Reklama

První pomoc pro psa zahrnuje umělé dýchání i masáž srdce

Chovatelé psů by měli zvládat základy první pomoci pro případ, že jejich zvíře postihnou zdravotní potíže. Zahrnuje to například umělé dýchání i masáž srdce, řekl ČTK psí záchranář Lubomír Hajný.

odle něj se lidé často bojí svému psovi první pomoc poskytnout z obav, že to neumí. Pokud ale neuděláte nic, šanci na přežití pejskovi nedáte, míní Hajný,

Podle veterináře  Jakuba Nováka mají mnozí chovatelé psů o tom, jak svému miláčkovi poskytnout první pomoc, málo znalostí. “Jsou to stresové situace, které vznikají z ničeho nic. Lidé často neví, jak si mají poradit. Čas přitom vždycky rozhoduje, je to největší nepřítel. Chovatel začne místo účinné první pomoci panikařit. Mnohdy ani nemá kontakt na veterináře nebo dokonce nemají s sebou třeba na horách ani mobilní telefon,“ uvedl Novák.

Pokud pes zkolabuje či ho například srazí auto, člověk by s pomocí neměl otálet. Podle Nováka je nutné nejprve psa zkontrolovat. “Zjistit, jaká má zranění, zda krvácí, jestli zvíře dýchá či nedýchá a zda mu bije srdce. Jako první je pak potřeba zajistit dýchací cesty. Zjistit, zda v nich není kamení, tráva či hlína a vytáhnout jazyk,“ popsal Novák. Stejně jako člověku i psovi někdy zachrání život umělé dýchání.

“Záleží na tom, co všechno je poraněno, zda tlama nebo jenom nos. Volíte to podle toho, kudy se vzduch do plic může dostat. Osobně doporučuji oběma cestami - nosem i pusou. Tlamu si chytnete, celou pusou ji obejmete a prostě do toho psa natlačíte nějaký vzduch. Musíte držet tlamu tak, aby vám vzduch neunikal bočními pysky. U větších plemen to jde hůře, doporučuji vzduch natlačit aspoň nosem,“ doplnil Novák.

Reklama

Pokud psovi netluče srdce, je nutné okamžitě začít se srdeční masáží. “Masáž srdce doporučuji provádět aspoň stokrát za minutu. Je to hrozně fyzicky náročná záležitost. U malých plemen stačí hrudník stlačit jednou rukou, u větších jsou potřeba obě,“ doplnil Novák s tím, že psa je nezbytné po obnovení životních funkcí okamžitě dovézt k veterináři.

Podle Hajného by chovatelé psů sice měli znát základy resuscitace, stejně jako u lidí je ale i u psů důležitá prevence. “Zodpovědný majitel by neměl pejska vystavovat zbytečnému riziku. Neměl by ho například pouštět podél vlakové trati nebo podél silnice, měl by třeba myslet i na nebezpečí, kde mohou psa napadnout vosy nebo včely,“ uzavřel Hajný.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama