.com/watch?v=UhNpNXBY8og
https://www.youtube.com/watch?v=0-2MZWt4ZzY
Ty rotační cviky až když budete bez trvalých bolestí, tedy stabilizovaná.!
https://www.youtube.com/watch?v=nF0ig2OOoxA
S tímto byste mohla začít.
https://www.youtube.com/watch?v=P0sADXNJRyk

Mějte na paměti, že necvičíme přes bolest a pod práškama, které bolest tlumí a tudíž nevnímáme tak signály těla. Bolest je signál, že děláme něco špatně.! Cviky provádějte pomalinku a procítěně.! Dbejte na správné dýchání při cvičení.! Při uvolnění se nadechujeme a při zatížení vědomě zatínáme svaly a plynule pozvolna vydýchneme a dosaženou pozici procítíme, popřípadě, cítíme li se v dosažené pozici dobře prodýcháme do břicha. ;-) Tak s chutí do toho a nenechte se odradit počátečními nezdary. Všímejte si, jak na který cvik tělo reaguje. Cviky, které vám budou dělat ze začátku problém odsuňte na později, až budete stabilizovaná a zpevněná.!
A hlavně, pozor na záklony a v józe na pozici kobry.!!! Neběhat.! To jsou otřesy na páteř. Běh na běžkách je však super. Kolo je též skvělé.! Orbitrek mi rehabilitační lékařka na spondylolistézu s mírnou skoliózou nedoporučila.
No, tak hlavně ... ZAČNĚTE.!!! :-)

Marto13, také jsem se v životě sešel s několika sešroubovanýma lidičkama a názory různé. Některé bolesti jim odezněly (hlavně střelba do nohou) jiné nastaly. Při prochladnutí šrouby studí a jsou prý cítit. Indikace k operaci je až když se nepostavíte na špičky a paty. To mi řekl operátér v LB, kde mi operaci, těsně před ní, rozmluvil.! Ta úspěšnost, že budete po op. úplně v pořádku je stále velice nízká a jelikož si tělo vytvořilo tzv. kompenzační mechanismy, tak většinou po nějaké době dochází k reoperaci, či dalšímu sešroubování o segment vejš, na což vás před op. upozorní a to jim i podepíšete, že jste si toho vědomá.! V sauně, kde jsem se seznámil s většinou kolegů se spon. jsem poznal i štíhlého, osvaleného sportovce, který měl sešroubovanou celou křížovou oblast páteře od L1-L5--S1. Cvičí, ale aktivity dóóóst omezil a změnil povolání. Nicméně jsem se také sešel se starším človíčkem, který si operaci vcelku pochvaloval, ale když jsme se dostali na fyzickou aktivitu, tak nebyl na tom o moc lépe než já.! Také omezil fyz. zátěž a změnil zaměstnání.! To jsem změnil i já neb jsem malířinu již pověsil na hřebík a teď, od prvního, bych měl jít do údržby. :-( Jsem na sebe docela zvědav, jak tělíčko zareaguje, ale těším se. Finančně sice nic moc, ale s tím částečným důchodem a obědy za pouhou dvacku, plus cca. mínus dva tisíce za dopravu, to snad půjde.

Jinak s tím teplem a ústupem bolesti ... . Četl jsem úvahu, že v rovníkové části, kde je slunečního svitu mnohem víc (vitamín Dé) je mnohem méně lidí trpících bolestmi než těch, žijících v pásmu mírném, kde toho slunečního svitu tolik není. Hlavně v zimě, ale to jste také jistě zaregistrovali, že se přes zimu problémky zhorší a v létě je o dost lépe.? V zimě mi dělá nesmírně dobře vystrčit zadek a záda proti kamnům, z kterých přes sklo jde sálavé teplo. No a ta sauna je přímo Božííí. Když jsem OK, tak vlezu i do bazénu se studenou vodou.

V lázních Jáchymov jsem byl dvakrát a super. Ze začátku, první týden vás rozhoděj, takže bolest horší. Pak, druhý týden, si to tak nějak tělíčko osvojí a začnete si zvykat a cítit se lépe. Úplný účinek lázní se dostaví min. až po měsíci. Oni sami říkají, že to neléčí, ale rozbouří.! A čím víc se to prý rozbouří, tím větší je pak naděje, že se to zlepší a v tom je smysl pohybových lázní. Naučíte se tam cvičit, ale aj stravovat, páč i strava je tam součástí léčby.! No a také se seznámíte se spoustou lidiček se spoustou problémků a o jejich cestě k uzdravení. Mě tam nasměroval sedm a dvacetiletý kluk s Bechtěrevem, který cvičil a dokonce dělal výškové práce a lezl po skalách. Říkal, že to je otázka času, kdy ho to dožene, ale zatím funguju tak funguju a primářka mě tu dává za zářný příklad. Jsem si vědom, že jednou to ale přijde.
U mě to už přišlo a řemeslo jsem pověsil na hřebík.Já si k té jeho cestě přidal cestu šamanismu a bubínku,jógy a meditace, bylinek. Měl jsem po úrazu jít teď v březnu na operaci ramenního kloubu. Sice měla být provedena šetrnou metodou,artroskopicky, ale i tak jsou tam rizika. Obklad z nastrouhaného kořene kostivalu, přikládaného pět dní přes noc způsobil to, že jsem se na tom boku(rameni) konečně, po dvou měsících, vyspal.! Jistě víte, že spánek na břiše a zádech se spondylo. není dlouho možný a po chvíli přichází bolest. Takže dva měsíce spánek na jednom boku opravdu nic moc. No, ... a ten kořen jsem nakrájený dal i do Francovky. Když pak zčernala, tak jsem si to vtíral do ramene a po chvilce, aby se kůže tolik nevysušovala, namazal mastičkou z konopíčka s měsíčkem lékařským a kořenem a natí z kostivalu lékařského. No a díky této léčbě k operaci nakonec nedošlo. A kdo nevěří, nechť jukne na toto video, kde se mj. pan Karabina a manžel Gabriely o útěku od operace a vyléčení se díky kostivalu zmiňují. Vřele doporučuji si přehrát celé, ale pokud spěcháte, tak si ho pusťte od jedné hodiny, jedenácté minuty a třicáté vteřiny na cca pět minutek.! ;-) https://www.youtube.com/watch?v=Ya17aZQGreU

Láďo a Marto13 (Jinak, mimochodem, třináctka je moje číslo neb jsem se třináctého narodil ;-) ), s tím hubnutím se k vám přidám neb i já jdu polehoučku s vahou nahoru. Snažím se to kompenzovat objemem stravy a pohybu, ale obé je mnohdy těžké. Hlavně ten pohyb - někdy. :-( A kolo váhu nesnižuje. Howgh. Ahoj.

http://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2015/06/08/412314701/lost-posture-why-indigenous-cultures-dont-have-back-pain?utm_source=facebook.com&utm_medium=social&utm_campaign=npr&utm_term=nprnews&utm_content=20150608

misa (Čt, 23. 7. 2015 - 23:07)

Ahojky..
Marto...super, ze je ti lip! Jen tak dal...
ted jsem si uvedomila, ze mi dr vlastne v UL nerekl, jak by me operovali...ale to je fuk, nejdu..
Marco..me kolena boli, ale ja s nima mela trochu problemy uz driv...ale muze to byt i spatnou chuzi..clovek, zacne chodit jinak...teda, ja urcite zacala...

marta13 (Čt, 23. 7. 2015 - 12:07)

Ahoj,
Míšo,je mi líp,ujdu už více,bolesti nejsou už takové,ale bohužel pořád jsou. Už ani nevěřím a začínám se s tím smiřovat,že budou přetrvávat i nadále. Prostě se s tím jako všichni budu muset naučit žít. Konzultace u dalšího neurochirurga zrovna nedopadla - mám takový nález,že mi jen operace zezadu už nemůže pomoci. A tady v MS regionu to zepředu nedělají. Další konzultace v půlce srpna už v Motole,kde operují oběma přístupy. Zatím se ale operovat nenechám,jen tam chci být zavedena jako pacient,kdyby se mi něco stalo a zhoršilo se to.
Same,jsou zoperovaní lidi,kteří jsou spokojení. Jak dlouho jim to vydrží,to je ve hvězdách,je to individualní. Přes jednoho známého vím o 4lidech,kterým se to povedlo a jsou v pohodě. Jinak máte přístup,který se mi vcelku libí...
Láďo,budeme asi kdyžtak hubnout spolu :-),při téhle diagnóze se nesmí výrazněji přibrat a tím,že se nehýbu nebo spíš nemůžu hýbat jako dřív (hodinu denně běh), tak taky pozoruji mírný nárůst hmotnosti.
Marco,může to být tou naší diagnózou. Než mě seklo definitivně,tak byla bolest ve stehnu a hlavně koleni,kotníku a chodidle,taková zvláštní tupá bolest,dost intenzívní. Tehdy jsem netušila z čeho,nevěděla jsem o tom posunu obratlů. Pak prásk,z ničeho nic konec,nemohla jsem chodit,vstát,nic kolem sebe zvládnout. Vytvořil se mi tam obrovský výpotek-to zintenzivňuje mnohonásobně tu bolest.

Chci se vás zeptat - je vám teď líp v těch vedrech? Mně to teplo dělá tak nějak líp,nemám až takové bolesti. Anebo si to namlouvám ...? Je dost možné,že ten výpotek se už vstřebal...ale jsem už 5měsiců doma v podstatě v klidovém režimu...
A co lázně? Byl jste už někdo a pomohli vám tam?

Lada (St, 22. 7. 2015 - 14:07)

Ahoj

Marco, ja mam obcas bolesti od boku az ke koleni na jedne noze...samotne kolena to bude asi opravdu problem jinde..mozna i to vadne drzeni tela. Zkus nejake kvalitni fyzioterapeuticke vysetreni...tohle dokazou perfektne odhalit.

misa (Út, 21. 7. 2015 - 22:07)

Ahoj vsichni :)
Same, jsem z Mostu, v UL jsem byla na konzultaci.... :) na odkazy kouknu..
mam posun L5/S1 o 12 mm s temer obliteraci foramin...jak jsem psala, na operaci nechci a nepujdu...k dr jdu az v zari...ale mam tak trochu strach, kdyz nepujdu na op. z velkyho poskozeni nervu (trvaleho)....co myslite?
Na kole nejezdim, ale doma nesedim...neumim to, sice mam z chuzi problemy, ale chodim porad a rekla bych, ze dost...casteji se teda musim zastavit, nebo sednout, ale jde to...ale bez kocaru je to horsi, to potrebuju zastavit mnohem casteji :( Same, po jak dlouhe obe doslo k vetsimu posunu?

marco (Út, 21. 7. 2015 - 18:07)

Poklona (i kdyz radeji ne, boli :), je mi 35, posun L5/S1 12mm, chtel bych se zeptat, jestli nekdo z vas take pocituje bolest kolenou(?), zeby to bylo vadnym drzenim tela?

Lada (Út, 21. 7. 2015 - 10:07)

Ahoj vsem,

jj nekdy je to boj. Ja mam L5 S1 dle MRI 16mm. Ne rtg z roku 2000 uz ale odhaleno cca 20 mm coz tak nejak furt odpovida. Do roku 2013 jsem hral zavodne volejbal, rekreacne tenis...jako nekdy to hlavne po ranu byly krusne casy. Pred dvema lety mne zacali sileny bolesti v zadech pak i do nohy...pul roku jsem se nemohl temer hybat, pak jsem zacal cvicit a dnes alespon pomerne v pohode chodim...jak pise SAM na kole krom dlazebnich kostek to taky jde.,..ale jak nesportuju a jen cvicim a stabilizuju ty zada a protahuju tak taky trochu tloustnu...takze zacarovany kruh. Operaci mi nabidli hned, ale me se to zacalo zlepsovat a nikdo mi nezaruci, ze po te operaci to bude i treba na sport, tak se snazim cvicit a cvicit, ted i trochu vic a je to znat.....jeste musim par kilo shodit a zas snad bude lip:-) tak se drzte a pro novacky...klidne se ptejte:-)

Sam z UL (Út, 21. 7. 2015 - 01:07)

Míšo, vy jste z Ústí n L., že?
Kontakt sem dávat nebudu, ale pokud budete mít chuť si pokecat a ukázat jak cvičit a jak si pomáhat i bylinkami, tak napište kdy a kde se sejdeme pakliže se Vám sem také nebude chtít dát kontakt na sebe. Já mám L5-S1 momentálně 14mm. Vy jste na tom tuším podobně, co se posunu týče. Já se však momentálně cítím líp, než když ten posun byl o půl cenťáku menší. Je ovšem fakt, že jsem té diagnóze přizpůsobil dosti svůj život, který již není tak aktivní jako dřív, ale v padesáti letech 50km na kole pořád dám.

http://www.klidapohoda.unas.cz/byliny/Byliny1/Trezalka.htm

http://www.klidapohoda.unas.cz/byliny/Byliny1/Kostival.htm

http://hobby.idnes.cz/konopi-lecba-pater-cukrovka-hubnuti-dbh-/hobby-zahrada.aspx?c=A140220_111748_hobby-zahrada_mce

