Reklama

Barvy ovlivňují psychiku - vybírejte je do interiéru pečlivě

Zařizujete si byt či dům a stojí před vámi rozhodnutí o výběru barev, které budou zdobit zdi? Výběr pečlivě promyslete, barvy totiž ovlivňují psychiku více, než si myslíte. Dovedou navodit pocit klidu a pohody, zároveň ale mohou působit i rušivým dojmem. O tom, jaké barvy se kam hodí, se rozpovídala bytová designérka Anke Glut.

Studené a teplé barvy

Barvy dělíme na studené a teplé dle jejich teploty. Zatímco červená, žlutá či oranžová jsou barvy teplé, za studené barvy považujeme například modrou, zelenou nebo šedou. „Studené barvy vyvolávají pocit chladu a uklidňují nás, teplé barvy zahřívají a probouzí. Jsou-li však nevhodně zkombinované, mohou působit i rušivě. Proto je důležité sladit výběr barvy s tím, jakou funkci má místnost, do které je použijeme. Zároveň je třeba mít na paměti, že by v místnosti nikdy neměly být pouze teplé nebo pouze studené barvy. Pokud budeme chtít, aby místnost působila útulně, zvolíme většinu teplých barev, ale doplníme je i barvami chladnými. Buď pomocí doplňků nebo na zdi. To samé platí i naopak,“ říká Anke Glut. A jak tedy volit barvy do jednotlivých místností?

Společenská místnost

Do obývacího pokoje nebo jakékoli místnosti, která bude sloužit pro setkávání členů rodiny, se hodí vzdušné a studené barvy, které místnost opticky zvětší a prosvětlí. „Obývací pokoj slouží k trávení společných chvil s rodinou a přáteli. Většina lidí zde kromě ložnice tráví nejvíce času a je potřeba, aby se zde cítili dobře a v klidu. Hodí se sem samozřejmě bílá barva ve svým nejrůznějších odstínech, ale třeba i světle zelená nebo levandulová. Tyto kombinace nejsou vůbec nudné, pokud by však někomu přišly moc seriózní a ne tolik hravé, barevnými doplňky místnost zútulníte,“ doplňuje Glut. Ta zároveň upozorňuje, že společenská místnost unese i teplé barvy, velmi ovšem záleží na jejich kombinaci a na zbytku dekorací. „Při výběru barev do obývacího pokoje nebo společenské místnosti záleží na tom, co preferujeme. Někdo zde potřebuje relaxovat, a tak raději volí studené barvy. Někdo živější si ale tuto místnost může zařídit více odvážně, důležitá je akorát rovnováha mezi zvolenými barvami.“

Ložnice

Ložnice je místem odpočinku a na to je třeba myslet i při výběru barev. Zcela zapomeňte na barvy jako oranžová nebo červená, ty vám akorát budou bránit ve spánku. Místo toho volte barvy jako je zelená, modrá, písková nebo broskvová. „Do ložnice se výborně hodí klasická světle růžová. Je-li jí ale moc, může pokoj působit až moc sladce. Proto je ideální zkombinovat ji s odstíny bílé,“ říká Anke Glut. V ložnici byste se také měli vyvarovat přehršle doplňků na zdi. Pokud jste fanoušci obrazů, v tomto případě své touhy ukočírujte a vyberte maximálně pár vkusných kousků.

Kuchyně

Výběr barev do kuchyně je ošemetný a přestože tu své využití najdou i teplé barvy, neměli bychom to přehánět. Záleží také na dekoru kuchyňské linky. Pokud pro kombinování barev nemáte cit, oslovte raději interiérového designéra, který vám s výběrem pomůže. „Velmi oblíbená je v posledních letech kombinace bílé a černé a skvěle se tu vyjímá i šedá barva nebo latte v kombinaci s dřevem,“ uzavírá Anke Glut.

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama