Reklama

Zelené čističe - čistění bez chemických prostředků

Čištění bez chemických prostředků je nejen možné, ale také přibližně stejně časově náročné. Přírodní čisticí prostředky jsou mnohem bezpečnější, jak pro člověka, tak pro životní prostředí. Pokud si je vyrobíte sami, určitě ušetříte, a především získáte dokonalý přehled o všech přísadách, které obsahují.

PROČ ČISTIT PŘÍRODNÍMI PROSTŘEDKY?

  • Přírodní čisticí prostředky jsou často levnější. Utrácí se méně za jejich reklamu a uspořené prostředky přecházejí k zákazníkovi.
  • Domácí čistidla většinou obsahují jednu hlavní látku - čisticí agens, zatímco většina komerčních výrobků obsahuje velký počet různých aditiv, jejichž úkolem je dodat obsahu na přitažlivosti.
  • Alergikové, astmatici a lidé s dýchacími problémy nebo citlivou pokožkou snášejí přírodní prostředky mnohem lépe než chemické.
  • Látky, které se rychle odbourávají, jsou lepší pro zdravé vodní toky. Nemáte-li čas zabývat se výrobou domácích čističů, kupujte jen nízkotoxické a rychle odbouratelné produkty.
  • Pokud bude ve vodě z koupelny, prádelny a kuchyně nízká hladina chemických látek, budete moci tuto šedou vodu využít na zalévání zahrady v období sucha.

BALÍČEK EKOLOGICKÝCH ČISTICÍCH PROSTŘEDKŮ

JEDLÁ SODA
Jedlá soda (nebo kypřící prášek) je mírné abrazivum. Obsahuje lehce zásaditou látku (hydrogenuhlíčitan sodný), která se vyznačuje velmi nízkou toxicitou. Při kontaktu s mastnotou a olejem působí jako jemný saponát.

Reklama

BORAX
Borax je zásaditá minerální sůl přírodního původu. Rozpouští mastnotu, odstraňuje skvrny a zápach, dezinfikuje, bělí, brání růstu plísní, změkčuje vodu a tkaniny a hubí mravence a šváby. V okolí dlouho nepřetrvává, ale při požití je toxický, proto buďte opatrní, zvláště máte-li malé děti nebo domácí zvířata.

GLYCERIN
Glycerin je vedlejší produkt vznikající při výrobě mýdla. Používá se jako užitečná přísada do čisticích směsí, protože spojuje olej s vodou a rozpouští různé druhy nečistot.Většina průmyslově vyráběného glycerinu pochází z rostlinných olejů nebo živočišných tuků (loje), ale asi 10 procent pochází z ropy.

CITRÓNOVÁ ŠŤÁVA
Trocha citrónové šťávy poslouží jako jemnější a mnohem voňavější náhrada chemického bělidla. Brání také růstu plísní, odstraňuje zápach a skvrny.

SŮL
Sůl je skvělý prostředek na drhnutí nádobí a kuchyňských potřeb. Zrnka soli fungují jako mírné abrazivum a mají dezinfekční účinek.

MÝDLOVÉ VLOČKY
Kupte si čisté mýdlové vločky nebo je nastrouhejte z pracího nebo čistého mýdla. Čisté mýdlo je stoprocentně biologicky odbouratelné, nízkotoxické a na rozdíl od saponátů nepřispívá k tvorbě řas ve vodních tocích. Mýdlové vločky skladujte ve vzduchotěsně uzavřené nádobě.

MELALEUKOVÝ (TEATREE) A EUKALYPTOVÝ OLEJ
Tyto přírodní čisticí a dezinfekční prostředky používejte na závěrečné přeleštění umytých povrchů.

PRACÍ SODA
Mírně zásaditá prací soda (uhličitan sodný) je dobrým pomocníkem při údržbě kuchyně. Obzvlášť účinná je na odstraňování mastnoty, ale dokáže také čistit skvrny a změkčovat vodu.POZOR! Přestože prací soda není škodlivá pro životní prostředí, jedná se o silnou chemikálii. Před jejím použitím si navlecte ochranné rukavice.

SVĚTLÝ OCET
Je dobrou náhradou za chemické čističe toalet. Používejte ho také k vyčištění zbytků mýdlové pěny, vodních usazenin a vodního kamene na kovu.

Zdroj: Žijeme v souladu s přírodou, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

 

Reklama

Komentáře

ivka (Pá, 12. 9. 2008 - 23:09)
Jsem ráda,že se objevil článek Zelené čištění-čištění bez chemických prostředků.2 roky používám ve své domácnosti syntetické mikrovláknou,které se používá pouze s vodou.Nejen,že uklidím rychle,ale bezpečně pro všechny členy v domácnosti.Firma má i recyklovatelný program,kdy si můžeme po 2 leté záruční lhůtě zakoupit jednotlivé mikrovlákno za 50% cenu.Tyto pomůcky mají životnost 5-6 let i více.Bližší informace na 722 687 036.
danka (Ne, 14. 9. 2008 - 22:09)
K udržení čisté domácnosti mi už dlouho stačí jen obyčejný hadr, mýdlo, ocet a soda. Mohu jen doporučit:-)
Marcela (Ne, 14. 9. 2008 - 23:09)
Já preferuji , ekologický,univerzální čistič fy Amway,LOC,který se vyrábí od r.1949 nemá konkurenci.
Návštěvník (Po, 15. 9. 2008 - 08:09)
Marcelo, 100% souhlas.
Návštěvník (Po, 15. 9. 2008 - 08:09)
Jen je zbytečně předražený!!!
Návštěvník (Po, 15. 9. 2008 - 08:09)
To je blbost. Amway má nyní ceny na úrovni roku 1996. Je třeba si také uvědomit, že se jedná o koncentrát, dává se tedy jen nepatrné množství.!!
Návštěvník (Po, 15. 9. 2008 - 08:09)
Já ho znám - je to drahý!!!
Marcela (Po, 15. 9. 2008 - 10:09)
LOC drahý? V porovnání s čím? Nakupuji za 147,-kč,Koncentrát ředitelný na 200 l vody.
proč (Pá, 26. 6. 2009 - 06:06)
podívejte, jak se klasické čistíci prostředky pro domácnost testují...kupujte raději ty bio;)
http://www.differentlife.cz/fotogalerie.htm
lenkavetrovcova (Čt, 13. 3. 2014 - 21:03)
Já preferuji ,...já taky :)
lenkavetrovcova (Čt, 13. 3. 2014 - 21:03)
Jen je zbytečně...Předražený není. Je to koncentrát a ředí se. Když si to spočítáte v konečném důsledku vás vyjde podstatně levněji než jiné značky. Dá se rozředit až do 200 Litrů :)
Reklama