Reklama

21 potravin pro zdravé cévy a srdce

Pokud je vaším cílem obnovit nebo udržet zdravé cévy a srdce, existuje celá řada potravin, které mohou přispět k pročištění tepen od nahromaděného plaku, snížit krevní tlak a zánět - hlavní viníky kardiovaskulárních nemocí.

Mnohé z těchto potravin na tomto seznamu obsahují zdravé tuky, antioxidanty a rozpustnou vlákninu, které se skvěle hodí nejen na srdce, ale také pro podporu zdravé pokožky, vlasů, produkci hormonů a vstřebávání živin. Můžete se po nich cítit lépe, mají více energie a zlepšují zdraví srdce bez použití toxických chemikálií.

1. Chřest

Jedna z nejlepších zelenin pro pročištění tepen. Chřest je plný vlákniny a minerálů, stejně jako vitamínů včetně K, B1, B2, C a E. Chřest může pomoci ke snížení krevního tlaku a k prevenci tvorby krevních sraženin. Zkuste v páře ohřátý syrový chřest pro maximální vitaminový potenciál!

2. Avokádo

Reklama

Až budete příště dělat sendvič nebo salát, zvažte přidání několika plátků avokáda namísto majonézy nebo těžké zálivky. Studie ukázaly, že denní konzumace avokáda může vést ke zlepšení hladiny cholesterolu v krvi s poklesem triglyceridů a LDL kolem 22% a nárůstu HDL - “dobrý“ cholesterol-  o 11%. Nejen, že toto chutné ovoce pomůže, aby vaše krev tekla hladce, průměrné avokádo také obsahuje kolem 4 gramů bílkovin a 11 gramů vlákniny, nemluvě o impozantním seznamu vitamínů a antioxidantů.

3. Brokolice

Brokolice je další zelenina, které obsahuje vitamín K, jenž pomáhá zabránit kalcifikaci neboli kornatění tepen. Jíst vitamíny a antioxidanty nabitou brokolici  také pomáhá předejít oxidaci LDL cholesterolu, který může vést k vážným onemocněnmí srdce. Brokolice nabízí též dávku vlákniny, která pomáhá normalizovat krevní tlak a snižuje stres, který může působit nahromadění plaku v arteriích.

4. Chia semínka

Vláknina a kyselina alfa-linolenová obsažená v chia semínkách může pomoci udržet čisté tepny, regulovat krevní tlaku, snížit hladinu LDL cholesterolu, snížit triglyceridy a zvýšit HDL cholesterol.

5. Skořice
Lžíce mleté skořice denně může snížit vaše riziko srdečního onemocnění. Dokáže pracovat na snížení hladiny cholesterolu v krvi, zatímco zároveň čiští a zamezuje tvorbě plaku. Skořice je také plná antioxidantů, které dále zlepšují kardiovaskulární zdraví tím, že chrání krev před poškozením oxidací. Takže odložte nezdravý cukr a začněte užívat skořici. Zkuste toto voňavé koření v šálku čaje nebo na vrcholku kávy.

6. Kokosový olej

Pravidelná konzumace kokosového oleje - asi 2 nebo 3 polévkové lžíce denně - může pomoci snížit plak nahromaděný v tepnách tím, že pomáhá přeměnit cholesterol v krevním řečišti do formy, kterou naše tělo může použít. Vysoká koncentrace středně dlouhého řetězce triglyceridů, kyseliny laurové přítomné v kokosovém oleji je také účinná pro zlepšení koagulace krve, jakož i k provádění antioxidační funkce v krevním řečišti, což dále snižuje riziko srdečních onemocnění.

7. Káva

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, káva není špatná pro vaše zdraví. Studie prokázaly, že pití i 2 až 4 šálků kávy denně může snížit riziko srdečních onemocnění o cca 20%. Jen nezapomeňte vše užívat s mírou, včetně kofeinu. Nadměrná konzumace jakéhokoliv stimulantu má potenciál zvýšit krevní tlak a srdeční frekvenci, což může vést k některým vážným zdravotním problémům.

8. Brusinky

Brusinky jsou další na antioxidanty bohatá potravina, která může pomoci zlepšit kardiovaskulární zdraví snížením hladiny LDL a zvyšováním úrovně HDL cholesterolu.

9. Tučné ryby

Ryby bohaté na zdravé omega 3 tuky jako losos, makrela, sardinky a tuňák mohou pomoci vyčistit tepny. Snažte se jíst ryby dvakrát týdně, snížíte tím hromadění plaku a zánět, který může vést k onemocnění srdce. Také tyto ryby mohou pomoci zlepšit vaši celkovou hladinu cholesterolu - snížením hladiny triglyceridů a zvýšením HDL cholesterolu v krvi.

10. Lněné semínko

Jeden z nejlepších zdrojů kyseliny alfa-linolenové (ALA) lněné semínko je známé pro  schopnost snižovat krevní tlak a zánět, pomáhá udržet tepny bez překážek a zlepšit celkového zdraví srdce. Vychutnejte si porci 100% organického zlatého lněné semínka přidaného do lahodného smoothie.

11. Zelený čaj

Zejména na živiny bohatý Matcha zelený čaj obsahuje vysoké množství katechinů, antioxidační rostlinné fenoly, které brání vstřebávání cholesterolu během trávení. Vychutnejte si šálek nebo dva zeleného čaje každý den, zlepšíte svou hladinu lipidů a pomůžete snížit arteriální zablokování. Zelený čaj také poskytuje přirozenou podporu pro metabolismus, který vám pomůže zhubnout, což opět posílí vaše kardiovaskulární zdraví.

12. Ořechy

Syrové ořechy jsou pro srdce zdravá svačina a vynikající způsob, jak vyčistit tepny. Mandle jsou zdaleka nejlepší volbou. Obsahují mononenasycené tuky, vitamin E, vlákninu a bílkoviny. Vlašské ořechy jsou další skvělou volbou. Jsou výborným zdrojem kyseliny alfa-linolenové (ALA). Jíst porci vlašských ořechů denně může přispět ke zlepšení krevního tlaku, snížit zánět a udržet tepny bez překážek.

13. Olivový olej

Bohatý na mononenasycené kyseliny olejové - esenciální mastné kyseliny (EFA), známý pro své pozitivní účinky na hladinu cholesterolu a oxidační stres v krevním řečišti - olivový olej je považován za jeden z nejzdravějších olejů pro vaření a na dresinky. Podle nedávné studie, může použití olivového oleje snižit riziko kardiovaskulárních onemocnění až o 41%.
Pozor: Při nákupu olivového oleje se vyhněte nákupu olejů s nejnižší cenou. Levné olivové oleje jsou často smíchány s levnějšími, méně zdravými oleji nebo byly poškozeny teplem během procesu extrakce. Místo toho kupujte 100% organické panenské olivové oleje.

14. Pomerančová šťáva

Pití dvou šálků 100% pomerančové šťávy (bez přídavku cukru) každý den může pomoci zlepšit krevní tlak a snížit zánět tepen. Pomerančová šťáva je také plná antioxidační vitamínu C, který pomáhá udržet tepny čisté tím, že zabraňuje oxidačnímu poškození v krevním řečišti.

15. Kaki

Toto ovoce je plné antioxidantů a polyfenolů, které snížují LDL a triglyceridy v krevním řečišti. Kaki jsou také výborným zdrojem vlákniny, která pomáhá regulovat krevní tlak.

16. Granátové jablko

Antioxidační fytochemikálie přirozeně se vyskytující v granátovém jablku chrání oběhový systém před poškozením oxidací, které mohou způsobit plak a nebezpečné krevní sraženiny. Granátové jablko přirozeně stimuluje produkci oxidu dusnatého v krvi, což napomáhá k otevření tepen a regulaci krevního tlaku.

17. Špenát

Špenát je bohatý na vlákninu, draslík a kyselinu listovou - to vše pomáhá ke snížení krevního tlaku a udržení čistých tepen. Podle posledních studií, jen jedna porce denně na foláty bohatých zelených zelenin jako špenát  může snížit hladinu homocysteinu - známého rizikového faktoru pro kardiovaskulární onemocnění jako je ateroskleróza. Používejte špenát do salátu nebo jako součást smoothie!

18. Spirulina

Spirulina je  modro-zelená řasa, která nejen pomáhá regulovat hladinu lipidů v krvi,  ale je také kompletní bílkovinou. Na rozdíl od jiných rostlinných zdrojů bílkovin, spirulina obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které jsou potřebné v lidském těle k udržení optimálního zdraví. Spirulina je také bohatá na esenciálních mastné kyseliny, včetně kyseliny alfa-linolenové - základní omega-3 mastné kyseliny, která byla prozkoumána pro svou schopnost snižovat arteriální zánět a zlepšit kardiovaskulární zdraví. Užívejte spirulinu denně jako doplněk nebo ji vyzkoušejte ve formě prášku do rozličných receptů.

19. Kurkuma

Kurkumin, hlavní složka kurkumy, je silně protizánětlivý. Přidáním kurkumy do svého jídelníčku může výrazně snížit zánět a poškození arteriální stěny, které jsou hlavními příčinami nahromadění plaku a krevních sraženin. Kromě toho studie ukázaly, že vysoké hladiny kurkuminu v kurkumě mohou pomoci při redukci tukových depozit v tepnách až o 26%.

20. Meloun

Meloun je další ovoce, které je ideální pro vaše srdce. Jako vynikající přírodní zdroj aminokyseliny L-citrulinu, meloun může pomoci udržet tepny čisté, snížit krevní tlak a zánět. V podstatě stejným způsobem jako granátové jablko, meloun přirozeně stimuluje produkci oxidu dusnatého, což dále zlepšuje zdraví tepen a krevní tlak.

21. Celá zrna

Potraviny jako celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, hnědá rýže, quinoa, ječmen a ovesné vločky jsou již dlouho oslavovány za jejich roli při zlepšování hladiny cholesterolu v krvi, udržování čistých tepen a snižování rizika vážného srdečního onemocnění.

Reklama

Komentáře

Reklama