A na zdevastovaný žaludek , střeva a rozhozenou imunitu z prášků jsem začal užívat lahodný domácí kefírek a kvašenou zeleninu. Už rok jsem neměl ani rýmu-heč.;-)
http://www.uspesna-lecba.cz/tibetska-houba/
Zelí si nakládám do zeláku sám. Letos 40kg. Kupované je bez zdravý prospěšných bakterií "díky" jejich konzervaci.!
http://www.bylinky.eu/zeli-je-idealni-strava-nejen-na-zimu.html

O kvašení:
http://zkvaseno.blogspot.cz/2014/07/okurky-rychlokvasky-kvasaky-na-celou.html

Řepný kvas:
http://vyzivujicitradice.cz/tag/kvaseni-zeleniny-a-ovoce/#&panel1-6

Neklesejme na mysli a věřme, že bude líp. ;-) Mějme se hezky a něco pro to dělejme.! Já na SM Systém nedám dopustit a vůbec nechápu, jak tu po něm někdo muže plivat. Výsledky se nedostaví za týden či měsíc, ale postupně přijdou a tomu věřte. Chce to ale denně cvičit.!!! Ps.: By mě zajímalo, kam se poděli všichni ti úspěšně sešroubovaní, co tu pěli ódy. Jakpak se asi daří paní Kamile? Stále čekám kdy nám napíše 6.8.2014 13:11 - Tomáš, jak dopadl po druhé operaci a jak včíl funguje. Díky za info. Jináč Tinnitus, to je také "radost" ze života. Hlavně při usínání. :-( Ahojky

Lada (Pá, 17. 7. 2015 - 12:07)

Ahoj,

dlouho jsem tu nebyl. No bylo uz lip, ale da se to, ja mam nejvetsi problemy pri otaceni vleze a pak kdyz clovek rano vstane, tak ten zacatek dne neni nejruzovejsi:-) cvicim ale temer denne:-) a nejak se to celkem drzi...nahoru a dolu....s chuzi vetsinou problem moc nemam

misa (St, 15. 7. 2015 - 21:07)

Ahojky vsichni :) tak jak valcite?...ja nic moc, ujdu cim dal kratsi vzdalenost, bez kocarku ( to jsou takovy moje hole) toho ujdu malicko, jak ty nohy brni...zkousim cvicit, ale asi to moc nezabira....

ivana11 (Čt, 11. 6. 2015 - 16:06)

Ahoj všem,po delší době...Ahoj Marto a všichni,
já pilně rehabilituju, příští týden mám rehabilitace vybrané a jdu na kontrolu k rehabilitační doktorce. Nevím, co bude dál. Usedím už skoro hodinu - koupila jsem si takový gelový polštář /je výborný při cestě autem/ a dobře se mi na něm sedí. Je to ovšem potíž, byla jsem zvyklá hodit nožku přes nožku a teď si připadám jako skládací metr - samý pravý úhel. Koncem května jsem byla na kontrole u neuroložky, napsala mi doporučení na lázně a jako závěr zprávy uvedla: těžké poškození dynamiky bederní páteře. Jo a jak se měnilo v poslední době počasí /alespoň to na to počasí svádím/, tak jsem cítila, že se mi ozývají ty léta utlačované nervy, "potřebovala" bych, aby se regenerovaly rychleji. Stává se mi dost často, že zvláště, když to nečekám, tak se "ozvou" a to mám pocit, jako bych strčila prst do elektrické zásuvky :-) Ivana

misa (Čt, 4. 6. 2015 - 21:06)

Ahoj vsichni :)
Marto..u me je to tak nejak stejny :) co ty?

marta13 (St, 3. 6. 2015 - 22:06)

Ahoj všem,po delší době koukám na diskuzi a vidím,že je tady mrtvo. Jak válčíte,Ivčo,Míšo,Evko a vůbec všichni...?

marco (St, 13. 5. 2015 - 15:05)

jsem po op ls 4,5 v srpnu ...Evo, kde a jakou metodou Vas, prosim, operovali (PLIF, ALIF, TLIF, kombinovane)? Nebyla uleva treba rok po operaci a pak zhorsovani? Komplikace? Srostlo to dobre? Humor je lek sam o sobe, drzim palec at se stav zlepsi!

misa (St, 13. 5. 2015 - 13:05)

Ahoj...
Evko, to me moc mrzi...tohle mi rekla i neurolozka, ze by ted na op nesla, ze by se bala toho, jak se dole pater zafixuje, ze se pohne jinde...ale ze man pockat na vyjadreni neurochirurga...a ten napsal op..
Ja se proste op hrozne bojim a dokud to jde, nepujdu...ale je pravda, ze ted nemusim resit praci, kdyz jsem na matersky....chodit do prace, bych ted nedala...kdyz jsem zacala marodit, nebylo to takhle zly (a to jsem si myslela, ze horsi to byt nemuze)....

evka (St, 13. 5. 2015 - 12:05)

Pozdrav vsem, sleduji diskuzi...jsem po op ls 4,5 v srpnu čtyři roky.během té doby jsem skončila na opiatech a poslední výrok -další op useku nad tím .Neuroložka a centrum bolesti zamítlo-byla bych na tom hůř než předtím.Dokud útlak míchy nebude dělat větší paseku nejdu .Můj závěr na vše zpětně-dokud nemusím ,nešla bych,ale každý nález je jiný a každému pomůže něco jiného.Mě řekli tehdy musím a pak -bohužel u vás se to nepovedlo je to už chronické,nezbývá než se naučit s tím žít-tak žiju,přežívám už s humorem....

misa (St, 13. 5. 2015 - 08:05)

Ahoj všem :)

zkusím objednat k dr a proberu s ní jestli mi něco hrozí (a hlavně, co), pokud operaci odložím..třeba sama navrhne EMG, ani se nebojím že bych u toho musela řvát :) i když je mi jasný, že to nebude nic příjemnýho...

A k ID nebo ČID...nevím, mě to ani nenapadlo, že bych o něj zkusila zažádat...až mi to nedávno říkala mamka, jestli jsem o tom neuvažovala...řekla jsem jí, že ne, stejně ho ted moc nedávají a tím, že nechci na operaci, tak bych ho určitě nedostala a ona mmi říkala, že "teta", ho dostala (ČID), i když odmítá operaci a má výhřez plotýnky...ona má velký, párkrát skončila na kapačkách...tohle budu řešit, až po skončení mateřský, podle toho jak se to bude všechno dál vyvýjet.. :)

ivana11 (Út, 12. 5. 2015 - 11:05)

Ahoj, já můžu za sebe...Ahoj Marto,
zdravím i ostatní. Je to lepší, den ode dne, stav se horší v době začátku menstruace a při větší změně počasí. Ale to přičítám částečně i věku :-))))))) Pověsím prádlo, mopem vytřu podlahu - sice s velkou opatrností a rychlostí hlemýždě, ale jde to!!!! A tím, jak se snažím více cvičít, si dokonce i skoro dřepnu.Dříve jsem se ke všemu ohýbala a hrbila, dneska to řeším klečením na jednom nebo i obou kolenech. A jde to! Nejhorším zůstává zatím sezení. Můžu sedět jen na tvrdé židli, pokud sedím delší dobu /15 minut/, nic nepociťuji, ale jak si stoupám tak mě bolí v místech operované plotýnky. Zajímavé je, že v místech, co mám šrouby necítím vůbec nic. No a sedět na sedačce nebo pohovce to nejde, to mám pocit, že sedím na hromadě kamení. Říkal mi fyzioterapet, že musím být trpělivá, že se to spraví. Taky mi řekl, že pokud mám sedavé zaměstnání, že nesmím nic uspěchat a do práce nastoupit, až těch 8 hodin "usedím".
Ještě chci reagovat na ID a ČID. Do důchodu vás nikdo nepošle o důchod se musí žádat. Takže záleží na každém jednotlivci, zda si o něj požádá, i když chodí do zaměstnání. A zajímavé je, když tak pozoruji své okolí, že v důchodě "se zádama" jsou i lidi, kteří nebyli na operaci a zase lidi, kteří mají po operaci problémy v důchodě nejsou.

A ještě pro Míšu: "jehliček" - vyšetření EMG se neobávej, není to sice nic příjemného, ale dá se to v pohodě vydržet. Já měla svoji první zkušenost takovou, že přede mnou pán řval jako lev. Já byla na vyšetření několikrát /i v bolestech/ a řvát jsem opravdu nemusela!
Mějte se, děvčata, hezky a hlavně se rozhodněte správně. Moc vám oběma přeji, abyste se tak, jak já vrátily do "normálního" života se vším všudy!!!! Ivana

Reklama

Přidat komentář