Reklama

I malá koupelna může být krásná i funkční

Stojíte před výzvou renovace nebo přestavby malé koupelny? Koupelna je jednou z nejproblematičtějších místností, která má zároveň jednu z nejdůležitějších funkcí v celém interiéru. Pokud nemáte prostředky nebo prostory na její rozšíření, je třeba pracovat důmyslně s každým metrem čtverečním. Právě hygienické zázemí je místem, které využíváme velmi často, a zároveň spoluvytváří celkový dojem z našeho domova. Přinášíme několik tipů a osvědčených řešení designerů.

Design je důležitý, ale nehraje hlavní roli

Při renovaci bytu se málokdy rozhodneme zaplatit za architektonickou studii. U nové výstavby je to častější, ale stále máme tendenci vnímat placení plánu jako zbytečnou investici. Při snižování nákladů je to pak většinou právě profesionální návrh, který škrtáme jako první, přestože by se tím celý proces velmi usnadnil. 

„Pokud se ale i přesto rozhodnete plán koupelny připravit sami, důkladně si projděte různá řešení například na internetu, v časopisech, abyste byli otevření i netradičním možnostem, které prostor koupelny může nabídnout a využili jej tak na maximum. Kromě designu je potřeba pamatovat i na praktickou stránku. Například kolik místa je potřeba mezi toaletou a sprchou pro pohodlné používání. Jak vysoko namontujete umyvadlo, zrcadlo, police, úchytky a další,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Funkčnost a ergonomie

Reklama

Při vypracování plánu nové koupelny myslete kromě sebe také na ostatní členy domácnosti, tak aby vyhovovalo nové řešení všem, tedy například i dětem nebo seniorovi.

Možná neplánujete renovaci, ale jen malou změnu barvy nebo některého prvku? Bez ohledu na rozsah renovace zvažte výběr nebo nahrazení svítidel, výměnu umyvadla, zda bude stačit případně menší varianta nebo naopak zvolit větší? Místo můžete ušetřit například namontováním baterie nad umyvadlo. Přemýšlejte o nahrazení tradičních svítidel rohovými. Těžkopádné koupelně by mohla prospět také rohová toaleta nebo umyvadlo.

„Samostatnou kapitolou je sprchový kout. Již neplatí dříve rozšířený trend, že do malých koupelen patří klasické sprchové kouty s danou základnou. Naopak dnes jde v podstatě o nejlepší řešení v malých koupelnách, protože koupelny bez sprchové vaničky často zabírají méně místa, navíc prostor opticky zvětšují. Důležitá je zde správná velikost skla a sklon k odtoku, abyste se během sprchování nevytopili,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Pokud je součástí koupelny také pračka, je dobré rozšířit desku umyvadla a ukrýt spotřebič pod ni. Případně stojí také za zavážení, zda pračku nepřemístit do jiné místnosti, například do kuchyně nebo do niky v chodbě a podobně.

Skryté úložné prostory

Klíčová slova pro každou koupelnu, ve které je neposlušná armáda kosmetiky, ručníků, elektrických spotřebičů a čisticích prostředků. Veškeré úložné prostory se snažte maximálně ukrýt, aby koupelna působila vzdušným dojmem a ne těžkopádně. Zde navíc platí pravidlo, čím více úložného prostoru získáte, tím lépe.

„Koupelna má tendenci mít nepravidelný tvar, je tak obtížné najít dokonale odpovídající skříňky, proto je vhodné nechat si je vyrobit na míru. Tímto způsobem využijete každý centimetr dostupného prostoru. Kdekoliv je to možné, stavte skříně od podlahy ke stropu,“ doporučuje Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Zásuvky by měly mít své místo ve skříňce pod umyvadlem nebo vedle umyvadla, mimo dosah vody, snadno zde tak uložíte i drobné spotřebiče jako jsou fény, žehličky na vlasy, holicí strojky, elektrické kartáčky apod.

Kosmetika pak najde své místo v zrcadlové skříňce nad umyvadlem, který poskytne dostatečný skrytý úložný prostor pro všechny nevzhledné flakonky, lahvičky, zubní pasty, kartáčky a podobně. 

Nezapomeňte ani na háčky na ručníky, župany, případně také fén nebo kosmetickou tašku.  

Světlo, barevnost a tvary

Stejně jako v jakékoli jiné místnosti platí také v koupelně základní pravidla pro výběr barvy. Volte jasné, chladnější barvy. Pokud dáváte přednost tmavším věcem, držte se jednoho tónu, např. šedé. Bílou pak použijte zejména na strop a stěny. 

Při výběru dlaždic volte raději ty velké. Jemná mozaika může být hezká, ale zatočí se vám z ní hlava. Vyberte si jeden, maximálně dva druhy dlaždic. Konzistentní vzory povedou k opticky většímu prostoru. Barvu spárovací hmoty slaďte s dlaždicemi – podlaha nebo stěny tak budou vypadat celistvěji.

„Pokud máte v koupelně dostatek úložného prostoru a nepotřebujete jej za zrcadlovou skříňkou, nezapomeňte na dostatečně velké zrcadlo. Je zřejmé, že vám musí umožnit vidět se alespoň k hrudníku. Čím větší zrcadlo, tím více odraženého světla a opticky více prostoru. A znovu, stejně jako u skříní, zvažte objednání vlastního zrcadla bez těžkého rámu. Cena tohoto řešení je relativně malá a vizuální efekt bude velmi působivý,“ doplňuje Lucie Hronová z Amirro.

Do sprchy vyberte průhledné sprchové sklo bez zbytečných dekorací. Bude působit neviditelným dojmem, snadno se čistí a zároveň bude koupelna opět opticky větší a prostornější.

Reklama

Komentáře

Žaneta (Út, 17. 1. 2023 - 19:01)
Já jsem rekonstrukci bytu a hlavně koupelny dlouho odkládala, protože jsem si nedokázala představit, jak to všechno vybouráme a zlikvidujeme odpad atd.. Nakonec jsem ale potkala kamarádku, která bydlí také v Kolíně, a ta mi vlastně doporučila firmu vyklizenikolin .cz, která tohle všechno zařídila a dost levně.
Daniel (Út, 14. 2. 2023 - 02:02)
Budu se kolem prázdnin pouštět do rekonstrukce naší koupelny. Jelikož ji budu muset odstavit a budeme se jezdit koupat k sestře, tak bych to potřeboval udělat nějak co možná nejrychleji, abych ji dlouho neotravoval. Proto bych si chtěl už všechno nakoupit dopředu, aby pak rekonstrukce byla co nejrychlejší. Jak bych měl vybrat dobrou vanu, sprchovou vaničku a umyvadlo? Zvládnete mi někdo prosím poradit?
Lukáš (St, 15. 2. 2023 - 20:02)
Také jsem rekonstruoval svépomocí a bylo to teda dost náročné. Děláte dobře, že si tohle vše nakoupíte dopředu, a nebudete se tím pak zdržovat. Jinak teda vybavení, které vybíráte jsem koupil od německého výrobce, který vše vyrábí ze 100 % recyklovatelné smaltované oceli, která je odolná. Díky tomu na ni výrobce taky dává záruku 30 let.
Daniel (Čt, 16. 2. 2023 - 02:02)
Od koho jste to vybíral?
Lukáš (Po, 20. 2. 2023 - 07:02)
Od Kaldewei, podívejte se k nim na stránky, mají tam kompletní sortiment. Navíc jsem našel i na youtube montážní videa. Na stránkách najdete i kompletní technické specifikace, kde jsou vlastně i kompletní rozměry všeho. To taky hodně pomůže s výběrem.
Reklama