Reklama

Cipralex

Gabča (Po, 6. 8. 2007 - 20:08)

Marcelo, mě doktor řekl, že první měsíc užívání může dojít k rapidnímu zhoršení stavů, ale když jsem dělala článek o depresích, dočetla jsem se, že ta doba může být zhruba 3-6týdnů. A po dobu "zajíždění" jsem měla k cipralexu užívat lexaurin. Tak já s ním nezačala, měla jsem doma malou holku a nechtěla jsem být mimo (ale kdybych viděla, že to jinak nejde, šla bych do něj) a já měla kliku, že jsem neměla problémy, ba naopak jsem zhruba za 3dny (to mi bylo ouvej, ale měla jsem PMS do toho všeho) přešla prakticky do stavu mánie, která trvala 2 měsíce. A pak jsem se srovnala zcela.

Teď jsem to vysadila a zhruba během 2 týdnů začnu znovu s cipralexem a taky se bojím.

Já bych to nechala na tom, jak poradil dr - takže bych ještě zkusila vydržet na tom cipralexu. Koneckonců ti jednou už pomohl. Nevím taky, jaké máš dávky....A teprv po uplynutí nějaké další doby (a počítám, že ti dr řekla, že se máš ozvat, jak to vypadá) bych se případně poradila o užívání jiných léků. Ovšem sama o sobě bych na jiný lék nepřecházela a to tím spíš, že bys chtěla miminko...

Ovšem nejdřív (a je mi jsaný, že to víš) je třeba se dát dokupy.

A mám jednu radu - neřeš vysazování. Těhotenství a mateřství dá slušně zabrat a nemyslím si, že toto období je proto vhodné pro řešení vysazování léků.

Poraď se s dr, řekni, že bys miminko chtěla, co tě trápí a z čeho máš strach.

Sama nemám zkušenost, jak zabírají léky po vysazení a opětovném nasazení. Přiznám se, že se dopředu připravuju na to, že nějaké udržovací dávky budu zkrátka užívat nadále a přiznám se, že mi to přijde přijatelnější než to, že bych někdy znovu zažila to, co loni....

Asi jsem moc neporadila, ale snad jsem tě trochu podpořila. Zkus chvíli ještě vydržet, i když vím, jak lehce se to říká! Ale věř, že to myslím v dobré víře a tvůj problém tím nelehčím! Kdyby se to ale po ještě tak 2, max 3 týdnech nelepšilo, poradila bych se s dr. Třeba by jen bylo třeba zvýšit dávky. Nevím, kolik toho bereš...

G

Gabča (Po, 6. 8. 2007 - 20:08)

Nicol ok, beru útočnost zpátky. Já jen ,že mám právě špatnou zkušenost a díky takovým radám jsem se nikam nehnala....já to zkoušela přes psychologa....jenže podle ní šlo o nic....

Nicméně beru, že ne na všechno může cipralex zabírat....zrovna jako i u jiných lidí na deprese nemusí.

Přeju, aby se ti podařil ose s problémem vypořádat, tohle musí být maximálně nepříjemná záležitost...

G

Marcela (Po, 6. 8. 2007 - 14:08)

Chci se zeptat, jake mate zkusenost s nastupem účinku u Cipralexu. Pred 4 roky jsem se složila díky stresu, ze ktereho jsem zacala trpet panikou a úzkostnymi stavy, brala jsem pres pul roku Cipralex, ktery mne dostal z nejhorsiho, ze jsem i zacala znova chodit do prace. Pak mi ho doktorka zmenila na Seroxat, ani nevim proc a ten jsem brala 2,5 roku a dostala jsem se z toho opravdu tak na 90%. Uz mi bylo fajn. Zkusila jsem to tedy postupne vysazovat ale po uplnem vysazenim jsem zacala mit deprese, takze po dvou mesicich mi doktorka dala jeste znova Cipralex. Ten ted beru 3 tydny, k tomu 2x denně Lexaurin a uz začínam plašit, protože je mi pořád stejně mizerně, deprese a jeste k tomu se mi zacaly posledni dny vracet strachy a uzkosti, ktere uz jsem davno nemela. Volala jsem doktorce a ta mi rekla, ze uz by to melo po trech tydnech rozhodne pusobit. Ale např. kamarádce zabral az po dvou mesicich. Nevim co mam delat, jestli to jeste vydrzet a riskovat, ze se mi to ještě znorší a o to déle se z toho pak budu dostavat, nebo začít brat znova Seroxat, se kterym ale pak bych nemohla byt tehotna, narozdil od Cipralexu...ach jo Je to hrozně složitý. Muzete mi nekdo poradit?

Nicol (Po, 6. 8. 2007 - 09:08)

Gabča - to mně je líto, tak jsem to nemyslela, psala jsem, že to je jenom můj názor. Neměla jsem nikdy deprese a nedovedu si to ani představit. Spíš jsem myslela, že plno lékařů místo terapie, která je v některých případech důležitá, raději dají léky, aby mohli zdarma využívat výhod nabízených farmaceutickými společnostmi. Já brala Cipralex na obsese - mám problémy s hygienou, všechno dezinfikuji, několikrát denně se myji, kvůli čemuž nechodím do práce a rozpadají se mi vztahy. A na obsese mi tento lék vůbec nepomohl. Chtěla jsem terapii, ale byla jsem odmítnuta u mnoha lékařů. Nicol

Gabča (Po, 6. 8. 2007 - 09:08)

Dano, je normální, že i když bereš léky, stane se, že je hůř. Pokud to není často, tak se to holt stává a na to jsou léky na akutní stavy (mám lexaurin a zatím nepoužitý).

To, že s vědomím těhotenství je ti lépe, je taky dobře a normální. Těhotenství většinou dělá ženu šťastnou:) a navíc pracujou hormony. Takže si to užívej, nestresuj se, jen užívej listovku a buď v pohodě.

Jinak já cipralex užívám na deprese, resp. úzkostně depresivní stavy (moje úzkosti jsou z toho, abych v atace deprese neublížila sboě, dítěti...)

G

Dana (Ne, 5. 8. 2007 - 21:08)

Děkuji za povzbudivá slova. Už několik dní jsem v zoufalé nejistotě a dosud jsem si myslela, že tyto léky a těhotenství nejdou dohromady.
Antidepresiva beru proto, že jsem moc úzkostlivá a mám obavy o svou rodinu a představuji si vše nejhorší, až jsem se dostala tam, kde jsem. Cipralex mi velmi pomohl, i když občas se vyskytne nějaká ta chmůra. Mám pocit, že od té doby, co jsem zjistila, že jsem těhotná, je mi lépe.

Také držím palečky.Věř tomu, že vše dobře dopadne.

Gabča (Ne, 5. 8. 2007 - 20:08)

Dano, užívám cipralex od loňského října. Užívala jsem nejdřív jednu denně, ovšem vzhledem k vedlejšímu účinku mi dr snížil dávku na půl denně a přidal k tomu trittico. A těhotenství jsem naplánovala, dopředu jsem se teda radila jak s psychiatrem, tka s gynekologem a nakonec i na genetice. Bylo mi řečeno, že jsou to léky dovolené, cipralex no problem (samo mají radši, když se užívá jeden lék). Riziko pro miminko je jen o maličko vyšší než u matky, která neužívá nic, téměř zanedbatelné. Mám souhlas několika doktorů. Snad to dopadne dobře ,mám strach.

Neléčené problémy by mohly mít horší následky....

Záleží teda taky na dávce. Případně se poradit s doktorem, jestli by šlo zkusit dávku snížit. Ale to záleží jen na tom, co řekne doktor.

Držím palečky a neboj se! dOpadne to dobře! Jinak je tu téma antidepresiva v těhotenství,tam se třeba taky něco dočteš (včetně netolerantních názorů, jak jsi špatná, když máš dítě a přitom antidepresiva, ale to je lepší ignorovat;)

Gabča

Gabča (Ne, 5. 8. 2007 - 20:08)

Nicol, tvůj názor je těžce omezenej....psycholog mi nepomohl a nebýt léků, už tady nejsem. A sex? Nevim, ale nejspíš jsi asi neměla deprese a víš o nich prd...

Dana (Ne, 5. 8. 2007 - 10:08)

Cipralex mi velmi pomohl a nerada bych zatím přestala s jeho užíváním.

ovce (So, 4. 8. 2007 - 21:08)

dano a pomohl ti cipralex?

Dana (So, 4. 8. 2007 - 21:08)

Ahoj, od dubna letošního roku beru Cipralex, jednou denně a k tomu dle potřeby plku Rivotrilu, dost mi pomohl. Vedlejší účinky jsem žádné neměla. Teď mám problém, neboť jsem zjistila, že mám pozitivní těhotenský test a vzhledem k užívání léku mám obavy o zdraví miminka. Můžete mi někdo poradit,tedy ten, kdo měl někdy podobný probém jako nyní já, zda je lepší jít na umělé přerušení.

Návštěvník (So, 4. 8. 2007 - 14:08)

Cipralex jsem brala tři měsíce, vůbec mi nepomohl. vedlejší účinky žádné kromě toho, že jsem víc spala, a totéž nastalo i při vysazování, pro jistotu jsem půlila tablety necelý poslední měsíc jeho užívání. Mám názor, že lékaři předepisují léky hlavně ze dvou důvodů - je to pohodlnější, než se namáhat s individuální psychoterapií, dále čím více farmak předepíšou, tím více jezdí zdarma po světě na konference a celé jejich rodiny na luxusní dovolené do lyžařskych středisek nebo na večeře do restarací super kategorií. Moje sestřenice dělá manažerku pro známý farmaceutický koncern, takže jsem informovaná dobře. To, že léky někdy přinášejí nemocným úlevu, je v motivaci jejich předepisování až na posledním místě.
Proto už nic brat nebudu, zkuste si přecíst informace o zvýšení incidence nádorů u pokusných zvířat po užívání sice vyšších než doporučených dávek - ale nikdo nemůže říct, co to s tělem udělá za několik let. Doporučuju sex - vrátila jsem se ke svému ex, mám sice ještě úzkosti, ale je to lepší, sex mi pomáhá více než Cipralex. Nebo možná manuální práce, pomoc druhým bez požadovaní odměny. Ale to at si každý rozhodne sám, je to jenm můj názor.
Nicol

jana (So, 4. 8. 2007 - 08:08)

ahoj milko,to jsme na tom stejne,ma rod.situace se take nezmeni a proto jsem se rozhodkla ze cipralex,prestanu brat,podle me by ji potrebovala ma druha polovicka.

milka (Pá, 3. 8. 2007 - 19:08)

brala jsem cipralex devet mesicu....skvele....ted ho dva mesice neberu a pomalu se mi vraci statre stavy....ale nechci brat leky cely zivot,kdyz vim,ze rodinna situace se proste nezmeni:-(.....ale na zvladnuti toho nejhorsiho stavu byl opravdu ucinny...a dost rychle

Zuzka (Čt, 2. 8. 2007 - 17:08)

Dakujem Eviste ste tu fajn ludia dam si to

Eviste (Čt, 2. 8. 2007 - 13:08)

Zuzko ja jsem taky nemela zadne vedlejsi ucinky,pouze ta nechut k sexu jak uz psala Gabca.Tak smela do toho urcite ti bude lip!

zezi (Čt, 2. 8. 2007 - 12:08)

pro šárku - taky jsem brala prasky a jednou se mi stalo ze mi dosly a tak jsem je vlastne prestala brat ze dne na den... po par dnech se u me objevila precitlivelost, nervozita, uzkost a davala jsem to za pricinu prave rychlemu vysazeni. Mluvila jsem o tom s doktorkou a samozrejme rikala ze se to ma vysazovat postupne aby si na to telo resp. mozek zvyknul. Podle me se to neda uspechat... a taky je dobre zacit se snozovanim davky kdyz jsme dlouhodobe v pohode a neprozivame-li zrovna narocne obdobi...

zuzka (Čt, 2. 8. 2007 - 10:08)

Dakujem Gabika.Idem to teda skusit od zajtra.potom napisem ako čo.Dik fakt si ma podporila

Gabča (Čt, 2. 8. 2007 - 09:08)

Zuzko, zpočátku užívání cipralexu se může dostavit dočasné zhoršení příznaků. U mě se to teda nestalo, naopak jako by mě někdo napumpoval energií a zhruba 2 měsíce jsem jela na doraz, plná energie. Pak se to stabilizovalo. Ale nevadilo mi to.

Vedlejším účinkem častým je nechuť k sexu

zuzka (St, 1. 8. 2007 - 16:08)

dakujem ti velmi pekne za radu a mozem sa opytat ake si mala pociti ked si to zacala brat nemala si vedlajsie ucinky?Alebo neprespala si cely den a po akej dobe ti zacal ucinkovat?Ja sa bojim ze to budem brat rok a potom ked to vysadim sa mi to zas vrati ale dakujem aj tak

Reklama

Přidat komentář