Reklama

Omega-3 kyseliny: vegetariánské a živočišné zdroje

Omega-3 kyseliny patří mezi esenciální tuky, což znamená, že jsou nezbytné pro normální fungování lidského těla, ale nejsou produkovány samotným organismem. Jejich přítomnost v naší stravě je klíčová pro udržení celkového zdraví, zejména srdce a mozku. Prospěšné jsou též pro kůži, oči, nervy a klouby. Působí protizánětlivě.

Tři hlavní typy omega-3 mastných kyselin jsou:

- alfa-linolenová kyselina (ALA) - Přirozeně se vyskytuje v některých rostlinných potravinách, jako jsou lněné semeno, chia semínka, vlašské ořechy a řada rostlinných olejů. ALA může být metabolizována v lidském těle na další dva druhy omega-3 kyselin: kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenovou (DHA). Tato přeměna však může být omezená, a proto množství EPA a DHA získané z ALA může být relativně malé. Důležité neplést si tuto mastnou kyselinu s ALA- kyselinou alfa lipoovou, která vzniká v organismu a podílí se na přeměně cukrů v energii a je významým antioxidantem..

- kyselina eikosapentaenová (EPA) - EPA se vyskytuje především v mořských rybách a některých mořských řasách. EPA hraje klíčovou roli v tvorbě látek nazývaných eikosanoidy, které jsou signalizační molekuly, ovlivňující zánětlivé a imunitní procesy. Má protizánětlivé účinky, což je důležité pro udržení rovnováhy v těle.

- kyselina dokosahexaenová (DHA) - Přirozeně se vyskytuje v některých druzích mořských ryb, rybím oleji a mořských řasách. DHA hraje klíčovou roli v struktuře buněčných membrán, zejména v mozku a sítnici oka. Podporuje vývoj a správnou funkci mozku, zejména u novorozenců, kojenců a dětí. Je důležitá pro zdraví očí a udržuje správnou funkci sítnice.

Reklama

Vegetariánské zdroje omega-3 kyselin:

Lněná semena – lněný olej: Semena lněná jsou bohatým zdrojem ALA. Tato rostlinná omega-3 kyselina je klíčová pro produkci EPA a DHA v těle.

Chia semínka: Chia semínka jsou dalším významným zdrojem omega-3, konkrétně ALA. Jsou snadno začlenitelná do různých pokrmů, jako jsou smoothie, jogurty nebo ovesné kaše.

Vlašské ořechy: Vlašské ořechy obsahují ALA a mohou být skvělým přírodním zdrojem omega-3 pro ty, kteří preferují rostlinnou stravu.

Různé oleje: Některé rostlinné oleje, jako je řepkový, konopný a lněný olej, jsou také bohaté na omega-3 kyseliny, zejména ALA.

Šrucha zelná: botanicky známá jako Portulaca oleracea, je jedlá rostlina, která se často konzumuje v některých kulturách jako součást stravy nebo v léčitelství pro své potenciální zdravotní benefity. Co se týče obsahu omega-3 mastných kyselin, šrucha zelná obsahuje kyselinu alfa-linolenovou (ALA), která je jednou z forem omega-3 kyselin. Je však třeba zdůraznit, že obsah omega-3 kyselin v šruchu zelné je relativně nízký ve srovnání s některými jinými potravinami, jako jsou ryby nebo některé druhy řas.

Veganským zdrojem omega-3 kyselin jsou také řasy. Řasy obsahují především kyselinu alfa-linolenovou (ALA), která je jedním z typů omega-3 kyselin. Zde jsou některé konkrétní druhy mořských řas, které jsou často využívány jako veganské zdroje omega-3:

 1. Chlorella: Chlorella je sladkovodní řasa, která obsahuje ALA. Je také bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty.
 2. Spirulina: Spirulina je sladkovodní cyanobakterie, která obsahuje ALA a je známá svým vysokým obsahem bílkovin. Může být konzumována ve formě prášku nebo tablet.
 3. Kelp: Kelp je mořská řasa bohatá na minerály, zejména jód, a obsahuje i určité množství ALA.
 4. Mikrořasy: Některé specifické druhy mikrořas, jako například Nannochloropsis nebo Schizochytrium, jsou vysoce koncentrovanými zdroji omega-3 kyselin, zejména DHA, ale obsahuje i EPA

Nevýhody vegetariánských zdrojů omega-3:

 • Konverze ALA na EPA a DHA: Tělo často má omezenou schopnost přeměnit ALA na EPA a DHA, což znamená, že může být obtížné dosáhnout optimálních hladin těchto kyselin. Veganský olej z mikrořas obsahuje DHA i EPA, ale cena kvalitních doplňků bývá vyšší než u živočišných zdrojů.
 • Množství potřebné pro optimální účinek: Vegetariáni by mohli potřebovat vyšší příjem omega-3 kyselin než konzumenti ryb, aby dosáhli stejných zdravotních výhod. Omega-3 kyseliny jsou klíčovými nutričními složkami pro udržení celkového zdraví. Pro vegetariány jsou dostupné různé rostlinné zdroje omega-3, ale je důležité dbát na vyváženou stravu a případně zvážit doplňování. Kombinace různých potravin a případné použití doplňků může pomoci zajistit dostatečný přísun omega-3 kyselin a tím podporovat optimální zdraví srdce, mozku a celého organismu.

Živočišné zdroje omega-3:

Pokud se jedná o omega-3 kyseliny z živočišných zdrojů, mořské produkty jsou nejvýraznějšími zástupci. Tyto kyseliny, zejména EPA a DHA, mají klíčový vliv na zdraví srdce, mozku a celkové pohody. Zde jsou některé z hlavních živočišných zdrojů omega-3 a jejich výhody a nevýhody:

Rybí olej: mnohé mořské ryby jsou bohatým zdrojem EPA a DHA. Konzumace lososa je spojována se snížením rizika kardiovaskulárních onemocnění a podporou zdravé funkce mozku.

Výhody:

 • Obsahuje vysoké množství DHA a EPA, což jsou klíčové omega-3 kyseliny.
 • Pomáhá snižovat záněty a podporuje celkové zdraví.

Nevýhody:

 • Možné obavy ohledně obsahu těžkých kovů nebo kontaminantů v mořských vodách.

 

Krill - Krill olej: Krill je malý malý býložravý korýš žijící v mořích a oceánech, především v polárním pásu., který je také bohatý na omega-3 kyseliny, zejména ve formě fosfolipidů.

Výhody:

 • Obsahuje DHA a EPA ve formě vázané na fosfolipidy, která je snadněji vstřebávána tělem.
 • Má nižší riziko kontaminace než některé dravé ryby.

Nevýhody:

 • Někteří lidé mohou mít alergické reakce na kril.

Olej z tresčích jater je dalším významným zdrojem omega-3 kyselin, zejména DHA a EPA. Tento olej se získává z jater tresky, ačkoliv je také dostupný v podobě doplňků stravy. Zde jsou výhody a nevýhody spojené s konzumací oleje z tresčích jater:

Výhody:

 1. Vysoký obsah omega-3 kyselin: Olej z tresčích jater patří mezi nejbohatší přírodní zdroje DHA a EPA. Tyto kyseliny jsou klíčové pro podporu zdraví srdce, mozku a očí.
 2. Vitamin D: Tresčí játra jsou také bohatým přírodním zdrojem vitaminu D. Tento vitamin je důležitý pro správnou absorpci vápníku a udržení zdraví kostí.
 3. Vitamin A: Tresčí játra obsahují také vitamin A, který je nezbytný pro správný růst, vývoj a udržení zdravé pokožky a sliznic.
 4. Podpora imunitního systému: Díky obsahu omega-3 kyselin a vitamínů může olej z tresčích jater přispět k posílení imunitního systému.

Nevýhody:

 1. Obsah těžkých kovů: Tresčí játra mohou obsahovat vyšší hladiny těžkých kovů, zejména rtuti, což může být obzvláště důležité pro těhotné ženy a malé děti.
 2. Vysoký obsah vitamínu A: Přebytek vitaminu A může být toxický a vést k nežádoucím vedlejším účinkům, jako jsou problémy s kůží, bolesti hlavy nebo zvracení.
 3. Zachování udržitelnosti: Lov tresky může být spojen s otázkami ohledně udržitelnosti, a proto je důležité vybírat produkty, které jsou certifikovány nebo označeny udržitelným rybolovem.

Olej z tresčích jater může být výborným zdrojem omega-3 kyselin, vitaminu D a A. Je však důležité používat ho s rozumem a zohledňovat možná rizika spojená s obsahem těžkých kovů. Osoby plánující pravidelnou konzumaci oleje z tresčích jater by měly konzultovat s lékařem, zejména pokud jsou těhotné nebo mají zvláštní potřeby v oblasti výživy.

Závěr: Při rozhodování o zakoupení doplňku stravy s omega-3  zhodnoťte vždy své celkové potřeby. Např. v těhotenství se vyhněte dopňkům s možným obsahem těžkých kovů či vyšším obsahem vitmínu A a D a zvolte raději krill nebo vegetariánský zdroj omega-3. Při potřebě rychle do těla získat EPA a DHA je vždy lepší volit živočišný zdroj či veganský zdroj z mikrořas. Pokud chcete suplementovat i vitamín A a D k posilnění imunity, je ideální volbou olej z tresčích jater.

MK

Reklama

Komentáře

Default User Image
S.R. (Po, 12. 2. 2024 - 09:02)

Dobrý den, co byste doporučili  10-leté dceři, která má problémy s koncentrací. Lékař řekl, že si má koupit omega-3. Co je opravdu účinné pro mozek? Je ještě něco jiného pro podporu koncentrace u dítěte?

Dobrý den, na mozek je potřeba hlavně DHA omega-3 kyselina. Doporučila bych proto nejprve https://www.001shop.cz/nordic-naturals-children-s-dha-xtra-880mg-berry-punch-60-ml/, kde je vysoký podíl DHA. Později lze užívat jako udržovací dávku https://www.001shop.cz/rybi-olej-pro-deti-children-s-fish-oil-120-cps/. Dále je vhodné u dětí doplňovat minerály - především hořčík a jód - zde bych volila dětské chelatované minerály s vyšší vstřebatelností https://www.001shop.cz/g-g-vitamins-detske-mineraly-150-kapsli/. Též je možné vyzkoušet Bachovu terapii - https://www.001shop.cz/bio-bachovky-koncentrace-20-ml/.

Default User Image
Simon (Čt, 15. 2. 2024 - 17:02)

Olej z tresčích jater mi po covidu pomohl od zánětů, které se mi rozjely v těle.

Reklama